SağlıkTıp

Servikal vertebra anatomisi, yapısı ve fonksiyonu

İnsan omurgası 5 bölüme ayrılmış 30'dan fazla omurgadan oluşur. Servikal, göğüs kafesi, lomber, sakrum ve kokseks. Omurganın her bir departmanının kendi işlevleri ve yapının özellikleri vardır. Omurgalar arasında sahte ve gerçek bir ayrım vardır. Sacrum ve koksik, yanlış vertebra grubuna atfedilebilir.

servikal omurga

Kalan servikal vertebralar diğerlerinden farklıdır? Nasıl görünüyorlar Omurganın yapısını bilerek bu sorulara kolayca cevap verilebilir .

Kişinin omuriliğinde, gerçek grubun bir parçası olan 7 servikal omur vardır. Aralarında, intervertebral diskleri ve eklemleri içeren özel bir bağ-kas cihazı ile kendi aralarında eklemlenirler. Disklerin elastik yapısı, hareket halindeyken omurgadaki yükü yumuşatır ve güvenliğini sağlar.

Servikal omurganın tüm vertebraları yaşla birlikte gelişir ve bir lordoz oluşturur - yanal olarak bir içyüzeyi andıran özel bir viraj. Her vertebra birbirinden farklıdır.

Birinci ve ikinci servikal vertebranın anatomisi diğerlerinden önemli ölçüde farklıdır. 1 ve 2 vertebra sayesinde bir kişi başını yanlara doğru çevirebilir ve kafa eğimi yapabilir.

Omurganın anatomisi

Omurganın yapısı herkes için aynıdır. Her omurganın bir gövdesi, bir kemeri ve uzantıları vardır. Vücut, üstten ve alttan diğer omurgaya yöneltilen, omurganın kalınlaşmış bir parçası olup, posterior düzleşmiş, içbükey bir yüzey ile ön ve yanal olarak sınırlanmıştır.

Omurganın tüm gövdesi damarların ve sinir uçlarının geçtiği besin delikleriyle donatılmıştır.

Omurganın kemeri, vertebral foramen oluşturur ve arka ve yanal olarak sınırlanır. Birbirlerinin üstünde bulunan bu yaylar bir vertebral kanal oluştururlar. Omurilik bunun içinden geçer.

Omurganın vücudunun Zadebokovye yüzleri daralmaya başlar ve vertebranın kemerinin bir ayağını oluşturur ve vertebranın kemerinin plakasına geçer.

Yüzeylerde (üst ve alt) bacaklarda karşılık gelen omurga çentikleri vardır. Bitişik omurgalara bitişik olarak, intervertebral foramen oluştururlar.

Omurganın yayında 7 ek vardır. Eğri proses posterior olarak yönlendirilir. Kalan 6 kişi eşleşti. Üst eklem, alt eklem ve transvers süreçler.

Tüm eklem hareketlerinde eklem yüzeyleri bulunur. Onların yardımıyla bitişik omurgalar birbirine eklemlenir.

Servikal vertebra anatomisi

Tıptaki servikal vertebralara genellikle bir harf ve bir sayı denir (C harfi ve 1'den 7'ye kadar olan sayı). Vertebra, aşağıya doğru genişleyen düşük organlarla karakterizedir. Vücut yüzeyleri içbükeydir (sağdan sola, önten arkaya). 3-6 omurgada vücudun kancasını oluşturan üst yüzeyde yüksek yanal boşluklar görülür.

Omurga açıklığı üçgen şeklinde, geniş.

Diğerlerine oranla artiküler süreçler, kısa, eğik ve yüzeyleri ya hafifçe dışbükey veya düzdür.

2'den başlayıp 7 vertebra ile sonlanan atıl işlemler yavaş yavaş uzar. 6 vertebrada sonuna kadar hafifçe eğilmiş, aşağı doğru bölünmüştür.

Enine işlemler kısa, taraflara yöneltilir. Her ekin üst kısmı boyunca bir oluk geçer. Tüberkülleri omurilik sinirinin geçtiği anterior ve posteriora böler.

Servikal vertebranın anatomisi farklılıkları açısından ilginçtir. Örneğin, 6 vertebrada, ön tüberkül özellikle gelişmiştir. Ona yakın kan kaybına karşı bastırılan karotis arterinden geçer. Bu nedenle tüberküloğa uykulu denir.

Enine işlemler iki işlemden oluşur. Ön kısım kaburganın temelidir, arka kısmı da sürecin kendisidir. Her iki işlem delik durur. Delik, vertebral-arteriyel olarak adlandırılır, çünkü omurda vertebral arter ve damar geçer ve sinir sempatik pleksus da olur.

Diğer omurlar

Diğer vertebra farklıdır: ilk servikal vertebra (atlant), ikinci (eksenel vertebra), yedinci (çıkıntılı vertebra).

Ilk omur

Atlantis'in bir bedeni ve eğri bir işlemi yok. Omurman, iki ark (ön ve arka) tarafından oluşturulan bir halka biçiminde temsil edilir. Bu yaylar özel yanal kütlelerle birleştirilir. Yukarıda, oval oyukluk oksipital kemikle ve aşağıdan ikinci omurganın neredeyse düz yüzeyi ile birleşir.

Ön kemer bir tüberkül, arka kemerin küçük bir eklem alanı vardır - dişin çatısı.

Posterior kemer tüberküllüdür ve üst kısmında vertebral arter bir oluk vardır (bazen bir kanala dönüşür).

Atlas servikal vertebranın anatomisi diğerleri arasında benzerliğe sahip değildir. 2 omur ile birlikte, başınızla çeşitli hareketler yapmanıza izin veren benzersiz bir bağlantı oluşturur.

İkinci omur

İkinci omurga, gövdenin yukarı doğru yönlendirilmiş bir dişine sahiptir, bu da apekste sona erer (atlasın dişinin fossasını ön eklem yüzeyi ile birleştirir, atlasın transvers bağlaması posterior eklem yüzeyine dayanır).

Bir kafatası ve ilk servikal vertebra diş etrafında döner.

Omurga sinirinin tüberkül ve olukları olmayan transvers süreçler.

Yedinci omur

Çıkıntılı yedinci servikal vertebra uzun ilmik bir işlemi (seyreltilmemiş) olması nedeniyle ayırt edilir. Çıplak gözle fark edilir ve deriden kolaylıkla taranabilir. Bu özellik nedeniyle adını aldı. Buna ek olarak, vertebra da uzun transvers süreçlere sahiptir. Aynı ismin delikleri küçük ya da yok.

Vücudun yan yüzeyinin alt kenarı genellikle bir faset (kaburga fossa) içerir. Bu, eklemin, kostümün başı 1 ile gösterilen adı verilir.

Tüm servikal vertebralar güçlü ve güçlü kemiklerdir. Özelliklerini bilen omurga görünümünde görünen kemiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.