Haber ve ToplumDoğa

Gök gürültüsü ve şimşek nedir?

Şimdi gök ne bahsedeceğiz. Bu doğal olgu genelde yıldırım sonra görülmektedir. Böyle fenomenler atalarımızdan korku ürkütücü duygu denir, onları tanrıların öfke tezahürü olarak kabul. Antik Slav putperestliğin günlerde o yayıldı. gök gürültüsü, yıldırım ve gök gürültüsü tanrısı - Onlar Perun dahil olmak üzere farklı tanrılara tapıyorlardı. O eski Slavca panteonunun önemli idi. Ve her büyük gibi tanrısı Perun kişisel tatil adanmıştı. Perun Günü 21 Temmuz'da kutlandı. Tanrı doğaya hayat veren yağmur vererek olarak tapar. Bu günde ataları, sonra silahını takdis onu övdü bir kurban etti mücadelede şehit anısına ayini gerçekleştirildi. Günün doruk noktası doyurucu bir yemek ve eğlence oldu.

Bu kez unutulmaya yüz tutmuş olan ve gök gürültüsü ve şimşek vardı. uzman rehberler veya doğal tarih ders kitaplarında bak. Orada biz neyi gök okuyabilir - çabuk ısınır ve genişler yıldırım, etrafında hava titreşimli ses. Muhtemelen, tekrar tekrar bazen biz ilk kükreme duymak ancak o zaman bir elektrik deşarjı görmek ve gerçeğine dikkat çekmiştir. çok yavaş, yaklaşık 335 m / s - ışık dalgaları yaklaşık 300.000 km / s ve ses hızında yolculuk çünkü Ne olur. Ama gök gürültüsü ve şimşek her zaman değil bir fırtına vardır. O yüzden orada bir şimşek ve sesler duyulmaz olur. Bu ise bir fırtına çok uzakta yapılabilir. net bir günde görmek zor olduğunu ve bulutların içine oluşturulduğunda - Orada gök, ama yıldırım görünmüyorsa olur.

Eğer fırtına yapmak ne kadar uzakta bilmek istiyorsanız bu nedenle hiçbir sorun yoktur. Sadece daha flaş ünitesi ve üçe bölünmüş gök elektrik deşarjı ses arasında gerçekleşecek kaç saniye saymak gerekir ve bir fırtına olduğu gelen Uzaktaki kaç kilometre bilecek. Birkaç tür hesaplamalar yaparsanız, yaklaşmakta veya bulut uzaklaşan görebilirsiniz. gök duyulduğunda senin fırtına yirmiden fazla kilometre olduğunu tartışılabilir.

Elektriğin bölümü - yıldırım nasıl oluştuğunu anlamak için, okul müfredatını hatırlamalıyız. Tüm öğeler ya pozitif veya negatif yüklü olduğu bilinmektedir. bulut damlacıkları yoğunlaşmak bir fırtına sırasında, pozitif yüklü parçacıklar alınmış. bulut olumsuz dünyaya göre yüklü hale gelir. Şarj yağmur bulutu yıldırım deşarj meydana çok büyük olması durumunda. Bu bulutların arasında meydana geldiğinde aynı fenomen sen gözlemleyebilirsiniz.

Şimdi neyi gök görelim? elektriksel deşarj havası boyunca hızlı bir şekilde genişler ve büzülür ve böylece hızlı hava akımları hareket ettirilmesi. Bunların arasında temas olduğu zaman, gök sesi duymak. rulo hacmi 120 desibel kadar olabilir.

Bu makaleyi okuduktan sonra, kendiniz için öğrendim ve küçük bir Howcast onlar nasıl oluştuğunu neyi şimşek, yıldırım, açıklar ve neden bir kükreme vardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.