Haber ve ToplumKültür

Gerçekten Sam Amca var mıydı?

Başlangıçta, insanlar sadece insanların belirli bir gruba anlaşılabilir gizli anlamı ile bir işareti sembolü kullanıldığı gibi. Sembolik şekil görüntü ve anlamda iki elemanlardan oluşan. Bazen mizahi ve bazen de oldukça ciddi imaj, figürinler, heykeller, nesneler veya belirli örtülü değeri var taşıyan ayrı gruplar halklar ve ülkeler arasında herhangi bir faiz veya gizem birleştirdiği.

Amerikan Sam Amca prototipi kimdi

Geçen yüzyılın ortalarından itibaren, bu nedenle keşif, güvenlik, orduya, adalet ile ilgili ABD hükümeti, ülkeyi kendisi ve hükümet ajansları çağırdı. Bu kendiliğinden oldu. Uzun yıllar boyunca, bu ifade, özel girişim ve iş tanımlanmıştır.

Genellikle Sam Amca eğlenceli bir deşifre kısaltmalar ABD olduğuna inanılmaktadır. Nerede mi bu yanlış, bir simgesi haline gelmiştir?

İlk defa, bu ifade birinde kullanılan Amerikan gazeteleri öfkeli, mahkum hükümet kağıt Eylül 1813 yılında. Aynı adı (Samuel yoksa Sam Wilson) ile bir karakter gerçekten var. İngiltere ile savaş sırasında mezbaha ve yarı zamanlı tüccar başarılı bir sahibi ABD Ordusu için hükümlerinin büyük miktarlarda temini yapan. tuzlanmış et varil üzerinde ABD şablondan geçirildi büyük harf, mal devletlerin devlete ait demektir. cepheye yakınında bulunan Truva kentinde büyük bir askeri üs, her gün bu işaretlerin birkaç düzine varil işaretlenmiş getirdi.

Oshibochka dışarı

korumalardan biri bu mektuplar doğrudan tedarikçinin amcası (Bay) Sam ilişkili olduğunu ona yakın olan İrlandalı askerler tartışmaya başlayınca. zevkle Askerler İrlandalı bu konuda espri yaptı. Her gün et bir sonraki toplu gelişinizde, şakalar tekrar başladı. Bu togzha ve daha sonra gazeteciler tarafından yakalandı ifadesini, icat.

Gelecekte, cins isim ABD'den tüm mal taşındı. Ünlü karakterin prototip haline popüler bir adamın doğum gerçek tarihte Mart, 13th anısına Sam Amca'nın, Günü adlı bir tatil bile yoktur.

O ilk kez çekti zaman

İlk şekil - Bir gazete karikatür, Sam amca tasvir - O bıyıkları ve sakalı, kafasına yüksek şapkalı bir yalın gri saçlı yaşlı adamı tasvir 1852'de yayımlandı. renklerde boyanmış Giysileri, Amerikan bayrağının - mavi ceket, çizgili pantolonlar - Sadece sonradan eklenmiştir. alımlı kendi değişken farklı zamanlarda hayal gücü ve kurgu sanatçılara teşekkürler ama dedesinin talebiyle bütün dünya iyi olduğunu Sam Amca görünüyordu olmasıdır. Gerçek bir kişinin tasviri Fotoğraf icat teknik ressam resimden farklı olabilir.

Bu Sam Wilson, onun görünümünü açıklamaları hayatta bakarsak, boy kısalığı ve oldukça şişman yuvarlak bir şekil vardı.

Kim çekti

İlk "Sam Amca" sanatçı F. G. Belyu tarafından boyandı. orjinali ile benzerlik, gerçek Bay Wilson, tamamen ortadan kalkmaktadır. Portre, birkaç yıl sonra JM Flagg ünlü oluşturulan propaganda afişi, o sanatçının kendisi yüzüdür. Yüksek silindir şapka ve mavi ceket "koymak" ilk kez bu Sam Amca görüntüsü yer almaktadır.

Bugün, ünlü görüntü hatıra, resimler, büyük ve küçük heykelcikler şeklinde temsil edilir. Bu alay majör ve-so değil hikayeleri, karikatürlerinde ve iyi bir anlam mevcuttur. Tüm dünya bıyıklı beyaz saçlı yaşlı adamı bilecek ve görüntü orijinal karakter veya değil benzer olup olmadığı önemli değildir.

bayan Liberty

Bir başka Amerikalı ünlü semboldür Özgürlük Anıtı, New York'a deniz yaklaşım 1886 yılında - (Liberty adasında şimdi) Bedlow adasında ayarlayın. dev yapı deniz yoldan Fransa'dan gemiye teslim sökülmüştür.

Frederick Bartholdi tarafından oluşturulan Kadın şekil, 46 m bir yüksekliğe sahiptir. Birlikte bir kaide olan ve içinde bir kaide olan bir müzedir, heykel yüksekliği 93 m., Iç çatkı tasarlanmış bakır levha heykeller giderilen Gyustav Eyfel. Alman çimento - rakamın bakır Rusya yapılmış ve kaide olduğu dikkat çekicidir.

1877 yılında Başkan Ulysses S. Grant tarafından imzalanan anlaşmaya göre, ABD Bağımsızlık 100. yıldönümü için bir hediye olarak Özgürlük Anıtı bir heykel kabul etmeye karar verdiler. kaide Amerikan vatandaşlardan bağış üzerine inşa edilmiştir. Fransa'da topladığı en heykel fonlar için. Planlanan 10 yıllık yıldönümü için geç hediye. Bu talihsiz rağmen, bu altıgen kaide üzerinde bir heykel uzun zamandır beklenen tesisin onuruna bir geçit ile görkemli bir kutlama düzenlendi.

O zamandan beri, Özgürlük Tanrıça şeklinde Sam Amca yaklaşık 130 yıldır elinde bir meşale havada bir ülkeyle konuklarını ağırlıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.