MaliMuhasebe

Gelir vergisinin Tahakkuk: kablolama. Vergi yükü: gönderme

Gelir vergileri - belirli bir zamanda ve yasanın öngördüğü şekilde yasal kişilerin gelir üzerinden alınan federal ücreti ödemeniz gerekir. Ve bunun çoğu yerel veya gönderilir bölgesel bütçesi. Hesaplamalar çok farklı olduğunda Vergi yükü benzer hesap atamaları ile karakterizedir. makalesinde ayrıntılı olarak açıklanacaktır örnekleri günlük girdileri, düşünün.

Ne miktarda gelir vergisi tahsil edilir?

hesaplama vergi tabanının şirket geliri ve bileşenlerinin miktarını hesaplarken, yıl sonunda gerçekleşir. toplam gelir değeri hesapla maliyetlerinin, bütçe nedeniyle miktarını belirlemek. hesaplama sonucunun - vergiye tabi gelir. faiz oranı çarpılarak miktarını çıkıyor sonra federal vergi ödenecek, (68 hesapları, 99) muhasebe kayıtlarını yapmak mümkün olacaktır.

Rapora göre kayıp kazançları galip halinde, vergi tabanı sıfır olarak kabul edilir. bir formül kullanarak değerini belirlemek için: H, b = r D + E dahili - F - K, burada:

 • NB - Vergi tabanı.
 • Dr - satıştan gelir.
 • D ext - Sigara faaliyet gelirleri.
 • P - üretim, satış ve non-satışların maliyeti.
 • K - önceki yıllarda kaybı.

Vergi tabanını belirlendikten sonra, şirket (Am "kazanç veya kayıplar" KT "Vergilendirme" kablolama) gelir vergisinin bir hesaplama yapmak gerekiyor. Bu durumda, federal ve bölgesel / yerel bütçesine ödemeler ayrı bir hesaplama.

gelir vergisi için uzlaştırma dönemi

Gelir vergisi için girişler muhasebe ardından hazırlanan ve finansal tabloların hazırlanması sonrasında - Birçok iş her yıl devlete olan gelirlerinden faiz ödeme yükümlülüğü "hatırlamak". fatura dönemi bu durumda, bir yıl içindedir. Bu durumda vergi tabanının miktarı ilk günden itibaren tahakkuk esasına göre belirlenir. Raporlama dönemi 3, 6 ve 9 aylık aralıklarla tanınır.

doğrudan kazançlarının her ay için elde edilen: vergi bu tür Hükümeti ile başka bir yolu yoktur. Bu avans yöntemi "aslında". Bazı kişiler, buna yasalar tarafından yasaklanmış değildir, uygundur. Raporlama dönemi sırasıyla yılın sonuna kadar böyle devam, bir ay, iki, üç ve kabul edilir.

gelir vergisinin Tahakkuk: kablolama kuralları

Organizasyon gelirlerinden Yansıma ödeme PBU'daki 18/02 tarafından yönetilir. süreç iki ardışık aşamadan oluşmaktadır. Önce muhasebe kârı belirlemek ve ardından vergi muhasebe verileriyle sonucu hizaya gerekir.

İlk hesaplamanın sonucu şarta giderlerini veya kazançları üzerindeki gelir vergisi olarak kabul edilir. Hesaplama aşağıdaki formüle göre yapılır: H p / D = C n b, x:

 • R / D - Nominal akış / gelir;
 • Rb - kar muhasebe;
 • C - Gelir vergisi oranı (% 10 ila 20 dan).

Muhasebe kar muhasebe verilere dayanarak belirlenir ve incelenen dönem boyunca gelir ve şirketin giderleri arasındaki fark ile doğrulanmıştır.

Gönderme Bankamatik "kazançlar ve kayıplar" subsch: Bu aşamada, gelir vergisi tahakkuku ile gösterilir. KT "Vergiler" subsch "gelir vergisi şartına Tüketimi". "Gelir Vergileri" veya Ar "Vergiler" subsch. "Vergilendirme" KT "kar ve zararlar," subsch. "Gelir vergisi Gelir şartlı."

kazanç vergisi ve muhasebe miktarının karşılaştırılması

Çeşitli iş işlemler yansıma düzenlemeleri ve vergi muhasebe uyumsuzluklar ile bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. yaklaşık de H, n = H + - H ob.ot + V p / q,: alınan değeri Y p / q ayarlamalar yapmak gerekir süre için mali gelir sayılmasından sonra:

 • N H - Gelir vergisi (zarar) akım.
 • Kalıcı nitelikteki vergi yükümlülüğü - on N.
 • ertelenmiş vergi varlığı - tarafından üzerinde.
 • H ob.ot - vergi yükümlülüğü ertelenmiş.

vergi ve muhasebe arasındaki geçici farklar, ertelenmiş vergi varlığı veya yükümlülüğü oluştururlar. muhasebe şirketin karı ertelenmiş vergi yükümlülüğü konusunda diyerek bir vergi daha kaydederse. Onun değeri vergi oranı ile çarpılması farka, eşittir. tersi durumda, ertelenmiş varlık vergisi, bu şekilde hesaplanan.

Kalıcı karakterin vergi yükümlülüğü muhasebe ve vergi muhasebe kar endeksleri arasında sabit farkın oluşma oluşturulur. Ayrı Alt hesaplarla ilgili kablolama Am "kazanç ve kayıplar" KT "Vergiler" yansıtmaktadır.

Örnek hesaplamalar ve skorlar

durumu göz önünde bulundurun: Yıl boyunca, şirket, 1 milyon 200 bin ruble kredi tasarladı ve peşinat şeklinde ilk çeyrek kârı 400 bin ödenen 2.000.000 480.000 ve 240.000 ruble KDV oldu ..... Toplam harcama 750 bin civarındadır. P. Bir önceki döneme ait Vergi kaybı - 80000 s .. Hesaplayın ve gelir vergisi değerlendirmek.

Çözelti eylemlerin bir dizisinden oluşur:

 1. Vergi tabanını hesaplayın: nB = 2480000 - 240,000 - 750,000 - 80,000 = 1,410,000 ruble.
 2. Bu,% 20 (% 2 ve% 18) durumu, vergi oranı alır, işletmenin kazanç üzerinden vergi toplam miktarı: H, n = 1,410,000 x 0.2 = 282 000 ruble.
 3. Federal bütçenin türetilmiş miktardan yapacaktır: Yerel / bölgesel bütçesinde 1.410.000 × 0.02 = 28 200 ruble: 1410000 × 0.18 = 253 800 ruble.
 4. gelir vergisinin Üretilen tahakkuk: 282000 ruble tutarında Banka "kazanç ve kayıplar" KT "Vergiler" Gönderme.

devlet bütçesinde gelir vergisi transferi bir kayıt eşlik eder: Ödeme "Vergiler" KT "banka hesabı".

Aylık ödeme için temel muhasebe kayıtları

gelir vergisinin bir aylık ödeme son ay veya çeyrek için gelir gerçekten alınmasına miktar şarj tarafından gerçekleştirilebilir. İkinci durumda, vergi elde edilen miktarı, 3 eşit parçaya bölünür. Aşağıdaki örnekte, şirket üç ayda bir vergi öder bir durum düşünün. Daha iyi bir algı için biz tablo şeklinde sundular.

Muhasebe kayıtları - gelir vergisi hazırlanması örnekleri

çeyrek

çeyrek Gelir, s.

hesaplama

Hesap Atama

ben

300000

300 000 x 0.2 = 60 000 ruble

Ben çeyrek Am vergi tutarını Tahakkuk "kazançlar ve kayıplar" KT "Vergiler"

II

250000

1 60 000 ruble

2. 250, 000 x 0.2 = 50 000 ruble

1. 28 Nisan Ben çeyrek fonları için ön listelenmiştir: Dr "Vergiler" KT "banka hesabı".

Dr "kazançlar ve zararlar" KT "Vergi": 2. II çeyrek ait için vergilendirilmeyen

III

400000

1. 50 000

2. 400 000 x 0.2 = 80 000 ruble

1. 28 Temmuz II çeyrek için bir ödeme yapmış: "Banka hesap" Am "Vergiler" KT

III çeyrek için 2. Reeskontlarına vergileri: Am "kazançlar ve kayıplar" KT "Vergiler"

IV

320000

80 bin ruble

28 Ekim III çeyrek için listelenen ödeme: "banka hesabı" Am "Vergiler" KT

yıllık toplam

1270000

(1 270 000 x 0.2) - 60 000-50 000 - 80 000 = 64 000

31 gelir vergisinin tahakkuk: Banka "kazanç veya kayıplar" Gönderme KT "Vergiler"

Aylık ödeme üç aylık vergi toplam bedelinin üçte transferi gereğidir. Bu durumda Kablolama her ödeme tahakkuk ve ödeme hem de.

bütçesine Diğer zorunlu ödemeler

gelir vergisi dışında bir varlık transferi ve gereklidir böyle KDV, kişisel gelir vergisi, emlak vergisi ve ulaşım gibi diğer ücretler. Aktif-pasif hesaba muhasebesinin 68. Gönderme kullanarak gruplama devlet verilerinin yükümlülükleri için ilgili alt hesaplarda vergi her türüne yürütülmektedir.

vergilerin hesaplanmasında Sorumlu hesapları türüne bağlı olarak değişir. gelir vergisi hesabında "kazançlar ve kayıplar" ilişkin ise, kişisel gelir vergisi mantıklı ücretler üzerindeki çalışanı ile hesap yerleşim yansıdı.

Gönderme Vergi hazırlanması

Vergi nedir? Bilanço pasif yansıtılır durum, Bu zorunluluk. Dolayısıyla, vergi hesaplama - kredi hesabı 68 belirten gönderme ödeme maliyetlerinde oluşma yerinin hesabına borç edilir.

hesaplanması ve vergi ödemeleri için temel muhasebe kayıtlarını düşünün:

 • Dt "Birincil üretim" KT "Vergiler" - toprak vergisi tahakkuk.
 • Dt "bordro" KT "Vergiler" - kişisel gelir vergisi hesabına kabul etmiştir.
 • Dt KT "Vergi" "hissedarlar ile yerleşim" - temettüler üzerindeki vergi tahakkuk.
 • Dt "Diğer giderler" KT "Vergiler" - emlak vergisi vurgulanan.
 • Dt "Satış" KT "Vergiler" - KDV için kabul etti.
 • Dt "Vergiler" KT "banka hesabı" - Hesap ödenen vergi borçlarının gelen.

devlet bütçesine Havale tutarı zamanında olmalıdır. Ödeme en ufak bir gecikme ilave cezalar, karlı değil girişimcinin giriş vaat ediyor. tüzel kişiliğin yararına vergi hesaplama yasal ve zamanında, dürüst yapılması gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.