ÇirkinlikBahçıvanlık

Geç olsun çilek çeşitleri: açıklama, fotoğraflar, olgunlaşma, tavsiyeler

Frosty kış akşamı ne çilek reçeli ile çay daha iyi fincan olabilir? Güneş ve Yaz lezzet kokusu - Dışarıda Kar yağdığında, nostalji bir ipucu ile bir şey daha lezzetli davranır vardır. Ya pencere daha sık yağmur dökme ve geçen yaz günleri geldi hatırlatır zaman aromasını hoş, taze, sulu meyveler daha iyi ne olabilir? Yakında ilk uçuş sonbahar yaprakları ve taze çilek mutlu hoş tat ve nazik yaz güneş köpüklü damla bir fincan ... Bu bir geç çilek bu makalede ele alınacak idi.

çilek Faydalı özellikleri

biz geç ne olduğunu söylemeden önce çilek çeşitleri olanları en iyi ve güvenilir olan (resim ve açıklama ile) ve tartışmak, bu olağanüstü meyvenin yararlı özellikleri odaklanmak istiyorum.

 • Çilek - C vitamini depo, bunun limon daha büyüktür. bağışıklık, geri yükler güçlendirir ve bağ dokusu güncelleştirir ve sinovyal sıvıda geliştirir.
 • çilek içerdiği bakır, demir ve kobalt, - Kan vazgeçilmez bir kaynak, bu nedenle kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin oluşumunu uyarır.
 • çilek geç çeşitleri açısından zengindir Magnezyum, - vuruş harika bir araç önleme.
 • E vitamini kanser ve yaşlanmaya karşı koruyucu önlemdir.
 • çilek içerdiği Potasyum, kan basıncını düzenler, kalp kasını güçlendirir. Ayrıca ödem vücut azaltır ve beyne oksijen miktarını arttırır.
 • Flor ve kalsiyum kemik ve dişleri güçlendirir.
 • Hamilelik sırasında gerekli zengin folik asit çilek, ve ek olarak, folik asit, kan damarlarını güçlendirir.
 • Salisilik asit antipiretik bir etkiye sahiptir ve anti-bakteriyel etkisi vardır.
 • çilek geç çeşitleri açısından zengin olan selüloz elyafları, toksin saflaştırılmış vücut kolesterol azaltır.

Üstelik vitaminler, lif açısından zengin çilek, ve eser elementler, bu bebek maması ve diyet için idealdir. Ve özellikleri (, metabolizmayı hızlandırır toksinlerin vücut temizler, yağ yakma teşvik) kilo kaybı için bu dut vazgeçilmez kılıyor. Buna ek olarak, aynı zamanda, düşük kalorili.

Fruktoz diyabetli kişilere yerde kullanılabilir hale meyveler çoğunda olduğu gibi, sakkaroz yerine, içinde içeriyordu. Bu dut bizim masaya uzun süre taze tutmak için nasıl yararlı onaylamak, çilek dikkat çekici özellikleri ne değildir? Burada ve geç olgunlaşma çilek çeşitleri yardım et.

çilek Geç çeşitleri

Neden geç çeşitleri büyümek? Diğer çeşitler uzun solmuş ve meyveler artık verirken İlk olarak, taze meyveleri yemek için bir yoldur. İkincisi, koruma tüm hızıyla, olgun ahududu, kuş üzümü, çilek sezonu ve artık yok Komposto. Ancak bu durumda! çilek Geç çeşitleri bazen temmuz ayının başında, Haziran sonunda meyve vermeye başlıyor. Eylül ayına kadar hasat, bazı çeşitleri - Ekim ayına kadar. Bu şekilde, ve geç çilek var! En iyi notları (ve en popüler):

 • Pegasus.
 • Gigantella Maxim.
 • Üstad.
 • Birleşik Krallık.
 • Zenith.
 • Malvina.

Pegasus

1.5 kg bitki başına düşen - yüksek verimle İngilizce çeşitli. Bush güçlü, yayma, büyüyen düz çiçek sapları yaprak düzeyinde çilek olgunlaşmak için izin verir. Ortalama meyve koni, elastik ve sıkı eti tatlı-ekşi tadı ile parlak kırmızı rengini andıran 20 gram ağırlığa kadar.

Özellikler çeşitleri

hastalığı (geç yanığı, direnç çilek akar ve vertitsilloznoe solma). Bazen külleme etkilenen. Berry ulaşım tahammül etmek kolaydır.

bakım Özellikleri

 • kış için hazırlık. Soğuk dayanıklılık kış malç kapsayacak şekilde tavsiye edilir, ortalamasıdır.
 • Sulama. Özellikle kuru havalarda, sulama konusunda seçici Sınıf. Sulama toprak gevşetti sonra önerilir.

Gigantella Maxim

ortamın çeşitliliği belirtmektedir, ama çok geniş meyve bahçıvanlar arasında iyi bilinir. Verim - bitki başına 1 kg kadar. . 125 gr, eti sıkı ve (çilek hassas bir aroma ile) tatlı tadı ile parlak kırmızı - Bush güçlü, büyük bir başak ile, Meyveler çok büyük çaplı 50 cm ve 60 cm yüksekliğe ulaşır.

Özellikler çeşitleri

Onların nitelikleri uzun süreli saklama için donmuş zaman kaybetmez. Ortalama kışa.

bakım Özellikleri

 • Dikim. dikkate bitkilerin büyüklüğü almalı dikim zaman onun özelliklerine cevap sıralamak için, - 1 arsa m2 olup en fazla 4 çalılar, bir aydınlatma geliştirmek ve geliştirme için daha elverişli koşullar yaratacaktır.
 • Üreme. Gigantella çalı, tohum ve bıyık bölerek yayılır. En kolay yolu - fide. Bitki ana burç ayrılır, bıyık ve yaprakları kaldırmak, kökler 6-7 cm. çilek fidelerine sezonu boyunca dikilmiş geç çeşitleri kısaltılmış ancak don geç 2 hafta önce.
 • Sulama. nem konusunda seçici Sınıf, 3-4 haftada sulamak gerekir. , Çalılar çevresinde toprak bitki mümkün olduğu kadar uzun nemi korumak malç gerekir.

maystro

Büyük meyve ile Orta dereceli Fransız seçimi. Mayıs ayı sonundan Ekim meyve. Bush başına 2 kg çeşitli Yüksek verimli. Güçlü bir kök sistemine sahip, çalı Yayılma. Meyveler yoğun hamuru ve tatlı tadı ile (en fazla 80 g) büyüktür. Maestro yanı sıra sıcak sonbahar altında orta grup için bazı geç çilek çeşitleri ve sığınaklar kullanmak Aralık ayları arasında hasat verir. Sibirya ekimi için uygundur.

Özellikler çeşitleri

geniş bir kök sistemi sayesinde çok dayanıklı bitkidir, kuraklık tahammül. hastalığa karşı direnci yüksektir. Bu seralarda ekimi için tavsiye edilir.

bakım Özellikleri

 • Dikim. 1 m 4-05 Şubat burçlar: ekilen bitki aşağıdaki şemayı önerilir. Güçlü bir kök sistemi sayesinde yoksul toprağı uğrar ve iyi bir hasat getiriyor.

Büyük Britanya

2 kg'dan fazla - çilek geç kovanı ile 120 g yuvarlak konik meyveleri koyu kiraz rengi, ağırlık ile olgunlaştırma. Bush, kapsamlı bir kök sistemine sahip, güçlü. Firma eti ve tatlı ve ekşi tadı ile Karpuzu.

Özellikler çeşitleri

don ve hastalıklara dayanıklıdır. çilek firması ve çökmek değil ve yağma yok, ulaşım onların görünüşte kalır.

başucu

Orta dereceli Temmuz ayında olgunlaşır. orta boylu Kompakt çalılar, kısa çiçek sapları, aşağıda yaprakları. Yüksek verimli dereceli - bitki başına 1.5 kg. büyük parlak yeşil yaprakları olan bir orta boy çalı. Meyveler, asit olmadan, yukarı yoğun ve tatlı hamuru ile 30 g, lezzet büyük yuvarlanır.

Özellikler çeşitleri

don ve hastalıklara dayanıklıdır. Bazen, kök çürüklüğü neden olabilir.

Malvina

Geç çilek çeşidinde Malvina Alman seçimi Haziran ayının ikinci yarısında meyvelerini vermeye başlar. sert yapraklı 50 cm Güçlü geniş çalı kadar. Verim 800 Meyveler tatlı tadı ile parlak büyük yaprakları, altında bulunan çalı gelen, ortalama. Ağırlık çilek - 35 g, yoğun hamuru. doymuş çilek lezzet tatlı çilek.

Özellikler çeşitleri

yağmurlu lezzete kaybeder sırasında, sulu olmaz ve çürümeye etmez. botrytis göre - çeşitli orta ve düşük kahverengi leke direnci külleme dayanıklı ve vertitsillozu olup. hortumluböceği, tripler - zararlı etkilenir. Mükemmel taşınabilirlik.

bakım Özellikleri

 • Dikim. satırlar arasında 50-70 cm - - 60-70 çalılar arasındaki mesafe.
 • Sulama. Son çilek kuraklığa dayanıklı çeşitler, ama sıcak havalarda yeterli sulama gereklidir.
 • Gübreleme. azotlu gübre duyarlı Malvina.
 • Kırpma. meyve yaprakları zirvesinde havalandırma ve aydınlatma meyveleri temin etmek inceltilmiş olmalıdır.
 • Not. Genetik defekt (çiçek yaprakları) bitkilerin% 3'ünü oluşturur. pestil küçük yaprakların görünümü var.

çilek geç çeşitleri Bakım

Kültür iyi bir hasat getirdi için, onun ihtiyacı bakım prarvilno almaya. dikim özellikleri ve çilek ekimi, ve ona bakmak Ne, daha düşünün.

Bir site seçimi

çilek Geç çeşitleri hemen her toprak üzerinde büyüyecek ama hastalığa verim, tat ve direnç hangi dut daha duyarlı olanlar topraklarda göre birkaç kat daha yüksektir. O çilek verimli topraklar ışık sever. Kumlu, tınlı topraklarda iyi yetişir. Daha da kötüsü - turba ve çim-podzolik içinde.

yeraltı Yeri - 70 cm'den yakın su seviyesi yüksek olduğu bölgelerde, iyi toprak drenaj veya yüksek sırtlar önerilir .. çilek dikim ovalarda önerilmez. Toprak asitliği - 5,5-6,6. düşük bir seviyede, deneyimli çiftçi tutun tavsiye , kireçleme alçı - daha büyük olan.

dikim için arazi hazırlayın

 • Sonbaharda bir süngü küreğin üzerine ihtiyaç siteyi kazıp. Yay (inmeden önce) - toprak 15 cm gevşetin.
 • taze gübre kullanırken özellikle yoğun standları çok sayıda huzurunda buna dikkat ve asalaklar için kontrol edin. "Davetsiz misafir", zemin bulma işlemek için amonyaklı su.
 • Yabani otlar herbisit ile muamele edilmiştir.

ekim zamanı

ekim zamanı bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterir:

 • Bahar. Kar sonra inmesi ve yeryüzünü ısıtır. Bu zamanda, toprak nem ile doymuş ve bitkiler iade dona karşı daha az hassas olmasıdır. Daha sonra dikim sıcak güneşin altında fide kaybı doludur.
 • Sonbahar. Optimum ekim zamanı - Ağustos ve eylül ayları. Bitki kök salması zamanı yoktur olarak Geç disembarkation, gelecek yıl için hasat kaybı doludur.

stok yoğunluğu

Temelde çilek geç çeşitleri yuva 20-30 cm arasında mesafe ile dikilir, satır - satır 30 cm - 60-70 sm (iki sıralı dikim). çizgi arasında, 15-20 cm - - daha sık dikim 60-70 cm hastalığına yol açabilir yeterli ışık ve hava geçirgenliği, olmayan bir satırı parametreleri priz arasında :. aşağıdaki gibidir zaman.

dikim derinliği

kök boğazı toprak düzeyde olduğu, kökler toprak yayılır ve kapak kadar, açılış çukur gömmek için kısaltılmış fazla 8 cm kökleri, dikkatli bir şekilde kapatılır. Bol sulanan ve priz etrafında zamulchirovat toprak. pritenyat arzu dikim birkaç gün içinde.

sulama

2 günde sonra, her gün sulanması ihtiyacını - toprağın İlk 2 hafta nemli tuttu. , Hava şartlarına bağlı olarak sulama Bütün kalanı kurumasını önlemek için. Malçlanması toprağın kurumasını engeller.

En üst pansuman

Gübre Bush en az 5 cm uygulama önerilir. 4 besleme yeterli çoğu çeşitleri için:

 1. Ekimden sonra 14 gün sonra. 10 litre su içinde süperfosfat (30 gr) ve odun külü almak - polstakana.
 2. Çiçeklenme başlangıcı. Sığır kuyruğu 1 oranında su ile seyreltilir: 6; Tavuk dışkısı - 1.20. 7 gün ısrar edin. polstakana kül - çözelti 10 litre içinde. Müteakip besleme - 2 haftada.
 3. Sığır kuyruğu 1 bir oranda su ile seyreltilir: 6 polstakana kül, süperfosfat (50 g) ve suyun 20 L ilave edildi.
 4. ;: (6 1) Mullein su seyreltildi Tavuk dışkısı - 1.20. 7 gün ısrar edin. polstakana kül - çözelti 10 litre içinde.

En geç çeşitleri ek gübreleme gerektirir.

Geç Çilek: En iyi notları. İpuçları ve Yorumlar bahçıvanlar

Biz en sık sorulan soruları ve acemi bahçıvanlar bakmak Aşağıda cevapları ve deneyimli çiftçilerin tavsiyelerde.

Ben çilek yaprakları kesmek gerekir mi?

Yapraklar iyi bitki büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Bunlar sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında ayrılır. ikincisi Nisan ayında görünür ve hasat alma önemli bir rol oynamaktadır. meyve yaz yerini sonra, böbrekler ve besin birikimini döşenmesi için kullanılırlar. En son, sonbahar yaprakları, Eylül-Ekim görünür. Onlar dut overwinters.

 • onlar çilek çıkışları için doğal koruma olarak hizmet beri Autumn Leaves, biçmek daha iyi değil. Gelecekteki hasat (gelecek yıl) üzerindeki etkilerini Kırpma.
 • zararlıları ve hastalıkları zarar çilek çalılar ise, yapraklar açıkça kesilmelidir. Ve er, o kadar iyi. Bush'un yapraklarından meyveleri topladıktan sonra büyüme ve işlemin noktası bırakarak, kesilmelidir. sonbahara kadar Bush güçlü olsun ve kış için hazırlayacaktır.
 • Son çilek çeşitleri (Malvina) periyodik yaprakları keserek, ince, meyve veren sırasında önerilir. Bu daha iyi havalandırma ve aydınlatma meyveleri sağlayacaktır.
 • Meyve bağlamada sonra profesyoneller eski alt yaprakları ve ekstra bıyıklı çalıları kesip öneriyoruz.

Moskova yakınlarındaki yazlık ikamet için en güvenilir çeşitli?

orta bandın iklim koşulları korkmuyoruz ve hasat sağlamak Moskova bölge için çilek, kanıtlanmış geç çeşitleri - zamansız "klasikleri", yıllar içinde kanıtlanmıştır.

 • Zeng-Zengana - Alman seçimin geç çeşitliliği. Burçlar birçok yapraklı, yüksek. Verim - 1 m 2 2 kg. tatlı tat ve güçlü lezzet ile 20 g, yoğun bir hamuru ile bir koni şeklinde koyu kırmızı bir renk, Berry ağırlığı. dut sığ - çeşitli ısı kötü getiriyor, kış dayanıklı kurtarmak için yeteneğine sahiptir. Bu hastalık dayanıklıdır.

Bu raf, Tenir, Borovitskaya, Vigoda, Maryshka, Carmen, La Boheme - Büyük meyve ve iyi bir verim ile banliyölerde, bir çok yetiştirmek için uygun Daha yeni çeşitler, ancak daha sonra bu kış iyi çilek en güvenilir çeşitleri.

Neden toprağı malç?

Malçlaması için başlıca sebeplerinden biri - sıcaklık kontrolü. frost - Yaz malç kışın aşırı ısınmaya karşı toprağı kaydeder. Zemin iyi ısındı amacıyla ilkbaharda koyu malzeme ile kaplıdır. toprağı soğutmak için, bir ışık malç ile kaplıdır. Bu yüzden daha iyi ısınır, tam tersine, daha uzun süre ıslak kalır ve bitkilerin üstleri.

Buna ek olarak, malç yabani ot büyümesini engeller. Organiklerin malç yapısını geliştirmek sonuçlanan toprak besin temini, yavaş yavaş ayrıştırılması. materyal, yağmur ve ayrışma ile yıkanıp toprak, hastalık ve zararlılara karşı koruma korur.

çeşit Belarus ne tercih edilmeli?

Beyaz Rusya'da bir sürü Hollandalı çeşidi var ancak zaman her zaman beklentileri karşılamadığını gösteriyor. Çoğu bahçıvanlar Beyaz Rusya'daki en geç çileklerin Hepillus, Kebot, Salsa, GaliaChiv, Adria, Finella olduğunu belirtti. Özellikle Japon markası Chamora Turusi'den bahsetmek isterim, çünkü hızla popülarite kazanmıştır.

Chamora Turusi, bitki başına 1.5 kg'a kadar bir verimle orta-geç bir çeşittir. Bitki uzun boylu, güçlü yaprakları olan güçlüdür. Çilek, yoğun et ve çilek aromasıyla 110 gram ağırlığa sahiptir. Meyveler taşınabilir, raf ömrü uzundur. Çeşit sert ve sağlamdır. Mantar hastalıklarına maruz kalmış, ancak toz küfüne dirençli.

En lezzetli, tatlı ve büyük çilek türü nedir? Hangi çilek geç kaldı?

Çeşit açıklaması, incelemeler çilek Malvina'nın şaşırtıcı, en yeni not olduğunu teyit eder. Lezzetli çilekler, pek çok çeşit meyvayı tamamladığında Temmuz ayında olgunlaşır.

Sayısız inceleme, Chamor Turusi'nin mükemmel lezzet kalitesine dikkat çekiyor. Bazı bahçıvanlar, bu meyvenin tuhaf olduğunu söylüyor, ancak çilekin aroması ve lezzeti mükemmel.

Bahçıvanların yüksek bir tahmini, muazzam aroma ve çok büyük meyveler için Büyük Britanya'da da bir derece aldı. Bahçıvanlar, kültürlerin hastalıklara ve olağanüstü taşınabilirliğe karşı dokunulmazlığına dikkat ediyorlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.