OtomobilKamyonlar

"Gazelle": Motor enjektör. avantajları ve dezavantajları, enjektörün teknik özellikleri

Genellikle "Gazelle" gibi yerli araçların seçimi, soru motorun seçimi hakkında ortaya çıkar. Bu araba farklı motor ayarlayın. Temel olarak, "Gazelle" Zavolzhskaya motorları ile yürüdü ama Ulyanovsk üniteleri de vardı. Hepsi yiyecek farklı bir türü var. Her iki enjeksiyon ve karbüratör modelleri idi. enjektör veya karbüratör - Yani, arabası "Gazel" motoru için en iyi olanı bakalım.

motor yelpazesi hakkında kısaca

"Gazelle" için temel olarak ilk güç ünitesi sadece ZMZ-402 idi, "Volga" görev yaptı. 100 beygir gücüne sahip karbüratör 8-valf motorudur. Pratik gösteriyor ölçüde cevapsız yarım tonluk itiş motorunun maksimum yük olduğunu. yani 2003 yılında sıfır başında, "Gazelle" ikinci kuşak ZMZ-406 monte edildi. Bu 2.4 litrelik hacmi ile daha fazla güç ve tork geliştirilen bir daha rafine motor oldu. Şimdi ünite 16 bir valf düzenlemesi bulunmaktadır. Ancak, enjeksiyon tipi değiştirilmez. Aynı, karbüratöre kalmıştır. Bazı "Gazelle" 406 enjektör taktı. güç artışı, doğal olarak büyük ölçüde hissetti. Ayrıca ZMZ-405 olarak bu üniteyi not edin. 406-inci motorun Bu yükseltilmiş versiyonu. O fabrika enjeksiyon enjektörü vardır. "Gazelle" enjektör motoru giy ZMZ-405 daha makul. Sonuçta, bu birimin güç - 402-inci motorun daha bir buçuk kat daha fazla 152 beygir gücü. Bir silindir kapasitesi - 2.5 litre. Ayrıca yeni "Gazelle" ve set Ulyanovsk motorları UMZ-4216 3 litrelik hacim üzerinde. Birim, bir enjektör yakıt enjeksiyon sistemi vardır. Maksimum güç 123 beygir gücünde olduğunu. Bu arada, bu motorlar off-road UAZ "Patriot" ve "Hunter" bazı modeller karşılar.

karbüratör Özelliği

Bu güç kaynağı sistemi hava ve yakıtı ve onu besleyen karıştırın ve akış kontrolü için kullanılır. Şu anda, bu tür bir giriş sistemi, ticari olarak mevcut değildir. Uzun enjektör yerini almıştır. Karbüratör yakıt sisteminin ayırt edici özelliği, - yakıt karıştırma mekanik bir yöntem. Bu işlem, ayrı bir aygıt içinde gerçekleşir. Bu karbüratör (dolayısıyla adı) olarak adlandırılır. Bu yüzdürücülü iki kamera bulunuyor. ikinci bir iğne ile bağlı olan ve jetleri ile etkileşime girer. çevre düzenlemelerine göre bu tür motorlar standart "Euro-2" uygundur. Bu da bu sistemler 2009 yılından bu yana otomobil yüklü olmayan nedenlerden biridir.

karbüratör artıları

İlk avantaj - bu düşük maliyetli bir hizmettir. Neredeyse tüm sürücülerin tanıdık sisteminin cihazla birlikte. karbüratör sökülüp takılması bir saatten az olabilir. Buna ek olarak, bu güç sistemleri 76 oktanlı benzin için uygundur. Yakıt kalite gereksinimlerini çok az. karbüratör tıkanmış eğer, herhangi bir zamanda, bunu sökmeye ve jetler temizleyebilir. parçalar için olduğu gibi, resmen neredeyse 10 yıldır üretilen içten yanmalı motor olmayan gerçeğine rağmen şimdi bile bulabilirsiniz. donanım fiyat oldukça kabul edilebilir.

karbüratör dezavantajları

Şimdi eksilerini için. Onlar profesyoneller çok daha fazladır. Bu nedenle, ilk dezavantajı - düşük stabilitesidir. Bu özellikle doğrudur kış operasyonudur. Sık sık çalıştırdığınızda mum "doldurur". Rölantide (bir "kaçak" vardır) elle düzenlenmelidir. karbüratöre ısıtıldıktan sonra düzgün yakıtı dağıtmak başlar. Sistem sık sık düzenleme gerektirir. Diğer bir dezavantaj - bu CO büyük bir sürüm. Sıcak günlerde, sistem ayrıca kendisini belli eder. Ve en önemli dezavantajı - güç sahibi olmak. Hatta aynı motorda en az yüzde 20 daha az olacaktır. Örneğin, 406 th ve 405 inci motorlu Zavolzhsky üretimini atın. Aralarındaki fark, - 42 beygir gücü.

enjektör

Şimdi daha emme sistemi gelişmiş üzerinde etmek. Neden şimdi "Gazelle" motor enjektör koymak? Böyle bir sistemde, bir elektronik yakıt enjeksiyon kullanır. Bu enjektörler (enjektörler) ile gerçekleştirilir. Sistemin ana işlevi aynı kalır. mekanizma, yakıt ve hava karışımının hazırlanması ve besleme yapar. Ancak karbüratör aksine, tüm işlem elektroniği vasıtasıyla otomatik olarak burada yer alır. Özel enjektör ünitesi (MCU) sensörlerden gelen bilgileri okur ve bilgisayara bu bilgiyi iletir. İkincisi zaten enjektörler sinyalini verir gelmiştir. bilgi çeşitli sensörler türetilir Not:

  • Gaz.
  • Eksantrik.
  • Lambda sensörü.
  • Rölanti.
  • Su sıcaklığı.

Motoru çalıştırmadan süreci yarım dönüş ile gerçekleştirilmektedir. "Gazelle" motor enjektör üzerinde ayarlama, bu tür hız veya ekstra hava girişi yüzen sırılsıklam mum gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Şimdi, bütün işlemler elektronik kontrol edilir.

Enjektörün avantajları

İlk avantaj - bu istikrarlı iş ve ateşleme olduğunu. Enjektör otomatik modda çalışır. Sen "emme" yönetmek veya jetleri ayarlamak gerekmez. Onlar burada değiller. Diğer bir avantajı - düşük yakıt tüketimi var. benzinli motorlar modellerin daha az göstergesi yüzde 20. Ve, çünkü karışımın dozajı yüksek doğruluk ile gerçekleşir. Elektronik sensörler onlarca (hatta klimayı düşünmektedir) gelen sinyalleri okur. Başka bir artı - yüksek çevre dostu. Avrupalı üreticiler fazla 20 yıl önce enjeksiyonlu motorlara geçiş yaptı. Ayrıca, bu motorun karbüratör ile karşılaştırıldığında hız kazanması daha kolay olduğunu unutmayın. Bu nedenle, güç böyle bir fark.

eksiklikler

madalyonun ters tarafı göz önünde bulundurun. Bu nedenle, ilk dezavantajı - bu enjektörlerin karmaşık tanı. Sorunu öğrenmek için sadece özel ekipmanlar yardımıyla mümkündür. Çok çok zor yürütmek için enjektör onarın. Biz uzman bir servise gitmek zorunda. Ayrıca kötü yakıt sistemini sevmiyorum. En az oktan sayısı - 92, karbüratör içinde 72 karşı.

Daha iyi ne olabilir?

Yani, "Gazelle" motor için ne seçerim - enjektörü veya karbüratör? avantaj ve iki birimde dezavantajlarını analiz ettikten sonra, sonuca daha sağlam ve teknolojik olarak kabul ilk sistem geldi. Enjektör diagnostiği rağmen - bu oldukça karmaşık bir süreçtir, ama her 5 hatta 10 yıl bir araba gerekir. karbüratör problemleri gibi erken operasyonun ilk haftası olarak ortaya ile (özellikle kontak ateşleme kullanılırken).

Sonuç

"Gazelle" - asıl görevi bir ticari araç, - "yeniden ele geçirmek" en kısa sürede onların değer. Sonuç olarak, bu arabanın ana nitelikleri - bu güvenilirlik ve düşük yakıt tüketimi var. Ile o 405 Enjeksiyon Motora öne çıkmaktadır. o yüzde 20 daha az yakıt tüketir rağmen, inanılmaz çekiş vardır. bir motor seçerken Dolayısıyla, fazladan ödeme ve daha teknoloji, Enjeksiyon seçeneği satın almak mantıklı. O karbüratörlü muadilleri kadar sık teşhisi ve onarım gerektirmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.