SeyahatSeyahat İpuçları

Fjord - nedir? Nerede fiyort görebilir?

dünyanın her yerinden turistler arasında çok popüler su ve karla kaplı zirveleri ve zengin bitki örtüsü dağ doğrudan yükselmeye uçurumlar tadını çıkarın. Bu yamaçlar denilen fiyortları. Bunlar doğal peyzaj parçasıdır. İnternette de bir "özel bölge" vardır. Bu özel bölgelerin biri - büyük Fjord. Bu Büyük Denizi üstündeki Northrend'e (World of Warcraft) güney doğusunda yer almaktadır.

Doğal rocky bays kökeni

Genellikle "fiyort" kelimesi, herkes neyin tehlikede olduğunu anlayan bir konuşma duydum. en bu konuda biraz Sakinleşelim. Yani fiyort - bu nedir? Bu denir terim çevresindeki rocky shores ile kara uzun defne çarptı. Tipik olarak, fiyordun uzunluğu genişliğinden daha on kat daha fazladır. 1000 metre yüksekliğe ulaşan, uçurumlar vardır. fiyortlarını kökeni tektonik plakaların hareketi köklü değişim gereklidir. Sonuç daha sonra deniz suyu ile doldurulmuş olan çok sayıda hatalar ve kırıklar, oluşumudur. Bu fjords genellikle 800 metreye ulaşan bazı durumlarda, önemli bir derinliğe sahiptir.

Dünyanın en ünlü rocky bays

Yani, soru: "Fjord - o nedir?" Biz kısmen cevap verdi. Ama yine de kötü bir fikri vardır olanlar için, neyin tehlikede olduğunu, bazı örnekler vermek. En popüler fiyort eğitim 4 alanlardır. Bunlar Şili, Kuzey Amerika, Norveç ve Yeni Zelanda'da (Güney Ada) sahili bulunmaktadır. Bu siteler en çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Buna ek olarak, İzlanda, Rusya, İskoçya, fiyortları kıyısında bulunmaktadır Arap Yarımadası'nın. Hatta bazı Arctic adaları yakınında bulunabilir.

dünyanın en uzun kayalık koy

Bu fiyort doğu kıyısında, Grönland yer almaktadır. Bu kayalık koy "Scoresby'nin" denir. baba ve oğul Scoresby'yi - Adını o ilk kaşifler onuruna aldı. İlk harita üzerinde söz konusu nesneyi neden oldu. Onun ağaç yapısı sayısız dalları kesilip. bunlardan en uzun uzunluğu 350 kilometredir. nedeniyle tektonik depresyon Denizi sel için "Scoresby'yi" kurdu. Bay hayvanların bir sürü evine çok yakın bereketli toprak ve (hatta kışın donmaması) açık su sahiptir. Örneğin, burada misk öküz, ren geyiği, canlı lemmings, kutup tilki ve gelincikler otluyor. Ve 19. yüzyılda lüks beyaz kürk ile karakterizedir kutup kurt karşılamak için bile mümkündü. göçmen kuşların kolonisi geldiğinde Fakat en renkli sahil haline gelir. Bazen bir milyon hayvanlara kadar sayar. Aralarında ortak loon, denizkırlangıcı, gümüş martı ve diğerleri vardır. fiyortun sular memeliler ve balık çeşitliliği açısından zengindir. Bunların arasında: sakallı, Atlantik mors, halkalı mühür ve arp mühür.

Norveç fiyortları

kaya oluşumları ne tür? Onlar olağanüstü nelerdir? Birçok hakkında birçok kez duymuş Norveçli fiyortlarda. Yani bu noktada daha detaylı konuşalım. Bu ikinci büyük kayalık koy Norveç'te bulunan, çıkıyor. Sognefjord (bu isim verilen dizidir) Avrupa'nın en büyük, uzunluğu 204 kilometredir. fiyortlarını Kraliyet sermaye - Oslo - İskandinavya benzersiz ve kendine özgü şehir. Bu 107 km'lik kayalık defne uzunluğunda derin yer almaktadır. Şehir nehir 8 akar sayesinde, ek olarak, bu 343 göller ve 40 adalar ile çevrilidir. yeterli, plajları ve el değmemiş doğanın ihtişamı keyfini isteyen herkes adalardan birine feribot gitmek. Ülke fjords - Norveç en güzel ve görkemli kaya oluşumları ile ünlüdür, bu yüzden ikinci bir isim.

En meşgul Bay

Bu, ayrı ayrı ele alınmalıdır. En çok ziyaret edilen Norveçli Koyu - Geiranger fiyort. Daha çok ve Romsdal ilçesinde, Ålesund'a kentinde yaklaşık 100 km ilçesinde yer almaktadır. doğanın bu köşeye bir gezi oluyor, sırtın Flyudalsyuve Dağı Dalsnibba ünlü gözlem güverte ziyaret ettiğinizden emin olun. Ayrıca, kendinizi yürüyüş zevkini inkar etmiyoruz. Ama önemli olan - Bu sularda yüzme şansı kaçırmayın! Turistler (ve sadece) teknede bir seyir alır ve muhteşem şelaleler yan zevk için fırsat. Çok güzel "Seven Sisters" ve "Gelin Veil".

Orlov yol

Bu Fjord (nitelendiren ise -) yukarıda açıklandığı gibi özellikle Eagles Caddesi konuşmalıyız - Yolun dik kısmı zeminde. Bu yol, serpantin olduğunu. sahil almak için taşıma için dağın en yüksek noktasına Geiranger fiyort, 11 çok keskin dönüşler üstesinden gelmek için gereklidir. Bu heyecan arayanlar için bir yolculuktur. en yüksek noktası deniz seviyesinden 620 metre yükseklikte yer almaktadır. Oradan çarpıcı fotoğraflar mahalleleri yapabilirsiniz. Bu amaçlar, hem de sadece arazi tanımak için, özel bir izleme platformu ile donatılmıştır. Bunların arasında en ünlü "Flyudalsyuve" ve "Dalsnibba" olarak kabul edilir. Onlar en ünlü ve en çok ziyaret edilen turistik listesinde yer almaktadır.

geçmişi için merkezi

Bu Geiranger merkezine bir kilometre hakkında yer almaktadır. Burada turistler bölgenin tarihini keşfetmek için, yanı sıra doğa ve yerel halk, onların örf ve adetlerine hakkında bilgi almak için eşsiz bir fırsat. seçim gidip ışığında yürümek ve yerel dağ tepe fethedebilirsiniz. Yana sadece çarpıcı manzaralar açtı. bir şans ve dağlara gitmeye karar edenler, "Yürüyüş" mutlaka ziyaret edin. Burası işaretlenmemiş sadece parkurları, bir yeri vardır, ama aynı zamanda mükemmel arazi haritası sunar. Işık yürüyüş isteyenler fiyortun güney tarafında bulunan küçük köye bir gezi yapabilirsiniz. buna yol kayalık koy kıyı çalışan ve 2.5 km'lik bir uzunluğa sahiptir. Köy mutfağın harika ev yapımı yemekler tadabilir küçük ama çok rahat bir kafe vardır. isteyenler yerel çevre ile daha yakından tanıma ve çevresi çiftliği "Västerås" ziyaret etmelidir. İşte ünlü şelale "Sturseterfossen" dir. Sen dönen akışı ve kaya duyumların arasında yürüyebilir - inanılmaz!

En popüler turistik

Turistler yerel çiftlik "Herdalssetra" ziyaret için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca Geiranger Fiyordu topraklarında yer almaktadır. Bu gezinin tekliği söz konusu çiftlik Nurddale yer olmasıdır. Bu bölge UNESCO tarafından Dünya Doğal Mirası listesine dahil edilmiştir. Ayrıca, turist karamel ve keçi peyniri hazırlanması sürecini gözlemleyebiliriz. Ayrıca misafirler dikkat çeken bir diğer cazibe - bir dağ yolu "Trollstiegen". o gök üstüne acele ile çevrilidir, çünkü en güzel kabul edilir. Kayakçılar kışın bu harika yere gitmek gerekir. Tatilciler sağ sahil kadar 1.500 metre yükseklikte bir iniş yapmak mümkün olacak. Ama yaz aylarında dinlenmek isteyenler için, merak etmeyin. Ayrıca kayaklar üzerinde binmek için fırsat var. sezon başında tam açılma süresi kar örtüsü kalınlığı bağlıdır, açık yaz kayak merkezidir. Şimdi kelime "fiyort" soruları gündeme olmamalıdır. Bu nedir Teorik olarak, biz makalesinde bulunan vardır. Pratik anlamak için kesinlikle hayatlarında en az bir kez bu yeri ziyaret etmelisiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.