FormasyonBilim

Fizikte zaman tanımı, felsefe, psikoloji ve edebiyat

Makale, bilimin çeşitli alanlarındaki zaman tanımını, bunun ne olduğunu ve nispi olabileceğini anlatıyor.

başlangıç

Antik atalarımızın bize sadece görünüşte ve hatta uzaktaki gibi olduğunu düşünüyoruz. Ve bize tanıdıkları tüm insan nitelikleri, yargıları ve psikolojiyi yalnızca Homo sapiens türüyle ortaya çıkardılar. Fakat bu argüman tartışılabilir. Örneğin, bilim adamları, atalarımızın ataları olan mezarlarını birkaç milyon yıl önce buldu ve çiçek bile bile mezar yerlerine getirildi!

Olgunun inanılmaz olması için bu doğrudur. Mezarlarda, başka yerlerde oldukça gelişmiş bir bitki polen birikimi izleri bulundu. Böylece, atalarımızın şimdiden öbür dünyayla ilgili bazı fikirleri vardı. Belki de hayvan ve insan arasındaki çizginin soyut düşünce ve hayal gücüdür.

türleri

Zaman tanımı, fizik, psikoloji, felsefe, edebiyat ve sanat gibi bir takım şeylere ve disiplinlere atfedilebilir. Klasik anlamda, bu, bir sürecin süresi ile belirlenen bir miktardır: bir atomik saatte bir radyoaktif elementin çürümesinin ya da bir gezegenin ekseni etrafındaki hareketinin bir gün değişikliği olup olmadığı. Makalede her birini ayrıntılı olarak ele alacağız. En basitten başlayalım.

metrolojik

Metrolojide zaman üç parametre ile belirlenir. Koordinat ekseninde, belirleme bir ölçekte gerçekleştiğinde veya belirli verilere bağlı olarak sayımını alır. Örneğin bilinen tüm takvimler, saatler, kronometreler, yerel ve evrensel zaman.

İkinci tür göreli. Bu durumda, ölçüm iki olay anında gerçekleşir. Örneğin, sabah uyanışı ve uyku modu arasında.

Üçüncü ve son parametre öznel. Birkaç farklı frekans işlemi ile ölçülür. Daha basit terimlerle, duruma bağlı olarak, bir kişinin zamanı farklı oranlarda sürdüğü, onun için öznel olarak olduğu tam da durumdur.

Bunlar böyle karmaşık bir konseptin en yaygın örnekleri. Ancak zaman tanımı yapmak mümkün müdür? Sonuçta, bu, mekanın yanında maddenin evrensel özelliklerinden biridir.

Açıklayıcı Sözlükler

Sözlüklerin yardımına başvurursanız, her bir yazarın ve derleyicinin diğerlerine yakın olmasına karşın hangi saatte olduğu konusunda yaptığı açıklamalara bakabilirsiniz. Örneğin Ozhegov bu tanıma şu şekilde verdi: "Bir şeylerin olduğu bu veya o aralık, saatler, günler, yıllar ardışık değişimi". Bu, "zaman" kelimesinin edebi tanımıdır.

felsefe

Bu bilimde, her şey biraz daha karmaşıktır ve her filozof hangi saatte sorulursa kendi yoluna cevap verir. Ama neyse ki genel kabul gören bir tanım var. Ansiklopediye göre, felsefedeki zaman, geçmişten günümüze doğru ilerleyen ve geleceğe yönelik çaba sarf eden geri dönüşsüz bir olaylar dizisi.

Bu sorun, antik bilim figürleri tarafından da soruldu ve tartışma, binlerce yıldan sonra bu gündeme gelmedi. Ve bunu düşünen ilklerden biri tanınmış Plato'ydu.

Çalışmalarına ve fikirlerine göre, felsefede zaman "sonsuzluk hareketli bir görünüş" şeklindedir (onlara bir tanım verilir). Bir süre sonra fikirleri geliştirildi ve zamanı "hareket ölçüsü" olarak adlandıran Aristoteles daha az aklından geçti.

psikoloji

Psikolojide her şey biraz daha basittir. Ve zamanın seyri veya diğer belirtileri münhasıran gözlemci tarafından ölçülür. Basitçe belirtildiği gibi, her zaman için farklı yollarla ilerlemektedir. Sinirlendirildiğimiz, yorgun veya monoton sevilmemiş işlerle meşgul olduğumuzda, özel olarak sanki her zamankinden daha yavaş sürer. Ve bunun tersi - ruh hali mükemmel olduğunda ve hiçbir şey rahatsız edici olmadığında, sürprizle nasıl inanılmaz derecede uçtuğunu fark edersiniz.

Bu durumda "sevenler saatlerce izlemiyor" diyerek çok bilimsel bir gerekçeler var - bu durumda kandaki endorfinin (mutluluk hormonu) konsantrasyonu önemli derecede artar ve zaman hızlanır.

Fizikte zaman nedir? tanım

Klasik fizik yasalarını temel alırsak, herhangi bir şekilde belirlenmeyen sürekli bir miktardır. Yaşam kolaylığı için, ölçümü için bir temel olarak, örneğin Dünya'nın ekseni etrafında dönme periyotları, Güneş veya saat mekanizmasının çalışması gibi belli bir olay dizisi alınır.

Ancak en ilginç şey, göreceli fizik hakkında daha yakından incelersek başlar. Ona göre, zaman yavaşlama veya hızlanma özelliğine sahiptir ve bu bir fantezi değildir: günlük hayatımızda her gün bu tür olaylarla karşılaşırız, ancak fark etmediğimiz kadar perişan olurlar.

Basitçe söylemek gerekirse, yer çekim kuvvetlerinin etkisi altında zaman yavaşlayabilir ve hızlanabilir. Örneğin, bir gökdelenin birinci katında ve sonuncusunda saat farklı hızlarla gidecek, ancak normal şartlar altında fark edilmeyecek, bu yüzden küçük fark olacak. Fakat eğer bir kara deliğe getirilirlerse, yeryüzünde kalanlara kıyasla ilerleme yavaş olacaktır.

Zaman. Edebi tanım

Eğer eseri bir temel olarak alırsak, bu da arsa kullanımının önceliğidir. Gerçekte olduğu gibi kurguda da geçmişten geleceğe doğru gelişir. Ancak bazen geçmiş kahramanlardan veya kahramanlardan eklemeler gibi özel teknikler kullanılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.