Haber ve ToplumEkonomi

Fiyat endeksleri. fiyat endeksi formülü

Neden olduğu satın alma gücü mal kaybolur asla değişir, ancak? Nerede işveren çalışana zam nasıl bilir? Bu ve daha fazlası - aşağıda makalesinde.

fiyat endeksleri nedir

Günlük yaşamda, her zaman nasıl değişiklik ürün fiyatlarının ilk zorunluluk olarak ve onsuz biz de yapabileceği olmadan fark edemiyoruz. (- TP olarak anılacaktır) gibi, normal bir küçük genlikli sapma ile dinamikleri ve fiyat endeksleri temsil eder. Bu gösterge toplumda tutmalıdır oluşum ve istihdam tarihsel şartlardan bir numarası vardır sırf oldukça ekonomik ve sosyal faaliyetlerin birçok alanda kullanımı popüler ve değildir. Örneğin, IC bazı özellikleri vurgulamak:

  • o basında değil, aynı zamanda sıradan evlerde sadece gerçek bir ilgi olduğu;
  • o toplumda sağlam bir yer kazanmıştır güven başarılı uzun süreli kullanım sayesinde;
  • niceliksel özellikleri hatalar minimum düzeydedir bu yüzden onun çizim üzerinde, bir kural olarak, belirli bir alandaki uzmanları çalışıyor.

Fiyatlandırma endeksi

fiyat endeksinin Her seviye kullanım amacı peşinde, bu nedenle oluştururken bunları göz önüne o hizmet edecek olan amaca bağlı olarak belirlenmiş olması faktörlerin bir dizi alınır. Başlangıçta, bu rakamlar on sekizinci yüzyılda yaratıldı.

Onların amacı, onların parça başı ücret olarak emek işçileri mahsup tüketim mallarının hesap enflasyon oranları dikkate alınarak içinde oluşum olduğunu zamanda,. Bugün, bu fenomen indeksleme denir.

Günümüz dünyasında, son oluşturulmuş IC aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • (Aylık veya üç) yayın frekansı;
  • (Yayınlanan rakamlar teyit edilmemektedir ve kimsenin tercüme gerçeği tecelli) sorgulamayan güvenilirlik;
  • Tam şeffaflık ve erişilebilirlik (bilgi kitle iletişim kullanımında yerleştirilir ve herkes onunla tanışma fırsatı vardır).

Genellikle tüketici dünyada fiyat endeksleri aralarında sürekli çakışmaya neden enflasyon ile değiştirilir. Bu, ilk tersi sektöre özel verileri hedefleniyor ve her zaman bu veya diğer tüketici malları, hane için en ilginç kapsamaz ve gerçeği kaynaklanmaktadır.

Kullanım Kapsamı

Modern ekonomik sistemde, çok sayıda kilit görevler, fiyat endeksleri kullanılan hangi çözümü vardır.

İlk olarak, IC kalitatif analizi yapılarak faktör analizi için kullanılır. Bu nedenle, analistler alternatif sekansında değişiklikler dinamiklerini belirleyebilir. çıkışta birbirinden farklı birkaç rakamlar vardır - birIikteIer ve indeks sistemi denir.

İkinci olarak, veri toplam üretim maliyetlerini de belirli bir elemanın etki derecesini belirlemek için elde edilmiştir. Başka bir deyişle - bu düzenleme için en önemli ne belirli bir bileşen netleşiyor fiyatlandırma politikası.

Üçüncü olarak, son tahlilde, veri incommensurable değerlerle karşılaştırılabilir. Bu faktör analizinin temeli muhtemeldir üzerinde genel olarak hız ve ülkedeki enflasyonist süreçlerin dinamikleri yönünü tahmin etmek anlamına gelir.

Bölgesel yatkınlık IC

Her zaman bu kadar sık ekonomik analiz toprak karşılaştırmaların modern uygulamalarda kullanılan aynı devlet içinde orantılı fiyat endeksleri, değil. Yani, belli almak malların kategorisini bütünüyle karşılaştırılır bu uç noktaların temelinde birkaç ülkede değerinde dalgalanmaların dinamiklerini hesapladı.

Genellikle bu testler birçok ülkede şirketler, ticari uygulamalar tarafından yürütülmektedir. onlar için bölgesel pazarın çeşitli kesimlerinde gelir ve net gelir düzeyi hakkında bir fikir sahibi olmak esastır çünkü. Bu göstergeler doğrudan satış düzeyini etkiler.

Fiyat endeksi: hesaplama formülü

Onların nasıl hesaplandığını anlamak ve hangi bileşenlerin etkisi belirli bir ölçüde taşımak değilse, faktörler ve bunların öneminin herhangi anlayışa sahip zordur. Bir örnek deneyelim: Elimizdeki ilk şey böyle fiyat endeksi olarak göstergelerini hesaplamak yüzden, yön mallar için ve son bir ay talebini sahip olduğu anlamalısınız. orijinal biçiminde formül şu şekilde görünecektir:

  • Haziran 2015 yılında emtia A = A Ürün fiyatının fiyat endeksi: Malların Ve Mayıs 2015'te fiyatı.

Zor Değil çıkan endeks biri büyükse, o zaman, büyük olasılıkla, bir dereceye kadar, söz konusu ürünlere yönelik talebin düştüğünü tahmin etmek.

fiyatları düzenleyen Nasıl

Ortak kullanıcıların azı, fiyatlar eşit büyümek neden hiç düşündünüz ev hanımları tarafından temsil etti. Yine de, devlet bu endeks, çevirinin fiyat endeksleri aktif kullanıldıkları performansı dinamiklerini düzenleme amaçlı bir politika yürüttü.

Batı ülkelerinde En Aktif böyle hükümet faaliyeti. Bu dondurma bir tür bu büyüklük anlamına üretim maliyetinin eşitsizlik, doğrudan yüklemeye benzer görünür. Ya da, belki, ülkedeki fiyatlandırma devletin dolaylı etkisi. Bu durumda, hazineye vergi harçları, gümrük ücretleri ve diğer zorunlu ödemeler azaltır.

Ama bu tekel davranışı düzenleyen unutma çok daha karmaşık, normal rekabet faaliyet gösteren işletmelerin daha uzundur. Bu nedenle, bu gibi durumlarda eşitsizliği belli bir ürünü üretmek için gereken masrafları uygun olarak belirlenir. Bu oran sürekli enflasyon oranlarına bağlı olarak dalgalanan zaman.

iş Endeksleri

Fiyat endeksindeki değişiklikleri anlaşılmaktadır - kullanışlı bir göstergesi sadece devlet üreticilerinden nabzını tutmak için değil, aynı zamanda girişimcilerin kendilerini genellikle kendi üretim faaliyetlerini analiz etmek için kullanılır için.

Şu anda enflasyon oranının izlemediği takdirde, ayakta kendi işinizi tutmak çok zordur nominal değerini kendi dolaşan varlıklar. biz mal satıyorsanız Sonuçta, daha sonra bir sonraki toplu satın alarak, envanterin eski değerinden başlayarak zaten yeni fiyatlarla, biz neredeyse hiç kar sol olduğunu.

Bu durumda, son ürünün değeri, akım tarafından düzenlenir şişirme endeksi GDP deflatörüne göre, ya da mevcut rezerv bileşen değerini ayarlayarak hesaplanan, nominal değeri değişir her biri için ayrı ayrı IC göre yöntem.

Endeksler ve gelirler

emekliler, yararlanıcılar ve diğerleri - sistematik devletten yararlanırlar o savunmasız insanların en ufak tezahürü olan enflasyonda en aşikar. Onlar için fiyat endeksi büyüme - olduğu, her şeyden önce, kendileri için sağlama yeteneğine azalttı.

Bu durumda, her bir ülkenin Hükümeti yaklaşımı farklıdır. Yani, ülkenin kapitalist gelişme düzeyi yüksek olan en emekliler arasında talep ve engelli mallar için bireysel katsayıları hesaplamak ve ayrıca bulgular faydaların düzeyi dikkate zam alarak.

Sovyet sonrası alanda topraklarında, asgari emeklilik nüfusun yaşlı ve korumasız tabakaların ihtiyaçlarına yaş ve sosyal özelliklere bakılmaksızın, çalışma kişinin geçim seviyesinin seviyesine göre hesaplanır.

Rusya'da İndeksleme

Mevcut fiyat endeksi - soru çok acı verici ve bizim devlet o kadar karmaşıktır. Ülkede pazar ekonomisine geçiş ile bağlantılı olarak enflasyon oranları kadar büyük iken, son birkaç on yıl içinde, bu tür durumlar nüfusun gelir düzeyi bile asgari uyuşmadığını vardır tüketici sepeti.

Bu tür durumlar zararlı hane değil, aynı zamanda bir bütün olarak devlet parasal sistemde sadece etkiler vardır. gibi nakit piyasasında ondan çıkarılmasını ve yabancı banknotların dağılımını gerektirir vardır giderek azalma eğilimi ulusal para, güven seviyesinin beri. Bu da, gölge ekonominin hızlı gelişimini gerektirir.

Nedenle, devlet kurumları otoritesini yanı sıra bir bütün olarak paranın değerini hem zayıflatmak etmemek için, malın maliyetinin endeksleme düzeyini değil, aynı zamanda bar gelir için sadece izlemek önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.