Yiyecek ve içecekAna yemek

Fındık protein veya karbonhidrat mı? Fındıkların yararları ve zararı

Günümüzde sağlıklı bir yaşam tarzı (HLS) kurmak için çok popüler hale geldi. Ve bu şaşırtıcı değil, çünkü bir kişi sağlıklıysa - gücü ve enerjisi ile doludur. Doğru beslenme sağlıklı yaşam biçiminde çok önemlidir. Bu yazıda fındık gibi böylesine faydalı bir ürünü tartışacağız.

Onların içindeki proteinlerin, yağların ve karbonhidratların oranını ve fıstığın yararlarını ve zararlarını göz önünde bulunduruyoruz.

Fındık protein veya karbonhidrat mı?

Fındık - Bu çok değerli bir üründür, nadir istisnalar dışında neredeyse her insanın diyetine zarar vermez. Birçok kişi, fıstığın protein veya karbonhidrat olup olmadığını merak ediyor. Sonuçta neredeyse herkes bilir ki, hayvan gıdaları yemeyen vejetaryenler, proteinin gerekli kısmını almak için fındıklara yaslanırlar. Ve bunu bilerek yapıyorlar, çünkü fıstığı gerçekten insan maddesinin yerini alması için yeterli bir miktarı barındırıyor.

Bununla birlikte, fıstığın protein ya da karbonhidrat olup olmadığı sorusu üzerine, hemen hemen her üründe olduğu gibi, hem proteinleri hem de karbonhidratları ve yağları içerdiğinden, bunun bir şey olduğunu açık bir biçimde söylemek mümkün değildir. Bu maddelerin bileşimi tam olarak nedir, oranları - fıstığın türüne bağlıdır.

Ceviz. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar

Ceviz, uzun zamandır bilinen güzelliklere atıfta bulunur. Dünyanın birçok mutfağında kullanılmakta ve her çeşit tabakaya eklenmektedir. Cevizin anavatanı Orta ve Küçük Asya'dır.

Cevizin kompozisyonu çok zengin. Çok miktarda vitamin ve mikro element içermektedir. Ceviz kompozisyonunda ayrıca çok sayıda doymamış yağ asidi, elyaf, alkaloidler ve steroidler bulunur. C vitamininin içeriğine göre, ceviz, turunçgil ve frenk üzümlerinden bile önde gidiyor.

Birinin sağlığını korumak için, ceviz yemek çok yararlıdır. İçindeki karbonhidratlar, proteinler ve yağlar, 100 g ürün başına yaklaşık olarak bu oranda bulunur:

  • Proteinler - 15.6 g;
  • Yağlar - 65,2 g;
  • Karbonhidratlar - 10.2 g.

Cevizin ve diğer çeşit fıstıkların kalorili içeriği oldukça yüksek, çünkü bileşiminde çok miktarda yağ içerir. Bununla birlikte, bu yağlar sağlıklıdır ve kandaki kolestrol seviyesinde artışa neden olmazlar.

Fındık Faydaları

Fıstıkların yararları aşırı tahmin edilemez. Ve önemli de olsa, fıstığı proteinler ya da karbonhidratlar, en önemli şey, insan sağlığı için yararlı maddelerin sadece bir depo olmasıdır. Tıp, çeşitli amaçlar için fındık özelliklerini, örneğin bakterisit, immünomodülatör, anti-inflamatuar ve ayrıca anthelmintik araçlar kullanır. Buna ek olarak, fındık beyinde çok yararlı, kalp hastalıkları ve kan damarları ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun dayanıklılığını arttırıyor. Bileşiminde iyot varlığı nedeniyle, fındık, tiroid bezi hastalıklarından mustarip insanlar için gereklidir.

Bir fındık, anemi için faydalıdır. Kandaki hemoglobin seviyesini arttırır. Ceviz bölmelerindeki tentür, sinir sistemini mükemmel şekilde güçlendirir. Fındık ayrıca erkek gücü üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Eski zamanlarda biliniyordu, bu nedenle bu ürünü günlük menüsünde dahil ettiler. Fıstıklarda bulunan protein, bağırsak mikroflorasını normalleştirir.

Bir fındıkın tüm yararlı özellikleri göz ardı edilemez, ancak kullanımında kontrendikasyonlar da vardır.

Fındıklara zarar vermek

Tüm faydalara rağmen, bazı insanlar yiyecek için fındık yememelidir. Her şeyden önce, bu, bu ürüne alerjik reaksiyonlar olanlar için geçerlidir. Özellikle ağır durumlarda, ceviz bile anafilaktik şoka neden olabilir, bu nedenle vücudunuzun normal olarak algıladığından emin olmak için bu ürünü diyetinize küçük bir dozla girin.

Obez olan insanlar da fındık yememelidir. Yüksek kalorili içeriğinden dolayı, özellikle de istismar ediliyorsa, kilo artışına katkıda bulunabilirler.

Kolit, nörodermatit, egzama, sedef hastalığı tanısı alan hastalarda, az miktarda fıstık kullanılması durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle, herhangi bir kronik hastalık için diyet fındık içine girmeden önce, doktorunuzla danışmaya değer.

Fındık ile yemek tarifleri

Şimdi fıstığı bulunan çok sayıda tabak bulacaksınız. Her şeyden önce elbette fıstığı çeşitli tatlılara eklenir: pişmiş ürünler, kekler, tatlılar, çikolata.

Bununla birlikte, uyumlu bir şekilde yalnızca tatlı yemeklere de uymuyorlar. Haşlanmış pancar ızgarada ovuşturdu, sarımsak karanımı sıktı, ezilmiş ceviz ve mevsim salatası ekşi krema, mayonez veya bitkisel yağla tatlandırmak için bağırsakları çok yararlı bir şekilde iyileştirdi ve vitamin arzını doldurdu. Çok lezzetli ve kullanışlıdır.

Fındık protein veya karbonhidrat olup olmadığı sorusuna cevap aramaya gerek yoktur. Kontrendikasyonları yoksa onları tüketmeniz yeterlidir. Bu, vücudunuzdaki besin maddelerinin arzını doldurmanızın yanı sıra çeşitli yemeklerin tadını zenginleştirirsiniz. Önemli olan, her şeyin faydalı olduğunu hatırlamak, ancak fındık yüksek kalorili bir üründür. Sağlık için yeyin, sadece istismar etmeyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.