Ev ve AileEvcil hayvan kabul edilir

Evde chihuahua nasıl alınır (adım adım talimat)

Bu küçük köpek olan bir chihuahua'nın doğuşu, sahibin çok endişe yaratmasına neden olur. Sonuçta, doğru bakımdan ve bu an için hazırlık evcil hayvanların ve gelecekteki yavruların sağlığına bağlı olacaktır. Bu nedenle, bu konudaki bilgileri daha önce incelemek faydalı olacaktır. Doğru olarak chihuahua'da doğum yapmak ve bunun için neye ihtiyacınız varsa, makaleyi okuyarak öğrenin.

Doğum için bir yer hazırlarız ve ona bir köpek alırız.

Yapmanız gereken ilk şey, evcil hayvanınızın doğum yerini düşünmektir. Odada gereksiz gürültü ve yabancılar olmamalıdır. Köpek için ayrı bir oda seçerseniz daha iyi olur. Onun için kolay olmayacak ve gereksiz uyaranlar sadece onu rahatsız edecekler. Odadaki pencereler doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak için perdelenmelidir. Bu nedenle, yoğun perdelere önceden bakmak gereklidir.

Oda sıralandı, şimdi bhutu düşünmek için zamanı geldi, burada içinde chihuahua dağıtımı gerçekleşecek. Bir evcil hayvan mağazasında satın alabilir veya kendiniz inşa edebilirsiniz. Tasarım ve şekil keyfi olabilir. Önemli olan sıkışık olmadığı ve köpek doğum sırasında duvarda pençelerle dinlenebildi. Boks tinkering yıkanabilir bir malzeme daha iyidir. Ve büyük olasılıkla böyle bir ihtiyaç ortaya çıkacaktır. Teslimat kutusunun ön duvarının çıkarılabilir olması önerilir. Böylece yavruları temizlemek ve bakmak daha kolay olacaktır.

Kutuyu taslak ve ısıtıcılardan uzak tutun. Hayvana yardımcı olmak için zamanında olabilmeniz için, yolun özgür olması gerekir. Sonuçta, doğumun ne zaman başlayacağını doğru bir şekilde öngöremezsiniz. Ve böyle bir durumda katlanamazsın.

Boks, iddia edilen teslim tarihinden yaklaşık on beş gün önce bir odaya konabilir. Sonra köpeği yeni bir yere almanız gerekiyor. Onu kutuya sürekli ısmarla tanıtın, ancak nazikçe orada vakit geçirin. Chihuahua cinsinin hazırlandığı yerde evde olması için gerekirse bir klikçi veya favori bir tedavi kullanın. Köpeğinizi boks yapmaya alışkın değilseniz, kendisi için bir yer bulacaktır. Ve sizin için ve onun için uygun olmayacaktır.

Doğumdan bir kaç gün önce, kutuya temiz bir havlu bezi ve bebek bezi koyun. Yaşlı veya biraz perişan bir şey yapabilirsin. Sonuçta, tüm yavrular ortaya çıktığında atılmaları gerekecek.

Yavrular için bir ev yapıyoruz

Analık kutusu hazır, şimdi yeni doğanların ve annelerinin daha sonra nerede yaşayacaklarını düşünmenin zamanı geldi. Genel olarak, iki ev yapmanız gerekecek. Birincisi teslimattan hemen sonra kullanılacaktır. Alçak taraflı açık bir kutudan yapılabilir. İçinde her zaman bir döşek ve bir ısıtma yastığı koyun. Kutunun yerleştirileceği oda neredeyse otuz dereceye kadar ısıtılmalıdır. Bu, chihuahua'yı teslim almadan önce halledilmelidir.

Bütün yavrular ortaya çıktı ve onlarla birlikte yapılan tüm manipülasyonlar gerçekleştirildikten sonra anne ve yenidoğan başka bir eve taşınmalıdır. Konut kutudan da yapılabilir, fakat oldukça yüksek darbe oranı ile. Bir kapı yaptırmak, annenin dışarı çıkmasının uygun olacağı şekilde yapılmalıdır. Kesmek, alttan on santimetrede önerilir. Geçiş çok düşük yapılıyorsa, yavru köpekler yalnızca zamanından önce evden dışarı çıkacak. Kutunun alt kısmında, kirlendiğinde değiştirilmesi gereken bir yatak ve bir bebek bezi koyun.

Annem yeni evdeki çocuklarla yaklaşık iki hafta yaşayacak. Odadaki tüm bu dönem sakin ve sakin olmalı, böylece Chihuahua'lar kendilerini korumalı hissediyorlardı. On dört gün sonra köpekler artık bir eve ihtiyaç duymaz ve genellikle bırakırlar. Sonra oda sıcaklığı yirmi dereceye düşürülebilir. Dekoratif köpeklerin kırılgan olduğunu, hem sıcaklığı hem de soğukluğu hoş karşılamadığını unutmayın.

Ayrıca, evde chihuahua teslim almadan önce, gerekli ekipman ve ilaç toplamak gerekir.

Teslimat için ekipman hazırlıyoruz

Teslimat sırasında, envanter ve ilaç almadan yapamazsınız. Onlar her şeyi doğru yapmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıda gerekli öğelerin bir listesi bulunmaktadır.

 • termometre;
 • Bir ısıtma yastığı;
 • Manganez (veya furatsilin);
 • gazete;
 • Emici bezler ;
 • havlu;
 • Keskin makaslar;
 • cımbız;
 • Tıbbi alkol;
 • Pamuklu yün;
 • İpek steril iplikler (sargı bandajı için);
 • pipetler;
 • ölçeği;
 • Yenidoğanlar için kutu.

Jenerik etkinliği teşvik etmek gerekli olabilir. Bunu yapmak için şırınga almanız gerekir: "Mastometrin" veya "Oksitosin". Ancak bu konuda bir veterinerle görüşmek daha iyi. İşlemlerin başlangıcını ve her bir yavru köpek yavrusu ortaya çıkma saatini düzeltmek için saatler, kalem ve bir defter de yararlıdır.

Chihuahua teslimatı için gerekli olan şey, kutunun yakınında bir yerde katlayın. Aksi takdirde, kritik bir anda, gerekli envanter için sabırsızlıkla durursun ve zamanında köpeğe yardım etmeyeceksin.

Teslimat yaklaşımının işaretlerini takip ediyoruz

Doğuma yaklaşmak birçok fizyolojik işaretle tanınabilir.

Üç ila dört hafta boyunca, karın büyük ölçüde artar. Şeffaf akıntı var ve cinsel organlar şişiyor. Bir buçuk saat boyunca meme bezleri yükselmeye başlar. Bireysel köpeklerin emziklerinden meme uçları bulunur.

Chihuahua doğumundan birkaç gün önce kolostrum ortaya çıkıyor ve midede büyük düşüş var. Gün boyunca vücut ısısı 37 dereceye düşer.

Bir günden az zaman, bazı köpekler yiyecekleri reddederler ya da aksine büyük bir iştahla yiyin. Sahibiyle aşırı şefkat veya gözlerden uzak bir köşedeki herkesi gizleme arzusunu görebilirsiniz.

Genellikle, bir chihuahua köpeğinde yaklaşan cins sinir durumu tarafından belirlenir. Titreme, hızlı solunum ve çarpıntı var. Petomitsya acele etmeye başlar, pençeleriyle yerden kazımaya başlar. Ayrıca, karnın mide ile etkileşime girdiği anlaşılmaktadır.

Tabii ki, erken belirtilerde bile doğum için hazır olmalısın ve en son belirtilere kadar hazırlıklarla gecikeceksin.

Bizden doğum bekliyoruz ve onlara hazırlanıyoruz.

Köpeğin vücut ısısını günde iki kez ölçün. Annelik kutusunun yanında periyodik olarak değiştirmeniz gereken bir fincan temiz su tutun. Diyetten et, balık ve tuzu dışarıda tutmanız önerilir.

Kalın beyaz veya grimsi renk tonu fark ettik farketmez, sıcaklığı daha sık ölçmeye başlayın. Her an düşebilir. Ve bu, bilindiği gibi, kavgalara yaklaşmanın habercisidir.

Chihuahua'nın evde başarılı bir şekilde doğum yapabilmesi için buna hazırlanın. Köpeğin kendisi ve cinsel organları ılık su ve az miktarda sabunla yıkanmalıdır. Hafif bir potasyum permanganat solüsyonu ile muamele ettikten sonra. Su litresi başına bir parça almak gereklidir. Manganez, furatsilinom ile değiştirilebilir. Fakat sonra beş litre su ile inceltilmelidir.

Teslimat için kendinizi hazırlamayı unutma. Tırnaklarını kesin ve ellerinizi dezenfekte edin. Giyim sadakatsiz, rahat seçmek daha iyidir.

Fix maçları

Vücut, doğum için rahim kaslarını, yani kasılmaları daraltarak hazırlanıyor. Sonuç olarak boyun giderek açılır. Bu işlem ağrılıdır, bu nedenle davranışla belirlenebilir. Köpek huzursuz olur, sertleşir ve sık sık nefes alır, yuvaya kazlar.

Ayrıca, fizyolojik bulguları dikkate almak çok önemlidir - karnın kademeli olarak indirilmesi. Eğer chihuahua hamileliğiniz ve doğumunuz ilk ise, o zaman her şey o kadar açık değildir. Alt karın neredeyse fark edilebilir, bu yüzden son derece dikkatli olun. Kavgalar sırasında, köpek soyunun kenarlarının ve ondaki karakteristik fossanın nasıl olduğunu görebilirsiniz. Genellikle bir saatten bir saate kadar sürer.

Köpeğin acısını fark etmez, zamanı düzeltmeye başlayın. Bundan sonra neredeyse hiçbir girişimde bulunulmaz. Yavaş yavaş yoğunlaşıyorlar ve aralarındaki aralık yaklaşık kırk dakika. İşlem, ilk denemeden sonra beş saate kadar sürebilir. Eğer yavrular bu dönemde ortaya çıkmazsa, derhal veterinerle görüşün. Belki de evcil hayvanınız doğal doğumla baş etmemektedir. Bu durumda, uzman sezaryen yapmak zorunda bırakılacaktır. Elbette, evde böyle bir operasyon buna değmez.

Doğum süreci

Köpek sahipleri sık sık kendilerine soruyor: chihuahua ne zaman başlıyor, onların doğru kabulü için neyi bilmek istersiniz? Ve bu konuya yetkin bir yaklaşım. Evcil hayata zarar vermemek için, kişinin herhangi bir müdahalesi olmaksızın her şeyin doğal olarak nasıl gerçekleştiğini anlamalıdır.

Yoğun kavgalar başladığında, fetüs doğum kanalına geçer. Şu anda köpek yan yatıyor ve mümkünse pençelerini dayayıp kutunun duvarlarına geri koyuyor. Bu durumda, chihuahua tüm sıkıntıları taşımak daha kolay olacak. Bazı köpekler daha rahat ayakta duruyorlar. Doğuş, amniyotik sıvı çıktığı zaman başlar. Kabarcıklar genellikle kırılır ya da köpek yapar. Ataların yolunu yıkamak ve daha fazla meyve vermeyi sağlamak için su akar. Kabarcıkları kendiniz delemezsiniz.

Kasılmalar zaten daha uzun ve güçlü gidiyor. Köpek, yavruları doğuracak güçlere gidiyor. Bu noktada, gerektiğinde chihuahua dağıtımına yardımcı olmak ve kolaylaştırmak için pythonun yakınında olmak en iyisidir. İlk köpek yavrusu ortaya çıkana kadar ağrı ne kadar sürebilir? Genellikle bu süreç en fazla beş saat sürer.

Yavruların görünüşü

Her yavru fetal membranda bulunur. Doğum kanalı geçtiğinde patlar. Bu gerçekleşmezse, annesi koruyucu filmi kemirerek yavruyu bırakır. Sonra dişleri olan chihuahua göbek kordonunu ısırıp yeni doğan bebeği yalıp böylece ona bir masaj yapar. Bu tür eylemler, solunum ve kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur.

İlk yavru köpek yavrusu ortaya çıktıktan sonra ikincisi de (plasenta, fetal membranlar ve göbek kordonu) ortaya çıkar. Onların chihuahua'sı genellikle yiyor çünkü besin maddeleri çoktur. Daha fazla güç kazanmak ve doğum yapmaya devam etmek için bunlar gereklidir. Ayrıca, eser elementleri süt üretimini iyi izler.

Bir sonraki yavru doğum hemen gerçekleşmez, ancak kısa bir süre sonra. Zaman aralığı, bir ila altmış dakika arasında değişebilir. İki saatten fazla sürmüş olsaydı, chihuahua cinsinin bittiğini varsayabiliriz.

Dekoratif köpekler az miktarda meyve tolere edebiliyor ve sahibi bunu bilmeli. Büyük önem taşıdıkları gebeliklerin sayısı ve doğum öncesi chihuahua'nın ağırlığıdır. Bu arada normda bu gösterge en az iki kilogram olmalıdır. Buna bağlı olarak, evcil hayvanınız sizi bir ila altı yavruya getirebilir.

Yardım veriyoruz

Bazen bir köpek bir kutun doğuşuyla kendiliğinden baş edemez. Özellikle de bu ilk gebelikse. Bu gibi durumlarda, sahibinin yetkili yardımı müdahale etmez. Bu nedenle, evde chihuahua'yı nasıl alacağınızı bilmelisiniz.

İlk çıkan cenin bir mesanedir ve genellikle kendiliğinden patlar. Kabukta bir köpek yavrusu görünüyor. Kural olarak, önce başkanlık yapar ve kişiden yardıma ihtiyacı yoktur. Kedi yavrusu bir kuyruk doğursa, büyük olasılıkla kendisi baş edemez. Sonra köpeklerine dokunmadan yavruları bacaklardan hafifçe çekin. Yavaş yavaş, arkadaki deriye ve başın arkasına gidin. Bu nedenle çocuğu sonuna kadar çekmeniz gerekiyor.

Bundan sonra, köpek yavrularının bulunduğu fetal membranı derhal açınız. Zamanında yapmazsan, yenidoğan boğulur. Mukusu ağızdan ve ağızdan çabucak çıkarın. Steril gazlı bezle temizleyebilirsiniz. Köpeği bir bezle silin. Şimdi hayati faaliyeti canlandırmak için vücuda masaj uygulayın.

Köpek zayıfsa ve nefes almazsa, ağzını ve mukusun burnunu iyice temizleyin. Baş aşağı alıp masaj yapın, karnın kaburgalarına, daha sonra omurga boyunca ilerleyin. Bundan sonra, bir termometre gibi biraz sallayın.

Şimdi umblikal kordonu kesme zamanı. Sıvının geri sızması için yeni doğan üzerinde tutun. Karnınızdan birkaç santimetre geri adım atın, parmaklarınızı ve bandajınızı ipek ipliği ile iki yerde tutun. Artık kalan kısım steril makaslarla kesilebilir. Bunu dikkatli yapın ve kabloyu çekmeyin. Kesimi bir antiseptik ile yerleştirin.

Bu manipülasyonlardan sonra, aşağıdaki cinsten Chihuahua yavrularını canlandırmak için bebeği meme başına takın . Diğer çocuklarla aynı şeyi yapın. Bundan sonra, yeni doğan bebekler, kutuyu temizlerken ve anne karnesini koyarken ısıtma yastığı bulunan bir kutuya yerleştirilir.

Bir veteriner çağrıldığında

Yukarıdaki doğumun ideal yolunu anlattı. Fakat her zaman düzgün şekilde gitmezler ve veteriner hekimin yardıma ihtiyacı olabilir. Bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız onu gecikmeden arayın ya da aşağıdaki işaretleri fark edin:

 • Denemeler beş saatten fazla sürüyor ve yavru doğum yapmıyor.
 • Çocuk sıkışmış ve doğum kanalından çıkmıyor.
 • Yavruların görünümü arasındaki süre iki saatten fazla.
 • İlk doğumdan önce anne-chihuahua siyah, koyu yeşil veya kanlı akıntıya sahiptir.
 • Köpek, acı sebebiyle emek sırasında bilinç kaybeder.

Bir veteriner hekim ile önceden anlaşmaya daha iyi gelir. Uzman yardımına ihtiyacın olduğunda asla görmezsin.

Doğumdan sonra chihuahua'ya bakarız

Bütün yavrular ortaya çıktığında tartılabilirler. Bu göstergeleri ve özelliklerini ayrı bir dizüstü bilgisayara kaydedin. Aynı yerde, bu renge veya o yenidoğana hangi rengin verildiğine dikkat etmeniz mümkündür.

Anne-chihuahua'ya dikkat et. Doğumdan hemen sonra, suyunu ya da sütlü çay içmeye davet edin. Sıcak vodichkoj sonra cinsel organlar, vücut yıkayın ve bir havlu ile kurulayın.

Hava sıcaksa, bir süre sonra piton bir yürüyüşe çıkarılabilir, böylece tuvalete gider. Ancak fazla uzun süre kalma. Köpek çok enerji harcıyor ve hala zayıf ve uzun yürüyüşler sadece zarar veriyor.

Yeni yıldıran annesi yürürken, hane üyelerinden birinin kutunun içinde ve çevresinde düzenek koymasına izin verin. Chihuahua'nın doğduğu odayı havalandırmak güzel olurdu.

Bundan sonra puppy'li anneler, iki hafta boyunca yaşayacakları evlerine taşınabilirler. Çocukların meme ucuna yapıştıkları sevinçle. Tüm yavruların mümkün olduğunca anneye yakın yemelerini ve yalanlamalarından emin olun.

Chihuahua genellikle geç akşam ve sabah erken saatlerinde doğum yapar. Bu nedenle, evcil hayvanınıza zamanında yardımcı olmak için her zaman gözetim altında olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.