SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Enterit - bu nedir? Nedenler, belirtiler, tedavi

Enterit ince bir enflamatuar hastalığıdır insan bağırsak, distrofik mukozasında değişiklikler ve emme ve sindirim bozan en.

Enterit - bu nedir? enterit türleri

Kronik enterit etiyolojisi, morfolojisi, klinik ve fonksiyonel belirtilere göre sınıflandırılır.

Etiyoloji parazitik, beslenme, bulaşıcı, toksik, radyasyon, ameliyat sonrası ve ilaç kaynaklı enterit ayırt eder. Ayrıca, hastalık büyük ve küçük bağırsak, enzimopatii, ikincil enterit arasında ince bağırsak, kapak yetmezliği, konjenital anomaliler ile kendini göstermektedir.

Ciddi enterit izole mukozal bozukluğu olmayan anatomik ve morfolojik değişiklikler, hem de orta derecede ya da bağırsak epitel hücreleri ve villüslerinin alt toplam atrofi ile.

Klinik olarak, hafif, orta veya şiddetli bir formu görüntülenir. Tüm kronik enterit remisyon ve alevlenme faz yaşayabilir. enterit beri - inflamatuvar doğanın bir hastalık, bağırsak sağlığını korumak için hastalığın ilk işareti tedaviye başlamak gerekir.

Fonksiyonel bozukluklar belirli semptomlar ile karakterize edilir - bağırsak besinlerin kötü emilimi, gıda, enteral yetmezliği ve eksüdatif enteropati hidrolizinde değişir.

Hastalığın nedenleri

Birkaç olabilir ince bağırsakta rahatsızlıklar görünümünü neden nedenleri:

 • enfeksiyöz ajanlar, bağırsak parazitleri, ilerleme ve ince bağırsakta çoğalmaya;
 • toksik maddeler (arsenik, kurşun, ve diğerleri);
 • öz, antibiyotik ve diğer ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • kür akut enterit bitmiş;
 • Gıda yetersiz çiğneme, kötü beslenme (baharatlı ve yağlı gıdalar, fast-food, aşırı gıda alımı, gıda alerjileri yeme);
 • yetmezliği oluşturma bağırsak enzimleri;
 • eşlik eden hastalıkların (pankreatit, tüberküloz, siroz, sistemik lupus eritematozus, hepatit) varlığı.

kronik enterit uygun tedavi eksikliği sindirim sistemi (pankreas, safra kesesi, mide) diğer bölgelerinde değişiklikler ve iltihap distrofik katkıda bulunacaktır.

enteritin klinik tablo

Hastalığın dış tezahürleri herhangi emilim bozukluğunu ve gıda asimilasyon sayılabilir. Bunlar arasında:

 • ani ve hızlı bir kilo kaybı (kişi 20 kg'a kadar kaybeder);
 • görünüm uykusuzluk, ağır sinirlilik;
 • iş düşürme faaliyeti;
 • Deri problemleri (incelme, kuruluk, pullanma), saç dökülmesi, tırnak plakası ve kırılganlık bir koyulaştırıcı;
 • taşikardi;
 • kas ağrısı, halsizlik, parezi ve konvülsiyonlar.

gece körlüğü, nöropati, miyopati, keilitis, glossit, deri altı kanaması - vitamin emilim bozukluğu nedeniyle ilişkili hastalıklar gelişebilir.

enteritin Intraenteric belirtileri

İnsanlarda enterit karın ağrısı ile göbek, palpasyon ağrı artar bir tezahürü karakterize edilir. Sendromu, yemek yedikten sonra 2-3 saat görünür. Ağrı farklı bir karakter (mat, kavis, kramp) sahip olabilir.

Bunun sebebi distal ince bağırsakta safra asitlerinin emilim bozukluğu olur. Bunun bir sonucu olarak, asit kolona beslenir ve emme ve sindirim (diyare, şişkinlik, mide gazı, borborygmus görünür) rahatsızlık neden olurlar. Bu enterit tecelli bu niteliklerin olduğunu.

Bu nedir? ileoçekal valf ihlal zararlı mikroorganizmaları paramparça neden olan ince bağırsağın için kontak Humus içine gelebilir (ince ve kalın bağırsağı ayıran).

Hastalığın tanısı

Birincil tanı anket ve palpasyon ve (karın duvarının dokunarak) perküsyon içeren hastanın genel muayenesinde dayanmaktadır. Bir sonraki adım coprogram yapmaktır. makroskopik çalışma tespit koku, doku, renk ve mikroskopik olarak - deneyde yağ, nişasta ya da kas liflerinin varlığı.

bağırsak bulaşıcı mikroorganizmaları ve bakteri üremesine yol belirlemek amacıyla, yürütmek için gerekli olan bakteriyolojik inceleme enterit için dışkı. Bu nedir? kan biyokimyasal analiz kronik enterit olarak yetersizliği semptomları, ince bağırsak (kötü emilim sendromu) besin emilimini tespit edilebilir.

Taşıma endoskopi bunun sadece küçük bir bölümü incelemek için ince barsaklarda, zorluklar bir çok neden olmaktadır. histolojik analiz için gerekli olan endoskopi gerçekleştirilmektedir çit mukoza biyopsisi sırasında. Bu en sık epitel hücreleri ve bağırsak villus atrofisi ve dejenerasyonu belirtilmektedir.

Röntgen muayenesi tümörü, ülser, ince bağırsak değişim yapısını kıvrımlar ortaya koymaktadır. enterit tanımlamak için izin veren bir kontrast madde tanıtıldı vücut, incelemeden önce. O ne doktora söyler. hastalık ayırt etmek için, modern tanı yöntemleri kullanarak kapsamlı bir araştırma gerektirir.

Hastalığın Semptomatoloji diğer mide bağırsak hastalıklarının klinik belirtileri çok benzer. Bu nedenle enterit gastrit, sorunları ve pankreas tümörlerinin ayırıcı teşhis edilmesini gerektirmektedir.

Aynı belirtilerin çoğu bazı durumlarda, yanlış tanı ve etkisiz randevu İnce bağırsak durumu kötüleştirebilir hatta tehlikeli tedaviyi açar gibi ince bağırsak herhangi bir hastalık, bir muayene gerektirir.

Akut enterit tedavisi

Akut enterit bir hastanede tedavi gerektirir. Hastalar diyet, reçete , yatak istirahatı bol sıvı. hidratasyon tedavisinin Belki randevu. Tedavi genel vücut güçlendirilmesi ve tezahürleri tatsız belirtilerini azaltmada odaklanmıştır.

enterit dysbiosis bir ciddi biçimde eşlik ediyorsa, eylem yöneliktir ilaçların alımını gerektirir bağırsak mikroflorası kurtarma. ishal eliminasyon bağlayıcıları ile gerçekleştirilir. protein metabolizmasının bir ihlal olarak ise, bir polipeptidin çözeltilerin tatbik edilmesi gereklidir.

Tedavinin ortalama süresi 7-10 gündür. Hastalığın kırpılmış akut belirtiler ve bu süre içinde daha iyi sağlık vardır. sonuna kadar düzelmez az sürer ve hoş olmayan ve ağrılı semptomların tekrarlanan tezahürünü kışkırtır Enterit tedavisi.

Hastalık toksik veya bulaşıcı doğası ise, hasta hastaneye kaldırılması gereklidir.

kronik enterit tedavisi

Kronik enterit tedavisinde hemen hemen aynıdır. Aynı diyet ve yatak istirahatı gereklidir. Sindirim enzimlerinin bunların üretimi ihlali durumunda enzim preparatları ( "Bayramı" "pankreatin") şeklinde uygulanır. Ayrıca bağırsak epitel hücrelerinin hücre zarı emilimini ve kurtarma sağlayarak bir ilaç dozunun gerekir.

doktor reçetesi doğrultusunda gerçekleştirilir tedavi enterit, yeterince hızlı endişesi durdurmak için. Bununla birlikte, kronik bir şekilde alevlenme ve remisyon sık aşamaları ile karakterize edilir.

Eşlik eden dysbacteriosis probiyotikler eubiotics ve geri bağırsak mikroflorası ile tedavi edilmesi gerekir. enterit belirtileri ince bağırsak (diverticulosis, polip) tümör çıkmasının arka plan üzerinde oluşursa, öncelikle cerrahi olarak çıkarılması gerekir ve sonra o hastalığın semptomlarını durdurmak mümkündür.

Diyet enterit

Enterit diyet №4 reçete. Bu, haşlanmış pişmiş veya kızarmış olabilir yağsız et veya balık içerir. Mutlaka et, balık, sebze veya mantar suyu üzerinde çorba hazırlamak gerekir. Sebzeler ince bazı durumlarda, hatta hububat bir elekten olmalıdır silmek için, kesilmiş tavsiye.

kefir için tercihi ve curdled süt ürünleri. Bu içecekler hızla performansını, gut restore ilerleme kaydedilmesi mümkün hale ve faydalı mikroorganizmalar yaşar.

Bitki gıdalar ısıl işlemden sonra yemeye daha iyidir. Sebze, haşlanmış pişmiş ya da kızarmış ve meyve kompostosu şeker, jöle veya ovmak kaynak edilebilir olmalıdır. Çok yararlı limon, et suyu kalça, meyveler ve kepek çay olacak.

önleme enterit

Herhangi hastalık tedavi için daha önlemek daha kolaydır. faaliyetlerin yanı sıra önlenmesi bağırsak enterit şunlardır:

 • Dengeli beslenme;
 • sadece yüksek kaliteli ve taze ürünler için malzemeler;
 • Gıda toksik maddelerin olmaması (çilek ve bilinmeyen mantar yemek olamaz);
 • kişisel hijyen;
 • Gıda dikkatli elleçleme;
 • doktor reçetesi göre ilaç;
 • zamanında ziyaret sağlık tesisleri vücutta mide-bağırsak hastalıkları ve endokrin bozuklukları ve metabolik süreçleri tespit etmek.

Sindirim hastalıkları ve bozuklukları, ve sağlıklı bir yaşam tarzının gelişimini önlemek için mümkün olan tüm koruyucu önlemlere tabi olarak, en üst düzeyde sağlığını korur.

enterit yavrusu

Köpeklerde, hastalık ancak, onun ilerlemesi yavrular arasındaki yüksek ölüm oranına kışkırtan, ancak son zamanlarda kendini gösterdi. hayvanların bağırsaklarında bir enfeksiyon, insanlar için tehlikeli değildir, ancak genç köpeklerde hızla gelişmektedir ve ciddi yapısal ve fonksiyonel bozuklukları neden olur.

Enterit yavrusu uyuşukluk, ateş ile kendini gösteren ve okşayarak veya mide köpeğin tarafta basıldığında ağrı sendromu olduğunu belirten sırtını kemer ve kuyruk çekecektir. Tüm bu semptomlar doğru teşhis ve tedavi amaçları için bir veteriner başvurmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.