FormasyonÖykü

Eltsina Borisa Nikolaevicha reformlar - ekonomik ve politik: avantajlar ve dezavantajlar, sonuçları

başkanlığa vaat başkanı "reformcular hükümeti,", bölgeler ve askeri silahların egemenliği. Boris Yeltsin döneminde ülkenin idaresi için bu tür değişiklikler, Rus toplumu övgü ve sövgü için uzun bir süre olduğu sonuçlarını önermiş ve analiz etmek gereklidir.

Yeltsin'in reform hükümeti bugün

Boris Yeltsin oniki çalışma meslekler üzerinde "kabuk" vardı, ama parti çalışmaları gitti. O SBKP muhafazakarlık karşı ayaklandı ve demokratik muhalefet üstündeki gerçekleşiyor, partiden ayrıldı. Başkan, darbeyi vurdu seçimleri, nihayet idari-komuta ekonomisinin kaynakları vurmak istedi, ancak varsayılan içine ülkeyi yöneten bir ay sonra.

Neredeyse eşanlamlı varsayılan adı Borisa Eltsina şimdi. Diğer güçlü bir ilişki: haraç ve "kızıl ceketler," yoksulluk ve işsizlik, en ciddi ilk Çeçen savaşı ve göç, Cumhurbaşkanının saçma kamu tablolar ve dünyada Rusya'nın otoritenin tam bir çöküş. Hem de başarısız ekonomik ve siyasi reformlar Yeltsin olarak. Ancak, pozitif vektörler başarısız olduk Yeltsin ülkeyi yönlendirmek için tüm girişimler kadar basit olmadığı değil. açıkça tanımlanmış, yeni ve bu güne kadar açıklanamayan birçok ideolojik pozisyonları ve titrek ekonomi nedeniyle bunu yapmak zorunda kaldı. Tartışmalı dönüşüm, fakat tamamen değil negatif. Yeltsin reformların olumlu ve olumsuz yanları artık doksanlı yıllarda daha nettir.

Yeni bir ülkeye Son reformlar: Pozitif

çeşitli avantajlar ile karakterize Yeltsin döneminin Yeni Rusya, bunlar genellikle soru, ama daha az kalite tutarlılığı eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yoktur. Ancak, biz diyoruz:

 1. Yeltsin'in Rusya Avrupalı Amerikalı karşıladı. Boris Eltsin sık sık onlara katılıyorum tamamen hazırdır gösteren siyasiler ve devlet başkanları ile bir araya gelerek Rusya'da bir piyasa ekonomisini oluşturmak için mücadele etti. Bu noktada bazı kesinlikle makalenin sonraki bölümüne taşındı - eksileri hakkında, ancak doksanlı ülkemiz pek uluslararası ilişkiler şiddetlenmesi, ama gerçek dostluk oldular - ekonomik ve politik - sağlanamadı.
 2. Hiçbir sansür ve artık yaratıcı mesleklerin temsilcileri izleyin. Hiçbir denetim ne de kültürel alanda veya medyada yoktur. Konuşma özgürlüğü ilan etti.
 3. Özelleştirme. Ruslar demokrasiye doğru kendinden emin hareket işareti dairelerin ve işletmelerin sahipleri haline gelmiştir. piyasa reformlarının Yeltsin olumlu etkisinin öğeleri sayarken Hala savunarak.
 4. gücün Seçme özgürlüğü Boris Yeltsin ile başladı.
 5. Birçok banka, özellikle küçük olanları vardır. Yeni Rus, hem de fabrika ve şirketlerin sahipleri - Ama esas yeni sınıfın çıkarlarına hizmet ediyordu.
 6. Demokratik kursla Yeltsin'in siyasi reform: Bir partili sistem, görevden alma ve parlamento seçimlerinin çözünürlük.
 7. 1991 yılında Rusya'da Vergi reformu - İlk aşama, vergi sisteminin temelleri.
 8. Demir Perde tamamen çöktü - sınırlar açık.

Yani, pozitif noktalarının tümünü kesinlikle bu yüzden vardır. Sonra bazı şüpheler.

Yeni bir ülkeye Son reformlar: negatif

Sovyetler Birliği yok etmek, başlatanlar sonra ne olacağını temsil etmek olası değildir. Onlar Sovyet bir kalıntı planlama herkes düşünürse, planlı ekonomiyi Terk. nüfus ve devlet sistemi için yakında kötü bu neredeyse romantik pozisyon ufuksuzluğunun. Belki de iyi ve bir aydan fazla planlar yapmak değildi. Daha sonra doksanların başında ünlü "beş" ekonomik bloğu olarak tanındı, bu şekilde çalıştı. Problemler genellikle tahmin etme ve çözme çalıştı yoktur. Görev giderek bu sorunları yarattık koşulların rehineleri haline geliyor, ayarlı değil.

Başarısız dönüşüm ve Yeltsin'in reformlarının sonuçları:

 1. Çeçenistan'daki savaşı. Rusya, gözlerde zayıflamış bölgelerde milliyetçiler yararlandı. İçkerya Çeçenistan bağımsızlık ilanı Rus etnik temizlik başladı. Yeltsin Çeçenistan asker gönderir. Bu Parlamentoda ikiye bölünmeye yol açtı. Yegor Gaidar, parti üyeleri ile parti "Rusya Demokratik seçim" başkanı protesto açıklandı fakat kararını etkileyecek olamazdı. Yeltsin, muhalefet, Demokrat Parti'nin yeni bir satır. Moskova'da, savaş karşıtı mitingler düzenledi, medya savaşa karşı tabloların doluydu. büyük bir trajedi, tabii ki, Grozni, Gudermes, Argun ve diğer köylerde, hükümette ve parlamentoda alevlendi edilmez. ağırlıklı olarak askerler, beceriksiz komuta ve demoralize ordusunun oluşan birliklerin Yetersiz ekipman,. 4'ten 14 000 ölü için, kayıplar üzerine farklı veriler çağırın. Çeçen Cumhuriyeti anayasal düzeninin kurulması olarak adlandırılan Çeçenistan'daki savaş veya kritik bir durumda hareket edebilmek bir cetvel gibi, Yeltsin savunmasız itibar ve onun siyasi temettü yoksun yeni Rusya'nın şafakta aldı.
 2. Yüksek kriminalize, eşkıyalık, yolsuzluk ve şantaj. Piyasa reformları Yeltsin özelliğinin özgürlüğünü ilan ve bazı güçlü haklarını kullanmak için bir lisans olarak anlamış. Rus şehirlerde kimse veya şey heyecan verici iş korkmuyoruz çeteler, öldürme rakipleri ve muhalifleri, muhalifler ve suç tanıklar vardır. Kolluk kuvvetleri genellikle söküm müdahale etmedi, suça polis katılımı durumlar vardır. Genellikle çete işten çıkarıldı, çoğunlukla gençler, işsiz olduğunu ve kim kolayca nakde istedi. suikastlerin dönemi.
 3. aylarca İşsizlik ve ücret borçları, bitkilerin üretim ve ortadan kaldırılmasında büyük azalma. Özellikle tarım ve sanayi etkiledi. Yeltsin'in reform bugüne kadar hissedilen bu alanların sonuçları.
 4. Varsayılan - Yeltsin'in reformların temel dezavantajı. Ekonomi uzmanları, rublenin devalüasyonu mümkündü önlemek ekonomi ve sosyal küre tarafından değil eski kararlar eğer başkan veya yetkili etmek demek. Ruslar yoksul hale gelmiştir.
 5. ABD ve yeni Rusya'nın öteki "arkadaş" artık ülkenin çıkarlarına hesaba katmak.
 6. Yeltsin'in anayasa reformu umut verici olmuştur, ama aslında ve pratikte neredeyse hiç çalışmamış. Yasalar şantaj ve yolsuzluk ile mücadele edilmez. Ortalama Rus klasik romanlarda olduğu gibi, bir "küçük adam" dönüşmüştür. Kötümser insanlar kuvvetlendirilmiş ve güvenilirlik Yeltsin'e söz vermedi.
 7. işin, güvenlik ve meslek umutları arayışı içinde - İnsanlar ülkeyi terk etmeye başladı. O uzman ve bilim adamlarının bir çok ayrılıyor. nedeniyle başka kayıp değiştirmek için.

Bugün, Borisa Eltsina reformların bereketlilikle değerlendirmesinde bakış iki puan ayırt eder. Bazı 90th Rusya'nın "sallama" demek ona sıfır stabilitesini verdi. Yeltsin'in reformlar ve onun orijinalini reformcular sonuçlarını - Muhalifler 2000 yerine geldi hükümeti ve kriz kurtardı inanıyoruz.

Piyasa ekonomisi - Rusya'nın yeni kurs

Yeltsin reformların başlangıcı ekonominin yeniden inşası ile başladı. Sovyet dönemi pazarının burcunda başladı. ancak ülkeyi alarak Boris Yeltsin onu geri led - kapitalizme arada 1917'de muzaffer devrim feragat hangi Yeltsin hükümetinin ilginç doğa planlı ekonominin bugünkü getiri mali birimini korkar. Reformcular Sovyetlerin ekonomik deneyimine 90 ölümcül itiraz inanıyoruz. Bununla birlikte, ayrı çalışmalar bir konum olamaz formüle etmek.

Yani, Boris Yeltsin Rus pazarını gönderdi ve bu önemli bir reform Batı onaylar.

Yeltsin liderliğindeki yeni hükümet, ancak ekonomik reformların şeması, o otuz Egoru Gaydaru talimatını verir. otuz altı Anatoly Chubais ve Petr Aven, tridtsatidevyatiletny Aleksandr Shohin ve otuz sekiz Andrei Nechayev: Diğer genç reformcuları bitişiktir. Onlar "Harvard erkek" olarak adlandırılır. Harvard sona ama batılı ekonomik teoriyi okudu etmez.

teorilerini test etmek için nasıl

Boris Yeltsin siyasete karışmak için genç reformcuları yasakladı, ancak bir ekonomi inşa çalışırken tam özgürlük sağladı. Gaidar ve meslektaşları pratikte teori, fiyatların serbestleştirilmesi uygulamaya başlıyor. arz ve talep dengesini sağlamak amacıyla, fiyatlandırma serbesti vermekle karar raflar doldurun. Tüm Gaidar ancak Yeltsin fikrine karşıydı. Ve Ocak 1992 ilk gelen, bütün satıcıya olarak avantajlı başlar. Fiyatlar onlarca kez bazı ürünler için yükseldi var.

Gerçek gelirleri yükselen işsizlik fonunda tüm bu yarı yarıya düşmüş, ve var. Hükümet herhangi bağış ödemek ya da karneye tanıtmak zorunda kaldı. Ama bütçe çöktü ve "kart" desteklemek mümkün olmamıştır. Ve insanlar onaylanmış olmazdı. Şimdi veya daha açıklamaya devam yalnız durum bırakın fiyatlarının serbestleştirilmesi o - doksanlı gerçekleri bir acı prosedür, ancak yalnızca mümkün.

Dükkanlarda orada Sovyet insanların ürün ve mallar için "garip" olduğunu, ama onları bunun için değildi satın almak. temel için sadece para yeterli. "Yaşama ücreti" Enter ve serbest ticaret için çağrı yardım etmek.

ticari serbestlik

Onlar neredeyse her şeyi satıyorlar. Tezgahlarda, sokak ticaret dedesi ile dizi, mal ve araba pazarlarında çok. Mekik bilim adamları ve sanatçılar.

Ama kadar gelir petrol, gaz ve demir dışı metallerin müsait "satıcıları" oldu. yüksek dünya fiyatları ve düşük yurtiçi arasındaki fark bin yüzde bir kar söz verdi. silah ve çeteleri ile mücadele "atılgan doksanlı" in öğeleri için. Kısmen etkili kamu kurum olmaması nedeniyle mevcut yöntemler ile piyasayı paylaşmaya başlıyor. Daha sonra reformcular onlar daha da marjinal küçük işadamları hesaplaşmaya gitmeyecek inancıyla böyle bir kuvvet kriminalizasyonu öngörülen olamazdı söylüyorlar. Ama iş çoğu zaman anlamlı yasayı görmezden nakit ve varlıkların "çatı" elde etmek.

"Rus yeni" bu süre içinde bulunmaktadır. Sıradan insanların gelir neredeyse maliyetleri ayak uydurmak onlar şu anda kendilerini zenginleştirilmiş.

özelleştirme

Rusya "çeki özelleştirme" süreci başlattığında, Sovyet işletmelerin yeni etkili sahiplerini bulacaktır beri önerdi. "Kırmızı yönetmenler" suçladığı bir reform. "Gri" pazarlama planları üzerinde çalışmaya devletten sessizce "besleyici" olarak görev yaptığı statüsünü kullanılan ve güçlü şirketlerin, sözde liderleri.

Yeltsin ve hükümetinin sahiplerinin bir sınıf oluşturmak ve devletin özel mülkiyet üstünlüğünü ilan etmek. nominal bir fiyata satın almak herkesin hakkı konusundaki iddialı açıklamalar hayali aslında idi. Küçük yarar yüksek getirili bitkilerde sadece emek elde edilebilir ve küçük vardı. Buna ek olarak, başlangıç özel ihalelerine. devlet özelliğine vaat eşit haklar çalışmadı.

duruma istikrar Tüm girişimleri çöküşü taşıdı. katkıların ermesine yol açtı "Pavlovskaya reformu". Biz matbaayı içerecek şekilde çalıştı, ama yarardan çok zarar yaptı.

Gaidar, "piramit" birinci ve SCG Bakım

ulusal borcu azaltmak için bütün girişimler ödemenin yalnızca bir gecikme elde hiçbir başarı vardı. Biz zayıf bir Rusya Yunanistan ve Polonya'da borçlarını değil. Ekonomik stres siyasi krizin daha da ağırlaşmaktadır. Aralık 1992'de milletvekilleri başbakanlık değişikliği talep etti. Daha sonra Yeltsin aday Viktor Çernomırdin'i yakında bir çok hata işledi.

1993 yılında Rusça Sovyet ruble alışverişini başladı. Sadece 35 000 ve sadece iki hafta sürdü. Sberbank ofisleri kuyruklar. Yıl sonuna kadar - Yeltsin yüz bin ve zamana miktarda artırmaya karar verdi.

Bu finansal "piramit" dönemi başlar. "MMM", "Selenga", "Rab" ve diğer küçük olanları görünür. yetkililer uzaktan faaliyetlerini izlemek, siyasi irade o kadar uygun yasa değildi, müdahale etmek. Ama daha sonra Yeltsin ekonomik reformlar bir "piramit" birçok bakımdan gözden açıkladı.

Dahası, Rusya'da "piramit" ile paralel olarak bütçeyi doldurmak için kısa vadeli devlet tahvilleri bulunmaktadır. Devlet tahvil ihraç ve bunları satmak. gelirleri ikiye ayrıldı. Bir bütçe açığını kapatmak için oldu. Diğer taraftan - onların aynı T-bono satın almak için devletin Merkez Bankası iştirakleri aracılığıyla. GKO başlangıçta para getirdi, ancak doksan sekizinci yılın başlangıcı bütçe açığı tane muazzam olacaktır.

kamu mallarının dağıtımı

Bu süreç bypass güçlü Rus şirketlerinin özelleştirilmesi ile resmen kamu kalmıştır, ama sadece ara sıra, liderlik bile dar bir daire böyle firmaların yöneticileri düzenleyen ve. Şirketler halka parayla satın alındığı hükümet tarafından onaylanan başladı "teminat" özelleştirme.

Maliye Bakanlığı oligarşi tarafından kontrol bankalar, para transferi. Şirketin hisseleri ile sabitlenir kazanan hangi Atandı "açık artırma", kendi fonlarından oluşan durumuna bir kredi verdi. devlet Ödemelerinizi vermez zaman, hisse yeni sahibi ile kalır. Bu "açık artırma" için özel ellerde o "Norilsk Nickel" ve "Yukos" dahil, daha on şirketten aldı. Mikhail Khodorkovsky, örneğin, ona ekonomistler yerleştirilen devlet şirketi fonları mevduat Maliye Bakanlığı, ödemek için.

Varsayılan ve madencilerin isyanı

1998 yılında ruble denominirovanii açıkladı: bin ruble birine dönüşmüştür. Bu yıl Rusya mali Asya krizinin gelip varil başına oniki dolara kadar petrol fiyatları düşen gelmiştir. yetkililer ruble "ayakta" tutmaya çalıştı, Merkez Bankası para patladı ve "ray savaş" başladı. Mayıs ayında, madenciler demiryolu hatları örtüşen ve Boris Yeltsin istifasını ve Devlet Duması ve hükümet çözünme talep etti. Gereksinimler madenleri ve işyerlerinde ortadan kaldırılması ile, kömür endüstrisinde gerekli yeniden yapılanma görüşleri üzerine mayın yanılmak duruma dönmek için.

Ağustos ayında, o bir mali varsayılan getirdi Batılı ekonomistler bunu bildi, ama kabul etmedi tahminleriyle Rusya Başkanı ve varsayılan olmayacak alenen söylediler. Ama hükümet kendisi iflas ilan, gidiyordu, hükümet ruble döviz kuru bandını korumak imkanı olmayacağını belirtmiştik kabul etti. Rus rublesi yarı yarıya düşmüş ve bankalar mevduat veren durdu. Değiştirilen gala: Kirienko, Primakov Stepashin ve ardından Yeltsin Rusya'da başkanı olarak istifa açıkladı.

Yeltsin'in reformların sonuçları

Temel Yeltsin reformların görüntü anlamda mutlak bir başarısızlık oldu. Özellikle ekonomik reformlar Yeltsin'e. Doksanlı sosyalist ekonominin kapitülasyon sonra Rusya kazanan nakit bir ülke haline gelmiştir. İş elit cep bankalar oluşturdu ve hükümet bütçesi için herhangi bir fayda almadan fabrika ve işletmeler "verdi".

Hükümet insanlar için hiçbir sorumluluk gösterdi, şok terapisi geçiyor reform reformu üzerinde. Reformlar sıkıntısı ve açlık sürekli bir tehdit oluşturarak, daha deneye gibiydiler.

Hala Boris Yeltsin başkanlık olanakları ve kaynakları gibi, iddia - yeni Rusya, diğer reformların inşa etmek mümkün olup olmadığı. iş oy için ilk seçimler arifesinde. Pahalı ve büyük ölçekli kampanyası "Oy veya Lose". Çoğu cumhurbaşkanı adayı ve Yeltsin Komünist rakibine zaferini korkarak iş kaybetmek istemiyordu Gennady Zyuganov. Büyük olasılıkla, o zaman bütün piyasayı dönmek zorunda kalacak "elde etmek."

Dönüşüm ilerlemeye Rusya'yı yol, ancak yalnızca ülkenin gelişmesini, çok acı bir darbe ekonomisine ve hemen hemen her Rus aileyi yavaşladı vermedi. Bazıları ülke süreçlerini yok etmek yetkililerin göz yumması için olmasa tüm olacaktı söylüyorlar. Ancak, bu süre geçtikten ve şimdi bunları tekrarlamaktan kaçınmak için hatalar geçmiş analiz etmek sadece kalır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.