Haber ve ToplumEkonomi

Elastikiyet katsayısı

talep ve arz Sürekli yorumu mümkün tür fiyat gibi faktörlerin etkisi altında bu kavramların değişim genel yönünü belirlemek için yapar. Bu çalışmalar ve temel ekonomik yasasını formüle izin - arz ve talep. fiyat veya herhangi diğer faktörlerin etkisini somutlaştırmak için, evrensel bir skor (katsayı oluşturmak için bir ihtiyaç olduğunu arz elastikiyet), fiyat düşüş artışı ile harmanlanmış olacak ürün için talep. Bu azalma güçlü veya zayıf, hızlı ya da yavaş ortaya çıkar - Bu terim sorunun cevabını verecekti.

Ekonomik Teoride, elastisite katsayısı geç geldi, ama oldukça hızlı bir gelişme. genel kavram olarak Esneklik doğa bilimlerinden ekonomiye geldi ve ilk defa bu terim gazlar ve özellikleri çalışmasında 17. yüzyıl Robert Boyle bilim adamları uygulanmıştır. Ekonomik Literatürde, "elastikiyet" kavramı 19. yüzyılda tanıtıldı Alfred Marshall teorisi (ayrıca İngiltere'den) J. Hicks ve ABD'den P. Samuelson gelişmesi, ardından İngiltere'den.

Tek başına terimi "esneklik", bir yanıt değişkeni başka değişikliklere bağlı olarak, ancak, ilk değer önceden belirlenmiş bir ilişkiye sahip olan bir kısmı için sorumludur.

Çeşitli ekonomik süreçlere bu rakamı uygulanması, belirli diğer değişiklikler için bir ekonomik değişkenin tepki kapasitesini gösteren birçok yöntem vardır kaydetti olabilir. Bununla birlikte, en uygun seçim homojen birimler olarak kabul edilebilir - bir yüzdesi olarak ölçüm yönteminin kullanımını.

Sayısal olarak, elastikiyet elastikiyet katsayısı kullanılarak hesaplanır.

Bu nedenle, esneklik katsayısı nedeniyle, diğer bir yüzde değişiklik, bir değişken değişiklik oranı sayısal değer bir ölçüsüdür. Bu göstergenin sınırları - sıfırdan sonsuza.

esneklik tanıtılmasıyla ekonomik analiz , aşağıdaki gibi ek fırsatlar vardır:

- elastikiyet katsayısı uzun pazarlama araştırmalarında kullanılmış olan bir istatistiksel bir araçtır;

- esnekliği, ek olarak, bu ölçü, bir ya da diğer ekonomik bir işlem sağlar, ancak aynı zamanda sonuç açıklamak.

Günümüz ekonomisinde bir elastiki- katsayısı kullanmak imkansız olurdu aktivite, hiçbir küresi bulunuyor. Örneğin, teori ekonomik döngüleri, arz ve talep, ekonomik beklentilerin, vb analizi

elastikiyet genel bir tanımı olarak, bağımsız değişkeninin artış işlev görece artışı bölünmesi ile temsil edilen bir ifade kabul etmiştir.

talep ya da gelir, fiyatlar ve diğer faktörlere karşılık gelen değişikliklere tepki arz tahmini seviyesidir yay elastikiyet, - düşünülen göstergelerin başka türlü var.

Ark esnekliği iki noktayı birbirine bağlayan bir akor ortasında bir ortalama elastikiyet veya esneklik gibi belirlenebilir. Aslında, dikkate ortalama değerleri alınarak düşünüldüğünde , ekonomik göstergelerin fiyat talep, arz olarak.

Ark esnekliği nispeten büyük fiyat veya gelir değişikliklerin varlığında görülür. Ark elastikiyet katsayısı, yüksek ve düşük fiyatları iki göstergeler normal elastisite arasında her zaman, D. Rubinfeld ve R.Pindayka iddia edilen.

Diğer bir deyişle - noktası veya normal esnekliğe hesaplanan tahmini değerler minör değişiklikler durumunda, ve genel olarak - yay elastikiyeti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.