ÇirkinlikBahçıvanlık

Ekimi için patatesin iyi çeşitleri. patates çeşidi erken. patates en lezzetli çeşitleri

yararlı özellikleri ve gerekli tüm maddelerin içeriği için adı Patates ikinci ekmek. Bu kültür, uzun ve özellikle de patates olgunlaşma bağlı olarak belirlenen sınıflar, ilgili, çeşitli kriterlere göre sınıflandırılmıştır.

tarihsel bilgiler

Şu anda, patates - Bu tek ortak gıda ürünü değil, aynı zamanda bizim masada ana sebze değildir. Rusya'da o imparator ondan yemekler çok sayıda denedik Peter 1, tarafından Hollanda'dan ithal edildi. Onun tadı geldi ve 1 Peter Rusya'ya bir çuval patates sunmak için emretti. İşte o büyük popülerlik kazandı. Bunun yerine ekmek kullanılmaya başlanmıştır. Bu tahıl yalın yıllarda ölüm insanlar kaydeder.

olgunlaşma

bahçenizde bitkiye daha iyidir patates Ne çeşitleri, sahibi karar verir. daha o seçimi çok büyük: bunlar üç buçuk bin numara. Sınıflar yumrular olgunlaşma zamanına bağlı olarak ayrılır.

 • Erken patates çeşitleri 50-60 gün içinde olgun köklerini üretirler.
 • olgunlaşması için 65-80 gün erken yeterince Orta.
 • 80-95 gün Orta ürün verimleri.
 • Srednepozdnie çeşitleri Ekimden sonra 95-110 gün sonra toplanan.
 • Geç patates dört ayda olgunlaşır.

patates çeşitleri birçok koşullara bağlı olarak seçilir. Bunların bitki toprak ve iklim koşulları tarafından etkilenir. Örneğin, geç çeşitleri daha üretken, yumrular büyük tat. Bununla birlikte, çeşitli hastalıklara karşı daha duyarlı patates. patates erken çeşitleri zayıf verimliliğe sahip ve neredeyse hiç nişasta içermez iken.

Nasıl bir tohum seçilir?

iyi bir ürün almak için, size dikim tohum yumrular hazırlanmak gerekir. Bunlar hastalığın belirtisi olmalıdır. patates Boyut çeşitleri önemli değil, ama tohum sıkıntısı ile olması dışında, onları kesmek için tavsiye edilmez 20-50 orta ölçekli yumrular almak daha iyidir. Ancak bu durumda bunu yaymak için başka bir yolu yoktur. Sen ışıkta yumrular filizlenmeye gerekir. bunlar filiz, bunlar kompleks gübre döküldü kum ve talaşın bir karışımı içinde ekilir. Çok yakında olacak sürgünler, bunlar yumru ayrılmış ve toprakta ekilir. Onlar üzerinde filizlenmesi devam edecek ve prosedür tekrarlanır. sezonunda, bir yumru yüz fidan kadar verim alınabilir.

Tohumluk patates bahçesinden onun kazı sırasında bir kez seçilir. 2-3 hafta anda, karanlık, serin, iyi havalandırılmış bir odada yerleştirilir. Tohumlar yıkandı ve 3-5 hafta boyunca güneş kurutulur. patates çeşitlerinin Haftada bir, yumru kökler Biz sağlıksız kaldırmak, görüntülemek çevirmek gerekir. Şimdi depolama için dikim materyali hazırlamak olabilir. Bu sıfırın üzerinde 1-3 derece ısıda bir kiler ya da temel olabilir. Sıcak bir mahzende, en çok 15 derecelik bir sıcaklığa sahip iyi aydınlatılmış bir odada yatan tohumluk patateslerin Mart başında. İşte o ısınıyor ve büyür edilir. Onun topraklarda, Nisan ayı sonuna kadar dikti.

Patates Nevsky: description

Bu sebze toprağa iyi bir hasat ve gösterişsiz tanınır. Sınıf patates Nevsky Orta erken olgunlaşma ile karakterize edilir. Bu nedenle, ülkemizde her yerde yetişir. Bush küçük ve kompakt büyümedir. sayısız düz sapları üzerinde tomurcukları beyaz oluşturulur. bolca kısa bir süre için bitki çiçek açar. her burcun altında 15 130 g ağırlığındaki kök bitkileri kadar büyür. Yumrular sarı kabuğuna basıp oval ve küçük pembe gözleri. Sınıf Nevsky patates hamuru keserken, parçalanıyor düşmez karartmak ve pişirildiğinde iyi bir tadı vardır olmayan bir krem rengi vardır.

Hatta kuraklık ve yağışlı havalarda verim azaltmak vermedi. kültürünün bu tür çeşitli hastalıklara karşı dirençli Nevsky patates. İyi düşük sıcaklıklı ortamlarda tutulur. En iyi çimlenme tohum kök için ısıtılır ve çimlenmiş bulunmaktadır. Ve bu, onları kesip lahanası koparmaya tavsiye edilmez toprakta soğuk olduğu dikilmiş oluyor. Bu nedenle sonuç: patates Nevsky kök bitkileri, yüksek verim, çekici yumrular ve diğer birçok avantajları harika bir tadı takdir.

patates sarı

Bu sebze Rus halkının geleneksel mutfağında değerli ve vazgeçilmez bir üründür. en favori sarı patates olarak kabul edilir. Onun rengi nedeniyle hiçbir asit ve acıyla, yumuşak, tatlı bir tadı iyi kaynatılır yumrular karoten içeriği etini olur. Kök sebze her zaman iştah açıcı ve estetik görünmek herhangi tarif için iyidir. Sarı patates çeşitleri çok farklı, bazıları düşünün.

 • Veneta - erkenci, san kök ve kağıt hamuru ile karakterize edilir. ağ türüne Cilt. Nişasta erken biriken ve sebze o 13-15 oranında içerir. Veneta - en lezzetli patates. çeşitli kuraklığa karşı dayanıklıdır.
 • Symphony - Ortada-olgunlaşmanın sebze kültürü. enfes tadı ile karakterize ve estetik görünüm dikkat çekiyor. Yumrular kırmızı ve sarı eti vardır. Bunlar boyut olarak çok büyük değil, ama onlar 19 yüzde yeterince nişastayı var.
 • Sıcaklık - Geç çeşitli, yumru sarıdır ve eti - krem. Yüzde 22 - İçinde nişasta içeriği yüksektir. Bu sınıf, uzun süreli depolama için enfeksiyon hastalıklarının iletimi daha iyidir ve bu nedenle de uygundur.

kırmızı patates

Böyle sebze gerekli tüm besinleri ile insan vücudunu sağlar. Bu vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve amino asitleri içerir. Özellikle yararlı patates kırmızı çeşitleri vardır. Bunlar diyet için idealdir ve lif açısından dengeli bir kompozisyon ve düşük var. Kültürün kırmızı sebze yumruları vücut toksinlerden, onun yaşlanmayı yavaşlatmak kanser riskini azaltmak kaldırılır.

 • Borodyansky pembe - erkenci bir çeşittir. Has yumrular sayısız küçük gözleriyle şekil eşleştirme rengi yuvarlanır. Ancak, etlerinin krem veya sarı. yüzde 14 ila 19 - Bazı 140 g nişasta içeriğine kadar olan büyüktür. bilgi almak için: Alt patates içinde bulunan nişasta, daha az ayrılacak ve gevrek bir yapıya dönüşür.
 • Simpli Kırmızı - Geç çeşitli kırmızı renk ile farklı yumrular. kağıt hamuru bir krem rengi vardır ve yüzde 19 nişasta kadar içerir. orta ölçekli yumru pişirme rafadan değil harika bir tadı var.

patates iyi çeşitleri

Patates tadı farklı bileşiklerin içeriği bağlıdır. Amino asitlere göre daha iyi çeşitleri ve oranı, yumru lezzet kalitesi ile belirlenir.

 • Rosalind iyi erken sebze bitkileri aittir. Mükemmel tat ve samimi olgunlaşmasına ile karakterizedir. Pürüzsüz kırmızı kaplı Oval yumrular tenli. kağıt hamuru bir sarı renge sahiptir ve yüzde 17 nişasta içermektedir. Düz yumruları, küçük delikler ve bu onların işlenmesini kolaylaştırır.
 • Romano - orta olan Hollanda patates çeşitli. hamur büyük oval kök krem-beyaz renktedir ve yüzde 19 nişasta içerir. Bu çeşitlilik hava şartlarına bağlı olmaksızın, yüksek verim vardır. her çalının ile sebze kilogram kadar toplayabilir. Onların yüzeyi düzgündür ve tat nitelikleri tüm beklentileri aşan. Birçok Romano İçin - en lezzetli patates. Çeşitli ülkemizde çok popüler.

Patates, kış

Bu bitkisel perishables arasında yer almıyor. Ama kışın kök bitkileri uygunsuz saklama daha fazla sorun getirecektir. Patates neme yanıt vermek hızlı ve içeriğinin çürümeye başlar yükselmiş. Yüksek veya düşük sıcaklık saklama koşulları rahatça değil. Daha iyi kışın hasat korumak için, çeşit seçimi için sorumlu bir yaklaşım gerekir. İşte depolamada kış için mükemmel olduğunu bunlardan bazılarıdır.

 • Lorch - Orta dereceli, yüksek verim ve hastalıklara çok az duyarlı vardır. Ama grev kırıcı ve kanser acıyor başladı. Yumru bej pürüzsüz, onların parlak hamuru zevki. Lorch - kış için en iyi patates. sıralar Uzun süreli depolama için geç olgunlaşma idealdir.
 • Asteriks - orta vadeli olgunluk sebze. Kırmızı yumrular uzun bir biçimi ve orta boyuta sahiptir. Eti tadı hoş açık sarı renktedir. Bu patates çeşitli cipsi üretim için uygundur. Bu yüksek verimlilik farklılık, ancak birçok viral hastalıklara karşı dayanıklıdır etmez. Bu özellik uzun süreli depolama için patates Asterix kullanımına izin verir.
 • Olev patates geç hasat çeşitleri değinmektedir. Yumrular beyaz yüksek C vitamini ve mükemmel tat ihtiva vardır. ufalanan biraz, eti sarı onlara Tomurcuklar. Bu çeşitli darbe ve kabuk blackleg dayanıklıdır. kış depolama için idealdir.
 • Güvenilir Bryansk - Bir açık bej ve beyaz tenli yumrular ile Orta patates. O tadı, viral hastalıklara iyi verim ve dayanıklı verir ve hata yenmek hoş. Bitki yumruları ve geç yanıklık orta derecede duyarlı. Scab neredeyse etkilenmez. Bu bahçıvanlar çeker ve kış depolama için patates büyümeye mutluyuz.

haşarat

Zararlılar ve hastalıklar çok problem teslim, bunlar verimi azaltır. Bunu önlemek için, düzenli hasar ve hastalığın bitkileri korumak için önleyici tedbirler yürütmek gerekiyor.

Tel kurtları kök zarar yere yaşayan. Onun larvaları parlak renklidir. Toprağı kazmak, onlar toplayıp yakmak gerekir. hızla çarpar buğday otu gibi bu haşere çimen. Nedenle bu ot mücadele için gereklidir. Bunu yapmak için, patateslerin yatak gerektiği sık ot ve gevşetmek için. kireç - Her kazma sonra.

Kolorado böceği yaprak ve yumrular zarar verir. Böcekler ve larva yaprak ve genç sürgünlerde yem ve her yeşil yenildiğinde, yumrular geçin. toplamak ve onu yok etmek için bu tehdit ihtiyacını mücadele etmek. coşmuş hata bitkiler teknik ihtiyaçlar için hlorofosom püskürtülür zaman. Herhangi püskürtme hasattan önce bir ay süreyle durdurulur.

hastalık

Geç yanıklığı - patates her türlü en yaygın mantar. fotoğraf etkilenmiş Patates mantar aşağıda gördüğünüz. Bu bitkinin vejetatif kısmını yenmek kapsar ve yumrular hastalıklı yapraklar tarafından enfekte ve kazma patates sırasında kaynaklanıyor. Hastalığın üstleri tespiti üzerine kesilmiş ve bitki sprey solüsyonu daha iyidir. Şimdi depolar hep kimyasalların büyük bir tercihtir. patates işleme hasadından önce iki hafta sona erdirilir.

Ortak yara kabuğu - onlar yaralar ve siğiller kaplıdır yumrular bir hastalıktır. Hastalar sebze kötü depolanır ve çirkin olan edilir. Kabuk toprak ve enfekte olmuş kök geçirilir. delikte humus büyük miktarda yaparken Hızla yayılır. İyi önleme bahçe sebze bitkileri değişimdir.

Blackleg - patates hastalıklardan biri. Sarı ve haddelenmiş yaprakları ayırt etmek kolaydır. Kök, kök çürüklüğü hastalıkları ve siyah açmak ve bitki kolayca dışarı çekilebilir. hava ve toprak güçlü nem ile başka hastalıklı bitkilerin patates Enfekte. Hastalık depolama sırasında ya da yumrular Ekimden sonra kendini gösterir. zamanında bu hastalıkla mücadele etmek için bahçe hastalıklı bitkilerden kaldırılır. kış yumrular için depolamadan önce de kurutulur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.