Sanat ve EğlenceLiteratür

Tale "de Sinyushkin": karakterler, özet, değerlendirmeleri

Pavel Petrovich Bazhov - Ünlü Rus yazar. eserlerinin temeli folklor olduğu gibi Eserleri Rus edebiyatında özel bir yeri işgal eder. Yetişkin bir adam olarak Bazhov Ural Efsaneleri koleksiyonunu götürdü. Daha sonra bunların temelinde, o çok harika eser verdi. Bunlardan biri - bir peri masalı "iyi Sinyushkin."

Yazar hakkında kısaca

Gelecekteki yazar bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak 1879 yılında doğdu. ofiste bir öğretmen olarak yaklaşık on yıldır, seminer ve seminer mezun olduktan sonra. Bir kız daha sonra eşi oldu. Dört çocuğu vardı. Sonra Bolşevikler iktidara geldi Bazhov aktif olarak yeni hükümeti destekledi. Yıllar içinde, o gazetelerde açılışına katılan gazeteci ve editör, Eğitim izleme etkinliği Kurulu olarak çalıştı, okuma yazması için okullar açtı. Onun Urallar tarihi ve folklor ilgilenmeye başladı bu dönemde oldu. Birikmiş yazar birçok benzersiz eserlerin maddi zeminini oluşturacak. Yazar 1950 yılında öldü. "İyi Sinyushkin" - İlk birini Bazhov eserleri, Ural efsanelerin temelinde oluşturdu. İlk 1924 yılında yayınlanmıştır.

Koleksiyon «Ural "idi

Kitap Sverdlovsk kentinde yayınlandı. Bu Bazhov göre, onun edebi kariyerine başladı, onunla oldu. Toplama "Mavi Yılan", "Gümüş Nal", "Taş Çiçek", "Malakit Kutusu", "Bakır Dağı Mistress", "iyi Sinyushkin." dahil ondokuz hikayeleri içerir bu eserlerin kahramanları - fabrika ve madenlerde, katipler, sıradan işçilerin sahipleri. Tüm çalışmalar yazar uzun toplanmış ve özenle korunmuş Urallar efsanelerine dayanmaktadır.

masal Özet "iyi Sinyushkin"

O İlya isimli Ural köy çocuğu birinde yaşıyordu. O bir öksüz. Ölü yakınları - Anne, baba, dede, büyükanne - Ilya hiçbir miras bıraktık. Lukeria gelen büyükanne elek tüyler - tek değerli şey, genç adam ölen yakınları miras. beyaz, siyah ve zencefil: cenazede boyunca, onlar sadece üç tüy vardır çalındı. insanlar onlardan muzdarip olarak fazla ölen büyükannesi cezalandırılır torunu zenginlik hakkında kötü düşünceler kaçının.

Lukerya Gömmek İlya çalışmaya gitti. O altın madeninde çalıştı. zamanda, hava sıcak, bu yüzden gençlik Zyuzelsko bataklıktan geçerek gitmeye karar verdi. Genellikle bu yol sonbaharda gitmek, ama İlya ısı nedeniyle bataklık kurudu karar verdi. o da doğru yönde gitti, ancak ilk kez kaybetti. Yolun gençlik arayışı o temiz suya anahtar olduğu merkezinde bir açıklığa gitti. İlya sarhoş istedi ama aniden şiddetli yorgunluk onun üzerine düştü. Zar zor biraz dinlenmek için kenara sürünerek. Aniden yaşlı kadın sudan çıkan bir adam fark ettim. O mavi bir elbise giymişti, kafasına aynı renkte bir fular oldu. O eski, ama mavi gözlü gençlik ve coşku ile parladı.

yaşlı kadın İlya ellere uzandı ve o da uzatmak başladı fark ettim. Korkmuş genç adam arkasını dönüp Lusha sol tüyler burnunu gömüldü. Hep görev anneannenden hatırlamak, kap onları ekledi. Buradan o hapşırmak başladı ve daha sonra bir gel. Ayağa adamı gül ve yaşlı kadın ve onun zayıflığı alay etmeye başladı: onu alıp ulaşması yerden teslim edemedi. büyükanne anlattı hangi yaklaşık bir - İlya yaşlı bayan fark etti. O iyi büyü korur. Söylentilere göre, orada birçok kaynak, bu nedenle onlara birkaç kutu olsun. Ilia kuyuya tekrar gelmek için söz verdi dek Uzun bir süre onlar, tartışıyorlardı. Ve solda.

madende gelmeden, İlya nedeniyle cenaze geçti, müfettiş açıkladı. O kapağa kanca tüyleri soruldu. Genç adam Konuştukları ve bellek gibi değerli olduğunu yanıtladı. diye tüy çaldığını ilk fırsatta çok kıskanç zihin, güç ve İlyas'ın sıkı çalışma, - KUZKA Dvoerylko - İşçilerin biri. Uzun bir süre onlar için Elijah görünümlü ama bulmadım. O KUZKA hiçbir poryshek servetini kaybedecek emin olmak için, Ilya takip oldu. O bir Pazar sihirli kuyu gitti ve büyükanne Sinyushku atlatmak için çalıştı gibi kepçe Ilya long sopa eklemek kuyudan su içmek için nasıl gördük. O İlyas'ın eski cesaret ve maharet değerlendirildi ve o dönerse, gökyüzü dolunay olacak geldiğinde bir ödül alacağını söyledi. KUZKA Dvoerylko konuşmalarını kulak misafiri ve önümüzdeki İlyas'ın almaya karar verdi. Yakında madeninde o yok olduğunu fark ettim. KUZKA uzun aranan ancak bulmadım.

İlyas kuyunun döndüğünde, yaşlı kadın iki defa ona altın ve büyük bir tabakta tutuyordu kıymetli taşlar, teklif etti. İki kere İlya kişi bu kadar zenginliği taşımak göze alamaz kararını gerekçe göstererek reddetti. Üçüncü kez yaşlı kadın genç bir kız suretinde göründü. O büyükanne sonra kalan Ilya sieve verdi ve yabani çilek dolu birisi tarafından çalınmış. Merkezde üç bir tüy bağrına idi.

Bir kız döndüklerinde ev İlya gerisini bilmiyordum o kadar güzel oldu. Bir bağışlanan meyveler dönüştü taşlar, onu teselli değil. Bu para akıllıca adam usta tarafından kapalı satın aldı ve yeni bir kulübe inşa bir at satın kullanılır, ancak evli asla. Çok kötü o geri iyi gitmeye karar İlyas idi. Ama yolda o sihirli kuyunun metresi çok benzer bir komşu köye gelen bir kızla tanıştım. Bunlar düğün oynadı ama onların mutluluğu kısa sürdü. sağlık durumlarının kötü olması nedeniyle Hem öldü.

kahramanları

Lusha, İlya, KUZKA Dvoerylko ve büyükanne Sinyushka: masalında dört ana karakterleri "iyi Sinyushkin". Lusha popüler bilgelik somut halidir. Bu işin ana fikri yatmaktadır ki onun kelimeleri aittir: mutluluk zenginlik değil, insan ruhunda. Sinyushka büyükanne - iki adam testini gönderen büyülü bir karakterdir. ölür - Bir diğer uçan renklerle geçirir ve. İlya ve KUZKA - birbirleriyle karşılıklı olan iki karakter. Yazar şefkat ve ilgili İlyas'a gelir. KUZKA ayrıca hırsızlık ve açgözlülük için bir tutku sadece formalite icabı kelimeleri alır. Bazhov bile onu söylüyorum takma ad verir. KUZKA Dvoerylko - yani ikiyüzlü.

tür özgünlük

"İyi Sinyushkin" - bir masal. Bu tarz halk hikayeleri ile karıştırılmamalıdır değildir. isimler ve ortak özelliklerin kullanılabilirliği ahenk rağmen bu farklı kavramlardır. Bazı farklılıklar, bunlardan biri - kompozit. masal özelliklerinden biri - Tonlama varlığı. iş Pavla Bazhova Mevcut değil. ve halk hikayelerinde varlığı ve sihirli Bazhov elemanı çalışır rağmen geçmişte gerçeklik unsuru vardır.

okuyucular görüş

Birçok taraftar bir peri masalı var "iyi Sinyushkin." okuyucuların çoğu olumlu yorum. masalı okumak Tüm insanlar, bu öğretici anlamı işaretleyin. Gerçek ve kurmaca: Onun eserlerinde Paul Bazhov ustaca iki dünyayı birleştiren şey okuyucuyu çekmektedir. Onun hikayeleri kahramanları yaşam yolunda testlerin bir yeri vardır. Yani İlyas o Büyükanne Sinyushki için değerli bir hediye layık olduğunu kanıtlamak için zorluklar bir çok geçmesi. Tale Bazhov "Sinyushkin iyi" diye altın ve mücevherler bilen genç bir adamın hikayesini anlatıyor - Bu arzu edilecek zenginlik, değil. Büyükannesi Sinyushkoy ile Toplantı - çile. Sadece kıskanç, hırslı değil olmayanlar geçmek ve eski antlaşmalara hatırlar olabilir.

tarama

eserlerin Pavla Bazhova çoğu filme alındı. Bu şaşırtıcı değildir: sanatçılar, besteciler, yönetmenler hep muhteşem dünyanın Bazhov girift birleştirilmiş gerçeklik ve kurgu içinde çekti. Bunlar arasında - "iyi Sinyushkin." 1973 yılında kendi adını taşıyan animasyon filmi geldi. Yönetmen Fomin yaptı. Birkaç yıl sonra, sanatçı Vladimir Markin film şeridi temelini oluşturmuştur illüstrasyonlar çizdi.

özetlemek gerekirse

"Sinyushkin iyi" Paul Bazhov - zekâ ve dürüstlük, cesaret ve özveri bir öykü. kahramanı - Ilya adında genç bir adam - zenginlik ve açgözlülük çile hayatta. onların ruhsal nitelikleri için o bir genç kızın şeklinde görünür ve bizzat sadece bunu hak edenler bahşedilen büyükanne Sinyushki, elinden ödülünü aldı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.