Haber ve ToplumPolitika

Eduard Shevardnadze: biyografi, siyasi kariyeri, fotoğraflar, ölüm nedeni

2014 yılında Gürcistan Cumhurbaşkanı öldü ve Sovyetler Birliği günlerinde - Dışişleri Bakanı. O 86 yaşındaydı ve adı Eduard Shevardnadze oldu. Bu kişi aşağıda ele alınacaktır.

Komsomol

Fotoğraflarını makalesinde olan Eduard Şevardnadze, 1928 yılında doğdu. Bu mamati köyünde, Gürcistan oldu. Eduard Shevardnadze doğan bir aile, büyük ve çok zengin bir oldu. Babası Rus dili ve edebiyatı ve on yıl bir postacı olarak ek iş ile Edward okul öğretmeni çalıştı.

1937 yılında şiddetli baskıya sırasında Edward'ın babası NKVD dan gizleyerek tutuklanmaktan kurtuldu. O daha önce öğrendikleri Halk Komiserliği, personelinin bir üyesi hayatını kurtardı. Edward kendisinin onur belgesiyle mezun tıp fakültesinde, kaydoldu. Ama tıbbi uygulama o Komsomol sonrası boşalan sekreter ile başladı siyasi kariyerine, feda etti. Kariyeri hızla geliştirdi ve 25 yıl içinde, o Kutaisi Şehir Komsomol Komitesi Birinci Sekreteri oldu.

Gelecekte, bu Kruşçef'in raporuna Gürcü gençlik reaksiyonundan sonra alacak Parti XX Kongresi'nde. Tiflis eylemciler agresif debunking girişimine protesto ettiler Stalin'in şahıs kültü. Bunun sonucunda, 21 kişinin ölümüne şehir ve güç kullandı birlikleri, tanıtıldı. Kutaisi çalkantılardan kenarda kaldı. Eduard Şevardnadze rol oynamıştır, ama terfi etti tam olarak nasıl söylemek mümkün değildir. Bir yıl sonra o zaten Gürcistan Cumhuriyeti genelinde Komsomol gidiyordu.

Yolsuzlukla mücadele çabaları

Sekreter Şevardnadze Eduard Amvrosievich ofisinden o cumhuriyetin İçişleri Bakanı görevine 1968 yılında transfer edildi. Bir yandan, bu artış, daha çok özeldi. Bu politikada geri çevrildi olmamıştı çünkü polise generalin işgal pozisyonları, kariyer son aşaması olan uygun söylenmemiş kuralların Sovyet gücünün idari cihaz mevcuttu. Böylece, burası kariyer gelişimi açısından bir çıkmaz oldu. Ama kimin biyografi ilginç virajlarla dolu Şevardnadze Eduard Amvrosievich, bu durumdan çıkmak başardı.

Sovyet Kafkas bölgesi çok bozuk olduğunu ve her şeyin arka planında bu noktada tarafından durdu olması, ideal olmaktan uzak da Birliğidir. Kremlin tarafından başlatılan Yolsuzlukla Mücadele kampanyası, ününü lekeli değil güvenilen insanların ihtiyacı oldu. o Brejnev bildirildi Ama Şevardnadze, böyle bir itibar ve vardı bu. Sonuç olarak, o Tiflis Belediye Komitesi birinci sekreteri rolüne eğitimi için gönderildi. Bir yıl sonra, 1972 yılında, cumhuriyet ile açtı. Ancak, sadece dört yıl sonra, bir üyesi oldu SBKP Merkez Komitesi, görev kendisine konulmuştur. Yolsuzlukla mücadele Şevardnadze Birinci Beş Yıllık Plan'ın sonucu yaklaşık kırk bin kişinin işten çıkarılacağını oldu. yaklaşık otuz bin - bu durumda Kanun kapsamında Hükümlü% 75 idi.

Eduard Shevardnadze kullanılır mücadele rüşvet, yöntemleri, onun biyografisi onlar toplumda oldu geniş rezonans sayesinde korumuştur. Örneğin, Gürcistan Merkez Komitesi toplantılarının birinde, o monte yetkililer kol saati göstermek istedi. Sonuç olarak, son zamanlarda onun mütevazı "Glory" ilk sekreterliği görevinde atanan hariç tüm prestijli ve pahalı "Seiko" idi. Başka bir vesileyle, o bir taksi çalışmalarını yasakladı ama sokak hala karakteristik özelliklere sahip otomobillerin tam ortaya çıktı. Çünkü rant olarak sınıflandırılan ve mahkum şimdiki zaman özel taşıma aksine, dikkati çekiyor.

orta kontrol ünitesi başarısız dan Ancak, tamamen rüşvet kurtulmak için. Bu dönemin değerlendirmeleri arasında bazı hırsızlar başkalarının yerine geçmiş olan bir sonucu olarak, bir cephenin tüm faaliyetleri onu aramak olanlar da vardır.

siyasi esneklik

Şevardnadze Eduard 1978 yılında edinilen cumhuriyetin halk arasında özellikle popüler Amvrosievich ve bunun sebebi resmi dil üzerinde siyasi bir çatışma oldu. durum Sovyetler Birliği'nde sadece üç ülke kendi ulusal lehçenin resmi devlet dili olduğu böyle oldu. Gürcistan aralarında idi. Sovyetler Birliği'nin tüm diğer bölgelerde, devlet dili kavramı Anayasa'da dile değildi. Anayasanın yeni versiyonu onay sırasında bu özelliği kaldırmak karar verdi ve tüm cumhuriyetin genel uygulamaya uzatıldı. Ancak, teklifin yerel vatandaşları tadı yoktu ve onlar barışçıl protestoyla hükümet binası önünde toplandı. Eduard Shevardnadze derhal Moskova ve Brejnev bu kararla ertelendi gerektiğini bizzat ikna ile iletişime geçtim. O partinin uğruna, Sovyet otoritelerine tanıdık yolda, devam etmedi. Bunun yerine, cumhuriyetin lideri insanlara gidip yüksek sesle şöyle dedi: "istediğiniz gibi herşey olacak" Bu defalarca notunu yükseltti ve vatandaşların gözünde ağırlığını ekledi.

Aynı zamanda, ancak, o ideolojik düşmanlarıyla son maç öncesinde söz vermişti. Örneğin, o kemikler kapitalist piggery temizler söylüyor. Çok iltifat Eduard Shevardnadze Moskova'nın politikaları ve bizzat yoldaş Brezhnev söz etti. Onun dalkavukluk bile Sovyet rejimi altında akla gelebilecek tüm sınırların ötesine geçer. Şevardnadze "sadece doğru" hareket olduğunu ileri sürerek Afganistan'a Sovyet askeri birimlerin tanıtımı konusunda olumlu konuştu. Bu ve çok daha Gürcü muhalefet lideri genellikle samimiyetsizlik ve yalan suçladı gerçeğine yol açmıştır. Aslında, bu aynı iddialar Eduarda Amvrosievicha ölüm acı zaten sonra bugün geçerliliğini koruyacaktır. Yaşamı boyunca Şevardnadze kaçamaklı o sözde Kremlin gözüne etmediğini açıklayan onlara cevap, ama daha iyi insanların çıkarlarına hizmet etmek amacıyla koşulların oluşturulması çalıştı.

Eduard Şevardnadze kendi politikasında yayınlandı Stalin'in ve Stalin rejiminin, eleştirel tutum olarak, bu gerçeği ilginçtir. 1984, örneğin - bu yıl Tengiz Abuladze tarafından filmi "Tevbe" galası. Bu stalinizmin keskin mahkum maruz çünkü bu film, toplum ölçüde rezonans gösterdi. Ve bu resim yüzünden Şevardnadze kişisel çabaları ortaya çıktı.

yardımcısı Gorbaçov

o partinin Stavropol Bölge Komitesi son Birinci Sekreteri iken Şevardnadze Gorbaçov arasındaki dostluk başladı. Her iki anılarına göre, onlar oldukça açıkça konuştuk ve bu konuşmaların birinde, Şevardnadze söyledi "Tüm herşey değiştirmeli, çürümüş." Az üç ay sonra, Gorbaçov Sovyetler Birliği liderliğindeki ve derhal Dışişleri Bakanı olarak görev almaya ona bir teklif ile Eduarda Amvrosievicha için beni davet etti. ikincisi kabul etti ve böylece, yerine eski Şevardnadze - Gürcistan lideri Şevardnadze çıktı - SSCB Dışişleri Bakanı. Bu atama Rusya'da değil, aynı zamanda dünya çapında sadece sansasyon yarattı. Öncelikle, Eduard Amvrosievich herhangi bir yabancı dil sahip değildi. Ve ikinci olarak, herhangi bir yabancı deneyime sahip değildir. politika ve diplomasi alanında "yeni düşünce" gereklerine karşılık Ancak, Gorbaçov'un amaçları için, o idealdir. Yeterli rahat bir atmosfer korumak şaka yollu kendisine bazı özgürlükleri izin: Bir diplomat olarak, o Sovyet politikası için geleneksel olmayan bir tuttu.

Ancak, o, kendi ekibi ile miscalculated yerine Bakanlığının tüm personel bırakmak belirlendi. Eski takım iki parçaya ayrılır sayede Şevardnadze, personel yeniden düzenlenme ihmal. Bunlardan biri yeni bir patron desteklenen ve onun tarzı, görgü, bellek ve profesyonel niteliklere hayrandı. Ancak diğerleri muhalefet durdu ve yeni dışişleri bakanına, aptallık yapan her şeyi denilen ve kendisi - Kutaisi Komsomol.

Şevardnadze özellikle askeri hoşlanmadı. Dışişleri Bakanı, onların belirgin hoşnutsuzluğunu, Sovyet halkına büyük tehlike oldukça Amerikan füzeleri ve uçakları daha nüfusun yoksulluk ve rakip devletlerin teknolojik üstünlüğü olduğunu savundu. tek başına böyle bir ilişki Askeri kullanılmıyor. Brejnev ve Andropov rejimi, Savunma Bakanlığı yetkilileri Şevardnadze açıkça kınayan ve etkinliklerde yaptığı sert eleştirerek ile açık bir çatışma geldiğinde daima, onlar gerekli her şeyi olsun. Örneğin, silahsızlanma görüşmelerinde Mikhail Moiseev, Genelkurmay Başkanı uygulamasında "eksantrik" Sovyet diplomatların aksine, bunlar normal ABD'yi söyledi.

Sovyet birlikleri Doğu Avrupa'dan çekilince birçoğu için Almanya veya Çekoslovakya içinde hizmet golü bağrına çünkü, Dışişleri kafa Bakanlığı kin, artmıştır. Sonunda, Savunma Bakanlığı başkanlarının toplantı hükümet yargılanan Gorbaçov'u vermek istedi. Daha sonra, pek çok uzman 1990'larda Kafkasya'da Rusya'nın sert politikası nedeni Şevardnadze Rus ordusu için kişisel bir antipati olduğunu iddia ettiler. Buna ek olarak, değerlerin Sovyet sisteminin birçok taraftarları düşman ve rakipleri ve ortaklar olarak bunları görmemeyi sunulan Batı, ilişkili olarak son derece rahatsız Eduarda Amvrosievicha konumudur. hoşnutsuz baskısı altında bile Gorbaçov, ciddiye bakana nasıl değiştirileceği hakkında düşünme.

Gorbaçev ile geçimsizlik

Gorbaçov'un radikal değişiklikler zayıf Sovyet nomenklatura'ya tarafından alınmadı. Aktif toplum ve ekonomik reformların demokratikleşme yanı sıra glasnotun politikası direnişle karşılandı. Ultra komünistler yoksul kampında yaşananlar neredeyse her şeyde Şevardnadze'yi suçladı. 80'lerin ikinci yarısından Sovyet lideri Gorbaçov ve Dışişleri Bakanı arasındaki ilişkilerde ortaya bir çatlak, işaretlenmiş. Bunun sonucu, 1990 yılında Dışişleri Bakanlığı başının gönüllü istifa oldu. Ve kimseyle yaptığı girişimin Eduard Amvrosievich değil koordine. Sonuç olarak, dünyanın her yerinden diplomatlar özür diler ve Eduard Shevardnadze oldu eski takım arkadaşı eylemleri için bahaneler yapmak zorunda Gorbaçov kendisi gibi panik ile yakaladı. Onun biyografisi, ancak, Dışişleri Bakanlığı başın gerçekleşecek ikinci girişimde bulunur.

yabancı bakanlığı görevine dön

Dışişleri Bakanlığı başkanı görevine dönmek için karar Şevardnadze için kolay değildi olduğu bilinmektedir. bunu ile Gorbaçov hemen darbeden sonra onunla konuştu. Bununla birlikte, birinci reaksiyon reddi Edward idi. Sovyetler Birliği'nin çöküşü çok gerçek bir tehdit haline Ancak, o onun yardım etmek kabul etti. Ağustos 1991 yılında Beyaz Saray'ı saldırdığında, Şevardnadze savunanlar arasındaydı. Onun varlığı orada tüm dünyaya şeklindeki Gorbaçov'un çok faydalı oldu - ve Sovyet Nomenklatura ve Batı - tüm koltuklarına döndüğünü ve darbenin sonuçları solan. Birçok kişi Şevardnadze SSCB'de ilgi değil inanıyordu, ama sadece Georgia. Şevardnadze, iddiaya göre istediği ve şiddetle Kremlin'in hükümetten cumhuriyetin bağımsızlığını yapmak, Birlik çöküşünü aradı. Ancak, değil - ikincisi SSCB çöküşü engellemek ve bu çabaya bağlı çalıştı kadar etmektir. Örneğin, yurt dışında geziler vazgeçerek, ben cumhuriyetin başkenti ziyareti vakit geçirdi. O Boris Yeltsin liderliğindeki egemen Rusya, eve olmayacağını fark etti ve orada bunun için herhangi bir ofis teklif etmedi. Ancak yetkilinin bu çabaları başarılı değildi. Genel olarak, eski bir yer işgal etmek onun ikinci girişimi sadece üç hafta sürdü.

egemen Gürcistan liderlik

63 yıllık eski bakan için Sovyetler Birliği'nin çöküşü dünyanın her yerinde barış ve kaygısız yaşam umudu anlamına geliyordu. Bunun yerine, Gürcistan hükümetinin personelin öneri egemen Gürcistan'ı kurşun karar olduğunu. Bu Zviad Gamsakhurdia devrilmesinden sonra, 1992 yılında meydana geldi. Onun eve dönüş çağdaşlarının çoğu zaman bölüm ile karşılaştırıldığında Vikingler arayarak Rusya'ya. arzu kararını önemli rol oynadığı için cumhuriyetin içişlerini getirmek. Ama bu görevi başarmak için, o başarısız oldu: Gürcü toplumu tam olarak konsolide edilmemiştir. Onun küresel itibar etmemesini yardımcı oldu, ama her şeyden güçlü direnç silahlı suç liderleri koydular. Gürcistan başkanlığı görevi işgal edilmesinden sonra, Şevardnadze selefi tarafından provoke edildiğini Abhazya ve Güney Osetya çatışmaları, uğraşmak zorunda kaldı. askeri, hem de kamuoyunun etkisiyle, o bu alanlarda asker tanıtmak 1992 yılında kabul etti.

başkanlık

Şevardnadze iki defa başkanlık seçimlerini kazanan - 1995 ve 2000 yılında. Onlar açık farkla ayırt edildi, ama o bir tanınmış ulusal kahraman olmadı. Sık sık ekonomik istikrarsızlık, Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili olarak zayıflık, hem de devlet aygıtının yolsuzluk eleştirilmektedir. İki kez diye bir girişim yapar. İlk defa 1995 yılında, o bir bomba patlaması sonucu yaralandı. Üç yıl sonra, yine öldürmeye çalıştı. Ama bu kez, başkanın konvoy makineli tüfek ve bombaatar yoğun eleştirilerine maruz kalmıştı. Devlet başkanı sadece zırhlı araba ile kurtarıldı. suikastı işlenen biri Hakkında, bilinmemektedir. İlk durumda baş zanlısı Igor Giorgadze, Gürcü güvenlik servislerinin eski başkanı tutulur. Kendisi Ancak girişim onların katılımı Rusya'da gizlenmesini inkar. Ama farklı bir sürede ikinci bölüm üzerinde biz Çeçen direnişçilerin yerel haydutlar, muhalif siyasetçiler ve hatta Rus GRU tarafından düzenlenen versiyonu ortaya koydu.

istifa

Kasım 2003 yılında parlamento seçimleri sonucunda Şevardnadze destekçilerinin zaferiyle duyuruldu. Fakat muhalefet partileri provoke kitlesel protestolar daha seçim sonuçlarının tahrifat açıkladı. Bu olayın Tarihte Gül Devrimi olarak kazınmıştır. Bu olayların bir sonucu olarak, Şevardnadze istifasını kabul etti. Yeni hükümet emekli atayan ve o Tiflis'te lojmanında hayatını yaşamak için gitti.

Eduard Shevardnadze: ölüm nedeni

O 2014 7 Temmuz kariyerini Eduard Amvrosievich tamamladı. O şiddetli ve uzun süreli hastalık sonucunda yaşamın 87 inci yılı öldü. Son birkaç yıl yaşamış Krtsanisi hükümet çeyrek evinin, park alanında bulunan yukarıda bulunan Türbesi Şevardnadze fotoğrafı,. mezar ve eşi de vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.