Spor ve SağlıkSu sporları

Shavarsh Karapetyan - efsane adamı. Feat yüzücü Shavarsh Karapetyan

Tüm yaşamı boyunca insanları kurtardı: ilk önce, birden fazla dünya şampiyonu rütbesiyle takımı kurtardı yola sualtı arabası yolcu çekti ateşten sonra insanlar dayandı. Gerçek hayatta bu adam Superman ve Herkül layık işler taahhüt etmiştir. Kerzhakov ve en pembe rüyalarda Ovechkin, Kovalchuk ve Arshavin böyle başarıları hayal edemez. Ancak, bugün hiçbir şey Shavarsh Karapetyan sürü isim söylüyor.

kötü bir şaka

ile Kremlin'e topraklarında çalışan Orta yaşlı, kilolu adam Olimpiyat meşalesi elinde. Birkaç yüz metre mesafe inanılmaz sert ona bir verdiği farkedilir. Şaşırtıcı meşale kapatır. Aceleyle onların çakmak gelen Federal Güvenlik Servisi görevlisi tekrar alev yaktı. Adam ayrılan metre çalışmasına devam etti ve sonra baton geçti. Şu anda, küresel ağ coşkunun içinde patladı diyorlar, bazı yetkililer yer almak istediğini Olimpiyat meşalesi röle ve rezil. Blogcular taşınabilir aygıttan yaktı alevin sembolizm, bir tartışma içine taşınmış, hatta gerçekten Moskova rüzgarla kişinin tür zalim bir şaka oynadı anlamaya zahmet etmeyin ve genel olarak o Soçi-2014 meşale taşıyıcıları arasında neden oldu.

Vanadzor adam

Karapetyan Shavarsh Vladimiroviç Vanadzor 19 Mayıs 1953 Ermeni kasabasında doğdu. Öyleydi ilk doğan Hasmik Karapetyan ve Vladimir ailede. oğlan Dünya Savaşı sırasında ölen yakınları onuruna seçildi. Shavarsh erken çocuklukta spora katıldı ve ailesi Erivan'a taşındığında 1964 yılında ciddiye aldı. Baba jimnastik için oğlunu vermek istedi ama koç artış çok küçük olduğundan kendisinden üzerindeki spor ustası, gitmeyecek söyledi. Sonra Shavarsh Karapetyan klasik yüzme kayıtları kurmaya karar verdik. Ve onun kısa bir süre yaptım söylemeliyim. Onaltı-Birlik okul spor gün azından ilk on içinde sadece üçüncü yerdi, ama bir yıl sonra cumhuriyet şampiyonluğu kazandı.

Spor başarıları

Kim bilir, belki yüzücü Shavarsh Karapetyan yakında Olimpiyatları'nda parladı, ama şartlar sportmence müdahale etti. Farklılıklar antrenörler Cumhuriyetçi ekibin genç bir adam "umut vermeyen" olarak atıldı gerçeğine yol açmıştır. On yedi yaşındaki erkek çocuk hocası yüzücüler, dalgıçlar, Liparit Almasakyan yardımcı oldu. Yani Shavarsh klasik tüplü dalış yaptı. Teknik olarak, spor (eğer üzerinde palet dalmaya gerek daha karmaşıktır bir nefes tutma veya dalış), ancak Deneyimsiz seyirci için disiplin kadar ilginç değil görsel olarak öylesine. Belki de bu yüzden tüplü dalış şimdiye kadar olimpiyat programına dahil değildir. Bu koşullar sadece uzmanlar büyük bir spor başarıları Karapetyan hatırlıyorum neden olmuştur.

büyük kazanç

bir yıl içinde kendileri için yeni disiplin genç adam Sovyetler Birliği, gümüş ve bronz şampiyonluğu kazandı. Bu Sovyet denizaltı personeli Dünyanın en güçlülerinden biri olarak kabul edildiğini verilen önemli bir başarıydı. Ancak, ilerleme Shavarsh Karapetyan durmadı. kendisi için ilk Avrupa Şampiyonası, iki dünya rekoru kırdı ve iki altın madalya kazandığında Adam fotoğrafları Ağustos 1972 spor yayınlarının sayfalarını süslüyor.

Bu noktadan itibaren, sadece dört sporcunun kariyerinin asıl tamamlanmasından önce yapılacaktır. O, bu zamanın seventeenfold dünya şampiyonu sırasında haline dünyanın onbir kez şampiyonu, on üç kez Avrupa şampiyonu olacak. Shavarsh Karapetyan yirmiüç yıl boyunca spor yılında bir efsane oldu. Ancak, atletik yetenek, o erkeklerin kurtuluşu için kullanmayı seçti.

Cesaret rasgele değil

İlk defa o Ocak 1974 yılında düzinelerce can kurtardı. antrenörler ve takım arkadaşları ile birlikte Shavarsh Erivan'da, alp spor tabanı ile, Tsakhkadzor dönen. Bir dağ yolu problemleri üzerinde otobüsün içinde başladı ve sürücü onarım durdurmak zorunda kaldı. o motorla meşgul iken, aracın aniden tarafına yuvarlandı ve kanyonun alt esnedi. İlk sürücü kabinine Shavarsh rulmanlar en yakın oturuyor. Kabinin cam duvar Breaking, o aniden dağın tarafına tekerlek döndü. Sonra uzmanlar karar bu durumda tek gerçek olduğunu söyledi. Yani genç adam kurtuldu ve o üç düzine insan kurtardı. Ancak, ana ustalık Shavarsh Karapetyan henüz gelmek oldu.

Ölümden wrested

Sıradan bir sabah, 16 Eylül 1976-inci oldu. koç ve kardeşi Liparit Almasakyanom Kamo Gölü Erivan'ın kıyı boyunca koşu ile sporcu. Aniden kalabalık yol yolcular tramvay uçakla sudan ve saniyeler içinde doğrudan gözleri dibine çöktü. Kaza, resmi versiyona göre, kalp krizi sürücüsü kaynaklanıyordu. Gerçek nedeni çok daha sonra ortaya çıktı: çıkıyor, sürücü yanlış yerde olsun istedim bir yolcu ile altercation girdi. ikisinin Demontaj çok iştahlı güney erkekler trajik uçludur.

Troleybüs on metre derinlikte gitti. o dalış ve insanları alacak ve koç ve kardeşi - - Shavarsh Karapetyan karar yıldırım hızıyla yapıldı karaya onları çekmeye. Görev son derece zordu. Erivan'da bulunan göl suyu çok soğuk ve görünürlük - neredeyse sıfır. Adam ayakları cam arabasını geri tekme ve ölmekte yolcu almaya başladı on metre eğildi. O da ölecek olarak batar nasıl biliyorlardı - o duyguyu ağırlığındaydı. Shavarsh iki yükselmeye başladıktan sonra, insanları kurtarmaya mümkün olduğu bir inanç vardı. üstündeki her yirmi beş saniye yeni biri olduğu ortaya çıktı. catch - - arabası üzerinde olsun - itmek - asansör - bir nefes ... dalış almak Nefes-nefes yani ... nefes almak, nefes almak ... geçmesine Ve - dört katından fazla.

Olimpiyat dışı efsanesi

Daha sonra kurtarma ekipleri ve doktorlar, detaylı bir şekilde durumu analiz edildi, onun Shavarsh Karapetyan, do bile cesaret edemiyordum gezegende en az bir başka kişiyi yaptıklarını sonucuna vardı. Onun ustalık Yunan mitolojisinin kahramanlarından kahramanlıklar benzer. Çalıştığı hangi koşulları verilen su bir, iki, üç kişi çıkardı olsaydı bile, bu bilim kurgu denilebilir olduğunu. Bir Shavarsh ölümden döndü - sadece hayal! - Yirmi insan! o maalesef çok daha etkilenen arabasının çıkardı ancak aynı zamanda, birçok doktor kaydetmek mümkün değildi.

o adamı alarak dalış biri sırasında yakalanan koltuk minderi, hayal uzun süredir, imkansız oluşturulan Çok adam. Yüzücü sadece yüzeyde hatayı fark etti ve uzun süre ve daha sonra bu kişinin kurtarma şansı mahrum ettiğini endişeli.

Shavarsh Karapetian - ulusal bir kahraman

O, tüm ahlaki ve fiziksel gücü bitirmek için zaman, dalış durdu. hatta tramvay tel kanca arkasında batmış önce Ama - kurtarma ekipleri tüplü değildi ve ben sporcu işlediği tekrarlamak, olay yerine gelen, yapması mümkün değildi.

Onun Feat sonra Shavarsh hastanedeydi. Saldırılar üzerine, ek olarak o çok kötü bacak kesildi cam, kan zehirlenmesi ve got ikili pnömoni. Bir hastane yatağında genç bir adam kırk beş gün geçirdi. sudan bir ekstrakt, kelimenin tam anlamıyla hasta sonra. spora dönüş gerçekdışı görünüyordu. Yine de bütün isabet tekrar geri geldi. Onun nihai, onbirinci dünya rekoru kurarak, 1977 yılında zarif bir çıkış yapmak için döndü.

ödül için bir başarı değil

zamanda afet gibi değildi hakkında yazmak için - tanımadı Shavarsh Karapetyan büyük bir ülkede kahramanca senet sağlar. Hikaye hala döndüğümde Erivan'da tanıtım Birlik her yerinden sıradan Sovyet vatandaşlardan onlarca harf binlerce göndermek teşekkür etti. Tüm zarflar tek masum yazıt yer aldı: "Ermenistan, Karapetyanu Shavarshu" Ama sıradan insanlar için açık olanı, yetkililer her zaman net değildir. Büyük bir adam ve büyük bir atlet Sovyetler Birliği Kahramanı ve vermedi, o bir "Onur Rozeti" kaydetti. Ama Nikolai Chernykh 8 Ağustos 1978 yüzücünün kahraman onuruna adlandırılan Sovyet astronom o bir asteroid keşfettiler.

Bugüne kadar kurtarıldı yolcu Shavarsh Karapetyan birçoğu yaşlılıktan öldü. Ve hala çünkü yaşamaya değer kişidir deri koltuk minderi ait geçiyor. Şimdi, Amerika, Moskova birisi, St. Petersburg birinde yaşayan kurtulanlardan bazıları. Shavarsh orada biri hala bir ilişki tutar, ama dayatılan değil söylüyor. toplantı insanlar ona teşekkür çalıştığınızda bazı hediyeler vermek, ama onları kabul etmek için zahmetlidir.

Moskova'ya Hareketli

kasaba gururu - Erivan'da, 19 Şubat 1985 yılında ilk yangın Spor ve Konser Kompleksi'nde başladı. Tüm dünya ateşi savaştı! Hastanede sonra insanlar, kendini yaktı gönüllülerin tehlike bölgesinden çekilmeye, ama bir kaç insan hayatını kurtarmak için ilk birini koştu gönüllü, götürüldü. Karapetyan Shavarsh Vladimirovich - Onlar bir kez daha kahraman olduğunu kanıtladı.

durum 1993 yılında eski atlet Moskova'ya Erivan'dan hareket etmek zorunda kaldı öyle oldu. Hiç oturma izni yok, param yok daire vardı. Ancak, adam bütün güçler hayatta kalmaya çalışan. Evli. Eşi Nelly sadece gazetelerden Erivan göl onun patlatır öğrendik. Yanı sıra bütün ülke olarak, kaydedilir. Ne zaman aniden yüksek sesle barajlar o tramvay sonbahar konuşmaya mümkün hale geldi.

Tek vatan - Moskova'da gelişinden yaklaşık Shavarsh Karapetyan Rusya'da, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan arasında ayırt hiç söylüyor ... Bütün bu cumhuriyetler onun için çok, bir Sovyet vatandaşı oldu. Onun şerefine, Sovyet marşı seksen kere geliyordu ve o, cherish gurur duymaktadır. "Rusya - bizim Ermenistan - mine" - Shavarsh Vladimirovich diyor.

Ayakkabı yapımcısı

ekonomist - kahramanımız eğiterek. Şimdi de iş var - sermayenin güney batısında, bir ayakkabı mağazası nerede ayakkabı yüz çiftleri bir gün kadar tamir altı sanatçıların eserleri. mükemmel ayakkabıcılar ve çok amcasını Shavarsh takdir - Birçok Moskovalılar Ermeniler gerçeğinin bilincindeyiz. Tezgahın arkasında duran, bizzat tamir ayakkabı sürer ve çok çalışmak ve eğer o makineye oturur. atölye sembolik adı vardır - "İkinci rüzgâr" Bu günümüze kadar baştan iş Karapetyan ile birlikte çalışmak arkadaşları tarafından icat edilmiştir. Hala mücadele - O Shavarsh değişmedi söylenir. Ama şimdi onların uğruna. Ücretler, kira artışları, vergi - atölyenin sahibi küçük işletmelerin ortak sorunları çözmek için gereklidir. Shavarsh kolay gelmedi gülümsüyor. Moskova'da bir iş oluşturmak için, bunun Erivan batık bir troleybüs insanları çekti olduğunda daha az cesaret ve enerji aldı. Ama dalış birden şampiyon ayakkabı tamir dükkanı karşılamak için her ziyaretçinin gözünde sevinçle devam ediyor.

Oysa kahraman unutulmadı! En son olarak Logolar Film Şirketi eylemlerin Shavarsh Karapetyan ait metrajlı film çıkarmaya karar verdiler. Film zaten "20 Lives", Svetlana Dali ve Olga Sinel'shchikova üreticisi olarak bilinir. Efsanevi kişinin rol oynayacaktır; fakat aynı zamanda galası tarihini göstermez kimin hakkında bilgiler.

mutlu bir aile

Shavarsh küçükken, babasının erkek karısını ve çocuklarını korumak için izin verecek bir meslek seçmeliyim söyledim hatırlar. Babasının emriyle her şeyi yaptılar. O bir iş, bir eş ve üç çocuğu, bir oğlu ve iki kızı var. büyük kızı ile mezun onur Merkez Bankası ile çalışan, Moskova Devlet Enstitüsü. Genç arada, şimdi Rusya Bugün çalışan, Halk Dostluk Üniversitesi okudu ve o dereceyle mezun oldu. Ama oğul babasının ayak sesleri, içinde yüzdüğü izledi ve sporda iyi bir potansiyel var. henüz çok yüksek rütbe rağmen o milli takımının rezerv almıştır.

Shavarsh Karapetyan. Olimpiyat ateşi

Kurban ama bizim kahraman sağlık durumu hakkında yansıtmıyor olabilir. altmış erkeklere Olimpiyat meşalesi röle Yüzlerce metre zor bir testti. Ancak, her zaman olduğu gibi, bütün zorlukların üstesinden başardı. Ama Shavarsh Karapetyan beklemiyorduk şey vardı. Olimpiyat ateşi söner. Ben az böyle bir kader hak kişinin eline dışarı çıktı.

Ya da sadece her şeyi yanlış anlamış? Belki değil meşale çıktı ve heybet ve cesaret Shavarsh Karapetyan önünde eğildi? Bu kahramanca atlet ve gerçek bir erkek sonra fedakarane insanlara ruhunun ateşini, söner asla bir ateş verir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.