SağlıkAlternatif tıp

Düşürmek veya asit derecesini arttırmalısınız nasıl

Modern yaşamın hızı bir kişinin para dönmesini kazanmak ve sürekli projeleri için yeni fikirler için görünmesini sağlar. Sonuç olarak: biz bile normalde yiyemez. sandviç ve diğer abur cubur sık tüketimi tahriş yol açar gastrointestinal sistem, bir değişik hastalıklara yol açar.

Nasıl asitliği artırmak için

Çoğu zaman, insan mide asit-alkali dengesi ihlali muzdarip. asit seviyesi azaltılırsa, gıda kötü sindirilmiş ve emilir. Bu hastalık denir "düşük asit gastrit." Bu tanı ilk gerekliyse bir diyet gitmek. Ne yemek ve ne miktarda içinde takip etmek önemlidir. asitliği artırmak Ürünler:
- meyveler;
- suyu ve nektarı;
- siyah ekmek;
- et;
- taze sebze (lahana, salatalık, vs.);
- turşu ve salata;
- kuzukulağı ve diğer otlar.

Bu ürünler anlamlı asiditeyi artırabilir. herhangi diyete oturarak önce, doktorunuza danışmalısınız. Aslında düşük asitliği belirli bir hastalığın belirtisi olabilir. Nedenle, bir teşhis yapmak zorunludur. Doktor hastalığı belirleyecek Sadece sonra, tedaviye ve diyetler hazırlanmasını başlayabilir.

Bu uzman kuyu size organizmanın bireysel özelliklerine uygun olarak bir diyet bulabilir olarak Kesinlikle, beslenme görüşüne dinlemek için yararlı olacağını için. Ayrıca, gıda senin alerji veya isteksizlik neden olan doktora anlatmak gerekir. Tüm ürünler birbirinin, bu yüzden mutlaka tüketmesi gereken besin olamaz.

gıda türüne ek olarak, ayrıca miktarı ve uygulama sıklığı farkında olması gerekir. Günlük yemek ile bir diyete uymak en iyisidir. Bu mideyi fazla yüklenmeyin ve, açlık duygusu ile çünkü asitlik artar kendilerini getirmeyecek.
Zararlı sağlığınız için yararlıdır ürünleri karıştırmamak önemlidir, ancak midede asit düzeyini artırmak yapar. ikinci şunlardır:
- şişman yemekleri;
- sebze ve et kızarmış;
- füme;
- meşrubat karbonatlı;
- krem kek.

Elbette, bu gıda asiditeyi artırabilir. Ancak, yalnızca kuralın istisnaları şeklinde küçük miktarlarda alınmalıdır. Eğer asitliği artırmak için bir arzu gerekçe günlük bu yiyecekleri yerseniz, kaçınılmaz olarak bir ülser ya da gastrointestinal sistemin diğer ciddi hastalıklara kazanacaksınız.

alt asidite için Diyet

Daha yaygın bir sorun - asiditeyi arttı. Gastrit veya ülser gelişiminde, hem de bir ilgili hoş olmayan semptomlar ile dolu olduğunu:
- mide ağrısı;
- mide ekşimesi;
- Acı geğirme;
- genel yorgunluk ve zayıf cilt durumunu;
- hazımsızlık ve kabızlık.

Yüksek asit Yemekler dengelenmelidir. Hatta diyet en ufak bir sapma ekşimesi ve mide tahrişi duvarlara yol açabilir. Aşağıdaki gıdalara kendisini sınırlamak zorunda kalacak:
- et suyu;
- Narenciye;
- tropikal meyve;
- domates;
- kek;
- taze meyve suları;
- konserve;
- asitlenmiş ve füme ürünleri;
- bulaşıkları kızarmış.

düzeltip için dengeli beslenme, doktorunuza danışın. Tecrübeli bir kişi kolaylıkla bireysel diyet yemek programı yapabilirsiniz. Genellikle ilk etapta hastalığı uyarınca yiyecek almak için. asit mide hidroklorik asit seviyesine bağlıdır.
Tercih keskin asitliği artırmak için mümkün olmayacaktır bu gıdalar verilmelidir:
- sebze, buğulanmış;
- sebze suyu;
- balık;
- tahıllar;
- muz, fındık, meyve.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.