SağlıkAlternatif tıp

Tedavi edici otlar: papatya. faydalı özellikleri ve kontrendikasyonlar yetiştirme

Atalarımız bu güne kadar kullandığınız çeşitli bitkiler, iyileştirici özelliklerini keşfetti. Gelişmekte bilim sadece insan vücudu üzerinde doğal şifacıların yararlı etkileri teyit etmektedir. Geleneksel şifacılar inanç ve milliyetlerden çok çeşitli ve artık yaygın olarak şifalı bitkilerin pratikte kullanılmaktadır.

Papatya ilaç otlar arasında özel bir yer işgal eder. Onun tıbbi özellikleri yılan sokması, yaralı savaşçı, göz hastalıkları ve yanık bir kaynatma ile tedavi edilen Antik Roma gün değerlendirilmiştir. Papatya sıtma salgınları sırasında insanları tedavi olanağı bağladı. içeri doğru ve dışarı doğru ot uygulanır. Tam olarak nasıl, bizim makalede daha fazla haber.

Bitkinin Açıklaması

Bitki adı "Papatya" Birkaç yüzyıl çıkması öyküsüdür. Roma, anlamına gelen "hamaymelon" olarak adlandırılan bir çiçek, içinde "yere yetişir elma,." Avrupa'da, XVIII yüzyılda papatya "rahim" denir. Bunun nedeni bitkilerin yardımıyla başarıyla jinekolojik hastalıklar tedavi edilmiştir gerçeği etmektir. Rusya'da, ot "romanları rengi.", "Küre çiçeği", "romantizm", "Bay Sosonko", "Romannikov" denilen içi kof sapları ve çiçek kokusu elma ve bal karışımını andıran - bitkilerin diğer türlerinden tıbbi papatya çayı ayırt basittir.

Ben şifalı bitkilerin bir açıklama gerekiyor mu? Papatya pek bilinmektedir - alanlar, yamaçlar, yol kenarları bulmak kolaydır. bitki tohumları tarafından yayılır ve kolay bir şekilde farklı koşullara adapte edilebilir. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da: Bu nedenle, farklı kıtalarda vahşi bulunabilir. yabani papatya büyüyen görmek ve orta enlemlerde kolay. Ot bilinen özelliklerinden dolayı ilave olarak, özellikle farmasötik ürünler ve ihracat için hammadde olarak yetiştirilir.

Güçlü bir ruhani koku ile otsu yıllık bitki. Bu "otlar" papatya bir grup anlamına gelir. Fotoğraflar yabani çiçek aşağıda sunulmuştur.

papatya terapötik bileşim,

O halde, ot insan sağlığını nasıl etkilediği, birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur? iyileşme gizli tıbbi bitkiler içeren faydalı maddeler vardır. Papatya ilaç tıp bilimi tarafından kanıtlanmış bileşenleri tür tıbbi özellikleri oluşur:

 • organik asitler: salisilik, antemisovaya, kaprilik, valerik;
 • asitler: askorbik asit, nikotinik;
 • Polien bileşiği;
 • taninler;
 • flavonoidler;
 • beta-karoten, ve karoten;
 • polisakaritler;
 • fitosteroller;
 • vitaminler;
 • makro-besleyiciler;
 • glikozidleri;
 • alkaloidler;
 • uçucu yağlar, yani chamazulene madde.

papatya ve tıbbi özellikleri

Nedeniyle bitki yapısı, insan vücudunun, papatya için yararlı maddeler bir dizi içerir gerçeğine göre - bir tıbbi bitki, şu özelliklere sahiptir:

 • antiviral;
 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • analjezik;
 • terletici;
 • koleretik;
 • antispazmodik;
 • dezenfektan;
 • antialerjik;
 • CNS üzerinde heyecan verici davranır.

papatya ilaç içeren preparatlar, bu tür hastalıkların kullanılır:

 1. Grip, üst solunum yolu sorunları.
 2. üst solunum yolu hastalıkları.
 3. papatya ilacı atanan Jinekolojik problemler, bitkilerin yararlı özellikleri, adet döngüsü kurmak üreme sisteminin iltihabı belirtileri azaltmaya yardımcı olur.
 4. mide-bağırsak sistemi ve üriner sistem hastalıklarda.
 5. Diş Uygulamada: periodontitis, stomatit, diş eti iltihabı ve diğer ağız hastalıkları ile.
 6. dermatoloji ise: dermatozlar, egzama, yanık, alerjik döküntü de.
 7. Dış losyonlar, şifalı otlar, hamam şeklinde açık yaraların dezenfeksiyonu için kullanılan.

Sadece halk tarifleri papatya kullanılmaz. Bu bitkinin faydalı özellikleri resmi tıp tarafından tahmin edilir. teyit ilaçlar örneğin "Arfazetin" diyabet ile mücadele için yatak yarası "Alora" ilaç için, bir anti-inflamatuar ilaç "Romazulan" ve "Rotokan" ilaç olarak, bu bitki göre var imal edilmiştir. Yaygın kozmetik endüstrisinde papatya özü kullandı.

Papatya: Kullanım ve kontrendikasyonlar

papatya ilacın yararlı özelliklerinin uzun liste rağmen, bu bitkinin kullanımı için kontrendikasyon vardır. Özellikle de iç kullanım ile ilgilidir. bir papatya istenmeyen tedavisinde kullanılan:

 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • mide artmış asitlik;
 • böbrek problemleri;
 • gebelik.

Bu bitki ile hazırlıklar bir yaşın altındaki çocuklar kullanmak yasaktır. Akıl hastalığı da papatya dahil araçlarla kullanımını engellemez edilir. Tek bir tedavi rejimi çizerken faydalı özellikleri ve kontrendikasyonlar kabul edilmelidir.

Büyüyen bitkiler

Eğer arazi bile küçük bir arsa varsa, papatya kendini büyümeye deneyebilirsiniz, daha bitki bakımı gösterişsiz. şifalı bitkilerin büyümesi rahatsız otlar olduğu gibi ekimi için bir parsel arsa, temizlenmelidir. İlkbahar veya yaz sonu / sonbahar başlarında hazırlanan toprakta tohumları. 45 cm - tohum ekim derinliği kadar 1 cm, sıralar arasındaki mesafe olmalıdır.

ilk haftasında dikimden sonra tohumlar yüksek nem papatya gerektiğinden, sulanma özellikle dikkat etmek gerekir. büyüyen bitkiler 19-21 santigrat derece olan optimal ısı ile uyum sağlar. Hesaba bu ot ışık gerektiren gerçeğini almaya da gereklidir.

tohum ekim sonra yaklaşık 15 gün sonra ilk lahanası papatya ediniz. 3-4 ay tam otlar geliştirme çevrimi. Bu dönemde, düzenli, nemlendirme bitkinin seviyesini izlemek yabani otları söküp ve papatya gübre beslemek gerekir.

Toplama ve papatya ilacın saklama

papatya - Eğer tüm yıl boyunca taraftan çeşitli hastalıklar için bir ev çıkar olacak herhangi kurallara göre yapılır. Bu bitkinin ekimi herhangi bir zorluk arz etmez ancak depolama kendine has özellikleri vardır.

Papatya hasat hala yaprakları yatay düzenlenmiştir erken çiçeklenme devresinde, gereklidir toplamak. Bitkinin gelişme Bu aşama yaklaşık bir ay sürer, bu nedenle toplama birkaç kez yapılır. Koparmak sadece sapı küçük bir bölümünü alarak çiçeklenen gerekir. tarak, ancak bitkilerin tıbbi özellikleri daha iyi korunması için ekinin elle hasat önerilen - Sen özel metal aracını kullanabilirsiniz. Eğer dikim papatyalar ilacı devam etmeyi düşünüyorsanız, tekdüze her satırda pekiştirme üreme birkaç bitki bırakmak için gereklidir.

Papatya - tıbbi bir bitkidir, nedenle onun tıbbi özellikleri korumak için önemlidir. papatya eczane toplama özelliği hemen kesme sonrasında, çiçekler ürün bozulmasına yol açacağı 3-4 saat boyunca bir sepet veya torba içinde taze çiçekler depolama gibi, kurutma için yerinde tesisini genişletmek için ihtiyaç vardır.

karton platform ya da özel bir çerçeve üzerinde (yaklaşık 5 cm kalınlığında) eşit ince tabakasının yayılması, 45 dereceden daha fazla olmayan bir sıcaklıkta, saçak altında veya özel kurutma gölgede papatya kurutulmuştur. Onlar papatya esansiyel yağı ve bitkilerde bulunan diğer bazı tıbbi maddeleri yok etmek için, hammadde kurutma esnasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak için son derece önemlidir.

periyodik kurutma sırasında yavaşça değil çürümüş veya bozulmuş papatya için çim karıştırın. çiçekler daha sıkı hale gelmiş, ve koku doymuş olması halinde ot doğru kurutuldu. aşırı kurutulmuş papatya değerli özelliklerini kaybeder ve yeterince çürümeye yakında kurutulmuş unutmayın.

, Kontrplak veya tahta sandıklar içerisine kutuları önerilen papatya tutun. Kaplar kuru ve sıkı bir şekilde kapatmak mümkün olmalıdır. kuru, karanlık bir yerde şifalı ot saklayın. papatya çiçeği tüm koşullarına tabi tıbbi özellikleri kaybı olmadan 2 yıla kadar saklanabilir.

Eczane hazır papatya ilaç ücretleri

Düzgün, büyümek toplamak ve bir papatya korumak - Bir görev zaman alıcı ve uzun. Eczanede bitmiş ürünü satın almak çok daha kolaydır. dolu toz hammadde, çay poşetleri: Bitkilerin Kullanım amacına bağlı olarak çeşitli papatya ile ilaçların formlarını üretmek papatya özü ve uçucu yağ.

cilt hastalıklarının tedavisi için tıbbi adı Matricariae Flos ile kuru papatya çiçekleri kullanmak daha uygun olur. eczane maliyeti - yaklaşık 40 ruble. 50 gram başına. Papatya (kullanım ilaç dozajı ve uygulama yoluna açıklanmaktadır), aynı zamanda infüzyon üretimi için kullanılır ve çok sayıda farklı sıkıştırır mide-bağırsak hastalıkları, soğuk algınlığı ve dış mekan uygulamaları için.

Papatyanın kuru çiçekler teabags içinde paketlenir, sırasıyla soğuk algınlığı ve mide-bağırsak sisteminin sorunları için sıcak içecek şeklinde kullanılabilir. Lezzetli aromalı içecek bütün gün güç ve enerji katacak. Ama böyle sıcak bir fincan bal ile çay tersine, yatmadan önce, sinir sistemini sakinleştirmek ve uykusuzluk mücadelede etkili bir araç olacaktır.

otlar dayanmaktadır damıtma aromatik yağlar, tarafından üretilmiştir. Papatya ilaç aynı zamanda bir uçucu yağ formunda mevcuttur. Bu geniş bir etki spektrumuna sahiptir: yatıştırıcı, gerginliği rahatlatır, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu sorunları mücadele yardımcı olur, bağışıklık sistemini geliştirir a, yara iyileştirici ajan, yanıklar ve böcek sokması için topikal olarak uygulanır. vücudun veya aromaterapi hasarlı bölgeye doğrudan direkt uygulamayı kullanılan Yağ özel lambalar vasıtasıyla gerçekleştirmiştir. Uçucu yağlar kozmetik zenginleştirilmiş ve banyoya ekledi. Ama buna değer böyle bir çare ucuz değildir - yaklaşık 450 ruble. 5 mi.

Tedavi soğuk algınlığı

Papatya, ot, genellikle tedavisinde kullanılan soğuk algınlığı komplikasyonsuz olgularda veya ilaç süresince yardımcı olarak. Bitkinin temelinde Fonlar nazikçe, inflamasyonu azaltmak mukoza zarının, esansiyel yağ artırır dokunulmazlık şişliği azaltır.

Papatya çayı hazır paketlenmiş halde satın almak için sıcak rahat. bitkisel ilaçlar ekinde Düzenlemeler, pişirme bir yol sunar:

 1. Çay torba kaynar su dökün.
 2. Kapak ve 15 dakika bekletin.
 3. şeker veya küçük yudumlar, ikame katkısı olmadan ısı şeklini alır. Mideye arkasından, bir taraftan diğer tarafa birkaç dakika vücut pozisyonu değişen, yatakta iken sabah çay içmek önerilir.

Halk hekimliğinde, yaygın tıbbi bitkiler kullanılarak teneffüs kullanılmaktadır. Papatya ilaç kuru öksürük ve burun akıntısı ile ilgili etkili bir araçtır. Bu prosedür, kaynar su (0.5 L), çorba kaşığı kuru ham maddesi, bitki ile doldurmak gerekir. Bir kapaklı kase kapatın ve 15 dakika boyunca suyu demlemek edelim. Sonra sıcak su şişesi, bir tencereye veya başka uygun yemekler infüzyon koyabilirsiniz. bir havlu ile sıcak et suyu ve kapak üzerindeki başını eğerek, derinden 10-15 dakika buharları teneffüs gerekir. Bu prosedür yanık solunum yolları ve bronkospazm şansı olarak, çocukları tutmak için çok dikkatli olmalıdır. Bir püskürtücü - Çocuklar inhalasyon prosedürü iyi özel cihazla yapılır.

O evde yemek ve boğaz ağrısı durulama için buyyondan kolaydır. Bunu yapmak için, 15 dakika boyunca su yarım litre kaynatılmış kuru çiçekler bir çorba kaşığı daha sonra filtre edilir ve infüzyon oral kavite yıkayın. Bu tarif aynı zamanda diş ağrısı ve diş etlerinde kanama yardımcı olur.

papatya ile aromaterapi soğuk akşam seansı semptomlarını hafifletmek, yatıştırmak, virüslerden odası temizleyin. Bunu yapmak için, 15-20 dakika süreyle odasında küçük aromalampu papatya yağı bırakın ve kalmak gerekir. Bu prosedür çocuklar için tamamen güvenlidir. Kontraendikasyon alerjik reaksiyonlar için bir eğilim vardır.

baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi şeklinde Bireysel olası yan etkileri karşılaştırılmıştır. Bu belirtiler çoğu uçucu yağ, aşırı dozda meydana gelir. Bu nedenle üzerinde tedavi edilmeyen bir çocukların tedavisinde özellikle dikkatli olun, yağ yüksek miktarda eklenmesi, "bir günde iyi olsun" veya uzun süre işlemlerini yürütmek.

kadın hastalıkları tedavisi

Papatya kadın hastalıkları ile yardımcı olur. jinekoloji decoctions, haşlama ve oldukça yaygın banyolarında Uygulama. Papatya etkili bir dişi üreme sistemi, üreme sistemi enfeksiyonu olan bir kombinasyon, sahip olduğu bir yatıştırıcı, anti-enflamatuar ve antiseptik etkisi enflamatuar hastalıkların kontrol altına alır. Bu nedenle, bitki jinekolojik hastalıkların tedavisi için bir kaynatma olarak kullanılır ve bunların önlenmesi için olan. Bu, cinsel organlara papatya kızarıklığa yanma, kaşıntı ile yardımcı olur. Yararlı adet döngüsü, vajinal kuruluk normalleştirilmesi için jinekolojide kullanılan özellikler, hem de libidoyu geliştirmek için. papatya aşağıdaki gibi amaçlar için kullanılır:

 1. Papatya ilaç podmyvanii besiyeri profilaksisinde, ürogenital sistem çeşitli enfeksiyon ve enflamatuvar hastalıkların tedavi için bir yardımcı olarak gerçekleştirilebilir. Bu birkaç kez yapmak için günde tedavi süresi boyunca üreme organları suyu bitkileri yıkanması gerekir.
 2. Douching pamukçuk ortak bir tedavidir. Bu, 2 yemek kaşığı yapmak için bir litre su içinde kaynatılır kurutulmuş çiçekler, kapalı bir kapta 10-15 dakika ısrar etmek. yaklaşık 38 derece arasındaki bir sıcaklıkta bu tortusundan ayırma ve sonra soğutun. suyu şırınga için bir kauçuk ampul içine yerleştirilmiş ve onun yardımı ile 7-10 gün için günde bir kez (tercihen yatmadan önce) prosedürü yerine edildi. Douching tıbbi bitki önleyici bir tedbir olarak, her altı ayda gerçekleştirilebilir.
 3. Sapsız buhar banyoları vajinit, kandidiyaz, hemoroid ile yardımcı olur. kuru çiçekler 150 g 2 litre su içinde kaynatıldı gerekir hazırlamak. 20 dakika boyunca. geniş ağızlı bir kabın içinde papatya suyu dökün - uygun kap veya kova. Sen decoctions çiftlerine otur ve Davranış 10 gün boyunca günlük önerilen bu yüzden 10 dakika boyunca oturmak gerekir.

gastrointestinal sistem hastalıkları tedavisi

Çeşitli gastrointestinal sistem hastalıkları (ağrı semptomları, gaz, kolik) olarak şifalı otlar ve bitkiler dahil ücretleri, alınması tavsiye edilir. Papatya bu tür preparatların bir parçasıdır. Genellikle Melissa, nane, kuşburnu ve aynısafa ile bitkisel papatya kullanın.

Ama saf papatya suyu aynı zamanda çeşitli mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde pek çok yarar getirecektir. kaynamış su kuru çiçekler cam bir çorba kaşığı dökün aşağıdaki gibi hazırlanmış maddeler. 20 dakika süre ile kapalı bir kapağın altında ısrar. 1/3 fincan bir kaynatma günde üç kez alın. Çocuklar için tek doz (çocuğun yaşına bağlı olarak) çorba kaşığı geçmemelidir. bir kaynatma, bir haftadan daha fazla tavsiye edilen uzun süreli kullanımda mide tahriş yana, bu mide ekşimesi ve diğer yan etkilere neden asiditeyi kırar olduğu gibi kullanın.

kozmetik Kullanılan

Genellikle kozmetik şifalı bitkiler kullanılmaktadır. tıbbi, kozmetik ürünler olarak kullanımı ve günlük cilt bakım ürünlerinde ilave çünkü papatya, anti-enflamatuar, antiseptik ve ağartma özelliklerine sahiptir. "Avon", "Temiz Hattı", "Iv ROSHE": Birçok ünlü markalar gibi papatya ile ürün hattını araçları, kendi kataloğunda bulunmaktadır. yüz, vücut ve saç, dudak kremleri, duş jelleri ve diğer birçok bakım ürünleri için kremler, losyonlar, maskeler üretin. Birçok kız evde papatya kullanın. Örneğin, bitkinin bir kaynatma, yüzünü yıkamak endüstriyel kozmetik zenginleştirmek için: kremler, şampuanlar, losyonlar, yüz, vücut, saç için bir maske yapın. İşte bazı yararlı tarifleri papatya şunlardır:

 1. akne ve Etkili çare yüzünde döküntüleri bir papatya losyonu. hazırlamak için, bir hafta boyunca karanlık, kuru bir yerde demlenmeye aracı vermek için, votka 200 ml dökün kuru ham yarım bardak gerekir. cilt losyonu iltihaplı alanlar günde iki kez kullanılmalıdır silin.
 2. kırışıklıkların mücadelede bu maske yardımcı olur: bal ve yumurta sarısı ile demlenmiş papatya çiçekleri karıştırın. zeytinyağı birkaç damla ekleyin. Gözlerinde ve burun için gazlı bez, önceden kesilmiş deliklerin ürün uygulayın. Yüz tülbent takın, bir havlu ile örtün. 20 dakika yüzünüzde maske tutun.
 3. Saçları güçlendirir, onlara altın bir renk sağlıklı papatya suyu verir. Bu amaçla, su 0.5 litre papatya demlemek 200 g. saat ısrar edin. Yıkama sonrası, bu araçlar saç durulanır.

Papatya - faydalı ve etkili olan bir tıbbi bitki. Ama bireysel organizmanın olası yan etkiler, kullanım kontrendikasyonları hakkında unutma. Papatya - Çeşitli hastalıklara karşı mücadelede büyük bir yardımcı, ama sen bir uzman ve ilaç ziyaret iptal gerektiği anlamına gelmez. Kendinden ilaç yarardan sağlık çok zarar getirebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.