KanunDevlet ve hukuk

Dünyanın sosyalist ülkeler

1950 yılında ikinci 1940 itibaren "Halk Demokrasisi" olarak adlandırılan sosyalist ideolojiyle ülkeleri. 1950 olarak, dokuzuncu yıl on beş vardı. Ne sosyalist ülkeler bu sayıya daha sonra alındı mı? Sovyetler Birliği ek olarak, bu oldu: Eleştiri (Arnavutluk), Yugoslavya (Yugoslavya) ve Çekoslovakya (Çekoslovakya), Bulgaristan (Bulgaristan), Vietnam (Vietnam), Macaristan (Macaristan), Romanya (Romanya), Doğu Almanya (Almanya parçası), Polonya (Polonya ), Çince (Çin), Moğolistan (Moğolistan), Lao PDR (Kore Lao Cumhuriyeti), Kuzey Kore (Kuzey Kore) ve Küba Cumhuriyeti.

dünyanın geri kalanından sosyalist ülkeler ne ayırt? Bu çok kapitalizmin temsilcileri rahatsız? sosyalist ideoloji kamu çıkarları özel çıkarın üzerinde olduğu - her şeyden önce.

dramatik olaylar ve Sovyetler Birliği'nde sosyalizmin yenilgisi sisteme yansıtılması edilememiştir uluslararası ilişkiler. Bipolar dünya çok kutuplu bir dünya haline gelmiştir. SSCB oldukça etkili varlık oldu. Onun çürüme çok zor ve oldukça tehlikeli bir durumda dünyada kalan sosyalist ülkeleri koydu: daha önce en güçlü devleti vardı desteği olmadan politikalarını ve egemenliğini savunmak için. Tüm dünyada gericiler inanmışlar ve Kore ve Küba ve Vietnam ve Laos ve Çin nispeten kısa zaman içinde düşeceği.

Ancak, şu anda bu sosyalist ülkeler sosyalist bir toplum inşa etmeye devam edeceğiz ve onların nüfusları, bu arada, bütün dünya nüfusunun dörtte biridir. Belki Irak, Yugoslavya ve Afganistan trajik kaderi onları Birliği'nin dağılmasından geldi ve kaosa yol açtı en zor 90 yıl hayatta kalmak için izin verdi. Eskiden Sovyetler Birliği'ne öncünün rolünü ait diğer sosyalist ülkelerin eşit olmaya başladı Çin, üzerine almaya karar verdi.

Bu ülkede sosyalizm elverişli iki ana döneme ayrılır: maotszedunovsky bugün 1979 yılında başladı ve devam eder ve densyaopinovsky ((1949 1978-inci).

İlk "Beş Yıllık Plan", Çin başarıyla elde yıllık olan Sovyetler Birliği'nin yardımıyla gerçekleştirdiği büyümeyi % 12. sanayi ürünlerinin payı% 40 yükseldi. CPC sekizinci Kongresi'nde sosyalist devrimin zaferini ilan edilmiştir. Bir sonraki "Beş Yıllık Plan" planları performansını artırmak için planlanmıştır. Ama arzu keskin düşüş (% 48) üretimine yol açan büyük bir sıçrama yapmak.

bariz aşırılıkları Hükümlü Mao Tszedun ülkenin liderliğini bırakmak zorunda kaldı ve teoride atılmak. Ama böyle hızlı bir düşüş henüz olumlu bir rol oynamıştır: ekonomisinin hızlı büyüme çalışmaları, her çalışma bizzat ilgi ile hız kazanmıştır. Endüstriyel üretim dört yılda iki katına (% 61) daha fazla olan ve tarımsal üretim endekslerinin büyüme% 42 işareti kapalı.

Ancak, on iki yıldır kontrol edilemeyen ekonomik kaosa ülkeyi dalan, 1966 yılında başlayan sözde "kültür devrimi",.

Marksizm-Leninizm teorisyenlerin eserlerinin çalışmaya daldı ve NEP'in milli kavramına benzer sosyalizm kendi yolunu geliştirdi krizden Sonuçlar Çin'in Den Syaopin. Çin'in dış saldırganlık hala tehdit altındadır, bu nedenle geçiş döneminin süresi elli yaşında olacaktı.

onbirinci toplantı üçüncü genel kurul oturumu kitle diğer ülkelerden yatırım çekmek ile vurgu, planlama ve dağıtım sistemi ve piyasa karışımından yerleştirilir, yeni rotayı ilan edildi. Buna ek olarak, bağımsız şirketler, aile sözleşmeleri, bilimde yeni keşifler oluşumunu teşvik etti.

Genç sosyalist ülke hızla gelişti:

- her on yılda iki katına sanayi üretimi;

- Çin'in GSYİH 2005 yol verdi, ancak ABD GSYİH ;

- (kişi başı 1740 dolar kadar) ortalama yıllık gelir artışı;

- ikili ticaret rakamları Birleşik Devletleri 200 milyon dolar için aynı rakamlar gitti (Çince ürünlerin ithalatına Washington sınırlama rağmen);

- altın rezervleri dünyanın en büyük olma, bütün ülkelerin rezervlerini aştı;

- önemli ölçüde Çinlilerin yaşam beklentisi arttı ve.

Çin'in gelişmesi artık yakın komşuları olmak üzere, birçok ülkeyi dikti deneyimlemek için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.