FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Dünyanın başlıca maden kaynakları

Maden kaynakları kendi ihtiyaçları için insanlığın kullandığı minerallerin bütün çeşitliliği denir. Hidrokarbonlar, kimyasal hammadde, metal, değerli taşlar, inşaat malzemeleri - insanlar gezegen bağırsakları elde söyledi. Dünyada maden kaynakları ton trilyonlarca tahmin edilmektedir, ancak sınırsız değildir. Onların rasyonel kullanımı - medeniyetimizin gelecekteki gelişme için temel.

sınıflandırma

Mineral hammaddeler beş sınıfa ayrılır:

  • demir ve ferroalyajlar gelen Metaller.
  • Demir dışı metaller.
  • Değerli metaller.
  • Endüstriyel mineraller.
  • Mineral yakıt.

Ve dünyanın maden kaynakları şartlı yenilenebilir ve ayrılır olmayan yenilenebilir. .. Petrol, kömür, metan, vb onların oluşum Bazı çevre koşullarının gerektirdiği için ve milyonlarca yıldır: Birinci grup biyolojik kökenli unsurları içermektedir. maden ve mineral üretiminde geri dönülmeyecek şekilde hacmi azaltır (, ikinci gruba ait).

Dünya Coğrafyası Mineral Kaynakları

bölgelere göre mineral hammaddeler çok düzensiz olarak dağılmış ve bölgenin jeolojik yapısını kaynaklanmaktadır edilir. Hidrokarbonlar antik kıtaların tortul örtü olma eğilimindedirler. Maksimum hacim kömür (% 60), bununla birlikte, kullanımı günümüzde teknolojik ve çevresel faktörler ile sınırlıdır alır. Hammaddelerin büyük rezervleri tüm kıtada araştırdı, ancak kömürlü havzalarının en gelişmemiştir. Büyük mevduat Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Avustralya, Hindistan, Almanya, Ukrayna ve Kazakistan'da faaliyet gösteriyor.

dünyanın Petrol ve gaz maden kaynakları toplamın sadece% 27'sini oluşturan, ancak onların yardımıyla, bütün enerjinin% 57 üretti. Güçlü petrol ve gaz alanları Venezuela, Rusya (Volga bölgesi, Batı Sibirya), Amerika Birleşik Devletleri (Texas ve Mississippi havzası), Nijerya, Kanada, Körfez, Kuzey Afrika, Hazar Denizi havzasında oluşmuştur.

Metal cevherleri aktif orojeninin alanlarda volkanik aktivitenin antik merkezlerinde yoğunlaşmıştır. Ancak, dağların varlığı zengin yatakların varlığını anlamına gelmez. Örneğin, Avrupa'da üçte biri ise metal cevherleri önemli mevduat birçok değildir, dağlarla kaplıdır çoğu zaten gelişmiş ve hiçbir ekonomik öneme sahip olan. Buna karşılık, Doğu Avrupa Ovası'nın merkezinde yer Kursk manyetik anomali, ancak, demir rezervleri önemlidir. Cevher oluşumları derin kilometrelerce bırakın.

demir

dünyanın Maden kaynakları çeşitlidir, ancak bunların arasında en önemli demirdir. Evrendeki büyük altıncı eleman ve en yaygın refrakter elementtir. Dünya kendi ağırlığının% 5 miktarında demir olduğu tahmin edilmektedir. Demir cevheri demir ve çelik, otomobil, tarım makineleri, telekomünikasyon ekipmanları, silahlanma, köprüler, barajlar, tüneller ve benzeri kullanılan çeşitli ürünlerin üretimi için temel oluşturur. D.

Demir yeryüzünde en yaygın unsurlardan biri olmasına karşın, mevduat maliyetli gelişme dengesiz dağıtılır. Bu Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, Çin ve Kanada'nın zengin rezervlerine sahiptir. Kazakistan, İsveç, Ukrayna, Fransa, Venezuela, Peru, Şili, Avustralya, Liberya, Güney Afrika, Malezya, Kuzey Afrika'da bulunan bazı büyük yatakları. Rusya'da kendi ekonomisi için ve ihracat için bu değerli cevheri rezerve sahip olduğu. Büyük mevduat Sibirya'da KMA alanda, Magnitogorsk ve Urallar, Kola Yarımadası ve Karelia komşu Cumhuriyeti'nin diğer bölgelerde yoğunlaşmıştır.

Demir dışı metaller

dünyanın Maden kaynaklarının yeterince iyi incelenir. Uydu görüntüleri ve modern sondaj teknikleri demir dışı metal cevherleri konsantrasyonunun ana alanları belirlemek için izin vermiş.

Önemli bir unsur bakırdır. çok yüksek ısı ve elektrik iletkenliğine sahip bu sünek metaldir. Saf bakır yumuşak ve esnek olan, yeni uygulanan yüzey kırmızımsı-turuncu bir renk alır. Bu, ısı ve elektrik, yapı malzemesi ve farklı metal alaşımlarının bileşen parçalarının bir iletken olarak kullanılır. Bakır 10 000 yıl kullanılan ve insan birinci metal keşiflerdir edilir.

Bu şiddetli korozyon, plastik muzdarip ve özgürce diğer metaller ile karışık değildir. Bu elektrik ve ısıyı iyi bir iletkendir. bakır ana tüketicileri elektrik savunma, enerji, otomotiv endüstrisi vardır. Bu metal rezervlerinin% 90 dünyanın beş bölgelerinde konsantre edilir:

  • Güney Afrika.
  • Şili.
  • ABD'nin batı kesimi.
  • Kazakistan.
  • Kanada (Sudbury bölgesi).

Asil (değerli) metal

dünyanın Maden kaynaklarının farklı bir değere sahip. (Nadir toprak hariç) metallerin en pahalı sözde asil platin, altın, gümüş. Altın - parlak sarı bir renk ve parlaklığa sahip olan, yoğun yumuşak ve dövülebilir bir metal. Katı standart koşullarda en az reaktif kimyasal elementlerden biridir. Bu nedenle, metal çoğu zaman kayalar, venler ve alüvyon çökeltilerinin külçelerinin veya Granik formunda, bir serbest elementel (doğal) bulunur. minerallerde az yaygın. Daha önce, ana hacmi madenciler aradığını külçeleri idi. Şimdi, altının en değerli ham maddelerin içeriği yüksek olan kaya işlenmiş özel fabrikalarda, üretilen.

Çin, Avustralya, ABD, Güney Afrika, dünyanın en büyük altın üreticisi. Witwatersrand bir mayın - Dünyanın önde gelen altın madenciliği merkezi. Rand Fields Kimberley Livingstone,: büyük üretim alanları dahil bulunmaktadır Ümit Burnu'nu, Natal, ve diğerleri. Kanada da önemli bir altın üreticisidir. Ural dağlarında, Baykal ve Trans-Baykal Lena havzasında Rus standı. Stoklar Kolyma bölge önemli ölçüde tükenmiş. ABD'de (Alaska, Kaliforniya, Rocky Dağları bölge), Avustralya (Kalgoorlie, yampi Dağı Morgan), Hindistan (Karnataka, Andra Pradeş) mayınlı altın çok.

dünyanın Maden kaynakları: Tablo

Değerli maden kaynakları metaller, hidrokarbonlar, mineraller, mühendislik ve yapı malzemeleri yaklaşık 200 türü vardır. bunların üretimi için ana hammadde türleri ve ülke liderlerini düşünün:

Toplam mayınlı

1. sıra

2. sıra

3.lük

Demir (3.000 milyon ton)

Çin (1,3 milyar ton)

Avustralya (525 milyon ton)

Brezilya (375 milyon ton)

Bakır (15.5 milyon ton)

Şili (5.550.000 ton)

Peru (1.190.000 ton)

Amerika Birleşik Devletleri (1.170.000 ton)

Alüminyum (54000000 ton)

Çin (36,6 milyon ton)

Rusya (7,6 milyon ton)

Kanada (4.5 milyon ton)

Altın (2812 ton)

Çin (369 ton)

Avustralya (259 ton)

ABD (233 ton)

Kömür (7,1 milyar ton)

Çin (3.52 milyar ton)

ABD (992 milyon ton)

Hindistan (588 milyon ton)

Yağ (85-90.000.000 varil / gün)

Suudi Arabistan (11,5 milyon varil / gün)

Rusya (10.6 milyon varil / gün)

ABD (8.9 milyon varil / gün)

Gaz (3,600,000,000,000 m3)

ABD (681000000000 m3)

Rusya (592000000000 m3)

İran (160 milyar m3)

Madencilik faaliyetleri "Gelecekte bir gözle." Yapılmalıdır Birçok ülke sözde kaynak açlık ile karşı karşıya onların alanını geliştirdik. ekonomiyi desteklemek için, onlar hammadde ihraç etmeye zorlanmaktadır. doğal kaynakların akılcı kullanımı - uzun vadeli gelişme için temel.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.