SağlıkTıp

Dolihotsefalicheskaya kafa şekli: norm ve patoloji

Kadınlar için en güzel olay - bu çocuğuyla ilk toplantıdır, o bir 9 ay taşıdı ve bütün bu zaman sadece nasıl görüneceğini hayal edin. Ama sonunda doğum anı gelir ki, ve uzun zamandır beklenen toplantı var. Muhtemelen her annenin dikkatle çocuğunuzun görünümünü okuyan ve diğer bebeklerle bakarsanız, o değil kafatasının aynı şeklin tüm göreceksiniz. Bu bağlamda, soru ortaya çıkabilir: neden?

Çocuklarda Kafatası şekil

Doktorlar çocuklarda kafatası şeklinin iki ana türü vardır:

 1. Dolihotsefalicheskaya kafa şekli. Bu durumda, oval ve uzatılmış bir şekle sahiptir.
 2. Brachycephalic kafa şekli. Onun kafatası yuvarlak bir şekil sahip olduğunda.

tıbbın Bu formlar normal kabul edilir.

Varyansların nedenleri

Genellikle çocuk başının farklı biçimleri ile doğarlar çeşitli nedenleri vardır. Her şeyden önce bebeğin doğduğu biçimde bağlıdır. Ve bugün doğurma iki yolu vardır:

 • doğal;
 • sezaryen.

Aslında çocuk doğum kanalından hareket ettiğinde, bu baskı altında olmasıdır. Bu takip kafatası bebek annenin organlarının yapısı ve oluşturulan dolihotsefalicheskaya kafa şekline uyum sağlayan sırasında. Kafatası nedeniyle fontanelden ve bir çocukta kemiklerine bağlı olan elastik membranlara şeklini değiştirebilir. Bu nedenle dolihotsefalicheskaya kafa şekli doğal bir şekilde doğmuş olanlar bebeklerde daha yaygındır.

Ayrıca, oksipital sunum oluşturduğu fetus kafatası uzunlamasına bir şekle sahip olduğu düşünülmektedir. ilk doğum sırasında adı geçen kafa bölgesi bebek doğum kanalından geçerken ortaya çıkar.

Sezaryen ile doğan bebekler basınca maruz kalmaz, böylece kafatası orijinal genelge, brachycephalic formu korur. İlginç olarak, bu iki standart yenidoğan dolihotsefalicheskaya başı şekli daha kabul edilebilir olarak kabul edilir. Sonuçta, çocuğun doğal doğum yenidoğanın tüm vücudunun fırlatma yoktur.

planlı ve emek beklemeden başlatıldığında sezaryen, özellikle, yeni doğanın doğal çalışma vücutta meydana geldiğinde. Bu nedenle, bu yöntemle doğmuş çocuklar, rahim dışında yaşama adapte doğal doğan çocuklara göre biraz farklı olabilir.

yenidoğan kafatasının Patolojik formları

yenidoğanın kafatasının patolojik formların vardır:

 1. Plagisefali ya da "düz kafa". Bu patoloji önden veya oksipital kısımda düzleştirilmiş ve baş asimetrik mesafesindedir.
 2. Turricephaly. yenidoğanlarda Bu patoloji olarak uzatılmış kafası şekline konik. kafatası kemiklerinin dikişler zamanından önce zaraschivayutsya.
 3. Scaphocephaly. karakterize edici özelliği, bu önemli ölçüde önden veya oksipital parçası çıkıntı ki burada kafa, erken kemikleşme olduğunda ortaya çıkar.

Yenidoğanlarda kafa çevresi

Sadece ağırlık ve yeni doğan büyüme önemlidir ama aynı zamanda başın büyüklüğü, hem de onun çevresi. Bu göstergeler çocuğun fiziksel durum ışığı belirdi hakkında doktora söylemesini çok şey var.

Ense hatları ve kaş - boyut ve baş çevresi en dışbükey basamağa göre bir yumuşak ölçüm bant ile ölçülmüştür. Doğum sonrası ödem kaybolması sonrasında hayatının dördüncü gününde ikinci gelen yenidoğanda başın çevresini ölçün.

Norm 35 sm bir dairedir ancak 32 ila 38 cm arasında salınım standart sapmasıdır. Bu göstergelerin herhangi 2,5 cm göğüs büyüklüğü. büyükse çocuklarda çevresini gidersek çocuk 5 ay döndüğünde, sözü edilen göstergeler eşit olmalıdır. Ve çocuğun göğsüne bir yıla zaten aynı 2.5 cm üzerinde başın çevresini aşmalıdır.

ölçümden sonra bir sapma olduğunu ortaya çıktı yerlerde, olası bir hastalığın konuşuyor. Bunu daha ayrıntılı bir açıklaması için, bilmek için gerekli olan yönde sapma olarak - yukarı veya aşağı.

hidrosefali

olası patolojilerin birkaç tipi vardır. Bunlardan biri, hidrosefali (veya, alternatif olarak, ödem) gibi bir hastalıktır. Aynı hastalık anda bir çocuğun kafatasında beyin omurilik sıvısının artışı gözlenir.

Bu sorunun yenidoğan bebeklerin Fotoğraf açıkça aynı anda kafasının boyutu büyük ölçüde beyin departmanı ağır ileriye tercih yüz ve frontal kısmı ile karşılaştırıldığında daha büyüktür arttığını göstermektedir. Birikimi sıvısı kafa içi basınç artışına yol açar söyledi.

hidrosefali belirtileri

hidrosefali veya hidrosefali belirtileri şunlardır:

 • baş çevresi artış;
 • doğumdan sonra bebeğin kafatası artmaya devam ediyor;
 • Çocuk gelişimi gerisinde kalıyor;
 • O mızıklanan, tahriş olabilir uyuşuk ve bazen tersine, sert hale;
 • bebek baş ağrısı yaşayabilirler;
 • Sık sık bulantı ve kusma gözlenen;
 • Doktorlar genellikle fundus değişiklikleri algılamak;
 • mümkün epileptik nöbetler;
 • idrar kaçırma.

Bir çocuk "hidrosefali" tanısı ise, sinir cerrahı göstermek için gereklidir. Çoğu zaman hastalık cerrahi olarak tedavi edilir ve denetim ve incelemeler sonunda bir beyin cerrahı yaklaşan operasyon için endikasyonları ve kontrendikasyonları sağlar.

Başarılı bir ameliyattan sonra, hastalık, bir kural olarak, ilerlemez. Bir çocuğun düzenli anaokulları (bahçeleri) ve yaşıtlarıyla bir okul katılabilir. Bazen tedavi beyin omurilik sıvısının üretimini azaltmak cerrahi müdahale kullanılarak ajanlar olmadan gerçekleştirilir. Kafatasının şekli yavaş yavaş normale döndü oluyor.

mikrosefali

İkinci tip kadar mikrosefali yenidoğan mümkün patoloji gibi hastalıklardır. Sağlıklı çocuklarda aksine yeni doğanın beynin kütlesi azalmaya, ve baş çevresi büyüklüğü önemli bir azalma gözlenmektedir.

hastalığın gelişimini tetikleyebilir birçok nedeni vardır. Hamilelik sırasında taşınan çeşitli bulaşıcı hastalıklar, alkol, tütün ve uyuşturucu annenin rahmine fetusun zehirlenme olabilir. tüm organ ve sistemleri tek çocuğu oluşur erken hamilelik sırasında böyle poz Özellikle tehlikelidir.

Olumsuz gebelik sırasında bazı antibiyotiklerin kullanımıyla etkiledi. Radyoaktif radyasyon, fetal toksik zehirlenme, genetik anomaliler ve etkisi doğum kusurları da yenidoğan mikrosefali nedeni olabilir. Bu durumda, çocuğun kafatası hastalığı olmayan çocuklara kıyasla çok daha az olacaktır.

mikrosefali belirtileri

Mikrosefali yenidoğan bile ek denetimleri yürütmek olmadan, görsel olarak tanıyabilir. Bu hastalık aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 1. Yeni doğan kafa çevresi daha küçük tarafında norm farklıdır 2-3 katıdır. sağlıklı çocuklarda Eğer yenidoğanlarda, mikrosefali olan hastalar, bu rakam sadece 25-27 santimetre, 32-38 cm'dir. Çocuğun yüzü büyüyor ve kafa kendisi küçük kalır - mikrosefalili yeni doğan çocukların fotoğraf kafatasının şekli değişmiş görülmektedir.
 2. sağlıklı çocuklarda yaklaşık 400 gr ve Mikrosefalili yenidoğan hastaların beyin ağırlığı, yaklaşık 250 g olduğu
 3. adı geçen hastalıkların sıklıkla uydular "dudak" şaşı olarak bu sapmaları olan "yarık damak".
 4. mikrosefali çocuklarla doğan hastalar kapatırsanız veya yaşamın ilk ayında yaşanan kapanış fontanelle.
 5. belirgin arkasında duygusal ve dil gelişiminde Kid. Ancak, o sadece o kelime ve sesleri oynayamaz, ama neredeyse diğer konuşma dilini anlamıyor.

Mikrosefali maalesef tedavi edilemez hastalığı, şu anda. Tedavi başlıca kusurları azaltmak amacıyla, hedefleniyor.

makrosefali

olası patoloji, başka tür makrosefalli olduğunu. Tıpta, yani ödem yokluğunda kafatası ve beyin ağırlığındaki artışı olarak adlandırılan. Bu hastalıkta, beyin 2850 gram ağırlığında olabilir. Bu patoloji asemptomatik olabilir, fakat normal neredeyse farksız olan beynin ortaya edilebilir.

Makrosefali konjenital bir hastalıktır, ama aynı zamanda doğumdan sonra ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, oluştuğu nedenleri, şu anda bilinmemektedir.

Hatta başın yeni doğan dolihotsefalicheskaya şekli ancak ve Kafatasının biçimi hiçbir sapma ve anormallik, düzgün doğum sonrası bozuklukların ortaya çıkmaması için bebek bakımı için gereklidir. Kafatası kemikleri geçenlerde ışık kırıntıları belirdi olması, sertleştirilmiş değil, nispeten yumuşak, bu nedenle uzun süreli bebek kafatası kemiklerinin deformasyon için aynı pozisyonda yatarken ve baş sonunda düzensiz hale gelir. ebeveynlerin mümkün olduğunca sık yeni doğmuş konumunu değiştirmek gerekir olarak fetusun kafa şekli yaşamın ilk 12 hafta içinde değişti dolihotsefalicheskaya için, diğer tarafta koyarak her seferinde.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.