Gıda ve içecekYemek tarifleri

Doldurulmuş tavuk - hızlı şenlikli çanak

Doldurulmuş tavuk her zaman lezzetli ve şenlikli çanak, ama sadece farklı şekillerde pişirebilirsiniz. Bu yazıda, karmaşık ve basit hem çeşitli seçenekleri göz önünde bulundurun; Hem geleneksel hem de son derece yaratıcı. Her durumda, sonuç tüm mutfak beklentileri aşacak.

"Toskana'da doldurulmuş tavuk" tamamen hazır olduğunu kemiksiz farklıdır ve çok sıradışı ve sıradışı Topingler vardır. Önce karkas tavuktan tüm kemikleri kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, aşağı o göbek çevirip omurga boyunca bir kesi yapmak emin olun. Şimdi dikkatli bir kuştan tüm kemikleri dışarı çekebilir. Sadece kaval kemiği gerekecektir bırakın. Artık tüm tuz, biber karışımı ile et yayma ve bir süre marine bırakın.

Şu anda, Toskana Topingler pişirmek gerekir. Bu domuz eti, soğan, jambon ve beyaz ekmek tavsiye edilir, yumurta bir blender içinde göndermek için. Peynir iri parçalar haline ve tereyağı rendelenir. Biraz tuz, biber, doğranmış yeşillik ve hindistan cevizi bir ekleme, bu unsurların dolum olun. Günümüzde bunu doldurma bir süre için bekletin. Sonra bir iğne ve iplik ile dikiş yapmak için kuş ve doldurma doldurmak gerekir. Şimdi fırını 180 derecede ısıtın ve düzgün formu hazırlayın. Bu adaçayı serpin ve kuş meme yapip, zeytinyağı ile yağlanmış olması gerekir. Fırında sürekli dayak şişman damlar, yaklaşık bir saat sürer. Kes biraz soğuduktan sadece bir tabak yemek gerekir. Hepsi bu: Fırında tavuk dolması hazırdır.

"Geleneksel dolması elma tavuk". Karkas karın kesilmiş olmalıdır, tamamen düzleşir. Şimdi biber, tuz, hardal ve mayonez karışımı ile kuşun içini ve dışını ovalayın. Tavuk o marine böylece bir saat bırakmak gerekir. Sen doldurma başlayabilirsiniz. Bunun gibi iyi çözüm bir almak olacağını , yeşil elma asidite ile. Bunlar, yıkandı, özlü ve ince dilimler halinde kesilmesi gerekmektedir. başından başlayarak karkas doldurun ve sonra her zamanki iplik dikmek gerekir. biraz yağ Kabartma su yarım fincan ekleyin ve önceden ısıtılmış fırında gönderilen aşağı tavuk karnı koydu. Önemli olan - bu içeride kavrulmuş kadar çok tavuk kızardığını vermek gerekmez. Bunu yapmak için, bu yerleri folyo ile kaplıdır. Sonunda bir pasta kağıdını tutup biraz serin bırakın. Daha sonra tavuk merkezine yerleştirilir çanak kenarında elma yaymak için iplik ve bir kaşık kesti.

Ayrıca oldukça basit bir tarifi sunabilir - "Fırında dolması . Kolda tavuk" Eğer soğan ve havuç ile pilav pişirmeye gerek yemek hazırlamak için. Bu anda, bir tuzu, limon ve biber karışımı ile tavuk marine. Sen, karkas ostyvshim pilavı şeyler dikmek ve koymak gerekir pişirme için kol. Önceden ısıtılmış fırında bir pasta kağıdını gönderme ve 200 dereceye kadar sıcaklık ayarlayın. Beş on dakika boyunca dikkatlice pişirme sonundan önce kızardı hortum ve gres bal tavuk kesti. Çok lezzetli ve sulu çıkıyor.

"Doldurulmuş tavuk" orijinal ". Hazırlamak için Asistan. Bacakları ve kanatları çıkarmadan yavaşça deriyi bütün ayrı et, havuç, soğan kabuğu bir karkas gerekir. Domuz domuz pastırması ve yumurta biraz ekleyerek, doldurma yapmak gereklidir. Şimdi ezilmiş ceviz çekirdekleri, biber, otlar ve tuz büyük miktarda karıştırın. Şimdi deri doldurma dolum başlar. çok sıkı kazınmış halde, derileri dikmek it a tavuk şeklini vererek. Şimdi karışım hardal, bal, yağ ve limon suyu. tavuk yağlar gönderme sıcak bir fırında fırınlanabilir sırtı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.