FormasyonBilim

Din dal - din sosyolojisi

Din ve bilim uzun süre zaten eş mevcuttur. bilim, doğanın üstünlüğünü kanıtlayan ilahi doğada dini inanışlarına karşı doğal protestolar çünkü Onların ilişkisi, kolay denilen edilemez. Bilim bakış kimyasal, fiziksel ve diğer noktaları ifşa, analiz edilir süreçler açısından tüm olayları açıklar. teması "Bilim ve Din" konulu birçok çalışma vardır. Bu konuyla ilgili yazı tarih ve daha eski tarihi ve bilimsel rakamlara açıklanmış.

Din antik çağlardan beri analiz edildi, ancak, analiz yoksun bir felsefi değil, bir ilahiyat oldu yaşama hakkının. Sadece on dokuzuncu yüzyılın bilimsel bir yaklaşım ortaya çıkmaya başlar beri Bilim kavramı ve Din. İnsan yaşamının bu iki önemli bileşenleri arasındaki ilişkilerin tarihi karmaşıktır. Bir ama onların öneminin farkında olamaz. din çalışmaya Felsefi yaklaşım en önemli dünyasında insanın yerinde, böylece ruhsal ve malzemenin ve mücadelesinin kavramlar olduğu konunun, manevi tarafı dikkate alınmasını gerektirir. Bilimsel yaklaşım, kamu yaşamdaki önemi açısından insan zihninin değeri, ve diğerleri üzerindeki etkisini dinin anlamını içerir.

Her katılımcının güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmadan ifşa edilemez çalışma - Bilim ve din. Sadece konu derin bir anlayış, bir kişi olduğunu ve fark ve başka zengin bir kültürel ve manevi mirası ile normal modern toplumun oluşumunda büyük bir rol oynar. Bilim özellikle tarihsel etnografik ve antropolojik yöntemlerin ayırt aralarında çeşitli yöntemler aracılığıyla dinini inceler.

bilimsel araştırma sonucunda, daha sonra sosyoloji ayrı bir bölümünde dönüştü din sosyolojisi diye bir şey yoktu. Onun temelleri felsefesinde koydu ki ilginçtir. Comte, Max Weber ve Emile Durkheim - Bu bilimin izolasyon bilimsel kafasında dünya çapında ün yapmaya başladı. sosyoloji yardımıyla, onlar din biriydi olan sosyal sorunların çözümü için çalışıyorlardı. O bilimsel yaklaşımlar çeşitli kullanarak anlatmaya çalıştı.

Din Sosyolojisi - uzun süre sosyolojisi Auguste Comte birinci kurucu yapan bir alan. O toplumun gelişiminde üç aşama saydı:
1) teolojik (bütün fenomenler ilahi tarafından açıklanmıştır, bu) gücün birincil kurum olarak kilisenin kullanımına izin verir
2) metafizik (soyut varlıklar ve sebepler garip inancından teşebbüs geçiş)
3) Bilimsel () dini kurumları, birleştirici toplumu değiştirir ve düzenin temel regülatörü olur.

Comte onun işgal etmeden, din, sosyal yönelim sorunlarının yardımıyla çözmeye çalıştı bilimsel araştırma. Weber ve Durkheim din sosyolojisi, din bağımsız bir dalı haline gelmiştir hangi bir bilimsel yaklaşım, olduğunu fark etti.

din çalışmada Weber baykuş tarihsel kökenleri gelmez. Onun için, tek soru - toplum üzerindeki dinin etkisi ve yanlışlığını ve din gerçeği adresleme ortadan kaldırarak kendi davranış oluşumu,. bilimsel çalışmalarıyla Weber toplum ve dinin karşılıklı etkisine işaret ediyor.

Temelde farklı Durkheim yorumlanmasında din sosyolojisi oldu. Onun için din - sosyal bir olgu, standart değerlendirme yöntemleri ve metodolojileri uygulanabilir hangi. Onun için din - sosyal bir kurum, doğal olarak ortaya çıkan belirli sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için.

Böylece yaklaşık fikirlerin oluşumunu meydana bilimin ne ve din. ilişkilerin tarihi gelişiminin farklı aşamalarında toplumun davranışını açıklayan çok yakından iç içe. bunların her insanlığın manevi ve kültürel gelişimini sağlayarak, çok önemli bir sosyal işlevleri gerçekleştirir çünkü Bugüne kadar, o, bu kurumlardan birinin yokluğunu hayal etmek imkansızdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.