Sanayi

Demir dışı metallerin listesi: özellikleri, uygulama

Adam üretmek ve çeşitli metalleri işlemek için bir yol bulmuş olmasaydı medeniyet geliştirilmesi, böylece hızla gerçekleşmiş olamazdı. Ve ilk başta eğer önemli ölçüde genişletmek oldu, yakında daha sonra toprak yüzeyine doğrudan insanlar "evcilleştirmek" başardığını demir dışı metaller, bir liste Yalan doğal altın külçelerinin başarılı keşifleri tarafından teşvik edildi. ilk deneyler ve yeni elemanların özelliklerinin daha ayrıntılı bir çalışma, tüm malzemeler farklı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir ve imkansız aynı amaçlar için kullanılması var. Bunun yanı sıra sınırlı rezervleri çelik üretimi karmaşıklığı bu faktörler demir dışı metal ve siyah daha değerli ve pahalı hale.

Bir demir dışı metaller nedir?

Bazı insanlar demir dışı metaller inanıyoruz - son derece değerli altın, gümüş ve platin olduğunu, ancak, bu görüşü yanlıştır. her ikisi de özellikleri, yöntemler ve üretim süreçleri, dağılım farklı gruplara ait ve (sadece mücevher endüstrisi için hariç) uygulama için her şeyden önce, genel olarak demir dışı metallerin yukarıdaki listede, bu metallerin tüm giremez. Eğer varsayabiliriz Bileşiminde Fe, örneğin demir olarak içermeyen tüm demir dışı metaller.

Doğada, eşsiz özelliklere sahiptir ve avlarını haklı her biri maddelerinin büyük bir sayı vardır. Arasında en çok bilinen dar-profil endüstrilerde kullanılan malzemelerin bir düzineden fazla bakır, alüminyum, titanyum, magnezyum, nikel, kalay, kurşun, krom, zirkonyum, ve daha fazlası. buldukları Analogları imkansız değil, ama aynı zamanda son derece bilimsel laboratuvarlarda yapay koşulların oluşturulmasında bir arka kıran emek ve dünyanın her yerinden ve çağlar boyunca bilim adamlarının hayalidir. simya yazıları ve antik yıllarda bilimsel çalışmalarda tarif deneyleri ve tarihsel eserler, edebiyat ve hiçbir inandırıcı kanıt var birçok efsanelerde hatırlatmakla yetinelim.

Ateş, su ve bakır borular

Yani metal avantajı olmayan daha popüler ve daha ucuz donanım, ne? Neden sık sık mayınlı çok gerilimli şartlarda değil, demir dışı metallerin kırıntıları toplamaya yukarıda her ölçekteki girişimci büyük bir numarası? Bu malzemeler eşsiz fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olması. Çoğunlukla, yüksek plastisite ve yumuşaklık, mükemmel energoprovodimostyu ve insanlar oldukça çok sayıda elde edebiliyoruz hatta metaller ile karakterizedir, her biri bambaşka bir sırayla kullanılır.

çok sıkı bir, her malzeme saf, seyreltilmemiş formda kullanılabilir, demir dışı metallerin bir listesi, çok geniş bir doping olarak adlandırılan olması. Onlar uzay sanayi, tıp ve insan hayatının birçok alanda kullanılabilen yeni bileşikler oluşturmak üzere birbirine karıştırılır. Bazen pahalı ve eşsiz demirsiz metalden alet kısmını veya eleman yapmak için yeterli olmakla birlikte, yalnızca püskürtme yapmak. çok ince kaplamanın fiziksel ve kimyasal özellikleri, arzu edilen amaca ulaşmak için yeterli olacaktır.

Tüm parlayan altın değildir

Altın - Metal, renkli arasında en ünlü. Bu sürpriz değil, onun popülaritesi uzun süre onlar mallar için ödeme o kadar yüksektir ki, bu takı çeşitli temeli ve tarafından ve büyük insan refahı ölçü bir tür haline geldi. Birkaç yıl önce, iki ülke arasındaki hesaplamalar altın eşdeğeri gerçekleşir ve şimdi herhangi devlet bütçesinin altın rezervleri özellikle nüfusun genel ekonomi ve zenginlik göstergesidir.

Altının Stern - nadir metal işlemek için henüz kolay. Kuyumcular güzel süslemeler ve sarı malzeme makaleleri oluşturmak sayede Sega mükemmel yumuşaklığa, temel avantajı. Bununla birlikte, küçük saf altın doğada ve bağlamda, genellikle nihai sonuç renk ve altın yumuşaklık değiştirmek hafif olan çeşitli katkı maddeleri ilave edilir, elde etmek çok zordur. demir dışı metallerin Listesi farklı ve her katkı maddesinin, çeşitli amaçlar için kullanılır, temel malzemeler şunlardır:

 • bakır;
 • gümüş;
 • nikel;
 • platin;
 • palladyum;
 • Çinko.

Bu metallerin her yeşilimsi, pembe, beyaz renk tonu olabilir çıkan malzemenin orijinal rengini değiştirin. kendi içinde altın kolayca bir diş ısırık nedeniyle çabayla, bir bıçakla kesilmiş, çizik, böylece yumuşak olduğu için, aynı zamanda temel karışık metal gücüdür. Tüm bu yöntemler - özgünlük için her ürünü test etmek için basit ve uygun fiyatlı bir yol.

takı sektörüne ek olarak, altın, kimya sanayi, elektronik, uzay ve uçak binada yağ üretimini kullanılır.

Değerli metaller

En pahalı metaller arasında yukarıda sadece dördüncü sıralama pozisyonudur, en pahalı değildir. (1 gram için borsa fiyatı) aşağıdaki gibi maliyetle demir dışı metallerin listesi şöyledir:

 • Kaliforniya - 500 bin dolar arasında;

 • osmiyum-187- 200 bin dolar;

 • Rodyum - $ 225;

 • Platin - $ 77;

 • Altın - 30 $;

 • osmiyum - $ 19;

 • İridyum -16 dolar;

 • rutenyum - 15 $;

 • paladyum - 14 $;

 • Gümüş - $ 0.6.

Bazen saf bir şekilde kullanılan bu kimyasal elementlerin bazıları ve herkes kuyumcu sanatının şaheserleri yaratmak için kullanılır. Genellikle bu gruptan yüksek ya da düşük sıcaklıklara, sert kimyasallar, vb demir dışı metaller maruz karmaşık parçaların tek tek bileşenlerini hassas üretim varsayılır - .. Bu devlet düzeyinde veya tekelci örgütü aracılığıyla gerçekleşen bir hassasiyet, karmaşık ama karlı işgal vardır. askeri sanayi özel ekipman, ileri işlemler için detaylar parçalarını geri çalışıyoruz füzeleri, anlar.

uygulama

Bu malzemeler çok pahalı neden Birçok merak edebilirsiniz. Ve pratikte yapılabileceğini, değerli metalin gram yakalanmış? - Hiçbir şey belli beceri ve ekipman olmadan: Cevap basit.

Örneğin, paladyum sermaye yatırımının bir araçtır hatıra ve toplama noktasına darbında için kullanılır. Ama daha pratik amaç, tıbbi cihazlar oluşturmak için kullanılır. Rutenyum suyun arıtılması için bir bileşeni olarak yararlı olan ve son derece yüksek sıcaklıklara maruz kalacak ürünler için iridyum alaşımlarının sertleşir.

demir dışı metallerin çoğu resmi borsalar olduğu gibi piyasa ticaret katılan yanı sıra gölgeli işlemler ve yerleşim için araçlar arasında yer alarak gelir ve sermayenin korunması için bir araç olarak kullanılır.

bakır alaşımları

Bakır - elektrik kablo, su boruları, elektronik imalatında en popüler malzemelerden biridir. O çok refrakter, aynı anda ısı ve elektrik iyi iletken kadar güçlü değildir ve kötü döküm olmasıdır. Bu sakıncayı gidermek için, saf metaller, çok güçlü bir bakır yapmak saflığını bozan çeşitli maddeleri ilave edilir. Sonuç olarak elde edilen kalay, kapsamı özellikleri sayesinde son derece geniş, korozyon ve aşınmaya tabi değildir.

Yine bir başka tipik katkı maddesi çinko metal belirli bir yüzdesi mümkün pirinç alma olanağı sunmaktadır vardır. Bu bileşim daha yüksek katkı maddesi, daha Metal içerik yüzdesi çok önemli bir katkı maddesi içeriği, ancak aşındırıcı hasara karşı daha hassastır.

Ancak bakır-nikel alaşımı genellikle mücevher üretiminde kullanılan katkı ürünleri daha hoş bir renk ve sağlamlık verir.

alaşımlar

Alüminyum - lider demir dışı metaller biridir. Bu tür popülerlik bağlı üretim, işleme kolaylığı ve metal görece kolay, geri dönüştürülmüş malzeme kullanma olasılığı düşük maliyetli etmektir.

Buna ek olarak, çeşitli katkı maddelerinin birleştirilmesi ile, saf alüminyum diğer metaller için de, kendilerini alaşımları, sertleşmemiş, farklı üretim teknikleri ısıl işlemi için takviye olanlar ayrılır sahip olabilir ve parçaların döküm gerekli sağlayan ayrı, üçüncü kategori, orada da ve ürünler.

Hadde demir dışı metaller tedaviden sonra malzeme çubukları biçimini alır düşündürmektedir, farklı enine kesitler ve hedef, tabakalar, tüpler, külçe ve burçlar teller.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.