FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Değeri gösterilmesi gerekmektedir. "Çift ucu keskin kılıç": bu ne deyim

Birçok eylemler iyi ve kötü sonuçlara hem yol açabilir. Her şey açıktır. Bu sayede ataları ile bağlantılı olarak bu makalede daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır değeri, ekspresyonu "çift-kenarlı bir kılıç", icat. Ayrıca burada bu atasözünü kökenli hikayesini bulacaksınız.

"Çift ucu keskin kılıç": değer phraseologism

Bu ifadenin kesin bir tanımını vermek amacıyla, bize yetkili sözlüklere dönelim. Sergei Ivanovich Ozhegova aşağıdaki anlam açıklamaktadır. "Çift ucu keskin kılıç" - "O hem iyi hem kötü sonuçlanabilir." Onun sözlükte yazar "konuşma dili". üslup işareti koyar.

söylemi toplama Stepanovoy M. I. ifadesinin bir tanım sağlar düzenlenmiş "olumlu ve olumsuz etkileri beraberinde getirebilir, iyi ve kötü sonucunu verir." Yazar olarak bu üslup işareti koyar "basit. ifade edin.".

Böylece, alınan tanımlarına dayalı, biz ifade olasılığını değerlendiriyorlar sonucuna varabiliriz şeye ilişkin olumlu ve olumsuz sonuçları, bir tür askeri harekat olduğunu.

İfade kökenli

Bu deyim bir halk deyişi olduğunu. Bunun anlamı, bu ifadenin belirli bir yazar için arama, yapamayız anlamına gelir.

Nasılız bu deyim eğitmek için? İçinde mevcut edat, "o", "sahip" edat anlamında kullanılmıştır. E. ifade, ifade eşit olduğunu kabul edilebilir "iki ucu olan bir sopa."

Bu ifade kazayla ortaya çıktı. kelime ile "sopa" ifadelerle bir sürü oluşur. Sonuçta, bu şey nedir? Çubuk genellikle benzer bir başka iki uca sahiptir. Bunlar taban tabana zıttır. bir ucunu ve diğer tersini hem alabilirsiniz. Pozitif ve negatif: Mecazi ataları ne olacağını asla bilemezsiniz akılda vardı, iki seçenek her zaman vardır.

Birisi bir sopayla dövülerek zaman, saldırı altındaydı biri, o bir sopa alıp diğer ucunda suçlu vurabilir gerçeği atfedilen ifadenin etimolojik olarak. Bu sonuç beklentileri karşısında olduğu ortaya çıktı.

Ne olursa olsun hem iyi hem kötü sonuçlanabilir etimoloji, bu anlam ortaya koymaktadır. "Çift ucu keskin kılıç" bu yoruma sahiptir.

kullanım

Bu ifadeyi bulunması halinde? Her yerde! konuşma dili tarzı ifade ifadedir için O ifade eder. Bununla beraber, herhangi bir metin daha etkileyici ve parlak hale getirilebilir. baskı, radyo ve televizyon: Bu deyim çoğu medyada bulunursa nedeni budur. Bu başlıkta ve metnin kendisi konur. Ve tüm çünkü farklı sonuçların olasılığı düşüncesi uygun bir şekilde anlamını taşır. "Çift ucu keskin kılıç" siyaset ve diğer büyük alanlar üzerinde gazetecilik yazılarında görünür.

Literatürde yazarların birçok örnek bu phraseologism kullanın.

Reklamcılar da kamu kişilikleri ve yaptığı konuşmada istikrarlı ifadeler çare sadece insanlar, genellikle bu dönüş kullandı.

Farklı filmlerin karakterlerinin diyalog da, bu ifadeyi duyabilir.

Genellikle yalan yayınlar hakkında bu phraseologism kullanımında ortaya çıkar. Sonuçta, ne birine yardım etmek ve böylece sadece durumu exacerbating, yanlış zamanda açılmak yalan olabilir.

Sonuç

Bu yazıda, şöyle "iki ucu keskin kılıç" (deyim) değeri olduğunu öğrendik. Bu deyim bir fırsat hem iyi hem kötü sonuç karakterize etmektedir. Bu nedeniyle sopa iki ucu gerektiği gerçeğine bir ifade kurdu. atalarımızın Bu basit açıklama henüz süresi dolmamış bir figüratif açıklamada, dönüştürülmüştür. Bu güne kadar doğrudur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.