ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

Damper - bu cihaz nedir?

Birçok kişi kelime "damperi", ürünün ne tür duymuş olsa da, herkes bilir. Ama bu cihaz çevremizdeki hemen hemen her yerde. Yani nerede bir damperi bulmak ve onun gibi o geliyor?

genel bakış

Alman kelime "amortisör" çeviren "dilsiz susturucu" anlamına gelir. Genellikle, bu cihaz, çalışma esnasında farklı sistemler, cihazlar, makineler, yapılar ve yapıların ortaya çıkan titreşimleri önlemek için tasarlanmıştır amortisör, bir türüdür. genel anlamda, dönem "amortisör" tanımlanan gibi? tüm cihazların sakinleştirici ve smyagchayusche bu terim tarafından çağrılabilir çünkü, anlamak oldukça kolay olduğunun.

çeşitleri damperler

Hemen hemen herhangi bir ürün ya da bir şey denilen damperleri hafifletmek için tasarlanmıştır cihazı. Onlar bolca vardır. Ve en sıradan kauçuk conta bir "amortisör" denebilir. Daha derin anlamda bu cihaz nedir, onun temel türleri dikkate sonra belli olacak. Damperler pnömatik ve hidrolik vardır. Bu durumda, hangi birçok çeşidi vardır. Bu durumda, hidrolik ayrılır:

  • regülatörleri akış;
  • pulsasyon damperleri
  • susturucular su çekici;
  • damperler.

Genellikle bu tip hidrolik aygıtlar kullanıldığı gibi, membran, balon veya piston gidroakkumulyarory,

Uygulama amortisörler Alanları

ölçüm cihazları, otomatik kontrol, kullanılan pnömatik ve hidrolik damper Hidrolik sistemler. Amortisör elektrik makinelerinde kullanılan sargı (bobin). Gerilimden büyük bir artış önlenir. Aynı zamanda, bir kısa devre sırasında anahtarlama devre akımlarının dalgalanma sınırlar. karayolu taşımacılığı da bastırıcı tarafından kullanılır. makinede bu cihaz nedir? , Özünde, damperlerde edilir müthiş şok kullanarak farklı araçlar, asmalar.

(Havacılık olan) vazgeçilmez amortisör

amortisör aeroelastik titreşim olmadan çalışmasına Modern aviyonik yapamaz. Onların deneyimleri her uçaklar. otomatik olarak bir düzlemde geçici salınması için bir amortisör. o meşgul ederek onun tasarımlarının hepsini yok neden uçağın birikmesini önlemek için gerekli olduğu için bu durumda, onun rolü son derece önemlidir. Bu tür bir amortisör uçak, bir elektronik işlem devresi ve sinyal amplifikasyonu açısal yer değiştirmesini kontrol eden jiroskopik sensörler, bir sistemdir. Ama bu cihaz elemanlarının tam listesi değildir. Yine sönümleyici kontrol mekanik kontrol kablo dahil yürütme birimleri vardır. Bu pilotu verir? Nedeniyle bu sinyallere amortisör birimleri diğer seslerden ACS (otomatik kontrol sistemi) ile karışmaz.

Diğer uygulamalar damperler

sütun olarak bilinen akustik sistemde bu cihazların, Çok yaygın kullanımı. Bu durumda, amortisör çerçevesine diyaframı verdiği bir halkadır. Pek çok durumda, bu tür ürünlerin üretimi için kullanılır polimerik malzemeler (yüksek frekanslar için), köpük ve kauçuk (orta ve düşük). Damper kalıntı söndürmek için kullanılan salınımların ses membran. Ayrıca, bu cihazlar telli müzik aletleri imalatında vazgeçilmezdir. Bu durumda, amortisör dize titreşimlerini tasarlanmış bir cihazdır. Bu birçok bandın (piyanoda) (ARP) ve kolodochek oluşur. Filz okleivayut fazla verimlilik için (yumuşak keçe).

amortisörün ana özellikleri

Bu cihazın önemli özelliklerinden biri Q (salınım sistemi parametreleri) azaltmak için kabul edilir. Bu cihazın çalışma prensibi, metal sönümleyicinin veya ısı yıkımı ile sonuçlanan enerji transferi dayanır.

direksiyon damperi

Bu cihaz ile, en sık MOTOSİKLETÇİLER karşılaştı. Onlar nasılsa kendini direksiyon damperi tam olarak ne tür biliyorum. Bu bölüm nedir? Çoğu durumda, sorunlar inişli çıkışlı veya düzensiz yolda sürüş bu cihazla meydana gelir. Böylece binici bisiklet ön tekerlek "yürüme" başlar fark eder, ve tekerlek genellikle sonbaharda yol açan bir taraftan diğer tarafa sapar. Bu sorunun nedeni, modern motosiklet eksiklik olduğunu. yağ ile doldurulmuş bir boru olan bir amortisör, yükleme Bu problemi en aza indirmek için. Bu iç bir çubuk ve bir pistona sahiptir. Cihazın vücut çerçevesinde bağlanmıştır. çubuk ön çatala bağlanır. bisikletçileri arasında en popüler teleskopik ve döner direksiyon damperi bulunmaktadır. In karayolu taşımacılığı, bu cihazın başka versiyonu var. Damper direksiyon raf - bu iki yönlü eylem ile düzenli amortisör olduğunu. Bu özel bir şekilde sabitlenmiştir. Bu yerleştirilir direksiyon raf vücudu ve çubuklar arasına. Çoğu zaman, cihaz bu tip SUV bulunabilir. kayalar, çukurlar ve çukurların araç sürerken bile Onun sayesinde, sürücünün direksiyon, elinden atlamaz. Böyle bir amortisör kararlılıklarını arkadan çekişli araçlarda kullanılır.

Mobilya endüstrisinde cihazın kullanımı

Hemen hemen tüm modern dolap mobilya mobilya damperi kullanılır. Bu nedir? Bu tür cihazlar, özellikle, bu ürünler için tasarlanmıştır. Bunların amacı - mümkün sessiz ve pürüzsüz olarak kapıların açılıp kapanmasını yapmak. Onlar da aşağıya doğru açılır kanat kullanılmaktadır. Mobilya damperler modern, yüksek mukavemetli malzemelerden imal edilmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.