Haber ve ToplumDoğa

Clitocybe mantar ilginç ama biraz da bilinir. Yemekler govorushek

Hatta kumar severler biraz Clitocybe (mantar) bilinen av için ormanda dolaşırken. yüzünde onu bilmeden, hatta temsilcilerinin dağıtılarak buluştu, insanlar geçiyor. Bu arada Clitocybe - ilginç ve biyolojik nesnesi olarak ve bir pişirme bileşeni olarak mantar,.

Açıklama govorushek

Onlar kapağı olan mantarların en kalabalık cins vardır. ailesini ryadovkovomu eklendi, yaklaşık 250 türü bulunmaktadır. Rusya 60'dan fazla çeşit hakim olması. Onlar gibi Çoğu site ılıman bölge, Primorye ve Sibirya'daki orman haline gelmiştir. Clitocybe (mantar) bir belirgin tatlı-baharatlı tadı ile yumuşak beyaz eti vardır. Bir isim kapağının olağan dışı şekli, konuşmacı gibi görünüyor çünkü verildi.

koku oldukça doğru yaşı Govorushko ve mutfak kalitesini karakterize olarak ilginç bir gerçeği olarak kabul edilebilir. Çok lezzetli değil, vaka doğrusunu bacaklar olarak kap, izin esas yılında, çiçek ve meyve aromalı genç örnekleri, toplayın.

yenilebilir türler

Yenilebilir govorushek çok değil. Aralarında yenilebilir mantar Clitocybe birinin maksimum ve yarım düzine çeşitleri ile temsil etti. Biraz daha geleneksel yenilebilir ve çoğunluk malosedobnym hatta zehirli aittir.

 1. Özellikle yemek için iyi Clitocybe nebularis kabul edilir. Birçok yemekler gelir, bu kurutma ve tuzlama için değil sadece uygundur. Engellenme bunu uvaristost neden olur: işlenmesi sırasında, 4-5 kat hacimde azalır.
 2. Genellikle Clitocybe bulavonogaya bulundu. Mantar oldukça tatsız olmakla birlikte, tatmin edici ve kolay bir baz şekli ile belirlenebilir.
 3. en saygın mantar toplayıcıları voronchataya Clitocybe. Onun söndürülmesi eti, ancak affedildi badem kokusu. kapak en güçlü ruporopodobnuyu şekil ifade edilmektedir.
 4. Clitocybe anason cazip uygun kuvvetli koku. imkansız zehirli yakınları ile karıştırın: bunlar benzer bir koku yaymaz. Bu koku midesi bulanan ise, güvenli bir şekilde onlara sahip mantar alabilirsiniz - zehir yok. Bir kokulu anason Clitocybe gibi sadece şapka sarımsı olduğunu.
 5. şekil açıklayıcı bir başlık ile tutarlı olmasına rağmen tadı Clitocybe kadeh, voronchatuyu benzer. Tuzlu, kurutuldu, salamura, demlenmiş.
 6. olgunlaşma süreyle denilen kış Clitocybe - çok geç sonbaharda toplanmalıdır. Hatta Kuzey Afrika ve Güney Amerika'da, Uzak Doğu ve Kafkaslar, Sibirya ve Batı Avrupa'da yetişir. Son derece çorbalar ve çeşitli yemekler için önerilir.

Ayrı Govorushko devi üzerinde durmak. Kesin konuşmak gerekirse, svinuham olarak sıralanır, ancak bu ad o tam olarak bu. çapında bir metrenin üçte bir kapaklı Çok büyük mantar. Eti, yanında zayıf mide ile insanlar genellikle onun hayal kırıklığı biraz tatsız neden olmaktadır. yaşlı mantar acı ve sert hale gelir - gıda olarak sadece genç örneklerinin izin verilir. Ama bir antibiyotik, iyi baş edebiliyor içeren Koch'un değnek.

zehirli türler

Yenen ve yenilebilir ürün ayırt etmek çoğunlukla zordur - "sessiz avcılık" hayranları için mantar Govorushko sevmiyorum. Aynı zamanda bazı tipleri sadece zayıf mide, aynı zamanda ölümüne bir kişinin yol açabilir. Özellikle tehlikeli tür çeşitleri şunlardır:

 1. beyazımsı Clitocybe. Bu yenilebilir kuzenleri aynı yerlerde büyüyen ve başarılı onlar tarafından maskelenir. zamalivanii sinsi mantar muskarin içinde bulunan, ancak, daha agresif bir şekilde ve "bozar" nonpoisonous komşu olur. Yarım saat içinde bir bağırsak burkan kusma, bilinç "yüzen" var, baş dönmesi, mide krampları dayanılmaz hissediyor. acil bir işlem yapılmamasının zaman ölüm bir saat içinde yakalar. eve katili getirmek etmemek için, mantar toplayıcıları hemen Clitocybe (mantar) kesti bacak, inceleyin. Acı kesim "sütün" olarak hareket ederse - mantar tehlikeli değildir. Biz zehir dilim kuru kalır.
 2. Gençliğinde Clitocybe blednookrashennaya kış "taklit" ve kolayca karıştırılabilecek. az trajik kullanımı sonuçları, fakat bir veya iki hafta hastanede geçirmek zorunda kalacaktır.
 3. Hoş kokusu ve tadı yanıltıcı Clitocybe voskovataya. Bir clitopilus prunulus benziyor. Ancak ölümcül bu Clitocybe (mantar). Inocybe erubescens tarafından verilenler de onu benzer zehirlenme belirtileri.
 4. Clitocybe nalistvennaya hoş baharatlı koku ve kalın etli hamuru çekiyor. Ancak, çok ağır zehirlenmesi olduğunu.

Biz sadece en yaygın ve tehlikeli zehirli mantar listeledik. Ancak, gerçekte çoğu zaman onları karıştırmayın daha birçok, hatta deneyimli mantar toplayıcıları vardır.

aşçı Govorushko

Ne zaman stok Govorushko mantar, çoğunlukla tarifleri onlar kaynar gerektirir. Bu şöyle yapılır.

 1. Ekstraksiyon orman katmanlardan temizlenir ve dikkatlice soğuk su ile temizlenir.
 2. Mantar tuzlu su (litre başına bir çay kaşığı) kaydırılır.
 3. Biz bir kaynamaya sabırsızlanıyoruz ve yarım saat belirlemekte.

Daha sonra Govorushko yavru, sebze koymak ya da bazı turta yapabilirsiniz.

salamura Govorushko

İkinci popüler yolu bu mantar pişirmek için. Ön hala pişirmek, ancak marine bu kez ve daha az (su ve sirke artı iki tuzun kaşık yarım fincan) - bir saat yaklaşık dörtte. sonuna doğru karanfil, dereotu, defne, tarçın ve karabiber Goroshkova ekleyin. Govorushko soğutmalı, onlar marine dökün ve geri almak, bankalar tarafından ayrıştırılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.