FormasyonÖykü

Charles 1 Yürütme Londra'da (30 Ocak 1649). İngiltere'de İkinci İç Savaşı

Londra'nın kalbinde yer alan iskele, üzerinde 1649 yılında soğuk bir Ocak sabahı, o yirmi dört yıl boyunca insanları komuta ortak suçluyu ve kral yükselmiş değil. Bu gün, ülke tarihinin sonraki aşamasını tamamladı ve İngiltere'de Charles 1. nihai yürütülmesini oldu, olay tarihi takvim üzerinde işaretlenmemiş ama onun geçmişinde sonsuza gitti.

Asil bir Rod Stewart scion

Stuart - hanedanı, eski bir İskoç evden çıktı. Hiç kimse devletin tarihinin hiçbir iz bıraktı Onun temsilcileri, sadece, İngilizce ve İskoç tahtını işgal değil. Onların yükseklik Kont Walter Stewart (Steward) Kral Robert Bruce kızı ile evlendi XIV yüzyılın başlarında, ifade eder. Pek evlilik romantik bir hikaye ile başlar, büyük olasılıkla, İngiliz hükümdar ittifak İskoç aristokrasi ile ilişkisini güçlendirmek yararına kabul.

Bu makalede konuşma gidecek trajik kaderi olan Charles Öncelikle bir Saygıdeğer Earl Walter torunları ve o Stuart hanedanına bağlı olan gibi. Denfermlinskom Sarayı - Doğumu oydu gelecek 19 Kasım 1600 arasında "mutlu" vatandaşlar, İskoç hükümdarların eski ikamet doğdu.

tahta sonraki katılımdan için biraz Carl kusursuz Provenans oldu - babasının Anne olarak King of Scotland, James VI, İngiltere Anna Datskaya Kraliçesi oldu. Ancak mesele ağabeyi şımarık Henry, Galler Prensi, taç öncelikli hakkı vardı kim bu nedenle altı yıl önce doğdu,.

kraliyet ailesinden delikanlı söylenebilir eğer Genellikle kader, elbette Carl, özellikle cömert değildi. Çocukken, geciktiği ve bu nedenle daha sonra eş yürümek ve konuşmaya başlamak daha hastalıklı bir çocuktu. 1603 yılında babası İngiliz tahtını miras ve Londra'ya taşındı bile mahkeme hekimler o yolun hayatta olmaz korkuyorlardı gibi Karl onu takip edemedi.

Fiziksel güçsüzlük ve anemik onu hayatı boyunca eşlik unutulmamalıdır. Hatta sanatçının ön portre üzerinde görkemli bir görünüm gibi bu hükümdar şey vermek mümkün değildir. Evet, ve Charles Stewart 1 büyüme sadece 162 cm idi.

Kraliyet tahtının yolu

In 1612 , bir olay, tüm Charles kaderini belirlediğini oluştu. Londra'da o yıl tifüs korkunç salgın patlak yılında hangi hatta Budin Kalesi'nin duvarları içinde gizlemek için imkansızdı. Neyse o İskoçya'da o zaman çünkü yaralı değildi, ama hastalık onun büyük doğumdan itibaren ülkeyi yönetmeye hazırlanan kardeşi Henry, ve hangi tüm sosyete yüksek beklentileri vardı kurbanı haline gelmiştir.

Ölümü iktidara Carl yolunu açtı ve pek Henry külleri töreni yas bitmiş dinlenmiş Westminster Abbey en, o Galler Rank Prince of yükseltildim - varis tahta ve hayatının sonraki yıllarında böyle yüksek görevin yürütülmesi için hazırlıklar her türlü ile doluydu.

Carl yirmi yaşında iken, babası onun gelecekteki aile hayatının bir cihaz katıldığı varisi olarak evlilik çekimde onu tamamen siyasi ve Hymen izin verilmez meselesidir. James VI onların seçimi İspanyolca İnfanta Anna durdu. Bu karar Katolik devlet ile hanedan yakınlaşma istemediğini parlamentonun çileden üyesi bulunmaktadır. İleriye yönelik olarak, Charles 1 gelecekteki yürütme gelinin bir motive ölçüde dini ve böylece tedbirsiz seçim ona doğru ilk adımı olacağı unutulmamalıdır.

Ancak, şu anda sorun izi yok, Carl bizzat evlilik müzakerelere müdahale etmek arzusuyla Madrid'e gitti ve aynı anda ve geline bak. damat favori eşliğinde ya oldu doğrusu babası aşığı - George Villiers. Tarihçilere göre, Korol Yakov VI o sadece uyuyor içinde, büyük ve sevgi dolu kalbi vardı bayanlar, aynı zamanda onların onurlu kocaları.

İngiliz mahkemesinin hayal kırıklığı için Madrid, İspanyol tarafı Katolikliğin prens kabulünü iddia edildiği gibi görüşmeler, bir çıkmaza ve kesinlikle kabul edilebilir değildi. Charles ve onun yeni arkadaşı George çok İspanyolların inatçılığı ile yaralandı, bu onun dönüş ev, onların kraliyet mahkeme ile kırmaya Parlamentoyu sormak ve hatta muharebe operasyonları yürütmek seferi bir Kolordu iniş. kızı - O an daha uysal gelin geldi hiç, neyse ama, sona ne bilinmemektedir Fransız kral eşi oldu Henry IV, Henrietta Maria, ve gelin sakin reddetmiştir.

dümende

1 Carl Stuart 1625 yılında babasının ölümünden sonra tahta çıkan ve ilk günden itibaren askeri maceralarını her türlü verir talebiyle parlamento ile çatışmaya başladı. anlamayın (ekonomi parçalara gitti) istenen, o, iki kez onun dağıldı, ancak her seferinde tekrar toplanmayı zorunda kaldı. Sonuç olarak, gerekli Kral, nüfus yasadışı ve zahmetli vergileri sütyen var demektir. Tarih vergileri sıkma bütçe delikleri takılı basiretsiz hükümdarları böyle örneklerle doludur.

Sonraki yıllarda da iyileştirmeler getirdi. James VI ölümü nihayet Charles odaları girmesinin ardından Arkadaşı ve favori George Villiers, yakında öldürüldü. Bu bir alçak hem vergi toplama yapan, ödeme yaptığı, sahtekâr olduğunu ortaya çıktı. ekonominin en ufak fikri olmadan, hazine Kral Yenileyici tek yolu, her zaman yeni ve yeni harçlar, cezalar, çeşitli tekellerin giriş ve benzer tedbirler düşündü. Saltanatının yirmi dördüncü yıla müteakip Charles 1, Yürütme, böyle bir politikanın layık bir final oldu.

Yakında Vilersoma cinayetten sonra, mahkeme çemberden Charles döneminde Birinci parlak kariyeri boyunca yapmak başardı çok Tomas Uentvort, duruyordu. Düzenli ordunun üzerine oturan, mutlak kraliyet gücünün devlet kurmak onun fikriydi. Daha sonra İrlanda'da valiyi olma, o başarılı uygulamaya muhalefet bastırmak planı, yangın ve kılıç koydu.

İskoçya'da sosyal gerginliklere yol açan reformlar,

Charles Hiçbir öngörü ve dini çatışma-yırtılmış ülkeleri gösterdi. bir gerçektir ki İskoçya'nın nüfusu çoğunlukla Protestanlığın çeşitli biçimlerde ikisine ait püriten ve Presbiteryen kiliseler takipçilerinin oluşuyordu.

Genellikle hükümet tarafından İngiltere'de hakim Anglikan Kilisesi'nin temsilcileri ile çatışma için bir bahane olarak hizmet vermiş ve desteklenir. uzlaşma arama istemeyen, kral İskoçların öfkeye neden ve sonunda kan dökülmesine sebep yaygın egemenliğini set şiddetli tedbirlere çalıştı.

Ancak, ana hata, İngiltere'de izleyen iç savaş, Charles 1 ve müteakip siyasi krizin yürütme, İskoçya'ya karşı çok kötü tasarlanmış ve ineptly izlenen politikalar dikkate alınmalıdır. bu en araştırmacılar oybirliğiyle demin üstünlüğü ile sona erdi katılıyorum.

eserinde ana odağı sınırsız kraliyet ve dini otorite güçlendirilmesidir. Bu politika çok olumsuz sonuçları ile dolu idi. İskoçya'da, eski çağlardan geleneğine, sağ sınıfları temsil ve özel mülkiyet yasası dokunulmazlığı dik ve ilk etapta ve tecavüz hükümdar onlara buna.

Kraliyet politikasının kısa görüşlülük

Her şey, Charles 1'in biyografisi çünkü sadece sözde hedeflerin trajik olduğunu belirtmek gerekir, ancak çünkü yollardan bunları uygulamaktır. Hareketleri, kural olarak, aşırı düz ve kötü tasarlanmış, her zaman halkın öfkesini uyarılmış ve muhalefet güçlendirmek için yardımcı oldu.

1625 yılında kral, İskoç soyluları büyük çoğunluğunu yabancılaşmış olarak tarihe geçen bir kararname yayınladı "iptali üzerine Yasası." Bu belgeye göre, karar, 1540 yılından bu yana kara eşrafından oynama transferini İngiltere'nin tüm krallarını, iptal etmek. Onları kurtarmak için sahipleri hazineye arazinin değerine eşit bir miktar yapmak zorunda kaldı.

Buna ek olarak, aynı kararname İskoçya'da vardı onun arsanın İngiltere Kilisesi dönmek için sipariş ve Reformasyon sırasında onu ele geçirilen, Protestanlık radikal nüfusun dini çıkarları etkilenen ülkede kurmuştur. Böyle bir provokatif belgenin yayımlanmasından sonra toplumun değişik sektörlerin temsilcileri tarafından krala protesto dilekçe bir sürü sunuldu olması şaşırtıcı değildir. Ancak, sadece o anlamlı dikkate reddetti, ama aynı zamanda yeni vergiler getirerek durumu daha da kötüleştirdi.

episkoposluğunun adaylığı ve İskoç Parlamentosu kaldırılması

Saltanatının ilk günlerinden itibaren, Charles ben yüksek ofis Anglikan piskoposlar için öne sürülen başladı. O da önemli ölçüde buna İskoç asalet temsilini azaltılmış kraliyet konseyi sandalyelerin, çoğunluğunu verilmiş ve memnuniyetsizlik için yeni bir sebep verdi edilmiştir. İskoç aristokrasisinin sonucunda iktidardan uzaklaştırıldı ve kral imkanından mahrum.

muhalefet, kral güçlendirilmesini korkan ve 1626 yılında neredeyse İskoç Parlamentosu faaliyetlerini askıya alınır ve elbette onun düzenin ibadet yabancı Anglikan canons bir dizi uygulamaya girdiği İskoçya Kilisesi Genel Kurulu toplanmasını sağlar. Bu ölümcül bir hata ve Saltanatının üzücü bir son haline geldi Charles 1, yürütülmesi idi tür yanlış hesapların kaçınılmaz sonucuydu.

İç Savaşı'nın patlak vermesi

Ne zaman orada asalet siyasi haklarının ihlali konusunda bir konuşma bu eylemler onların dar Estates daire içinde bir protesto neden olduğunu, ama dini normların ihlali durumunda - Kral bütün bir ulusu soğutmak. Bu da akış bozuklukları ve protesto dilekçelerine neden. Son kez olduğu gibi, kral onları görmek için reddetti ve bu tür durumlarda, ihanet sorumlu zamanki suçlayarak en aktif davacılar birini yürüterek ateşe benzin döktü.

Kıvılcım, İskoçya toz dergisi patladı Anglikan ayini temelinde inşa Edinburg hizmeti, bir Temmuz 23, 1637 tutmaya girişimiydi. Bu sadece vatandaşlarını öfke neden değil, aynı zamanda açık isyan ülkenin büyük süpürüldü olduğunu ve ilk iç savaş olarak tarihe geçti. Durum her gün tırmandı. asil muhalefet liderleri hazırlanan ve kilise reform insanlara yabancı ve Anglikan episkoposluğunun yaygın yükselişi protesto Kralı gönderildi.

zorla Edinburgh en aktif muhalefet çıkarmadan kral ruh, hafifletmek çalışılıyor, sadece genel memnuniyetsizliği ağırlaştırılmış. Sonuç olarak, onun karşıtlarının baskısıyla Charles Ben kraliyet konseyi piskoposların nefret insanları kaldırarak, taviz vermeye zorlanmıştır.

Genel huzursuzluk sonucu, İskoçya Ulusal Konvansiyonu toplanması oldu sosyal kesimlerden temsilcilerini kapsayan ve en yüksek aristokrasisinin temsilcileri tarafından yol açtı. Katılımcılar hazırlanan ve dini temellere herhangi bir değişiklik yapmak girişimlerine karşı İskoç ülke çapında ortak hareket etmeyi bir manifesto imzalandı. dokümanın bir kopyası krala teslim edildi ve o kabul etmek zorunda kaldı. Ancak, bu sadece geçici bir sükunet ve onun konuların hükümdarı ders deposunda gitmedi oldu. Bu nedenle, Charles Stewart 1 yürütülmesi hatalarının bir zincir mantıksal doruk noktası oldu.

Yeni iç savaş

Bu küstah, ama çok şanssız cetvel emrindeki krallığının başka bir yerinde kötü bir figür - İrlanda. Onları, o zaman ben her şeyi unuttum gelen Orada yerel Katoliklere belli ve çok sağlam bir mükâfat vaat koruma için, ancak, para aldıktan. tedavi edilecek Yani rencide, İrlanda Kralı'nın hafızasını tazelemek için onu kullanmak için silaha sarıldı. Charles zaman nihayet nüfusun çoğunluğunu kendi parlamentosunun desteğini kaybetti ve onunla olmasına rağmen, o sadık alay az sayıda, durumu değiştirmek için gücü ile çalıştı. Yani, 23 Ağustos 1642, İngiltere İkinci İç Savaş.

Kumandan Charles ki, bir yönetici kadar yetersiz olduğu unutulmamalıdır. düşmanlıkların başında o bazı oldukça kolay zaferler kazanmayı başardı Eğer 14 Temmuz 1645 ordusu tamamen Naseby Savaşı'nda yenildi. Sadece kral kendi konularda esareti altında olduğunu, bu yüzden de onun kampında tüm ödün dizisi içeren arşivde tarafından yakalandı. Sonuç olarak, birçok yabancı ülkelere askeri yardım yaptığı siyasi ve mali dolandırıcılık, hem de tedaviyi kamuoyuna başladı.

taçlı mahkum

1647 yılına kadar Charles ben pozisyonda İskoçya'da esir tutuldu. Ancak yine de bu tatsız rolde o cömertçe sağ dağıtan, çeşitli siyasi gruplar ve dini hareketlerin temsilcileri ile müzakere girişimlerini yapmaya devam etmiş ve kimse inanmaz bir söz bıraktı. Sonunda, korumalar İngiliz Parlamentosu'na dört yüz bin sterlin (satan) aktarılması, yalnızca olası yararı yerinden uzaklaştırıldı. Stuart - hanedanı, hayatımda çok gördü, ancak bu tür bir utanç o deneyimine olmamıştır.

Bir kez Londra'da, devrik kral Golmbach kilit yerleştirildi ve sonra ev hapsine, Hampton Court sarayına transfer etti. Orada, Charles iktidara dönmek için gerçek bir fırsat vardır, o dönemin önemli bir siyasi figür yaklaştı edildiği ile teklifi kabul Oliver Kromvel, bu gerçek zaman olmuştur Charles 1, yürütülmesi, dezavantajlı olduğunu kimin için.

kral tarafından önerilen açısından, herhangi bir ciddi kısıtlamalara kraliyet otoritesini içerebilir, fakat o şansını kaybetti vermedi. ülkenin farklı siyasi gruplar ile gizli görüşmeler daha da büyük tavizler isteyen ve başlamış olan Karl o sabır kaybetti ve onun planını vazgeçti ve bunun sonucunda, Cromwell doğrudan cevap yapmamış. Böylece, Charles 1 Stuart yürütülmesi sadece bir zaman meselesiydi.

Trajik akıbet İngiliz kıyıları yakınında Manş bulunan Isle of Wight uçağını, hızlandı. Ancak, bu macera bir hücrede hapis yerini sarayda ev hapsi sonuçlanan başarısızlıkla sonuçlandı. Oradan, eski hükümdar Karl kez bir eş yaptı ve mahkemenin hiyerarşisinin tepesinde dikilmiş olan Baron Artur Capel, kurtarmaya çalıştı. Ama, yeterli güçleri olmamasından, çok geçmeden parmaklıkların arkasında buldu.

Yargılama ve devrik Kral yürütme

Rod Stewart bu kalemin en karakteristik özelliği, onun yıkımızın bir sonucudur entrika müptelası vardı hiç şüphe yoktur. Örneğin, Cromwell için belirsiz sözler vererek, o da meclisten rakibini ile gizli müzakerelere açtı ve Katoliklerden para alma, onlar da Anglikan piskoposları destekledi. Ve Kral Charles 1 çok yürütme ölçüde nedeniyle bile tutuklu iken, onun konumunu tam bir çılgınlık olduğunu, her yerde isyan çağrıları gönderme durmadığını ileri gerçeğine hızlanmıştır.

Sonuç olarak, alay çoğu Parlamentoya eski kral duruşmasını talep eden bir dilekçe sundu. O 1649 yılında oldu ve uzun İngiliz kamu tahtına yükselişini karşıladı hangi geçmiş umutlar, bir şey olmuştur. Bunun yerine, akıllı ve uzak görüşlü politika, bu hassas ve sınırlı maceracıyı aldık.

Ben o zaman Dzhon Bredshou en tanınmış avukat tarafından yönetiliyordu 135 komiserleri, tayin TBMM I. Charles'ın bir çalışma yapmak. Kral Charles 1 yürütülmesi önceden mühürlendi ve böylece bütün prosedür uzun sürmedi. Eski hükümdar, güçlü bir güce komuta bir adam dün, oybirliğiyle anavatan bir tiran, hain ve düşman olarak tanındı. Böyle ciddi bir suç için mümkün olan tek cümle ölüm olabilir açıktır.

Kral Charles 1 yürütülmesi Londra'da 30 Ocak 1649 erken sabah yapıldı. Ona son vermek - hatta iskele çıktım, o aklın varlığını korudu ve ölmekte konuşmayla monte kalabalığa döndü. Bu kınadı sivil özgürlükler ve özgürlük hükümet ve vatandaşların yaşam ve mal bütünlüğünü garanti eden yasaların varlığı tarafından sağlanmaktadır söyledi. Ama aynı zamanda bu insanlara ülkenin idaresi hak kazanmak için hakkı vermez. hükümdar ve kalabalık, dedi, - bu tamamen farklı bir kavramdır.

Böylece, hatta ölümün eşiğinde Karl taraftarları tüm Stewart vardı mutlakiyetçilik, ilkelerini savundu. İngiltere hala tam bir anayasal monarşi kuruldu önce gitmek için uzun bir yol olduğunu ve onun görüşüne aykırı insanlar hükümete katılma fırsatı buldu. Ancak, bu vakıf zaten atılmıştır.

çağdaşlarının anılarına göre, Kral Charles 1 yürütülmesi yakın bir şok durumunda bu kanlı gösteri boyunca mevcut olan insanların büyük bir kalabalık çekti. cellat eski egemenliğin saçlarından kesik baş kaldırdı zaman doruğa çıktı. Ancak, bu tür durumlarda geleneksel, devlet suçlu ve hain aittir etkisi sözcükler, kulağa değil.

Yani, 1649 yılında bu kralın dönemine kadar kanlı son verdi. Ancak, on bir yıldır, ve İngiltere tarihinin daha geçer bu eski ırkın temsilcilerinin tahta Restorasyon Stuarts denilen bir dönem, yeniden yükselmek geliyor. İkinci İç Savaş ve Charles 1 yürütülmesi onun başlangıcı vardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.