FormasyonÖykü

Basit bir soruya karmaşık cevap: Kim pusulayı icat etti.

Size bir bilmece tahmin etmek sunuyoruz:

Sen, yolda kaybolmak yok

avuç manyetik bir iğne ile bir kutu kapatma.

Bu rotayı kapatmaz

Ve bu hedefe yol açar.

Kolayca, elbette, tahmin edebilirsiniz bu - pusula. Bu haklı insanlığın en büyük icatlarından dört kategoriye ait büyük bir buluş olduğunu, korunmuş ve günümüze kadar kullandı. Pusula denizlere gezinmek için gezginlerinizi yardım ettiğin ilk navigasyon cihazı vardır.

pusulanın yapının özü - manyetik bir iğne, küçük bir mil ve her yönde serbestçe dönebilmektedir monte edilir. Kuzey ok noktaları manyetik kutba. Harita üzerindeki konumu gereği yeryüzünde olan diğer nesneleri olduğunu. Bunun için, su üzerinde değil, aynı zamanda karada sadece yönlendirmek için bir pusula kullanın.

pusula icat ve kimin pusula icat edilmiştir nerede sorusu tam cevap fark etmez. Uzun bir süredir, henüz demir manyetize yönüne göre keşif, Çin'e ait olduğu düşünüldü. çölde sürüş pusula benzerlik başlangıçta yönlendirme için de kullanılır. Buluşun ve ülke pusula icat ettiği cihazın üstünlüğü, Hintliler, İtalyanlar, Araplar, Fransız meydan. tüm argümanları ve deliller mevcut yanlışlıklar, tutarsızlıklar. Ne yazık ki, yargıda hayatta etmek, bu keşfin kayıtlar sadece denizcilerin kanıt pusula icat değil kimin bilim adamları ve varsayımların sunumunda olduğunu.

Üçüncü yüzyılda ise M.Ö., zaten Çin bilim adamı Hen Fei Tzu aittir pusula, ilk açıklama vardı. Ahşaptan veya bakır bir plaka üzerine yerleştirilmiştir saplı cilalı bir kaşık, bir benzerlik. ışık kılavuzu plaka üzerinde tespit edilmiştir. Greft uçağı temas etmeyecek şekilde manyetit bir kaşık yerleştirilmesi, bu döndürmek başladı. Işığın yan bağımsız bir durak güneye anlamına sonra sapı işaret etti.

Pusulayı icat Çinli efsane vardır. Cetvelin devrinde Huang Di büyü yardımıyla kötü ruh kalın sis sertçe olduğu bir büyük savaş oldu. Bu pozisyonda, asker savaşamadım: onlar etrafındaki şey göremedik, nerede arka ve ön nerede anlamadı. Düşman aniden sis dışarı görünür ve ölümcül bir darbe vurmuştur. Durum çok içler acısı. Sadece bir yüksek resmi Feng-hou onun arabası ve düşünce oturuyordu adını verdi. O, bu durumdan bir çıkış yolu arıyordu. Işığa doğru gezinmek için yardımcı olacağını şey ile gelip gerekliydi. Adam çok akıllıca oldu. savaş gürültüsü altında o moda savaş arabası ve onun rakam daima güneye uzanmış kolu çekti biraz demir adam, set dönüşler rağmen nerede arabası. Feng Hou ve ilk pusula mucidi bir efsane olarak kabul edilir.

Gün boyunca ışık tarafın belirlenmesi için bir manyetik cihaz ilk 1044 yılı tarihli bir Çin kitabında geçiyordu. 44 yıl hafifçe eserinde Çinli bilim adamı Shen Ko geliştirilmiş pusula tanımladı. Şu anda, bu versiyon pusulanın ilk mucitler sorgulamaya sadece Çinli olduğudur. Tartışmasız bir - Çince ilk ülkelerden pusulanın ilkesine düşündüm. Zaten Çin gemilerinin mevcut pusula kıç içinde XI yüzyılda.

Avrupa XXII yüzyılın başında, muhteşem buluşla Arap tüccarlar sayesinde tanıştı. Zaten tüm gemiler tüccar üzerinde XI yüzyılda - Araplar pergel var. Daha sonra pusula bir ahşap tahta veya manyetize okla içine yerleştirilen bir tüp sürüklenen su bir kase. (Arapça tekne pusula sürekli kuzeye göstermiştir suya dalmış demir balık şeklinde yapılmıştır.) Araplar İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya, İngiltere'de bir pusula denizcileri kullanmaya başladıktan sonra. Bu pusula yardımı ile, nerede kuzey ve güney öğrenebilirim. Bu zamanlarda, kolaylık olması için pusula kapak camını tahmin etti.

Geliştirilmiş modeli pusula XIV yüzyılda İtalyan Flavio Dzhoyya icat etti. dünyanın diğer bölgelerinde tanımlanması kolaylığı için, o on altı bölüme pusulanın çemberi kırmaya önerdi. O da bir damızlık ok ekleyerek rotasyon fonksiyonu geliştirilmiş.

Pusulayı icat tam olarak kim olduğunu bilmek için, biz zaten muhtemelen olamaz. Son zamanlarda bu konuda çok fazla şüphe. Bir şey açıktır: basit ve çok zeki cihaz insanlığın gelişiminde dev bir adım yapmak için yardımcı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.