FormasyonÖykü

Çelyabinsk şehrin tarih. Chelyabinsk kentinde Günü. Chelyabinsk arması

Çelyabinsk - nüfus açısından Rusya'da 7 yer işgal eden bir şehir. Nedeniyle coğrafi konumu genellikle doğru önemli bir ulaşım merkezi ve Rus bölgeleri arasında bir bağlantı olarak rolünü yansıtan Sibirya, ağ geçidi denir. Ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden biri haline Chelyabinsk ve dönüşümün tarihçesi ülkemizin geçmişte ilgi duyan herkes tarafından ilginçtir. Bu nedenle, yazıda ayrıntılı olarak tartışacağız.

Çelyabinsk adının Tarihçesi

Şu anda, en makul versiyon yer adı "prens" ya da "eğitimli" olarak tercüme Türk kelime "Çelebi", türetildiği uygun olarak kabul edilir. O kale Chelyaba ilk yerleşimcilerin torunları hikayelerini dayalı bir görüş de bulunmaktadır, Başkurt yani. E. "Silәbe" ( "depresyon"), bu yüzden, çünkü yolun ismini verdi. son sürümü dolaylı 1742 yılında Çelyabinsk kalesinde oldu notları ünlü ortaçağ Alman gezgin Ioganna Gmelina tarafından doğruladı.

vakıf

Urallar ve Sibirya sınırında bulunan bir kale olan ihtiyaç, geri XIX yüzyılın başlarına dayanıyor.

Resmi olarak bildiği ismiyle Çelyabinsk kurucu yıl - 1736 th. Bu büyük Başkurt köyü Chelyaba Albay AI Tevkelev (Kutlu Muhammad) Rus kale koydu etapta sonra oldu. O arazi sahibine Tarkhan Taymasov Shaimova onayı ile inşa edilmeye başlandı. Bu, zaman içinde, Başkırlar vergilerini ödeyen vergiden muaf olduklarını nedeni oldu. Daha sonra inşaat yönetimi Çelyabinsk kale bazı haberlere göre, birkaç yıl önce, komuta adına, şehrin kuruluşundan için bir yer arıyordu Majör J. Pavlutsky, emanet edildi.

XVIII yüzyılın ilk yarısında

Daha önce bahsedildiği gibi, 1742 Chelyabinsk (kent tarihine birçok şaşırtıcı gerçekler içerir) I. G. Gmelin ziyaret etti. O kalenin ilk açıklama oldu. Bu belgeye göre, ancak, büyüktü, nehir Miyass güney kıyısında olduğunu ve tahkimat planına Miyasskuyu benziyordu. Aynı zamanda, o yaklaşık 60 fathoms (160-170 m) bir uzunluğa sahip olan her hangi bir arka plandaki kereste, sadece bir tahta duvar vardı.

Chelyabinsk içinde 1748 yılının baharında İset ilinin ana katedral haline İlk taş kilisenin yapımına başladı. Yakında, şehir aktif genişletmeye başladı ve çeşitli kamu kurumları vardı.

XVIII yüzyılın ikinci yarısında

Vali A. Veryovkin bir kuşatma Pugachev dayanacak zaman kendi tarihinin en önemli olaylardan biri yıl, 1774 yılında meydana geldi. Ama birkaç ay sonra isyancılar Chelyabinsk giriş başardık ve yetkililer tarafından ele. Kentin kurtuluş Genel IA Dekolong takviyelerle geldi yardımcı oldu.

Eğer bir şehir olarak, Chelyabinsk yılı kurucu şeye ilgi varsa, bu 1781-inci - Kalenin kuruluşundan sonra 45 yıl. bir kale büyük bir yerleşim dönüştü ile O Başkurt köye çok zaman aldı. Bu gerçek onu ilçe kasaba durumunu ödüllendirerek kutlandı. Buna ek olarak, Catherine ikinci katın kararname Chelyabinsk hangi kalkanın alt bir taşra yüklü deve tasvir onaylandı.

1788 yılında Çelyabinsk küresel bir olaydı: S. Andrievskiy liderliğindeki bir grup doktor, o, şarbon belirtileri çalışılan bu hastalık adını verdi ve ölümcül hastalığa karşı korumak için bir serum icat etti.

XIX yüzyılda

yeni yüzyılda ticaret ve zanaat gelişmesi ile kutlandı. Nedeniyle XIX yüzyılın ortalarına geleneksel kervan yollarının (Chelyabinsk arması bu gerçeğin bir yansımasıdır) üzerindeki coğrafi konumu ve konumu nedeniyle, kent sıkıca Urallar arasında fuar lider konumda almıştır. Ancak, hızlı büyüme 1892 sonrasında meydana geldi. Rus İmparatorluğu'nun Avrupa iller ile Chelyabinsk bağlı demiryolunun tamamlanmasıyla birlikte yer aldı. Yekaterinburg - - Tyumen kenti atlamasına O Alexander the önceden teklif edilen proje Kazan üzerinden bir demiryolu gerektirir yürürlükten Üçüncüsü, müdahale olduğu bilinmektedir. 1892 yılından bu yana, Trans-Sibirya Demiryolu doğuda uzatıldı. 1896 yılında demiryolu Ekaterinburg çalıştırma bölgeler arası ticaret alanında daha işgal Çelyabinsk lider pozisyona katkıda bulunmuştur. ticaretin ithal çayda - birkaç yıl içinde, yerel pazar ekmek alım / satım işlemleri açısından Rusya'da ilk ve ikinci olduğunu söylemek yeterli.

XX yüzyılın başlarına Çelyabinsk

1897 yılında, yaklaşık 20 000 kişinin Çelyabinsk nüfus. Bu durumda, tren istasyonu çevresinde yeni yerleşim ortaya çıkması ile ilişkilendirilmiştir keskin bir artış gözlendi (Bu konuda ayrıntılı bilgi Chelyabinsk kentinde tarihinin müzeyi ziyaret ederek bulunabilir).

Buna paralel olarak, şehir modernize ve vb dini okul, kadın progymnasium, bir teknik okul, ticaret okulu gibi farklı alanlarda, okulları açıldı .. Demiryolu Kulübü ve Halk Evi inşa edildi. girişimcilik alanında, Chelyabinsk, yaklaşık 1500 ticari ve endüstriyel kuruluşlar, yaklaşık 30 milyon ruble yıllık toplam cirosu vardı. Sürekli açık ticaret ofisleri ve son derece modern zaman makinesi ve ekipmanların Rus İmparatorluğu'nun temini dahil yabancı şirketlerin onlarca.

gelişimin hızlı dinamikleri ve hatta Zauralskaya Chicago tanındı Chelyabinsk (yukarıda sunulan XVIII-XIX yüzyıllarda kent tarihine) büyümenin hızlanmasına için. Zaten 1910 yılına dokuzuncu yıl şehrin nüfusu üç kat arttı ve 1917-th tarafından - 70 000 kişiye yükseldi.

Sovyet gücünün ilk yıllarında devrimci olaylar sırasında Chelyabinsk Tarihçesi

Ekim 1917'de kent sonra, Rus İmparatorluğu geri kalanı gibi olayların bir kasırga oldu. korunmuş tarihi belgelere göre ve İşçi Konseyleri gücünü görgü tanıkları barış değil, aynı zamanda silah zoruyla sadece tanıtıldı.

Tarihsel bilim arasında bir tam ölçekli bir iç savaş sonrasında, May 14, 1918 patlak varsayılır dikkat çekicidir Çekoslovak Kolordu isyanı w / e. Çelyabinsk istasyonu. Hatta siyasi istikrarsızlık koşullarında, şehir geliştirmeye devam etti. Özellikle, 1918 yılında, bölgenin tahıl sağlanmasında önemli rol oynayacak olan operasyon Çelyabinsk asansör, içine koydu.

Chelyabinsk içinde 1919 ortalarında tamamen restore ve yeni bir hükümet oluşturdu ve o il merkezi haline geldi ve daha sonra 3 Eylül 1919 ile - ilçe.

Savaş öncesi dönemde

Erken 1934 yılında Çelyabinsk bölgesi Merkez Yönetim Kurulu kararı ile kuruldu. Şehir idari merkezi haline geldi ve 1937 yılında dar Kaganovichgrad yeniden adlandırma kurtuldu.

Aynı zamanda, hiçbir zaman bir an için Chelyabinsk endüstriyel gelişimini durdurdu. 1919 tarafından kentte 1930 yılı başından itibaren sadece 2 şirket varsa aşındırıcı, Traktör, ferroalyaj, makineyi-aracı ve çinko bitkiler çalışmaya başlamış olduğunu söylemek yeterli.

Büyük Vatanseverlik Savaşı

İkinci Dünya Savaşı Chelyabinsk (daha sonra söylenecek XX yüzyılın sonunda kent tarihine) sırasında zırhlı araçlarda ordu sağlamada önemli bir rol oynamıştır.

Savaşın başından itibaren şehir kurtarılanlar yüzbinlerce aldı. Sonuç olarak, Çelyabinsk nüfus 630,000 kişiye ulaşan, 2.5 kat büyüdü. 200'den tahliye işletmelerin temelinde, yerel sanayi ile birleştirilmesi ile endüstriyel devleri CHKPZ, CMP ChTPZ kurulmuştur. Buna ek olarak, 1941'den 1945'e kadar, Çelyabinsk (şu anda şehrin tarihçesi - Sovyet halkının kitlesel emek kahramanlık hikayesi) tankı sanayi, mühimmat, orta makine yapım ve güç Halk Komiserleri koltuğu oldu.

Bu dönemde Kharkov motor bina ve Leningrad Kirov Plant tahliye yerel traktör fabrikasının bir bağlantı kapasitesi vardı. Bu rekor sürede, tanklar T-34 üretimine yol açacaktır. Savaş için İkinci Dünya Savaşı 60000 dizel motorlar sırasında zırhlı araçlar Chelyabinsk üretildi izledik. Buna ek olarak, Kolyuschenko adlı fabrikasında ünlü "Katyusha" üretimi hakim. 1941-1945-m Chelyabinsk Şirketler sırasıyla üretmek ve dizel motorlar, mühimmat, zırhlı araçlar için elektrik donanımı, VMS için parça ve vagonlar ve zafer için gerekli diğer ürünler.

Savaştan sonra,

kazandıktan sonra Çelyabinsk makine, teçhizat ve Donbass, Stalingrad'ı geri insan gücü tedarikçisi oldu ve diğer Dniproges yerleşim ve ülkemizin önemli sanayi ve enerji tesislerini imha etti.

1947 yılında, o şehrin imar planında tarafından onaylandı. bunun uygulanması, yeni mahalleler ve sanayi tesislerinin sonucunda.

1960 olarak, şehir önemli ölçüde artmıştır ve yüksek öğretim kurumlarının sayısı ve 1976 yılında da Güney Ural ilk klasik üniversite oldu CSU açıldı.

şirket paslanmaz çelik boru, ferroalyaj ve kara araçlarının üretiminde lider konumunu aldı Özellikle Chelyabinsk hızlı sanayi büyümesi, 80'lerin başında kaydedildi.

şehir gelişmiş ve kültürel. Özellikle, 80'lerde ve Kurchatov "yeni yolla" 1200 koltuklarda odasının ve organ müzik, jeolojik müze ve anıtlar salonu Dram Tiyatrosu'nun yeni bir bina var açılmıştır.

Modern dönem

işletmeler, sosyal küre için maaş ödenmemesi ve altında finansman programlarının iflas damgasını olarak "palavracı" 90'lı yılların ilk yarısında, Chelyabinsk için zor dönemini haline geldi. Neyse ki, bu durum nispeten kısa bir zaman sürdü ve bu on yılın sonuna kadar, kent üretim çalışmaları ve birçok işletme ve fabrikalar dünya pazarında geldi kaldığı yerden devam ediyor. Kurtarma diğer alanlarda gözlenmiştir. Özellikle, hayvanat bahçesi, 1996 açılmıştır. 2004 yılında, yeni bir sayfayla doldurulan Chelyabinsk sokakların tarih, ünlü Kirovka yaya oldu ve turistler ve sakinleri için yürümek için favori bir yer haline gelir. İki yıl sonra Güney Urallar Devlet Tarih Müzesi'nin yeni binaya taşınması yeni bir bina açıldı ve 2009 yılında - 7500 seyirci kapasiteli buz arena "Traktör",.

Son on yılda Chelyabinsk gerçekleşti tanınmış etkinliklerle bakıldığında, patlamanın 7320 binanın hasar göktaşı, yıkılışını dikkat etmek mümkündür.

Chelyabinsk kentinde Günü

2016 yılında bu tatil özeldi. Sonuçta, şehir, 280 yılını kutladı! Çelyabinsk gün kutlamaları ve halk festivalleri 10 Eylül muhteşem belirtti. Toplam 60 etkinlik gerçekleştirildi. Yani 24 saat içinde hepsini sığdırmak nasıl, birkaç gün içinde festivali yayılmış imkansızdı ve başkentin birçok yıldızı katıldı.

Şimdi ilginç olaylar Chelyabinsk kentinde gerçekleşti biliyorum söyledi. Bugün o ülkemizin sanayi devleri biridir ve güvenle ileri bakar.

Eğer tarihi ve Chelyabinsk geleneklerine ilgileniyorsanız, Merakınızın müzeleri ziyaret ettikten sonra tatmin olur ve halk ile karıştırmak olacaktır kenti ziyaret etmeyi unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.