Gıda ve içecekÇay

Çay hakkında ilginç gerçekler, menşe tarih, kullanışlı özellikler

Çay - içki, dünya çapında bir favori: Her ülkede, sevdikleri içecek ve kendi kültüründe. Nerede çay Anavatanı? Nasıl yetiştirilir? Ne çay çeşitleri var? Çay hakkında Bütün bu ve diğer ilginç gerçekler bu yazıda öğreneceksiniz.

çayın tarihçesi

Eğer içki tarihine bakarsanız, çay hakkında bazı yeni ilginç gerçekleri öğrenebilir.

çay Anavatan - Çin. Dolayısıyla ülkenin farklı yerlerinde farklı denir içecek, adı. Rusya çay "cha" denir Hankou'ya, ili ile ticareti. Avrupalılar sanmyn limanları, Guangzhou ve Fuzhou, çay "ti" ya da "çay" olarak adlandırılan edildiği sakinleri de güneydoğudaki gemi demirli. Dolayısıyla Avrupa ve Slav ülkeleri arasındaki başlığında farkı. "Çay" - Örneğin, İngiliz "ti" demek, ve Rusça. içki kökeni tarihçesi - Çinlilerin liyakat ve o İngilizlere birçok ülke sayesinde sevilen - onlar çay, Avrupalılar, Amerikalılar ve Hintliler içme edildikten sonra. - Bu arada, Hindistan'da büyüyen çay hakkında bazı ilginç gerçekler var çay burçlar uzun süre orada büyür, ama içki sadece rahipler içti ve böylece 19. yüzyılda sadece çay kültürü yoktu.

Günümüzde çay 30 ülkede yetiştirilir. Bunlardan 4 prim içki üretmek: Yunnan, Fujian (Çin) Uji (Japonya), Darjeeling (Hindistan) ve Seylan (Sri Lanka) adasının güney.

Rusya'da Çay

Ülkemizde çay - favori içeceklerinden biri. Ne zaman ve nerede Rusya'da çay çıktı? Rus nedeniyle kendi üretiminin yetersizliği nedeniyle 17. yüzyılda tanıtılan ve hemen yüksek fiyat rağmen, insanların aşık oldu. Nasıl Rus çayı yaptı? Onun oldukça ilginç kökenleri: İlk çalı ve ekili P. E. Kirillov tohumları, Çin'den götürmeye çünkü evde çay kaldırdı oldukça pahalı olan. Ama çay ıslah Hükümetin Ekim Devrimi'nden önce devreye olmamıştır.

Sovyet çay üretimi üstün bir seviyeye ulaştı Birliği ve devletin önemli görevlerinden gelişi ile değişti durum Krasnodar, Azerbaycan ve Gürcistan'da klasik çeşitleri yetiştirmek için değil, aynı zamanda daha soğuk bölgelerde üretime uygun ürünler elde etmek değil sadece oldu. Sovyetler Birliği'nde Kendi çay üretimi sadece vatandaşların ihtiyaçlarını sağlamak, aynı zamanda diğer ülkelere ürün ihraç sağlar değildir. SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsız bir ülkede fabrikadan çıktı.

Rusya'da bugün, çay% 95 - İthal ve yapımcı ülkeler arasında Çin, Hindistan ve Türkiye hakimdir.

çay faydaları

kahve veya çay - - insanlar için zararlı olan Fransız Devrimi sırasında, bir doktor içecekler hangi öğrenmek için bir deney karar verdi. ölüme mahkum iki mahkum günlük içki kahve ve çay 4 büyük bardak haline gelmiştir. çay içti edenler, 76 yaşında olmak yaşadı. İkincisi - 82'ye kadar onların doktor 62 yıl kadar yaşadı izleyin. O herhangi bir kahve ya da çay içmedi. Yararları ve içecek zararları herkese tanıdık değildir. Dolayısıyla bunu detaylı bir şekilde artı ve eksilerini göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İyi ile başlayalım:

 1. canlılık ve enerji verir, bu, metabolizmayı canlandırmak kalp, kan damarları, sindirim ve sinir sistemlerinin etkinliğini normalleştirmeye yardımcı olur.

 2. Bu tür bakır, demir, florür, manganez, kalsiyum, çinko gibi iz elementleri içerir.

 3. Bu habis tümörlerin büyümesini engeller ve kanserli hücrelerin dejenerasyonu riskini azaltır.

 4. İçecek tanen İçinde bulunduğu bazı bakterileri öldürür ve stomatit, boğaz ağrısı ve bağırsak enfeksiyonları önler.

 5. Bu kilo kaybı teşvik ve cildin durumunu iyileştirir.

 6. çay düzenli tüketimi serebral tromboz, ateroskleroz ve hipertansiyon oluşumunu azaltır. Bu damar içinde yağ tabakalarının oluşmasını yavaş içecek yeteneği elde edilmektedir.

 7. sıcaklıklara rağmen, yaz 1-2 derece sıcak çay cilt sıcaklığı damla sonra, en iyi içecektir.

içecekten Hasar

çay parası açıktır. zararı var?

 1. Günümüzde çoğu ticari çay vücut için iyi değil boyalar ve lezzetleri çok sayıda içerir.

 2. Birçok kişi iç organları yakar ve ağrılı değişikliklere yol açar sıcak çay içmek.

 3. Bu saatten sonra o tatlar, lipidleri, fenol bulunmaktadır ve uçucu yağlar okside başladıkça Taze çay yaprakları, 20 dakika içinde tüketilmelidir.

 4. Güçlü çay içeceği içtikten sonra uykusuzluk ve baş ağrısı neden olur kafein ve tein, büyük miktarda içerir. Buna ek olarak, güçlü çay kalp üzerinde olumsuz etki.

 5. Sabitlemek etkisine sahiptir olarak kabızlık muzdarip insanlar, yeşil çay kullanımını terk etmelidir. Buna ek olarak, içecek, bu tür uzun süreli kullanımı diş minesi yok olmasına neden olmaktadır.

 6. Kan basıncını düşürür olarak Gipotonikam, yeşil çay içmemelisiniz.

çay gibi itibariyle belirsiz! Yararları ve bunun zararları elele gidin. Eğer bira doğru teknik takip ve aşırıya kaçmadan içme Ama eğer içki tek tatmin ve yarar sürer.

çay çeşitleri

Çay, tedavi tiplerine bağlı olarak 4 tipe ayrılır:

 • siyah;

 • yeşil;

 • kırmızı;

 • beyaz.

mavi, turuncu, kahverengi çaylar bu çeşit vardır - yukarıda arasında bir ara pozisyonu işgal.

Siyah ve yeşil çay baikhovi, preslenmiş ve çıkarılan olabilir.

Buna ek olarak, çay üretiminin ülke ve üretim bölgesi olan türlere ayrılmıştır. Her bir bölgede üretilen bazı tür.

Ticaret çay - mağazada satılmaktadır biri. Bu farklı tip ve sınıflarda bir karışımı (karışım) ve sadece farklı alanlarda değil büyümek bitkilerin 10 ila 25 çeşitlerden içerebilir, fakat dünyanın farklı yerlerinde olabilir. Karıştırma tadımcılarının yapan. harmanın kalitesi yer, saat ve hasat yöntemi, ilk ve son işlem niteliğini giderek artan bağlıdır.

Tedaviler çayın kimyasal bileşimi, tat ve aroma etkiler. soldurma, haddeleme, fermente edilmesi, kurutulması, ayırma, paket: işlem 6 tipi vardır.

çay soldurma zaman, yaklaşık 8 saatlik sıcak hava kullanılarak kurutulur. Bu prosedür aşırı nem kurtulmak için yardımcı olur.

çay büküm ve sıkarak yaprakları özel makinelerde alınır - scooter. Bu aşamada, uçucu yağlar tadı etkileyen, gelecekteki, içki üretilmektedir. Bundan sonra, çay küçük yapraklar titreşim daha büyük ayrıldığı bir ekrana gönderilir.

Tüm fermentasyon, oksidasyon ve hücre sap fermentasyonu. işlem 35-40 derece arasında bir sıcaklıkta 4 saat devam eder. Sonuç olarak, çay değişiklikleri renk, kafein aktive ve tanen miktarını azaltır.

çay kurutulurken yaprak 110-120 ° C'de yaklaşık 20 dakika boyunca makinesinde kurutulur. Bu prosedür,% 6-7 nem azalmasını sağlarlar ve işlemin, ürünün raf ömrünü uzatmaktadır.

çay sıralama yapıldığında farklı örgü boyutları ile bir elekten elenir. Elde edilen ürün çay fabrikaları tarafından taşınır.

paketleme çay karıştırma oluşur ve ambalaj yaprak toplanır hangi gösterdiğinde.

Nasıl çay yapmak için?

içki tadı önemli adımlar bağlıdır. Ne?

 • Su yumuşak, kokusuz olmalıdır. Bu mağazada satın alınabilir veya filtrelenmiş take. o 1 kez olmalıdır kaynatın.
 • 60-85 derece - bira siyah ve kırmızı çaylar için su sıcaklığı, beyaz ve yeşil için 95 derece, geçmemelidir.
 • Hiçbir durumda metal bir kap içinde çay demlemek gerekmez. Bu amaçla, ideal bir kil, porselen, toprak su ısıtıcılar ve Fransız basınında için.
 • Büyük yapraklı çay sonra, 150 ml su alırsa. Daha sonra 250 ml - ince ise.
 • Demleme su ısıtıcısı önce zorunlu olarak sıcak su ile durulanır.
 • Aşılayın çay 5-7 dakika olmalıdır.

tat artırmak için, her zamanki limon ve şeker, baharat, kurutulmuş nane yaprakları, kekik, kuru meyve, taze meyve dilimleri ilave olarak, çaya ekleyebilirsiniz.

Ve Çay hakkında bazı ilginç gerçekler, biliyor musunuz?

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.