FormasyonÖykü

Brest Kalesi Tarihi. Brest Kalesi Kahramanları

Bazı kaynaklarda Brest Kalesi tarihi 1941 yılında onun kahramanca bir feat önce bir yüzyıl başladığını iddia ediyor. Bu biraz doğru değildir. Kale uzun varolmuştur. Şehirde Berestye (Brest tarihsel ismi) ortaçağ kalesinin Komple yeniden 1836 yılında başladı ve 6 yıl sürdü.

Hemen 1835 yangınından sonra Çarlık hükümeti bunu ulusal öneme sahip Batı karakol durumunu vermek için, gelecekte, kale modernize etmeye karar verdi.

ortaçağ Brest

Svyatopolk ve Jaroslav - kale tarihleri 11. yüzyıla, bunun söz iki büyük prensler arasındaki taht mücadelesinin sahneleri tarihçeyi yakalar tanınmış "Bygone Yılın Hikayesi" bulunabilir.

Çok konuma sahip - iki nehir arasındaki bir burunda Batı Bug ve Mukhavets, Berestye yakında büyük bir alışveriş merkezinin adını almıştır.

Antik çağda, tüccarın hareketinin temel yolu nehirler vardı. Ve burada bütün iki su yolları batı ve tersi doğudan mallarının fırsatı verildi. Karadeniz steplerinden ve Ortadoğu'da - Bug Nehri Polonya, Litvanya ve Avrupa'ya almak ve Pripyat ve Dinyeper aracılığıyla Mukhavets üzerinde olabilir.

Bir tek Brest ortaçağ kalesi ne kadar güzel olduğunu tahmin edebilirsiniz. Fotoğraf çizimler ve erken dönem kale çizimleri - nadir, sadece müzelerde olarak bulunabilir.

Nedeniyle bir Devlet ve kendi yolunu şehir düzenlemenin yetkisi altında Brest Kalesi daimi transferi, plan ve karakol ve köy küçük değişikliklere uğramıştır. Bazıları zamanın taleplerine esinlenmiş, ancak, Brest Kalesi fazla beş yüz yıl orijinal ortaçağ karakterini ve uygun ortamını muhafaza edebildi.

1812. The French içinde kale

Brest sınır coğrafya hep kent mücadelesinin nedeni olmuştur: 800 yıl Brest Kalesi Tarihçesi egemenliği ve Litvanya, Rzeczpospolita yakalanan Turov Düklük (Polonya) ve sadece 1795 yılında Brest Rus topraklarının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Ama Napolyon'un Rus hükümetinin işgalinden önce antik kale büyük önem verilmektedir. 1812 Brest Kalesi Rus-Fransız Savaşı zamana kadar halk onun yardımı söylenen güvenilir bir ileri karakol olarak statüsünü teyit ve düşmanları yok eder etmiştir.

Fransız da kendileri için Brest terk etmeye karar vermişti, ancak Rus birlikleri, kale recaptured Fransız süvari birimleri üzerinde çarpıcı bir zafer kazandı.

tarihi karar

Bu zafer mimari tarzı ve askeri önemi zamanın ruhuna uygun bir ortaçağ kalesi çürük yeterince yeni ve güçlü güçlendirilmesi, yerinde inşa etmek çarlık hükümeti ele almak için bir başlangıç noktası oldu.

Ve ne Brest kale kahramanlar hakkında savaş 1812 yıl? Sonuçta, herhangi bir askeri eylem umutsuz daredevils ve vatanseverlerin katılımı söz konusu. İsimleri daha sonra kamu geniş çevrelere bilinmeyen kalır ama cesaret için ecirleri onlar İmparator İskender'in elinden almış olması mümkündür.

Brest Yangın

1835 yılında antik bir yerleşim yutan bir ateş, Brest Kalesi genel yeniden inşa sürecini hızlandırdı. Daha sonra mühendis ve mimarların planları tamamen yeni bir mimari karakter ve tesislerin stratejik önemini inşa etme yere ortaçağ binaları yok etmek olmuştur.

Yangın kale yaklaşık 300 binaları tahrip ve bu ironik, el ve imparatorluk hükümeti üzerinde olduğu ortaya çıktı ve inşaatçılar için ve şehir nüfusuna.

imar

nakit para ve malzemelerin şeklinde yangın kurbanları tazminat Verme, hükümet kalesinde değil yerleşmeye ikna etti ve ayrı - koruyucu - iki kilometre karakol, böylece kalenin tek işlevi sağlar.

Brest Kalesi Tarihçesi böyle görkemli bir yeniden yapılanma hiç tanımadığı: Ortaçağ kale yerle bir edildi ve onun yerine kalın duvarlı güçlü kalesi büyüdü asansör köprünün tüm sistemi, zaptedilemez ile ravelins donanımlı kalesi kaleleri ile, üç yapay adalar bağlayan dar pervaz vasıtasıyla savunucuları maksimum kırılması sırasında korunmuş olur sağlayan on-toprak duvar.

Koruyucu yetenekleri 19. yüzyılda fortress

tabii ki, düşman saldırılarını geri püskürtmek önemli bir rol oynar, koruyucu yapılar, ek olarak, aynı zamanda önemli ve sınır kalesinde hizmet veren iyi eğitilmiş asker sayısıdır.

Koruyucu kale strateji inceliklerini mimarlar tarafından tasarlandı. Yoksa neden ana güçlendirilmesi sıradan asker kışlası değer vermek? askerinden her düşmanın olası saldırıları yansıtmak için bilinçaltında hazırdı, iki metre kalınlığında duvarları olan bölgelerde yaşayan, kelimenin tam anlamıyla yataktan fırladı - Günün her saatinde.

Kalenin 500 Casemates kolayca birkaç gün boyunca tam kol ve hükümlerine 12.000 asker uyuyor. kışla kadar iyi onların varlığı pek Deneyimsiz tahmin edebileceği bir, meraklı gözlerden gizlenmiş edildi - onlar aynı on metrelik setin kalın idi.

Kalenin mimari çözümlerin bir özelliği çıkılmaz bir bağlantı kendi imkanları oldu: yangın ana kalesi kapsadığı çıkıntılı kulelerine ve adalarda bulunan kaleleri dan, ön koruma, odaklanmış bir yangın yapmak mümkündü.

Kale 9 kale bir halka ile takviye edilmiştir, bu hemen hemen sağlam hale gelmiştir: her biri bir bütün asker garnizonunu (250 görevlilerin olan), artı 20 silah uygun olabilir.

barış zamanında Brest Kalesi

Ölçülen devlet Brest sınırında sakin döneminde yavaş bir hayat yaşadı. Ve şehirdeymiş ve kale hizmet kilisede gerçekleştirilen, imrenilecek düzenlilik hüküm sürdü. kalede birçok kilise vardı - hala yapamadım herhangi bir şekilde askeri bir kilise çok sayıda uygun.

subay ve yetkililerden toplantıları için binada yeniden inşa edildi yerel manastırın biri Beyaz Sarayı aradı.

Ama kalede zaman sakin dönemlerde oraya o kadar kolay değildir. Kalenin "kalbine" Giriş dört kapılarının oluşuyordu. Onların erişilememesi, Brest Kalesi mevcut durumunun bir sembolü olarak Üçü. müze Eski kapısı ile başlar: Kholmsk Terespolsky, Northern ... Her biri gelecek savaşlarda onun birçok savunucularına yönelik cennete geçidini haline emri verildi.

Birinci Dünya arifesinde Ekipmanları kale

Avrupa'da kargaşada, Brest Litovsk kale, Rus-Polonya sınırındaki en güvenilir tahkimat öyle kaldı. Kalenin ana görevi - hayır, modern silah ve teçhizat vardı "ordu ve donanma, serbest hareket etmesini kolaylaştırmak için".

silahların 871 birimler arasında yalnızca% 34 modern koşullarda savaş gereksinimleri, kalan silahlar eski edildi buluşuyor. Ek silahlar fazla 3 millik bir mesafeden çekim yeteneğine sahip eski kalıpları hakim. Azından bu sefer, potansiyel bir düşman vardı o harçlar ve topçu sistemleri .45.

Kalenin 1910 havacılık taburda ilk hava gemisi emrinde idi ve 1911 yılında Brest-Litovsk özel irade-i seniyye kendi radyo istasyonu ile donatılmıştır fortress.

20. yüzyılın ilk savaş

Birinci Dünya Savaşı nispeten sakin bir meslekte Brest Kalesi bulundu - inşaat. Yakın ve uzak köylerden köylüler tarafından çekiciliğine aktif daha kaleleri inşa edilmiştir.

o dağıldı ve garnizon mücadele karakol kayboldu Kolordu sonuçlandı askeri reform arifesinde kırdı değilse kale iyi korunmuş olacaktır. Brest-Litovsk kalesinde Birinci Dünya başında çekilme sırasında en sağlam ve gelişmiş karakol yakmak zorunda kaldılar yalnız milisleri idi.

Ama kale yirminci yüzyılın ilk savaş ana olay askeri eylemlerinden dolayı değildi - Brest barış anlaşması kendi duvarları içinde imzalandı.

Anıtlar Brest Kalesi Onlar farklı tipi ve niteliği var ve onlardan biri o zamanlar antlaşma için bu önemlidir.

insanlar Brest kahramanlık öğrendiğimiz gibi

Çoğu Çağdaşları Sovyetler Birliği, Nazi Almanya'nın hain saldırının ilk gününde olaylarıyla ilgili Brest kale biliyorum. Bu konuda bilgi beklenmedik şekillerde Almanlar kendilerini tanıttı, bir kez değil göründü: sonra bulundu ve askeri gazetecileri yayınlandı kişisel günlükler de Brest savunucularına, kahramanlığına için istemeyerek de olsa hayranlık gösterilir sahip.

Öyle oldu yılında 1943-1944. O zamana kadar, daha geniş bir kitleye kalenin kahramanlık hakkında bilinmeyen oldu ve Brest Kalesi "kıyma makinesi" kahramanlarının kurtulan, üst düzey askeri yetkililere göre, genellikle, savaş esiri olarak kabul edilir korkaklık gelen düşmana teslim oldu.

Bilgi yerel kavgalar Temmuz ayında ve hatta Ağustos 1941 yılında kalenin içinde tochilis ve bu da hemen kamu olmadı. Ama şimdi tarihçiler kesin olarak söyleyebiliriz: Düşman uzun süre tutulan 8 saat, sürmesi bekleniyor Brest Kalesi.

Cehennemin başlama tarihi: 22 Haziran 1941

- çiçekler ve oyun alanları bölge içinde otlarla kaplanmış eski toprak duvar eşek,: beklenmiyordu savaş öncesinde Brest kale çok negrozno görünüyordu. Haziran başında kale konuşlu ana alaylar olarak, onu terk ve yaz eğitim kampına gitti.

22 Haziran gecesi, karakol neredeyse savunmasız oldu.

Tüm yüzyıllardır Brest Kalesi Tarihçesi henüz böyle dinsizlik bilmiyordum: Kısa yaz gecelerinin sabahın körü cehennem sakinleri için zift idi. Aniden, hiç ortada yokken, kale, topçu ateşi açıldı bunun mevcut herkesi sürprize uğrattı ve karakol topraklarına Wehrmacht'a den 17.000 acımasız "dostlar" aceleye gelmiştir.

Ama ne kan ne de korku, ne de ölüm arkadaşları kırmak ve Brest kahramanca savunucuları duramadım. Onlar Resmi verilere göre, sekiz gün boyunca mücadele etti. Ve iki ay - gayri resmi göre.

pes o kadar basit ve o kadar hızlı değil Brest Kalesi. Savunma 1941 Savaşın tüm diğer tabii bir alâmet oldu ve düşman kötü silahlı fakat hararetle Slavların vatan sevgisi öngörülemeyen kahramanlık kazanır onun soğuk hesaplama ve süper silah etkisizliği gösterdi.

"Konuşma" taşlar

Şimdi sessizce Brest Kalesi ne çığlıklar? müze onun savunucularına kaydını okuyabilir birçok eserler ve taş, korumuştur. Onlar aynı erkekler gibi, idareli kuru ve ciddi ses olsa bir veya iki hatlarında kısa deyimler her nesillerin gözyaşlarına dokundu çabuk alır.

Moskovalılar: - taş vurgu, kalp gözyaşları Ivanov, Stepanchikov Zhuntyaev ve bu korkunç dönemin rekorunu açtı. Bunlardan ikisi öldü ve kalan İvanov da o uzun söz verdiler olmayacağını biliyordum: "Son bombası vardı. , Pes Alive "ve ardından sordu:", yoldaşlar bizi intikamını ".

- çoğu belirgin 20 Temmuz 1941: kale taşına tarihleri kalan uzun sekiz gün tutuldu kanıtlar arasında.

Brest Kalesi, 1941: kahramanlık ve tüm ülke için savunucularının direncinin önemini anlamak için sadece tarih ve yerde hatırlamak gerekiyor.

anıt oluşturma

İlk defa Sovyetler Birliği (ve insanların görevlisinin) temsilcilerinin kale topraklarının işgal 1943 yılında oraya başardık beri. Sadece o zaman ve Alman asker ve subayların günlükler geçitlerin yayınlar vardı.

Brest bir efsaneydi önce ağzından bütün cephelerde ağzına ve arka geçti. kurgunun her türlü (hatta olumlu karakter) durdurmak ve yüzyıllardır Brest kale kahramanlığını yakalamak için, formalite olayları yapmak için, batı karakol, bu anıt için yeniden sınıflandırılmasını karar verildi.

1971 yılında - fikirlerin uygulanması birkaç yıl savaştan sonra gerçekleşti. Kalıntılar, yanmış ve duvarlar kabuklu - Tüm bu serginin bir parçası haline gelmiştir. Scarred binalar benzersizdir ve onların savunucularının cesaret delil kısmını oluşturmaktadır.

Buna ek olarak, Brest Kalesi anma Huzurlu yıllardır ben birkaç tematik anıtlar ve uyumlu kale müze eşsiz topluluk içinde harmanlanır ve titizlik ve kısalık bu duvarlar trajedi meydana vurgulayan daha yeni kökenli dikilitaşları bulundu.

Literatürde Brest Kalesi

Brest Kalesi hatta birkaç en ünlü ve tartışmalı çalışma kitabı S. S. Smirnova oldu. tanık ve kalenin korunması kurtulan karşı karşıya kalan yazar adalet geri ve daha sonra hükümet bir Alman hapishanesinde kalmak sorumlu tutulan karakterlerin, gerçek isimlerini temize çıkarmaya karar verdi.

Geçen yüzyılın ortalarında 50s - Ve o zamanlar en demokratik olmamalarına rağmen, bunu yaptı.

Birçok kitap "Brest Kalesi" yaşayan vatandaşlar hor görmüyorum, normale dönmesi için yardımcı oldu. yaygın basında yayımlanan şanslı olanlar bazılarının Fotoğraflar, isimler radyoda geliyordu. Hatta döngüsü radyo Brest kalesi savunucuları bulmaya kendini adamış, kurulmuştur.

Brest erlere ve komutanların savunucuları - Smirnov af karanlığından mitolojik karakteri gibi diğer kahramanları geldiği, üzerinde tasarruf iplik ürünü oldu. Bunlar arasında: Başlıca Gavrilov, Komiser Fomin, Semenenko Teğmen, Yüzbaşı Zubachev.

Brest Kalesi - bir anıt cesaret ve halk görkemi, oldukça maddi ve materyal. bugün yaşayan insanların kendi korkusuz savunucularına ilgili birçok gizemli efsaneler. Biz edebi ve müzikal eserleri şeklinde bildiğimiz, bazen folklor bulunur.

Ve bu efsaneler çünkü onun hakkında hatırlanması gereken layık Brest Kalesi feat, çağlar boyunca yaşamak ve 21 m ile 22 m ve aşağıdaki yüzyıllarda.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.