Haber ve ToplumFelsefe

Bir iyi eserlerin örnek ve insan hayatındaki rolleri

Her biri ne "sevap." Bilir Bazı fayda getirir Bu eylem, adam kendisi, ama kardeşi değildir. Böylece, fedakarlık etik ve ahlaki kişinin bir ölçüsü olarak hizmet vermektedir. Bir erkek diğerleri için ağırlıklı olarak yaşıyor ve kendileri için biraz varsa, toplum bu olduğuna inanmaktadır iyi bir adam tür -.

Bu makalede, "iyi iş" kavramını inceleyeceğiz ve iyi işler örnekleri bir malzemeden, en yaygın olarak düzenlenecektir. Bu insanlar sürekli karşılanmaktadır. Ama önce "iyi" ve kavramını dikkate almalıdır "kötülük".

İyilik ve kötülük

Belki ne burada ortak bir yerde bir tür yazılır, ama söylenmesi gerekir: "iyi" ve "kötü" - göreli kavramlar. Bütün bunlar bağlıdır değer sisteminin insan alır. - İyi ve bu Tanrı'dan insan soğukluğa katkıda - kötü mü Allah'ın bilgisine eşlik: değil göreli kategorileri ve mutlaktır ve çok özel aynı anda inananlar. Sen bakış herhangi bir puan yok. Ve iyi yanıtlar, Tanrı ve şeytan - adam kendisi. Çok uygun. insanlar get-hedonistlerin yüzden - Ama aslında insan davranışlarını tanımlayan bir koordinat sistemi olarak Tanrı'nın yeri, böyle zevk olarak dünyanın hemen hemen her olguyu, konabilir. Bunlar sırasıyla yer iyi ve kötü, zevk ve acı içinde var.

Bundan da iyi ve kötü anlayış bireysel olamayacağını gösterir, ama değişmez iyi ve kötü arasında hareket etmek gerekmez net bir çizgi olduğunu net bir inanç kalır. Doğru, her zaman onun hala iyi işler bir örnektir. Bu değerlendirmede bu çelişki ve sonsuz insan çatışmaları oluşturur. Bu çıkıyor, komik ve hüzünlü: fakir değil çünkü dünyada hüküm süren mutlak kötülük doğar, fakat iyi farklı anlayışlarının her kişi ayrı ayrı. Yaşam ve ölüm, zevk ve acı, sevgi ve nefretin: Bu kanıtlamak için, iyi işler, daha doğrusu, bir kişinin gördüğü veya her gün duyar sonuçları en önemsiz örneklerini almak gerekir.

Yaşam ve ölüm

bu iyi, ama belirli kararlar söz konusu olduğunda, o zaman perspektif değişikliği - Herkes bir kuşbakışı Hayata baktığında, o hayatı söylemek tereddüt etmedi. Örneğin, bir kişi ağır hasta, o ilacı yardım etmedi. Onun için Hayat - iyi veya kötü? ötenazi sayısında somutlaşan edildi soru. Dolayısıyla, mantıksal olarak iyi işler, bunların örnekleri arasında, bu etik ikilem kararına göre tedavi edilecek ne ortaya çıkar.

Eğlence ve ağrı

bu iyi, ve acı - - Herkes eğlenceli bilir kötüdür. Bu düşünce ile hemen hemen tüm canlı Modern insanlar. Ama geçerli olup olmadığını? Bu inanç "iyi işler" büyülü arazi yol açar olsun? Hayat örnekler her zaman böyle olmadığını gösteriyor. Hayat tatlı olurdu o baharat, onsuz - Zevk ve acı. Herkes senin doz uymayan durumunda ne olacağını bilir.

Bize özgü örneklerine dönelim. Veli çocuğunuz için hayatı kolaylaştırmak ve sadece bu yüzden ona (iyi işler örnek) para vermek istiyor. Noble? Evet. Bu ister bu çocuğa yararlıdır? Hayır. Neden? kolay para zorlanmadan elde Çünkü, yardımın sistematik ise, elbette acı ve ahlaki çürüme, bir gelecek vaat ediyor. Sihirli henüz gelmedi acı eğlenceli çocuk (ya da mutasyona uğramış) dönüştürür.

Aşk ve nefret (beğenmeme)

onun aniden doğası onun bütün dünya ruhunu nefret etseydi bu, insanlık için son derece talihsiz olurdu. Dünya üzerinde afetler ve diğer sorunlar başlayacaktı. Ama doğa (veya Tanrı'yı) insanoğlunu sevmiştir ve insanlar şu anda önünüzde sahip iyi işlerin bir örnektir.

Ebeveyn sevgi - iyi ya da kötü olduğunu?

Bir kişinin doğduğunda - neredeyse her zaman ebeveynler için bir keyif veriyor. Her şeyden önce, anne engin ve tükenmez bakımın dünyasına yeni gelen çevrili. Şimdi soru not: anne bakımı - edilmektedir iyi çalıştığına dair bir örnek? Tabii! Ama bazen anne bakmakta bir ilmik, bebek duş, onun bağımsız dürtüler olur. Ailesi (anne veya baba) gelecek kızı veya oğlu için kendi planları var çünkü.

Aynı zamanda onları seviyorum vazgeçmeden, üzerlerinde talihsiz yaşamın kötülüğü havalandırma, çocuklarını dövmek bazı kadınlar (ve erkekler) vardır.

Bazı kadınlar yalnız doğurmak ve hayatının denetimsiz bakım sadece sevinç çevrili çocuğun hayatını kırmak için% 90 şans ile sonuçlanan ikincisi. Böyle anneler bağımsız yaşama çocuklarını izin bilmiyorum çünkü. Bu durumda, "göbek kordonu, kopması" ağrı veya bir tarafa veya diğer tarafa doğru içerir.

Bütün bu baktığımızda, ben bir deyişle söylemek istiyorum Kurt Vonnegut ait (Amerikan yazar - XX yüzyılın klasik): "Bana biraz Aşk daha küçük, ama bir insan gibi beni tedavi"

trajik aşk - kötü mü yoksa iyi mi?

Şimdi, diğer bir durum: Bir erkek ve kız birbirini seven ve her şey yolunda. Ama sonra bir şey kırar ve o tam tersi bir çocuk veya atar. Terk adam kaçınılmaz trajedi olarak "ömür boyu aşk" sinirli düşünüyor. Daha az kalıcı gençler (kız ve erkek her ikisi de) gelişmeler beklemeden, ölümün kucağına gitmeyi tercih ederim. Yani iyi sevgisi kötülük dönüşmektedir var. Bunlar, onların paradoksal örnekleri iyi şeylerdir.

Ders MA Bulgakov

Örneklerin hepsi çok açıktır ki görünüyor ki iyi ve kötü - ontolojik özü, birbirine bağlı. üzerinde Woland fikrini hatırlayın yeryüzünde iz bırakmadan. bunun yerine bin kelimelik bir reklamda söylediği gibi, olduğunu. Ve hayattan alınan kişilerin iyi işler, sayısız örnekler, bu teyit edilir. kendi içinde her adım ışık ve gölge, gece gündüz hem de içerir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.