Haber ve ToplumFelsefe

Antinomi - a ... antinomi örnekleri

"Gıda sınıfı, örneğin, başka hiçbir gıda, ama yiyecek olmayan şeylerin sınıftır, gıda olmayan şeyler bazılarıdır." antinomy ayrı mantıkla kanıtlanabilir her biri iki özel biri diğer kavramlar, olaylar arasındaki sadece farklılıklar olduğunu.

çatışma

Belirli bir bilimsel teori içinde iki kavram arasındaki çelişki, kendi içinde her birini ayrı ayrı, var olma hakkına sahiptir. Yine karşıtlık çelişkiler farklıdır. tartışma farklı uslamlamalarının doğruluk ve hatadan ortaya çıkar. Bu çelişki mantığı farklı teorilerle aşılabilir. Ama antinomy üstesinden gelmek için, birlikte mantık veya teoriyi veya her ikisi şeyler ters gerekir. Antinomi -, aslında, bilimin gelişmesine bir teşvik. Böyle antinomiye olarak mantıksal tutarsızlıkları gidermek için farklı stratejiler vardır. Bu stratejileri düşünün.

antinomi

Bir, örneğin, yürütülebilir olarak "p ve p" olarak çelişkili formüller, o kırık değil olarak aslında, soru tabanının teorik sonucunu arayıp mantıksal teori sonucu bir tür kullanmazsanız diyor mantık bir yasa çelişkilerin yasaklanması. antinomiye anlamı bu stratejinin yatıyor.

Bu stratejinin bir örneği eski çağlardan beri "belirli bir yerde değil aynı zamanda hareket vücudun," formülünü biliyoruz ki ile kanıtlanabilir olan bu formüllerden biridir vücudun mekanik eylem izyasneniya resmiyete mantık Rogowski olduğu mantıksal sistem bazı tutarlılık tasarrufu sağlar. Antinomi hareket da hareket ile ilgili ifadeler deneme teori mantıksal sonuçlar kullanan bir nominal-mantıksal bir çelişki olarak anlaşılamamıştır. Şu anda antinomi tip formüller kullanmasına izin mantık sistemlerinin gelişmesi ile ilgilidir mantık alanında geliştirdi.

uyumsuzlukları

Bazı fenomenlerin açıklama doğrudan kullanılan teorik hipotez uyumsuz mantığının bir önlem - Başka bir strateji, bu Antinomi. Aynı anda iki şey tecrübe tarafından onaylandıktan zaman Antinomi, var olma hakkına sahiptir. soruşturma için böyle bir şey seçim başka şeyler ile uyumluluk nedeniyle var olma hakkına sahiptir. açıklık antinomiye için deneyimli şeyler arasındaki nedeniyle denge kaymasıdır. Bu antinomiye nedenlerinin mantık analizi kullanılarak, miktar ve kalite kontrolleri arttırarak elde edilir. bir şeyi inkar ederse, otomatik olarak diğer doğru olduğu anlamına gelmez, çünkü Ama bu, mutlak değildir. Tüm bunlardan sonra, şeylerin tüm sistemi inkar edemez ve buna çürütmek mümkün olacak şeylerin hangi söylemek mümkün değildir. antinomiye üzerindeki yansımaların zararlı etkileri vardır, o zaman engelleyen en zararlı sonuçlarını bir sistem geliştirmek için çalışıyor mantığı.

Soyutlama ve spekülasyon

Üçüncü strateji sistemi soyutlama ve spekülasyon karşıtlık ortaya çıktığı bir teoriye dayanarak, uygulama ile sınırlı olmasıdır.

Antinomi - yasaları ve aksiyomların formunda formüle edilen bir sistem, önemsiz olmayan bir metodolojik çalışma şeklinde saptanır. Bu karşıtlık açıklanamayan varsayımlar ve soyutlamaları ile teorilerine teorilerin teşvikler biçimsellikle olarak var saptandı. Çalışmalar soyutlama ve varsayımların kaynağı çatışkıları onların düzeltme kurşun ya da o kendisi için hiçbir karşıtlık yoktur yerini öğrenmek hedefliyoruz. Sadece antinomy - Bir dizi teorisi, kısıtlamalar çatışkıları veya paradoks tarafından tespit edildiği. Sonunda, antinomy (bunu anlamak verilen kavramların bazılarının örnekler) çelişkili değildir. bu sosyal teoriler ortaya çıktı kavramlar vardır ve bunlar gelişimin sonuna yaklaşan için önkoşul olarak algılanmaktadır - Bazen antinomy. radyasyon teorisine göre, spektral yoğunluk artan frekans ile artar. Bu, farklı sıcaklıklarda tüm vücut radyasyon yoğunluğu sonsuz olduğu anlamına gelir. Bu sağduyu ve doğru ölçüme göre imkansızdır.

Akıl ve Psikoloji

Saf aklın Herhangi varlığı diyalektik pim mantık şeması ile koordine edilir. fenomenlerin nesnel sentezine sebep uygulanmasında Oldukça başka takım. Sonra zorla zihin, onun birliğini ortaya koyan, ancak çelişkiler içinde dolaşmış, kozmoloji reddeder.

Antitetika yakalar ve kendi ağlarında zihin koyar. Aynı zamanda, aklın güven üzerine sakinleştirmeye izin vermedi, ama aynı zamanda onu şüphecilik teslim olup tabloların bazı korumak yaptı. Hem birinci olmasına rağmen, daha çok aklın antinomy olduğu, felsefe normal bane düşünülebilir. en açıklamak ve onun konusunu araştırmak yöntemini haklı fikirlere bakalım. sırf bütünlük ve fenomenlerin sentezi ile ilgilidir çünkü - bütünlüğünün fenomenlerin sentezine ilişkin Fikirler, kozmolojik kavramlar çağrılabilir. Paralogisms saf nedeni diyalektik psikolojinin temelini oluşturur. Ve saf aklın antinomy size rasyonel kozmolojinin temel bilgiler gösterilir. Ama bize zengin olarak algılamaya ve onun sahte büyüklükleriyle bir fikir olarak onları görmek için.

Bilim ve Felsefe

Dilin Antinomi - Her iki bilim ve felsefesi - yaşamın birlikte, ırk öğesi. Oysa onların arzularına karşı aynı anda vardır. Bilim ve felsefe - bu karşıtlık olduğunu. Ama onlar sadece - eylem iki alanı değil, eylem. Ve felsefe ve düşünce bilimi çekirdekten, gerçeklerden uzak utangaç eğilimindedir. Filozof şey şartlı ölü, örneğin, vardır ve bilim adamı atan kalbi vardır. Başka bir deyişle, genellikle kavramlar arkadaş olarak aynıdır. kendileri için bilim yapan kimse, hiç kimse tek aile anlayabilir. bilim ve felsefe aksine onlar gitmek zorunda olduğu farklı şekillerde açıklanabilir. Ve aynı zamanda bir ve diğer gerçeği kendileri ayarlamak onlar o sorunlardan uzak olabilir. Bilim, örneğin, diğer yandan, sıvı ve yumuşak bir sertliğe sahip olan, bir yandan. Mobil ve esnek, fakat aynı zamanda doğal olarak bükülmez, ancak felsefesi. Hepsi bu - doğası gereği bir karşıtlık durumu bir açıklama.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.