SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Listeriosis - bu nedir? Listeriosis - Belirtileri, Tedavisi, Korunma

Oldukça yaygın bir hastalık bugün listeriosis düşündü. Bu nedir? Bu hastalık çok tehlikeli bir sır değil. Ama onun nedeni nedir? Başlıca belirtileri ne eşlik eder edilir? tedavisi ve önlenmesi orada etkili yöntemler mı? o kendilerini korumak için bir türlü mümkün mü? Bu bilgiler herkese faydalı olacaktır.

Listeriosis - bu nedir?

Listeriosis bulaşıcı bir hastalıktır. Tıpta bu nevrellez, bir hastalığı dahil olmak üzere çeşitli isimler altında bilinir Dicle Nehri, listerellez vb. D. Belirtilmelidir böyle bir hastalık enfeksiyon olarak esasen lenfatik sistem ve sinir dokuları etkiler zaman olsun.

Hastalığın ilk madde S. Halfesom 1911 de tarif edilmiştir. 1926 yılında Cambridge Üniversitesinden (öncülüğünde araştırma bilim adamları J. Murray) , dokuya neden olan maddeyi tespit hastalar kobay ve tavşan almak için ilk idi.

Zaten 1927 yılında bir kez Güney Afrika'da hastalığın doğasını çalışılan bilim adamı D. Lister, onuruna mikroorganizmaların Listeria (Listeria) adı Piri yakın zamanda keşfedilen grubu önermiştir. Ve daha önce 1929, patojen insan dokusundan izole edilmiştir.

patojenin kısa açıklaması

Listeria - bakteri çubuk şeklinde, fakültatif anaerob grubuna aittir. Organizma, dış ortama karşı dayanıklı olduğu not edilmelidir. Listeria toprakta ve bitkilerde veya ölü hayvan kadavra üzerinde suda çoğalabiliyorsa. Bu bakteriler kolayca dondurma tolere edebilir. Hatta doğrudan güneş ışığı altında Listeria iki hafta yaşama yeteneği kabiliyetini muhafaza edebilir.

iletim yolu

Tabii ki, enfeksiyon bulaşma sorunu yeterince ilgili güncel. Daha önce bahsedildiği gibi, Listeria - oldukça kararlı mikroorganizmalar uzun süre konak dışındaki yaşayabilirmiş.

Peki bu hastalık alabilirim? Aslında, bulaşma yolları farklı olabilir - bunun bir püskürtme ve dışkı ağız ve Transplasental olup. bakteri, dışkı, tükürük, sperm ve diğer sıvılar ile atılır olarak patojen kaynağı, bir kişi enfekte olabilir. Ve hamilelik, doğum veya emzirme sırasında anneden çocuğa bulaşma mümkün şanzıman.

Ancak, çoğu durumda, enfeksiyon et veya hasta hayvan atıkları ürünlerin kullanımında ortaya çıkar. Aslında, hayvan listerioz nadir değildir. Enfeksiyon bile suyla, onların vücuda düşebilir. Hastalık kümes ve hayvanlara En hassas, listeria genellikle taşıyıcılar yabani memeliler (rakun, kemirgenler, tilki, tırnaklı hayvanlar) yanı sıra balık olsa.

Öte yandan, insan vücudunun enfeksiyon bulaşmış su veya yıkanmamış taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi sırasında oluşabilir.

herhangi bir risk var mı?

Hemen enfeksiyon diğer ülkelerde oldukça yaygın, tabii ki, Avrupa'nın tüm ülkelerinde tespit edildi ve dikkati çekiyor. Normal sağlıklı bir insan vücudunda enfeksiyon çeşitliliği çok duyarlı değildir. Bununla birlikte, risk grubu hayvancılık alanında çalışan kişileri içermelidir.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin büyük önem bu durumda. indirgenmiş dirençle insanlarda Listeriozis daha sık teşhis edilir. Örneğin, bu tür enfeksiyon için daha duyarlı hamile kadınlar, yeni doğmuş bebekler ve yaşlılar bulunmaktadır. Risk faktörleri, kanser, şeker hastalığı, ya da boşaltım sistemi lezyonları içerir. bağışıklık sisteminin aktivitesini baskılamak bazı ilaçlar da Listeria yatkınlığı artırabilir. Ve yine risk altında immün sistemi baskılanmış hastalar bulunmaktadır.

Bu arada, bu enfeksiyona bağışıklık de üretilen - bir kişinin tekrar enfekte alabilirsiniz itibaren bir kurtarın.

Klinik tablo ve patogenez

derideki çatlaklardan - Lısterıa en azından, sindirim sistemine ait mukoz membranlar vücuda girer. Bu nedenle birlikte kan mikroorganizmalar vücuda yayılabilir. Çoğu zaman, onlar aktif enflamasyona yol açan çoğalmaya başlar lenf düğümlerinde, içinde yatırılır.

Bu arada, Listeria beyaz kan makrofaj hücrelerinin içine nüfuz edebilir. İşte onlar bağışıklık sisteminden maskeli ve antibiyotiklere karşı geçirimsiz hale gelir. Bakterilerin aktif büyüme alanında çok nekrotik nodüller listeriomy adı Oluşan. Bazı durumlarda, geniş nekroz sepsis gelişmesine yol açar. Buna ek olarak, Listeria genellikle tehlikeli sonuçlara neden olabilecek sinir sistemini, işgal etti.

Listeriosis: İnsanlarda Belirtileri

Nasıl böyle bir hastalığın varlığını belirlemek için? Ne sorun oluşturacak vücutta değişiklikler? Hemen o Kuluçka süresi o listeriosis göstermeye başlar ve bundan sonra 3 ila 45 gün arasında sürer dikkati çekiyor. İnsanlarda Belirtileri aynen organlar bakteriler etkilenir hangi bağlıdır. Bugüne kadar, hastalığın birkaç büyük şekli vardır.

  • Tıpta anjina-septik formu en yaygın olarak kabul edilir. Klinik tablonun ilk aşamalarında her zamanki anjin benzer. Kızarıklık ve boğazın ödem. yutma sırasında hastalar ağrı şikayetçi. Bir morbidite ve yakındaki lenf düğümlerine bir artış gözlemleyebiliriz. Buna ek olarak, vardır ve zehirlenme başlıca belirtileri - ateş (bazen 40-41 derece), baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, titreme. Tedavinin yokluğunda, nekroza neden olabilir. Ve enfeksiyon merkezi sinir sistemi yapısına yayılabilir.
  • Son derece tehlikeli sinir eylemde ve olduğunu. Bu durumda belirtileri menenjit, meningoensefalit ve apseler ile klinik tabloyu andırır. Menenjit boyun kaslarının şiddetli baş ağrısı, kusma, konvülsiyonlar, delirium katılık eşlik eder. Hasta göz kapakları ve anikozoriyu (öğrencilerin birinin yaralama büyüklüğü) ptosis (sarkma) dahil olmak üzere bazı diğer belirtiler, olduğunda meningoensefalit.
  • Yeni doğanlarda enfekte çocukların genellikle septik granülomatöz listeriosis gelişir. Belirtiler onun farklı - bir ateş, ağrı, vb sinir sistemi, felç, deri döküntüsü, hasar Genellikle enfeksiyon da etkiler sinir, aynı zamanda solunum ve kardiyovasküler sistem ... Hastalığın bu formun sık komplikasyonu pürülan plörezi ve pnömoni olduğunu.
  • modern tıp oldukça nadir Orada ve göz glandüler hastalık olduğunu. Çoğu zaman, hastalığın bu tür enfekte hayvanlarla doğrudan temas halinde gelişir. Bu durumda klinik tablo irinli konjonktivit benzer. gözler, şişme, kızarıklık mukoza iltihabı bir hastalık ve bol pürülan akıntı görülmesi ile birlikte. Genellikle hastalar yanma ve gözlerde bile ağrı, şiddetli kaşıntı şikayetçi. ayırt edici özellikleri arasında güçlü sıcaklık artışı ve sıradan konjüktivit salgılanmayan toksik semptomlar, varlığını içerebilir. Ayrıca, yakın lenf düğümlerinde bir artış not etmek mümkündür.

Her durumda, eylemde ve sadece doktor teşhis. Bu nedenle, ilk belirtilerin ortaya çıkması profesyonel yardım almalısınız.

Tanı modern yöntemleri

Aslında, onların belirtiler Listeria benzeyen pek çok hastalık vardır. Ne ve ayırıcı tanı kuralları nelerdir? Örneğin, bazı durumlarda, hastalık bulaşıcı mononükleoz ve boğaz ağrısı, yanı sıra çeşitli viral solunum yolları enfeksiyonları andırıyor.

Hastalığın tarihçesi, elbette, hastanın yakınması listesiyle başlar. Gelecekte, ek testler yapılır. Özel olarak, laboratuar sırasında kan numunelerinin analizi monosit sayısında önemli bir artış görülebilir. İnsanlarda, semptomların varlığına bağlı olarak, hasta, ağız ve boğaz, konjunktival akıntı, beyin omurilik sıvısı, çit mukus gerçekleştirilir. Bazı durumlarda lenf düğümlerinin bir delinme. Hamilelik sırasında şüphelenilen listeriosis için, doktorunuz örnekleme ve amniyotik sıvı veya plasenta örneklerinin test reçete edebilir.

Laboratuar koşulları altında, tohumlama bir besleyici ortam içinde gerçekleştirilmektedir. Bu prosedür, patojenin doğası, ancak belirli bir tıbbi ürüne duyarlılığını belirlemek için sadece mümkün kılar.

listeriosisde serolojik testi de oldukça doğru, ama yanlış sonuçlar verebilir. Daha ileri çalışmalar hastalık şeklinde bağlıdır. Örneğin, MR üzerinde gönderilen bir hasta şüpheli varlığı apsesi. Listeriyanin Sinir formu danışma nörolog, hem de yürüten gerektiren lomber ponksiyon ve beyin EEG.

Nasıl listeriosis tedavisi için?

Tabii ki, hastalığın öyküsü tedavi rejimi düzgün hazırlanması için son derece önemlidir. Bu yüzden bu tür hastalıklar için terapi gibi görünüyor?

İlk hasta antibiyotik reçete edilir. Oldukça etkili antibiyotik anda eritromisin, tetrasiklin ve kloramfenikol kabul edilir. hepsi belirli bir maddeye bakteri suşu hassasiyet derecesine bağlı olduğundan Ancak, bazı durumlarda, doktorunuz, diğer ilaçlar tercih edebilir.

Bunun yanı sıra, hastanın venöz içine enjekte edilir bir izotonik çözelti sodyum klorür ve diüretik reçete - bu zararlı artıkların kurtulmak ve zehirlenme ana belirtileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

tedavinin diğer metotlar, hastalığın türüne ve şiddetine bağlıdır. Örneğin, sinir sisteminin lezyonlu benzilpenisilin hastalara tatbik edilmektedir. vuran göz hastalığı, daha sonra tedavi kullanımı göz, ve bazen de enflamatuvar kortikosteroid merhem düşerse.

Bildiğim kadarıyla uzun vadeli terapi listeriosis gerektirir? Tedavi sadece durağan koşullarda gerçekleştirilir - yani, bulaşıcı bölümünde. Kural olarak, hastalığın başlıca belirtileri 2-4 hafta sonra kaybolur. Bundan sonra, hasta tekrar elenecek gereklidir - test sonuçları listeria yokluğunu teyit eğer, bir adam yazabilir. Ancak, listerioz iki yıldır hasta olmuştur bulaşıcı bölümünde kayıtlı ve düzenli tıbbi muayenelerden geçmesi gerekir.

olmadığını komplikasyonlar mümkündür?

Çoğu durumda, zamanında yeterli tedavi sağlanması hızla bu hastalığın kurtulmak için yardımcı olur. Ama listeriosis ilişkili bazı komplikasyonlar vardır. Bu nedir?

Başlangıç için bu komplikasyonlar büyük olasılıkla yeni doğan çocuklarda maruz dikkati çekiyor ve ciddi Bağışıklık sistemleri insanlar. Hamilelik, anne enfeksiyon ve vücudun sırasında, sırasıyla fetüs fetus, ölü doğum gelişiminde bazı fetal malformasyonlar ortaya çıkması, vb solma yol açabilir çocuk doğum sırasında enfekte ise, çocuğun gövdesinin ilk günlerinde böyle irinli menenjit, solunum ve dolaşım sistemi ihlali olarak komplikasyonlar görülebilir. Listeria genellikle bebek için ölümcül biter pnömoni şiddetli bir formu neden olabilir.

Hastalığın sinir forma Oldukça üzücü. Çocuk sırasıyla gibi komplikasyonları beraberinde getirmektedir, merkezi sinir sistemi, hasara yol açabilir hastalık benzer bir tür olan mental retardasyon, epilepsi, felç.

Yetişkinlerde, en yaygın etkileri endokardit ve hepatit sayılabilir. Vakaların% 70 - Ama tedavi olmadan yerlerde listeryoz bile yetişkinlikte sinir formu 45'te lethally biter. Yani her durumda semptomları veya kendi kendine ilaç göz ardı edilmemelidir nedeni budur.

Tavsiye edilen önleyici tedbirler

Ne yazık ki, bugüne kadar sonsuza listeriosis olarak adlandırılan hastalık insanları korumak için hiçbir ilaç yoktur. Bu durumda Önleme bakteri dış ortama karşı oldukça dirençlidir ve farklı şekillerde insan vücudu girebilir gerçeğiyle karmaşıklaşır.

Yani koruma sadece gerçekten etkili yolu dikkatlice tüm sağlık ve güvenlik ve hayvan sağlığı kurallara uymayı olmasının nedeni budur. çiftliklerde ve büyüyen hayvanların yapan çiftliklerde, hayvanlar düzenli incelenmesi ve gerekirse onlara kaliteli tedavi sağlamak gerekir. Kişisel koruma için olduğu gibi, gıda doğru değerlendirileceği konusunda unutmamak gerekir - dikkatle iyice kızartmak süt, et, sosis ve diğer et ürünleri kaynatın gereklidir.

başkalarına enfeksiyon kaynağı haline gelmemesi için hastalığın tanısı bir kişi, bir hastanede tedavi edilmelidir. Özü test sonuçları tam iyileşme ve vücut neden olan bakterinin olmadığını teyit edilirse mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.