FormasyonBilim

Batı'da ve Rusya'da ütopik sosyalizm

19. yüzyılın ilk yarısında ütopik sosyalizm fikirleri geniş bir yayılma ile karakterizedir. Yeni teoriler değişim arzusunu ve toplumun yeni bir yapı yansıtmaktadır. Bu ütopik sosyalizm olarak, onun fikirleri gelecekte sosyal sistemin son derece zihinsel modeli idi. Teorinin Gelişimi, başka bir deyişle, yasa ve toplumun itici güçlerin dayanmayan.

"Ütopya" kavramı "varolmayan yer" anlamına gelir.

Batı Avrupa ütopik sosyalizm yaşları 16-17 büyük düşünürlerin fikirleri dayanıyordu (Thomas More, Campanella, Winstanley). Yeni doktrin oluşumu 19. yüzyılın başlarındaki kapitalist ilişkilerin yetersiz gelişimine etkili olmuştur. o dönemde meydana gelen olaylar açıkça kusurlar sistemini yansıtmaktadır. Tüm alanlarda kapitalizmin yayılması ütopik sosyalistler de dahil olmak üzere toplumun farklı sektörlerde temsilcileri de sert eleştirilere yol açtı.

İzleyiciler Mora teorisi doğal olmayan ve kapitalist ilişkilerin darlığı işaret etti. Ütopik sosyalistler, ekonomiye önemli bir katkı yapılmış bir kamu ilişkilerin gelişimini değerlendirmek başladı süreç tarih, aşamalı olarak bir değişiklik olduğu. Bu durumda, bir adım daha yüksek, başka izler.

Genelde, ütopik sosyalizm kapitalist sistem çoğu insanın mutluluğunu güvence altına almak mümkün olmayacağını vaaz ve bu konuda, daha sofistike cihaz gelmelidir onun yerine.

Hareket üç formları kurdu. Böylece, Fransa'da ütopik sosyalizmin varyantları Fouriercilik ve Saint-Simonculuk ve İngiltere'de vardı - ouenizm.

Fransız akımın en ünlü temsilcisi Saint-Simon (Klod Anri de Ruvrua) idi. Böyle "sanayici Catechism", "Endüstriyel Sistem", "Yeni Hıristiyanlık" olarak çalışmaların sahibi. ütopik sosyalistler görüşleri büyük ölçüde sosyolojik sorunlara yönelik olmaları gerçeğine rağmen, o önemli bir katkı yapılmış politik ekonomi.

Başka büyük düşünür, bir ütopik sosyalist Fourier (Fransua Mari Charles) idi. O, "genel kaderlerinin Teorisi ve dört hareketler", "yeni sosyal ve endüstriyel barış" ve iş sahibi olan "dünya birlik teorisi."

Fourier tutku düşüncesinin bir destekçisiydi. Ona göre, bir adam - hiçbir kötülük eğilimlerini sahip ahenkli olma. Ancak, tarihsel koşulların etkisi altında pozitif insan tutkusu negatif hale gelir. Fourier devam Bu bağlamda, olarak, koşullar insanların uyumlu bir şekilde gelişmesi şeklini değiştirmek gerekir.

İngiltere'de, Robert Owen akımın en ünlü temsilcisi oldu. eserlerinin "Rapor Lenark İlçe" ve düşünür "Yeni Ahlak Dünyası Kitabı" olarak, karşıt kapitalizm üzerinde Ancak dayanıyordu klasik politik ekonomi sistemine.

19. yüzyılın 40. yıl Rusya'da ütopik sosyalizmi yayılmaya başladı. Toplumda bazı yeni teorinin kurucuları devrimci demokrasiyi teşvik olduğunu hissetti. Diğerleri "Rus sosyalizm" yeni bir hareket çağrısında bulundu. Kurucular ve yeni bir yön fikrinin destekleyicileri derin düşmanlık çağında yaşamış ifade toplumsal düzenin.

Rus ütopik sosyalizm idealdir teorisinin ifadelerine dayanılarak verildi devlet sistemine sadece kırsal toplumda yaygın kasabadaki mevcut koşullar ilkelerine. O buradaydı, savunucuları göre, örf ve adetlere, değil devlet yasaları yardımıyla gerçekleştirilmiştir mülkiyet ve toplumun üyeleri arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi yoluyla hiçbir ayrım yoktu.

Rusya'da ütopik sosyalizm teorisinin Atalar Çernişevski, Herzen, Belinsky'nin gibi tanınmış isimlerin idi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.