SeyahatYol tarifi

Başkırdistan'daki en yüksek dağ nedir?

Başkurdistan Cumhuriyeti Rusya'daki Urals ve Güney Urallarının batı yamacında bulunur. Makale Baskortostan'ın en yüksek dağının hangisinin olduğunu anlatıyor, açıklaması verilmiştir.

"Kötü Dağ"

Başkortostanın en yüksek dağ Yamantau'dur. Dağ menzili Başkortostan topraklarında, uzunluğu yaklaşık beş kilometreyi buluyor. En yüksek iki noktası Bolshaya (1640 m) ve Malyi Yamantau (1510 m) dağlarıdır. Big Yamantau'nun zirvesi tamamen düzdür ve taşlı platoyu temsil eder.

Baskır dilinden "iamantau" "kötü (kötü)" olarak tercüme edilmiştir. Yerliler çağırdı, çünkü bataklık dağ yamaçları mera kullanımı için uygun değildir. Buna ek olarak, burası güvensiz olarak kabul edildi, çünkü orada önce ayıları karşılamak çoğu kez mümkün oldu. At sırtındaki yamaçlardan inenler, daha sonra atın kaçınılmaz olarak öldüğünü fark etti. Başkırlar çoğunlukla bu dağları atlıyorlar.

Yamantau hakkındaki eski efsane

Eski efsanelere göre, atalarının gümrüklerini düzelten kahraman Shulgan Han, yeraltı dünyasının hükümdarı oldu ve Yamantau'yu geçişi gerçekleştirdi. Başkırdistan'daki en yüksek dağ karanlık dünyaya açılan bir kapı görev yapıyordu. Şaşkınlık yok ki insanlarda "şeytani" olarak biliniyordu.

Modern korkular

Bu masifin uğursuz itibarı, Yamantau'nun artmış bir radyasyon zemini bulunduğuna dair söylentilerle de desteklendi, çünkü orada uranyum yatakları bulundu. Bununla birlikte, bilim adamları bu bilgiyi inkar ediyorlar. Yamantau bağırsaklarındaki madenlerin varlığının kanıtı değildir ve radyasyondan korkulamaz, seviyesi normal performansı aşmaz.

60'lı yıllarda, dağın içinde gizli bir cisim inşa etmeye karar verildi. Çeşitli varsayımlar yapılmıştır, ancak şu ana kadar bu konuda güvenilir bir bilgi verilmemiştir. Başkortostanın en yüksek dağı Güney Ural doğa rezervinin bir parçasıdır ve tüm bu bölgeler ziyaret için kapalıdır.

Başkurdistan Cumhuriyeti'nde bir diğer en yüksek dağ

Iremel Dağı (1,582 m) bir dağ masifidir ve Yamantau'dan sonra ikinci yüksek irtifayı kaplar. Uchalinsky bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yer alır ve Ural-tau adı verilen sırtın bir parçasıdır. Bu dağlık topraklarda, Maliy (1464 m) ve Bolshoy Iremel gibi övgüler belirgindir. Büyük Iremel'in tepesinde düz bir plato Kabanchik olarak bilinir ve kuzeybatıda Zherebchik Dağı bulunur. Yerel sakinler, Büyük Iremel'in bir baba olduğunu, Küçük oğlu, Aygır ve Domuz etlerinin evcil hayvan olduğunu söylüyor.

Iremel zirvesi büyük bir yamuk biçimini andırıyor, sitenin büyüklüğü yaklaşık 1000 metre. Benzer bir panoramayı izleyebileceğiniz bir yer bulmak zor. Bu yükseklikten, Başkortostanın en yüksek dağı da dahil olmak üzere Güney Urallar'ın neredeyse tüm dağlarını görebilirsiniz!

Iremel Dağı

Yamantau gibi Iremel ("kutsal" veya "kutsal dağ") efsanelerle ve inançlarla kaplıdır ve "abisi" nden daha az gizemli değildir. Sırtlardan birinde kaya üzerinde kesilmiş bir haç vardır, ancak yalnızca bir mesafeden görülebilir ve güneş ışığı kayanın yüzeyine belli bir açıyla düşmelidir. "Kutsal dağ" ın eteklerinde taşlara oyulmuş olağandışı işaretler bulundu.

Bataklıklar arasında "kutsal dağ" dan uzak olmayan, terapötik çamur haricinde benzersiz bir göl bulabilir, şifalı yaylar vardır. Astımın en ihmal edilen biçimini bile tedavi edebileceğinizi söylediler. Gelecekte, göl bir sağlık merkezi veya sanatoryum inşa etmeyi planlıyor.

Dağ kütlesi tabanında beş nehir kaynağı vardır, bu nedenle Iremel Eurasia'nın en büyük su merkezlerinden biri olarak görülüyor. Bu nehirlerde - Volga-Don kanalında, ardından Siyahda, ayrıca Azak ve Akdeniz denizlerinde, Bolshoy Avnyar, Tyulyuk, Sinyak, Tygyn, Karagayka - Hazar Denizi'ne ve Arktik Okyanusa ulaşabilirsiniz.

"Kutsal dağın" dibinde, adı "arzu" anlamına gelen Tyuluk köyü var. Bu nedenle, "özel" bir yer olarak bilinen Iremel'e tırmanırsanız ve dağ ruhlarına bir şeyler getirirseniz, istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz.

Üçüncü en yüksek zirve

Başkırdistan en yüksek dağının ve onun "küçük kardeşinin" ismini biliyorsunuzdur. Üçüncü en yüksek zirve Bozhoe Shelom'dur (1427 m), Zigalga Menzilindeki en güney ve en yüksek tepedir. Güney Ural Doğal Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Adı, kahramanın kaskına (kask) benzerliği nedeniyle zirveye verildi. Büyük Sheloma'nın özelliklerinden biri - açık hava koşullarındaki özgün çizgileri Güney Ural dağlarının farklı noktalarından görülebilir. Zirve, taş yamaçları olan dev bir çadıra benzer. Sırtın kompozisyonu da Küçük, Üçüncü ve Dördüncü Shelom'dur.

Büyük Shelom'a nasıl tırmanılır

Dağı Güney Ural Devlet Doğa Koruma Bölgesi'nin bir parçası olduğu gerçeğine rağmen, son zamanlarda ekolojik bir yol atıldı , bu nedenle herhangi bir güçlük çıkarmadan, ücret ödemeden ve izin almış olarak gidebilirsiniz.

Bu dağlara tırmanmak oldukça karmaşıktır ve kayda değer sabır ve iyi fiziksel hazırlık gerektirir. Tyuluk köyünden Aleksandrovka ya da Katav-Ivanovsk kasabasından doğrudan dar bir menzilli demiryolunun bulunduğu yere tırmanışa başlamak daha iyidir. Yamaçlar ladin ile kaplıdır, kuvars kumtaşları daha yüksek başlar. Yaz sonlarında - sonbaharda çilek (kızılcık, yaban mersini) veya mantar bulabilirsiniz.

4. sıra

Masim (1040 m) - kesinlikle konuşmak gerekirse, oldukça dağ değil, sadece tepelik bir arazidir. Adı Masem-bai ya da yerel destanın kahramanı Masem Khan'ın adından geldi; ancak gerçek bir tarihsel kişi olması mümkündür. Masim, Kapova Mağarası yakınlarındaki Burzyan semtinde yer almaktadır.

Dağlardan diğer doruklarına göre dağ yalnızca karakteristik biçiminde değil aynı zamanda tepesinde artık kayalar da var - erozyon sonrasında kalan yüksek yüzey alanları, diğer bir deyişle tepe yuvarlak tepeler. Ören Kayıkları'ndan birine, bir metal merdiveni bile dahi olsa, üst kısmında yerel sikkeler bırakılıyor, ucuz süsler, dağın "efendisine" hediye olarak cüce sersemlerin ve kuşların renkli paçavralarının dallarına bağlanıyor.

Masima yakınlarında, Burzyan bölgesinin önemli bir bölümünü işgal eden bu bölgede Başkur rezervinin yaratılmasının nedeni olan huş ağacı, çam, meşe, ıhlamur ve hatta akçaağaç akın akınlarının yanı sıra büyümektedir.

Beşinci yer

Kozguntaş (987 m), Baskortostan'ın güneydoğusunda bulunan Irenyk Sırtı'nın en yüksek noktasıdır. Sırtın uzunluğu 135 km'dir. Irenyk, birbirine paralel birkaç dağ sırtından oluşur ve 100 km'den fazla bir mesafede uzanır. Sırtın kuzey kısmı, güney kısmı olan tayga otu steposuyla kaplıdır.

"Kuzguntash" "karga taşı" anlamına gelir. Dağın tepesinden, Trans-Ural ovasının pitoresk manzaraları vardır.

Başkortostanın en yüksek dağları hangileridir biliyorsunuzdur. Makalelerde köşelerin isimleri ve açıklamaları verilmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.