FormasyonÖykü

Aziz Bartholomew Katliamı

Kim bize ifade "Bartholomeos Gecesi" duymamıştır? Bu phraseologism değeri de epeyce biliyorum bu ifade anlamsız ve acımasız katliamlar ve gerçekten anlamsız vahşet ile özdeşleşmiştir. Ama bu sözler bu değeri almış sebebi maalesef, herkes, bilinir.

olaylar, daha sonra Aziz Bartholomew adını aldı 24 Ağustos gecesi, 1572 yılında gerçekleşti. Bu gün Aziz Bartholomew, isminin gününde kutlanır ve daha sonra bu trajik olay olarak adlandırıldı. Ama olayı kendisi tarif etmeden birkaç söz nedeni ne hakkında söylemek gerek.

Avrupa XVI oluşumu ve Hıristiyanlık temelinde çeşitli dini hareketlerin yayılması ile karakterize yüzyılda, ancak bu yerlerin geleneksel katolikliğim reddeder. Yeni yol ve oldu vs. Anglikan Lutheran, Kalvinist dahil gerçekten oldukça çok, Ancak, birbirinden, onlar biraz farklıydı. tüm Protestan hareketler basitleştirme temeli Tanrıya hizmet yatıyor: Sırların en reddedilmesi, muhafaza ve sadece vaftiz sıfat ve saygı Hallows ve simgeler reddi vb edildi ibadet evlerin, tabii ki, bütün heykeller, resimler ve simgeler, ve aslında tüm şıklığını sunağı çıkarılıp var. Buna ek olarak, tüm vaazlar ve ilahiler yanı sıra sürünün dile tercüme öğretim tek kaynağı, kabul edildi İncil. Buna ek olarak, orada diye bir şey bekarlık yemini, ve rahip topluluğunun herhangi bir üyesi olabilir. Sonuncusu özellikle Papa ve Katolik içerleyen.

Nedeniyle Avrupa'da Protestan hareketlerin artan popülerliğine dini savaşları başladı. aktif Kalvinizim hareketini gelişmekte orada olduğu gibi çoğu, Fransa'nın topraklarında gerçekleşti. Fransız şakayla Huguenots olarak anılacaktır ve sonunda takma sıkışmış ve Kalvinistler saflarında.

Sonuç olarak, birçok kanlı savaşlar Saint-Germain barış Huguenots kısmi dahil hakların çok nasıl aldığını, varılmıştır din özgürlüğü. Buna ek olarak, Kalvinist hareketinin lideri Amiral Coligny, kraliyet meclisine başvurdu. Bu onu yakında Charles IX üzerinde büyük bir etkisi olsun izin verdi. ayrıca zaten kırılgan dünya güçlendirmek için, Kalvinist, Genriha Navarrskogo liderlerinden biri olarak Margaritu Valua vermeye karar verildi.

Ama kraliçe anne, Ekaterinu Medichi, bu durum uygun değildi. Özellikle, o kral üzerinde etkisini kaybetmekten korkuyor çünkü oldu. Ve Colin çalıştı olması Katolik İspanya ile savaş başlatmak Charles ikna etmeye.

Paris'te düğün için hazırlanması sırasında Parisli Katolikler kızdırdı sayısız kayda değer ve etkili Protestanlar çekti. Rahipler sadece daha Bu hoşnutsuzluk ısıtıldı. Huguenots söylentilere yayını yoluyla dahil kralı devirmek için komplo hazırlıyorlar.

18 Ağustos gerçekleşti Gürültülü ve görkemli düğün, 1572 daha da kızdırdı kasaba halkı. olaylar memnuniyetsizliği büyüyen bir ortamda çok hızlı gelişti. 22 Ağustos Guise Dükü Coligny üzerinde bir girişimde bulunmuştur. Buna göre, Huguenot suçluyu cezalandırmak istedi. Bütün bu Katolikler ile yeni bir savaş kaçınılmazdır Kalvinistler söylentiler arasında kışkırttı. Bazıları şehri terk etmek aceleyle.

Tabii ki, Ekaterina Medichi durumdan yararlandı ve Huguenots fiziksel yıkım muhtaç Charles ikna etti. Şimdi Aziz Bartholomew kaçınılmazdı.

Kralın emrine 23 Ağustos Paris'in eteklerinde bütün kapılar kapalıydı ve Huguenot evler tebeşir ile işaretlendi. Aynı gece, komplocular yaralı Admiral evine girdi ve onu öldürdü. Bunu takiben, kasaba sakinleri, kışkırtan din adamları evine girip şekilde kendi gelir herkesi öldürmeye başladı. Onların gerekliliği kuvvetli ikna ve hatta tehdit garip zalim bu önlemleri kabul edenler aforoz ile.

Aynı kasıtlı katliam başladı ve Fransa'nın diğer şehirlerde. Toplam Bartholomew gece yaklaşık 3 milyon Paris'te öldüğü 10.000'den fazlasını Kalvinistler, hayatına mal. Böyle zulüm sorunu çözmek vermedi sadece o sanırım, ama kötü yapmak zor değil. Huguenots o Savaştan sonra gerçekten kaçınılmaz hale geldi. Ve bu savaş Katoliklerin bir yenilgi tekrar yaşadı. Charles IX tekrar taviz zorunda kaldı.

Ancak, olayın kendisi Papa dahil olmak üzere dünya çapında Katolikler, birçok olumlu tepkiler aldı. Sadece 425 yıl sonra, Papa John Paul II Fransa'da St. Bartholomew Katliamı bir hata olduğunu kabul etti ve şiddetle kınadı.

Ancak, bu tür eylemler gerçekleştirildi olduğunu, sadece Katolikler dikkati çekiyor. olaylar anlatılan önce altı yıl içinde Nimes kentinde Yani benzer bir şey Huguenots kendilerini örgütlediler. Ancak, St. Bartholomew birkaç kez ölçek için tüm benzer olayları aşıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.