Haberler ve ToplumFelsefe

Ayrıklık bütünün bir malıdır

Ayrıklık felsefi bir kategoridir; materyalizmde sistematik tek bir bütünün yokluğunu ifade eder. Bu, dünyanın kökeninin yanı sıra materyalist kavramlardaki kozmolojik teorilerde en popüleriydi.

Değer ve Projeksiyonlar

Ayrıklık, nesneye göre kesilebilir, otonomdur. Örneğin, ayrı bir değer, sistemden kopartılan tek bir işlevin sayısal veya maddi bir atamadır. Ayrık fenomen - çoğunlukla zıt anlamıyla çeşitli formları alan kalıcı olmayan bir fenomen. Ayrı bir devlet, bütünsel bir imge ya da maddenin bir mülkü değil parçalanmış bir olgudur. Genel olarak, ayrık, büyük, sorgulama nesnesinin veya doğanın nesnesinin kesintili bir izdüşümüdür . Prensip olarak, herhangi bir cismi, özellikleri gibi, ayrı bir şey olarak temsil edilebilir, çünkü metodolojik açıdan o kadar uygundur. Böyle bir teknik, araştırma konusu tamamı seçildiğinde felsefede ve bilimde sıkça kullanılır .

Süreklilik ve ayrıklık

"Her şey bu dünyada göreceli." Sokrates ve Parmenides zamanından beri bu gerçek artık sorgulanmamaktadır. Bizim durumumuzda, "takdir" in felsefi antonimi "süreklilik", sistematik ve bütünlük gibi geliyor. Ancak, kesilebilen şey nedir ve süreklilik nedir? Bu durumda dahi "ayrıklık" kavramı, metodolojik açıdan dengesiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Örneğin, "atom" kavramını tanıtan Demokritos'un kozmolojik teorisini ele alalım. Bunu alışkanlık olarak varlığın temeli olarak yorumluyoruz. Fakat Eski Yunan'da bu kelime, özellikle filozofun anlamsal uzayında "bölünemez" demekti. Yani, evren, önerilen yoruma göre, birçok "bölünemez", çeşitli biçim ve anlamlardan oluşur. İlginç bir şey çıkıyor: varlığın temeli sürekli, evren ve madde ayrı.

Ontolojik anlam

Tabii ki, ayrıklık yalnızca sürekliliğin zıtlığı değildir. Bu diyalektik açıdan zıt şeyleri belirten kilit bağlantıdır. Örneğin ortaçağ ve klasik felsefede - mekan ve zaman. Veya 20. yüzyılda olmak ve vakit geçirmek. En yeni dil felsefesinde - yazım ve söylem - benzer bir antipot çifti ortaya çıktı. Her şey yeterince basittir: mektup ayrık, ancak anlık ve aynı zamanda ahlâki açıdan eskidir. Aynı zamanda, söylem mobil, nesnelerin sürekli değişen özünü ifade eder ve bu nedenle sürekli. Tek sorun, yazışmanın yardımıyla her zaman değil, konuşmayı, düşünceyi ve bilinçliliğini tanımlayan şeyleri atayabilmenizdir.

Matematiğin izinde

Bununla birlikte, Demokritov'un mantığı zamanımızda sağ kaldı. Şimdi "ayrıklık" kavramı, yalnızca birincil ayrılmaz yapıları oluşturan bir takım nesnelerin varlığı anlamına gelir. Düz bir çizgi, bir dizi noktadan oluşur. Uzay - belirli koordinatlarda bulunan sonsuz sayıda nesneden. Sayısal aralık ayrıca ayrı değerlerle kesilir. Başka bir deyişle, ayrıklık yalnızca ayrı bir nesne olup, ayrılmaz, sürekli ve zayıf öğelerden oluşan bir sistem olarak görülebilir. Evrenin felsefi anlayışı, geçtiğimiz 2500 bin yıldan ziyade, değişmedi. Her şeyin göreliliğinin tezi dışında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.