BilgisayarlarEkipman

ATX form faktörü: genel bakış, özellikleri ve özellikleri

Bilgisayar teknolojisi gelişmektedir. Bu cihazlar, bunların boyutları ve özellikleri şekli değişiyor. Biz form faktörü, ATX ve çeşitliliği gibi bir şeye bakmak Bugün - en popüler ve aranılır.

Form Faktörü

makale, konuya gitmek için, temel kavram anlamamız gerekir. Form faktörü - BT ekipmanı ile ilgili olarak standardizasyon. Bununla beraber cihazın boyutunu, ana teknik göstergeler, ek bileşenler ve bunların konumları varlığını belirleyebilir.

Şimdi form faktörü konuşan insanlar anakart hakkında hatırlıyorum. Daha önce, terim telefonu, haberleşme cihazları ve diğer PC bileşenleri muhafazası uygulanmıştır.

standartlaştırılmış bir kavram, bu öneri parametrelerine ait - form faktörü göz önüne alındığında. Yani belli bir form faktörü belirtir endeksi, nedeniyle, zorunlu ve isteğe bağlı parametreleri tanımlamak mümkündür kaynaklanmaktadır. geliştiriciler standart hafife almak ve uygun kit oluştururken onlara rehberlik çalışıyoruz.

tür

ATX form faktörü sadece standart bileşenler değildir. Ama bu seçenek PC'nin seri üretim için talep oldu. İlk kez dünya 1995 yılında gördü ve bu mimarinin üreticisi Intel'in haline gelmiştir. Daha önce standartları XT, AT ve 1983 yılında IBM tarafından tanıtılan Bebek AT mevcuttu.

ATX form faktörü tip modifiye görünüm standartlarını etkiledi. Onlar yuvaları daha az sayıda ve kompakt boyutu ile, kısaltılmış biçimi ortaya çıkmaya başladı. 2005 yılına mobil standart, optimize edilmiş işlemciler geliştirildi.

Ofis bilgisayarları da belli standartların çeşitli bileşenlerini donatmak başladı. Bunlar karmaşık sektörlerde kullanılan panoları görünmeye başladı. standardın bu modifikasyonları 2004 yılında tanındı. benzeri SSI CEB, DTX, BTX altında tekrar ve ATX form faktörü.

ATX

Bu form faktörü 1995 yılında popüler hale geldi, ancak en yaygın 2001'den beri kullandı. Standart PC üretiminde baskın hale gelmiştir. Bu panoları boyutunu veya diğer bileşenleri de etkiler. ATX PSU standart PC kasası, yerleştirme yuvaları ve konektörler, şekli ve yuvaların konumu, montaj ve güç kaynağı seçenekleri belirler.

Intel uzun AT form faktörü devamı ne olması gerektiği üzerinde düşündü etmiştir. 1995 olarak, geliştiriciler yepyeni ATX standardı sundular. Bu firmanın, eskimiş standartlara OEM donanım sağladığınız diğer üreticilerin düşüncesini değiştirme konusunda ek olarak. Yeni standart anakart ve güç kaynağı temin olanlar tarafından ele geçirilmiş sonra.

onun varlığının en boyunca 12 özellikleri açıklanmıştı. standart boyutlar ATX form faktörü var mm - 305 x 244 inç - 12 x 9,6. Farklı isimler altında üretildi Değişiklikler ATX dayalı, ancak port yerleştirme farklılıkları ve bu yüzden genel boyutlara sahip geliştirilmiştir. D.

Yani, 2003 yılında, Intel BTX tanıtmak istedim. Bu yeni standart, daha etkili bir bilgisayar sistemi birimi soğutulur. Geliştiriciler sistemin içinde yüksek ısı muhafaza ATX pazarları ile yavaş yavaş kaldırmak istiyorum. Ama bütün sistemin aşırı ısınma olarak bile böyle bir tehlike, iyi BTX biçimini değiştirme gerçeğine katkıda.

Pek çok üretici, düşük güç dağılımı olarak dağıtmayı reddettiler gelecekte olumlu sonuçlar halen standart değiştirmeden konut soğutma iyi sonuçlar elde edebilmektedir göstermiştir. Sonuç olarak, 2011 yılına kadar ATX form faktörüne gerek kalmayacaktır yerine ortaya çıktı.

temel değişiklikler

Bu alanda Yani başarılı buluşlar beklemeye değmez. kullanıcı AT önceki sürümünde ilgili büyük değişiklikler aldı. CPU güç kaynağı anakart dahil oldu. kapatıldığında O bile bekleme gücü görev yaptı. Materinka kontrol ünitesi ve çok sayıda çevresel aygıtlar çalışır.

daha büyük ve daha yerleştirerek alt PSU üzerindeki olası yedek hayranı oldu. Hava akışı daha güçlü hale gelir ve sistem biriminde elementlerin çok sayıda kapsar. Bu devir sayısını değiştirir ve buna göre ve gürültü. Zamanla, konut altındaki güç kaynağını yerleştirmek için bir eğilim vardı.

gıda

form faktörü değişikliği değiştirilmesi güç konektörü biçimi getirdi. Bunun nedeni iki benzer konnektörleri önceki biçiminde bir sistem hatası oluştu, bu yüzden de desteksiz yuvalara gitmek olmasıydı. güç tüketimini artırarak sürecinde, güç kişilerin sayısını artırmak için gerekliydi. Geliştiriciler sonra daha oldu ve ek konektörleri vardır, 20 ile başladı.

arayüz paneli ile

Arayüz Paneli özgür hale geldi. Daha önce, orada klavye için bir yuva oldu ve uzatılması için ücret set deliklerine. ATX form faktörü cihazı yerleştirmek için klavye için yuvaya eklenmiştir. Ücretsiz alan geliştiriciler gerekli yuva koymak standardize boyutu, dikdörtgen "boşluğu" işgal etti.

Temel güç kaynağı

Apart anakart ATX form faktörü olduğu gerçeğinden, bulundu ve PSU bu standart edilebilir. formatın gelişimi geliştiricileri konektörü değiştirmek değil, aynı zamanda önceki formları ile uyumlu hale getirmek için sadece çalıştık ve bu süre içinde dokuz yıl, sürdü beri.

Bu nedenle, ilk olarak konektörü 20, güç kontaklarına uygulanır. Bu seçenek PCI-Express veriyolu ile anakart gelişiyle önce popüler olmuştur. Sonra 24 iğneli bir bağlayıcı geldi. Bu seçenek "Bonus" 4 pin kaldırılabilir, önceki sürüme desteklenmektedir ve tahta yirmi ile çalışacak.

işlemci değişikliği

yeni Pentium 4 ve Athlon 64 görünmeye başladığında, 2.0 versiyonu standardını revize edilmesi gerekliydi. Böylece anakart ana otobüs 12 V güç kaynağı, aynı zamanda ikinci sürüme güncellenir ATX form faktörüne talep ilave bağlayıcı almalıdır. Yani başka 4-pin için ekstra bir yuva oldu.

Sonra karmaşık kişileriyle yapılanmalarını ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, 24 + 4 + 6 kutuplu konektör, birden çok PCI-E 16x port alınan ana kart için talep edilmiştir. 24 + 4 + 4 kutuplu aslında 4 kontakların yuvalardan oluşan ek 8 pimli konektör vardı. Böylece bir yüksek güç tüketimine sahip anakartlar için kullanıldı.

4 temasların iki konnektörleri kombinasyonu ile böyle bir çözüm eski model anakart bağlanmak için kullanıcı mahrum etmek değil kaynaklanıyordu. Bu nedenle, tek bir bağlantı diğerinden çözülmüş olan, ve 24 + 4-pin kablo elde edilmiştir.

konut

BP ve anakart ek olarak, ve belli bir standardizasyon gövdeye sahiptir. Bu durumda ATX form faktörü en modern ve aynı büyüklükteki Anakartlariçin uygundur. Bu tür bir muhafaza bütün iç çevresine daha kolay erişim gerektirir. İçinde mükemmel havalandırma vardır. Bu birden fazla tam boyutlu panoları yüklemek için izin verir.

Aynı adı rağmen, içinde ATX şasi ana kart mikro ATX biçim yerleştirilebilir. Bu standart hakkında kısa bir süre sonra tartışılacaktır.

kompakt versiyonu

Form faktörü Mikro ATX ana standarda göre biraz daha sonra ortaya çıktı - 1997 yılında. Bu biçimin anakart 244 x 244 mm'dir. Seçenek zaten modası geçmiş x86 mimarisine sahip işlemciler için geliştirildi.

oluşturma işleminde, önceki standart elektrik ve mekanik uyumluluk tutmaya karar verilmiştir. Sonuç olarak, temel fark ölçüler kartları, yuva ve entegre çevre birimleri bulunmaktadır. Micro-ATX böylece bu standardın amacı belirten, entegre grafik kartı ile pazara. ofis işleri için uygundur ve entegre grafik vasat olarak oyun projeleri için tasarlanmamış form faktörüne sahip bilgisayar.

diğer seçenekler

ATX ve mikro-ATX ek olarak, şimdi başka bir yerde bulunamaz form faktörü mini ATX vardı. büyüklüğü - 284 x 208 mm. Bu 244 x 190 mm boyutlarına sahip FlexATX ortaya çıktı. Bu modifikasyon esnektir ve üretici birçok sorunu karar verir.

Bu yüzden, o PD boyutunu ve konumunu seçebilirsiniz. Yeni işlemci teknolojileri ile ilgili gelişmeler katılmak. Ama bu seçenek ATX ile "mücadele" mümkün değildir ve arka planda kalır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.