SağlıkTıp

Asbest: insan sağlığına zarar

insanlar asbest sağlığa zararlı bir madde olduğunu fark etmeden önce, yaygın ulusal ekonominin çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. En önemlisi - Çeşitli bina ve yapıların inşasında. Geçen yüzyılın yetmişli kadar, özellikle mükemmel termal stabilite ve mükemmel hava çatışma takdir elyaflı malzemedir. Ancak yakında, bilim adamları asbest olumsuz özelliklerinden bazıları dikkat ödemiş. İnsan bu malzemenin sağlık ve çevre üzerindeki etkisi Zarar birçok bilimsel çalışmaların odak noktası olmuştu.

çalışmalarının sonuçları, bu malzeme IARC tarafından sınıflandırılmış tehlikeli maddeler listesine eklendi, bugün en tehlikeli kanserojen biri olarak kabul edilir. Ama neden insanlar bu malzemenin yıkıcı özellikleri hakkında düşünüyorsunuz? Kaç aslında asbest sağlık tehlikeleri getiriyor? Anlamaya çalış.

Asbest nedir?

Asbest - ince elyaf silikatların kategorisine ait bir mineraldir. Doğada, onun mevduat bir dizi vardır. Bu, doğal halinde esnek liflerin ince şeklinde uzamsal yapısına sahip bir mineral bileşiğidir. yapısına göre iki seçenek vardır:

  • amfibol asbest - doğrudan iğne benzeri lifler şeklinde bir yapıya sahiptir;
  • krizotil asbest, ya da beyaz asbest - kavisli veya bükülmüş elyaf zor serpantin şeklinde bir yapıya sahiptir.

krosidolit (mavi asbest) ve amosite (kahverengi asbest) - amfiboller, sırayla, iki alt gruba ayrılır.

Daha tehlikeli kırılgan amfibol asbest: sağlık hasar lif tahrip erkek inhaler küçük ve keskin parçacıklardır. Bir kez vücut, zararlı toz çözmemesini ve akciğerlerden kaldırılmaz - yavaş yavaş dokuya büyümeye ve ev sahibi zehirlenmesi, zaten bir ömür olduğu.

Serpantinler daha yumuşak bir yapı, bu nedenle daha az tehlikeli olarak kabul edilir var. Bunlar, herhangi bir zarar vermeden amfibol farklı olarak, hızlı bir şekilde çözündürüldü ve vücuttan çıkarıldı.

Asbest nerede kullanılmıştır?

En parlak döneminde yaygın olarak otomotiv sektörü, gemi inşa, havacılık üretim çeşitli kullanılır bir mineraldir ve inşaat tabii ki. Bu güne kadar bunu bir çimento katkı maddesi olarak ve çatı kayrak üretiminde, boru izolasyon elemanları, tavan ve döşemelerin, boya ve kaplama malzemeleri yapımında kullanılan eski rezidans binasında bu maddeyi karşılayabilir. Bu malzeme aktif ev bahçelerinde hamamların yapımında kullanılır. Eskişehirspor hiçbir fikri yoktu ısıtmalı asbest sağlık hasarı birkaç kat arttığını edildiğinde söyledi.

Bu tüketim mallarının üretiminde kullanılan - ısıtıcılar, ev eşyaları, kozmetik, ve hatta çocuk pastel boya imalatında. O zaman hiç kimse asbest tehlikeli küçük parçacıklar olabilir kadarıyla henüz gerçekleşmemişti.

Bu mineralin maruz kaynaklanan sağlık hasarı, üretim sürecine katılan tüm bu insanlar ilk hissetti.

mineral tehlikesi hakkında ilk bilgiler

asbestin sağlık zararları hakkında ilk bilgiler de işlerinde malzeme kullanılan maden milleri çalışanlarının bir anket sonra gelmeye başladı. Birçok işçi çeşitli patolojiler, solunum sisteminde kanser ve en sık tezahür usulsüzlük belirtileri tespit edilmiştir.

sağlık asbest zararlıdır: Pekçok araştırmalardan sonra, 1987 yılında Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, sonuç açıklandı. Akciğer kanseri, mezotelyom, muhtelif fibroz, asbestoz, çeşitli şiddeti ve insan vücudunda kanser tümörlerinin diğer tip için amfibol etkinin görünür.

Avrupa Topluluğu üretimi veya inşaatta Bu malzemenin yüzden bugün kullanılması kesinlikle birçok ülkede yasaklanmıştır, sonuçlarla şok oldu. amfibol maruz kalma düzeyiyle ilgili zararlı bilgiler bazı ülkelerde kamuya açık hale hemen sonra alternatif malzemelerin tasarımında asbest içeren bileşenlerin değiştirilmesi için çeşitli kampanyalar başlattı.

zararlı etkilerinden kaçınmak mümkün mü?

Ne yazık ki, tamamen imkansız hayatımızdan asbest içeren maddeleri ortadan kaldırır. Toprak, hava ve su içinde az miktarlarda bu mineral. Bugün, bazı tahminlere göre çeşitli sektörlerde bir milyondan fazla işçi sürecin yargı onun dışlanma yetersizlik nedeniyle zararlı maddelerle temas halinde devam etmektedir.

asbest hala bulunması halinde

Bu mineral hala arabalar, eski banliyö binalarda bazı konut binalarının eski modelleri mevcuttur. banyosunda asbest - Birçok Eskişehirspor sağlığına çok zarar kaynağı için. Sonuçta, hatta Sovyet zamanında, bu kaplamaların çeşitli ateşe dayanıklı malzeme olarak kullanılmıştır.

Asbest yakmak değil, ama zararlı amfibol vurguladı, kırılmış başlar yüksek sıcaklıklara maruz. Değil ülke evler her sahipleri o yüz ölüm kendileri ve hane farkındadır.

Kapsam bugün

Rusya'da, 3000'den fazla farklı ürün bileşiminde bulunan asbestin sağlığa tartışmasız zarar rağmen: Bu filtreler ve brandalar, itfaiyeciler ve bazı asbest yapı malzemeleri için kağıt ve karton, koruyucu giysi üretimi için kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok endüstriyel teknoloji kullanılmak üzere izin verilir, ancak kullanımı iyi kontrol edilmelidir.

Bu arada, burada bir rezervasyon yapmak gerekir. İnsan vücudunun olup asbest ürünleri ve erimeyen madde karışımı şeklinde havada bu mineralin ince parçacıklar için zararlıdır. Genellikle tarla geliştirme çeşitli sektörlerde bazı teknolojik işlemlerde ince asbest tozu görülen veya eski binaların yıkımı edilebilir yalnızca askıya aldı. Bu kasten ev ortamında zararlı partikülleri almak için asbest içeren ürün (aynı kayrak) ezmek gerekir.

Ancak, zaman içinde herhangi bir ürün parçalamaya başlar. Mineral liflerin yaşlanması ince toz halinde bölünür, bu da bir şeydir ve insan vücuduna bir alerjen olabilir. Akciğerlerde, artık sonsuza kadar orada yıkıcı asbest kalır. sağlığa zarar, bu muazzam getiriyor, dokuya büyür. Hastalığın ilk belirtileri sadece birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir rağmen. Toz, çeşitli kanser eğitimi ile temas insanlar, ortalama olarak sadece 7 yıl sonra birçok hasta daha uzun sürdü vardı bilinmektedir.

korkutucu istatistikler

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine (WHO) göre, bu asbest solunum sistemi hastalarının% 20'si kanseri neden olur. Bu nedenle, dünya çapında asbest teknolojilerine reddederek.

Hastalığın nedenleri

Yine asbest tozu akciğer hastalığına neden olur tam olarak nasıl belli değil. anormallikler hiperplazi, metaplazi ve epitelial çoğalmasını neden mukoz membranlara yaralanma nedeniyle meydana geliştirme olasılığı. Mineral içeren kieselguhr bazı tiplerinin kimyasal bileşimi bağlantılı Bulgular metaplazisi. bronkopulmoner sisteminin onkolojik hastalıkların ortaya çıkması asbest ve toz sabit bir inhalasyon sonucunda ortaya çıkan ciddi bronşektazi değişikliklerin kimyasal özelliklerine katkıda bulunmadığı görüşler vardır.

Bununla birlikte, her durumda, hastalığın esas asbest toz mekanik ve kimyasal maruz kalma sonucu kronik rhinopharyngitis ve bronşiolit gibi solunum yolları enflamatuar işlemlerdir.

Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın! Zararlı toz zararlı etkilerine maruz etmeyin!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.