SağlıkMüstahzarlar

Anti-depresanlar son nesil. Antidepresanlar: Hangisi daha iyi? hekimler fiyatlarını inceliyor

Günümüzde depresyon da yetişkinler ancak çocuklar ve ergenler de etkiler. Bu hastalık ve mücadele yöntemleri araştırma uzmanları bir sürü ve makaleler ve kitaplar çok sayıda adamış. Biz sıradan bir dile "bilimsel" ile ifade edecek olursak, depresyon - gücü ve yaşama arzusunun kaybıdır. Bu hastalığın belirtileri uyuşukluk ve sürekli kötü ruh, içinde anksiyete ve yorgunluk, uyuşukluk ve içine kapanma.

Modern farmakoloji hastalığı son nesil antidepresanlar başa sunuyor. onlar kaç (depresyona karşı çalışan da ajanlar olarak bilinen) nesilleri timoleptikov var bugün ortak ve birbirinden farklı olduğunu, bunların etki mekanizması nedir? Bu ve diğer soruları dikkatinize teklif edilen makalede ele alınacaktır.

antidepresanlar nelerdir?

Bu ilaç, sen belirtileri hafifletmek ve hatta depresyonu önlemek hangi aracılığıyla. eylemin temel mekanizma, insan beyninin biyokimyasal aktivitesi ayarlanması amaçlanmaktadır. Sinir hücreleri, bileşenleri, sürekli olarak özel maddeler yoluyla birbiriyle iletişim - nörotransmitterlerin. Dopamin, norepinefrin veya serotonin: Bir teoriye göre, depresif bozukluklar, çeşitli nedenlerle, bir aracı ya da bir biyojenik amin önemli ölçüde azaltılmış düzeylerinin zaman beyinde ortaya çıkar. antidepresanlar son nesil yanı sıra önceki tüm olanları, bir biyojenik amin konsantrasyonu değiştirilerek beyin biyokimyasal süreçler üzerinde bir ayarlayıcı ve düzeltici eylemi var.

Onlar ne için?

modern antidepresanların başa çıkmasına yardım yanında depresyon belirtileri, sık sık bu tür sorunlardan kurtulmak için kullanılır:

  • bilinmemesi ağrı çeşitli;
  • bozuklukları veya uyku yeme;
  • Şiddetli yorgunluk ya da kuvvet kaybı;
  • sinirlilik veya DC gerilim duyguları;
  • gerginlik veya anksiyete nöbetleri;
  • sorunlar konsantre veya hatırlamak.

nesil antidepresanlar

Bugün yarattığı depresyona karşı ilaçların kaç kuşak düşünün önce, antidepresanlar sadece orta XX yüzyılda keşfedildi unutmamalıyız. Bugüne kadar, buluşun ve klinik uygulama, hem de antidepresanların etkilerinin kullanıma başında zamanına bağlı olarak, bu ilaçların dört kuşak ayırmaya karar verdi.

İlk nesil preparasyonlar

Geçen yüzyılın 50-ler açık birinci nesil, trisiklik timoleptikov siklik işlem (TSA) ile temsil. Bu ilaçlar, "amitriptilin" içerir ve bunun türevleri, hem de "Nefazodon" ilaçlar "Anafranil" ve "Melipraminum" (antidepresan, kamu ilk). Bu bileşikler böylece konsantrasyonunu arttırır, norepinefrin yeniden alımını bloke gerçekleştirmek. Bununla birlikte, TCA sadece norepinefrin (noradrenalin) bloke değil, aynı zamanda diğer bir kan basıncında ani artış ve artan kalp hızı gibi, özellikle de, hoş olmayan yan etkileri, çok sayıda sonuçlanan, kendi yol nörotransmitterlerin gelir. Bu gruptaki ilaçlar oldukça zehirlidir ve bunları kullanarak aşırı doz olasılığı o kadar küçük Depresyon tedavisinde günümüzde kullanılan neden olan, çok yüksek.

"Iproniazid", "tranilsipromin," "izokarboksazid" - Ayrıca, birinci nesil bugün monoamin oksidaz (MAO) ilaçlar geri dönüşsüz inhibitörleri ihtiva kullanılmaz içerir. Bunların etkisi sağlanır, bu, serotonin ve norepinefrin konsantrasyonu artar, beyin nöronlarının sinir uçlarının aktivitesinin inhibisyonuna dayanmaktadır.

İkinci nesil ilaçlar

İkinci nesil birinci farklı olarak, nörotransmiterler ve nöronlar üzerinde bizzat daha seçici, daha zayıf bir etkiye sahiptir. Bu "Lerivon", "Lyudiomil", "Pirazidol" ve diğerleri gibi sunulan tetrasiklik tersinmez (MAO-B) ve geri (MAO-A) monoamin yeniden alım inhibitörleri, bu tip preparatları içerir. Nedeniyle resepsiyonda oldukça ciddi yan etkileri bir dizi var olduğu gerçeği, aynı zamanda, çünkü çeşitli ilaçlar ve öngörülemeyen etkileri ile etkileşim, bu grubun ilaçlar çok nadiren kullanılırlar. eczanelerde oldukça zor antidepresanlar, monoamin yeniden alım inhibitörlerinin bir grup bulmak için. Ancak bazı durumlarda, diğer marka adları altında bulunur. Aynı hap "maprotiline" fiyat, üretici ve diğer tek ülkedir - Yani, uzmanlar ilaç "Lyudiomil" der.

üçüncü nesil

Modern araştırmacılar beyin ve sinir sisteminde yaklaşık 30 arabulucular katılmaktadırlar bulundu, ancak bunların üçünde de depresyon "mülkiyet" için: Serotonin, dopamin ve norepinefrin (noradrenalin). Üçüncü nesil örneğin yaygın olarak kullanılan modern bir antidepresan ile temsil edilen selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) arasında, ilaçlar "Zoloft", "sitalopram", "Prozac", "Tsipraleks", "paroksetin", "Pliz" ve diğerleri. Bu ilaçların arabulucular hepsi değil blok, ama sadece bir - serotonin. etkinin gücü vasıtasıyla onlar birinci kuşak ilaçlara göre daha kötü, ama yan etkileri başka öncekilerden önemli ölçüde daha az bulunmaktadır. Tüm SSRI ilaçlar çok etkilidir ve aynı şekilde tolerans olmalıdır. Ancak, her birimiz vücut kendi bireysel özelliklere sahiptir ve yan etkilerinden dolayı onların sayısı ve gücü her durumda farklı olacaktır. Doktorlar üçüncü nesil ilaçların en sık hoş olmayan yan etkiler uykusuzluk, baş dönmesi, mide bulantısı ve anksiyete olduğunu söylüyor.

SSRI oldukça pahalıdır. Bu nedenle, eczanelerde oldukça iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan ilaç "sitalopram" değeri, bu üretildiği marka bağlı olarak, 870 2000 ruble arasında değişebilir.

Dördüncü nesil antidepresanlar

alınan Bu ilaçlar SIOZSiN grubu (seçici serotonin geri alım inhibitörü ve norepinefrin) ile ilgilidir. Bunlar, antidepresanlar son neslidir ilaçlar "Cymbalta", "Milnasipran", "Remeron", yakalama ve norepinefrin ve serotonin bloke "Effexor'la" olarak. İlaçlar "Zyban" ve "Wellbutrin" serotonin ve dopamin ve norepinefrin beklemeye etkileşim yoktur. grubuna atfedilebilecek olan ilaçların geliştirilmesi, sadece geçen yüzyılın ortalarından 90-ler başladı ve her yıl daha fazla yeni ilaç vardır.

Doktorlar dikkate her hastanın sağlığının özelliklerini alarak, bireysel olarak seçilir depresif bozukluklar ilaçlar çeşitli türleri tedavisinde gibi, prensip olarak imkansızdır, bu grupta en iyi anti-depresan olduğunu su götürmez bir şekilde söyleyemeyiz.

Popüler Modern timoleptiki

Hem pozitif hem de negatif - - sonuçları öngörmek ve sadece eğitimli bir teknisyen nötralize edebilir - Doktor sinir sistemi üzerinde bu ilaç grubunun etkisinin ciddiyetinin farkında olan olası tüm unutulmamalıdır. hesaba tüm bireysel özellikleri ve teşhis etmek önüne alındığında, bu hekim tam antidepresanlar, atayabilir hangi can minimal yan etkileri belirli durumda en iyi yardım,. alarak reçete ilaçlar herhangi bir sorun durumunda, hekim ayarlamak veya tedavi rejimi değiştirme olanağınız vardır. Günümüzde çoğu uygulayıcılar tavsiye seçici serotonin geri alım inhibitörleri ve pratikte doğrulandı noradrenalin etkili etki grubundan depresif bozukluklar preparatları ile hastalar. En yaygın ve yaygın olarak kullanılan son nesil antidepresanlar - "milnasipran" "Flux" ( "fluoksetin"), "duloksetin", "Velaksin" ( "venlafaksin") gibi ilaçlar. Depresif bozukluklar timoleptiki tedavisinde en popüler düşünün.

"Flukosetin" tıp

Bu ilaç SSRI grubunun ilk temsilcilerinden biri, bir antidepresan ve uyarıcı etkisi hem de bir araya getirir. Ayrıca, anti-depresan "Fluoksetin" olarak bilinen tıp "Akı",, anksiyete ve gerginlik azaltmaya yardımcı olur korkuyu kaldırır ve moralinizi düzeltir. apati ve şiddeti ve obsesif-kompulsif bozukluk değişen depresyon astenik depresyon durumlarda uygulayıcılar, psikoterapistlere göre en iyi şekilde etkili kullanım. Bu bulimia tedavisinde bu ilacı kullandı. Antidepresan "Fluoksetin" İlk ABD'de 1974 yılında tescil ve son on yılda, o sadece farklı ticari adı altında, İngiltere'de satışlarda ilk sıraya gitti - anlamına gelen "Prozac". Rusya'da, bu ilaç yaygın olarak kullanılan ve birçok klinisyenler çeşitli depresif eyaletlerde hastalar veya jenerik reçete edilmeden düşündürmektedir.

İlaç "Paroksetin"

Bu genel olarak, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan selektif inhibitörleri, seçici serotonin geri alımı oluşan bir temsilci gurup, etkilerinin en güçlüdür. Hemen hemen paroksetin olan aktif madde olan Bugün, uyuşturucu,. tarafından, Macar hap "Reksetin" Pliva Hırvat firmaları tarafından "Veropharm" kür "pliz" dan Bu Rus hazırlık "Adepress" Gedeon Richter ve diğerleri. Ne kadar nazyvatsya ilaç "Paroksetin" pozitif çoğunlukla hem hasta ve hekim de bunun yorumlar.

İlaç "Wellbutrin"

Iyi "Zyban" veya "NouSmok" olarak da bilinir. Her üç ilaç aktif maddesi beyinde dopamin ve norepinefrin miktarındaki artışı katkı bupropion hidroklorür olmasıdır. Bu aktif madde ile ilaçlar sadece depresyon belirtilerini hafifletmek, aynı zamanda nikotin yoksunluk duygusal etkilerini aşmak için yardımcı olmaz. Bu ilaç moralinizi düzeltir ve verimliliği artırır. bırakma döneminde bu ilaçların yüksek etkinliği bahsediyoruz, "Wellbutrin", "NouSmok" ve "Zyban" gibi ilaçlar kullanılarak nikotin bağımlılığı kurtuldum olanlar geri bildirim.

"Cymbalta" tıp

Dördüncü nesil antidepresanlar hazırlanması aynı zamanda dopamin hafif nöbet gerçekleştirilmesi, norepinefrin ve serotoninin geri alımını inhibitörleridir. İlaç aktif madde duloksetin diğer antidepresan etki hızı ile karşılaştırıldığında, oldukça yüksek olmasıdır. Resepsiyon ikinci haftanın başında - Her iki doktor ve hasta Sizce net bir şekilde antidepresan etkiye ilk yılı sonuna kadar kendini gösterir. Buna ek olarak, bu ilaç eylem ve uygulama zamanında boyunca farklı tekdüzelik olduğunu. Ancak, oluşursa bu tıp etkisi çok zayıftır görüşüne göre bir hasta grubu vardır. Daha önce bahsedildiği gibi, biyokimyasal reaksiyonların bireysel özellikleri genellikle bir doktor tarafından reçete belirli bir ilaç, beklenen sonucu sağlayamaz gerçeğine yol açar.

Ne kadar?

Bugün, ilaç fiyatlarındaki bahsetmek oldukça zordur. Bu para piyasası oldukça kararsız olmasından kaynaklanmaktadır, ve daha yeni antidepresanlar, çoğunlukla yabancı üreticilerden bize gel, fiyatları Euro cinsinden verilmiştir. onlar sadece ortalama edilemez çünkü tabloda aşağıda, ruble cinsinden minimum ve maksimum fiyatları gösterir nedeni budur. Yeni gelenler çok daha pahalı iken, daha önce, hatta eski fiyatlara satılan girilen ilaçların bir kısmı.

grup

Etkin madde

ticari ad

ruble olarak fiyat aralığı

dk Max

trisiklik antidepresanlar

amitriptilin

"Elavel"

58

62

imipramin

"Imipramin"

300

350

klomipramin

"Anafranil"

280

295

maprotiline

"Lyudiomil"

305

374

Selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI)

sertralin

"Zoloft"

460

1280

paroksetin

"Paxil"

218

2180

fluvoksamin

"Luvox"

750

942

fluoksetin

"Prozac"

460

534

sitalopram

"Cipramil"

870

2000

essitalopram

"Lenuksin"

605

680

serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SIOZSiN)

bupropion

"Wellbutrin"

6500

6940

venlafaksin

"Velaksin"

620

1607

duloksetinin

"Cymbalta"

890

2100

dikkatle tablosunu görüntülemek, bunu ikinci nesil ilaçlar, yani MAOI (monoamin yeniden alım inhibitörleri) yoksun olduğunu fark edecektir. Bu bir hata değildir. şey bu antidepresanlar birçok ilaçlarla bir tatsız yan etkileri çok ve uyumsuzluk pratikte Avrupa ülkelerinde kullanılmaz olması. ABD nadiren "isocarboxazid" ilaçlar "Ugenelzin" ve "tranılsıpromın," kullanılan ve ülkemizde - ilaç "nialamid". Yukarıdaki ilaçların tamamı sadece ruh sağlığı profesyonellerinin denetimi altında bulunmaktadır.

Bu tablo açıkça yeni ilaçların önemli ölçüde daha düşük "klasik" trisiklik antidepresanlar fiyat SSRI ve SIOZSiN olduğunu göstermektedir. Böylece, gerek yok nüfusun çoğunluğu için etkili antidepresan ilaçların yüksek kullanılabilirliği hakkında konuşmak için. Ancak, doktor benzer özelliklere sahip daha ucuz olan ilacı, jenerik sözde seçim yardımcı olabilir.

Diğer ilaçlarla etkileşim

Antidepresanlar diğer ilaçlar, güvenli ve tanıdık gibi gelir hangi hatta etkileşim kurabilir. Bu açıdan en aktif timoanaleptiki trisiklik ve monoamin oksidaz inhibitörleri, ancak preparasyonlar grupları SSRI ve SIOZSiN neredeyse başka ilaçlarla etkileşim. Doktor size depresyon için herhangi bir ilaç reçete eğer Her durumda, diğer ilaçlar, diyet takviyeleri ve hatta çaylar ve bitkisel infüzyon kullanımı ile onların resepsiyon birleştirebilirsiniz olmadığını öğrenmek için emin olun.

Alkol ve antidepresanlar

Gibi göründüğü kadar garip, ancak çeşitli nedenlerle, "sarhoş" içecek ve depresyondan tabletlerin yöntemini birleştirmek mümkündür ne sıklıkla sormaya timoleptikov kabul ihtiyaç birçok insan. Bu soruyu cevaplamak için oldukça basittir: onların zihinsel ve fiziksel sağlığı için risk ve belki canını almaya istiyorsanız, bunu deneyin! Alkol ve anti-depresanlar, merkezi sinir sistemi ve beyin ve bu çifte basıncı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olması olumsuz yani "Görev Kontrol Merkezi", beyin ve ona rapor organlarını ve sistemlerini etkileyebilir. Olsun ya da olmasın birleştirmek - sen ve sadece kabul etme kararı.

yerine bir sonuca ait

Bitti, antidepresanlar iyi ve daha etkili olduğunu düşünüyorum ve "güreşmek" için gerekli değildir. Eğer her gün daha öncekine göre daha yaşamak daha zor hale gelir düşünüyorsanız, gücü bile en basit ve sıradan konular için, bir uzmana danışın yeterli değildir! Doktorunuz durumunuzu teşhis ve sizin için en uygun tedavi seçiminde gerekli tedaviyi, reçete edebilir. Sadece anti-depresanlar olamaz. Arsenal bugünün tıp oldukça geniş: psikoterapi, egzersiz ve akupunktur farklı türleri, solunum teknikleri ve fizik tedavi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.