Sanat ve EğlenceTiyatro

Alexandrinsky Tiyatrosu: tarih, fotoğraf, yorumlar

Rusya'da eski bir tanesi, her zaman kamu ve eleştirmenlerin yakın dikkatine özel ilgi ilk Devlet Tiyatrosu Alexandrinsky. özel bir hesap Ona göre: Bu İmparatorluk Tiyatrosu yüksek rütbesine karşılık gelmelidir ve onurla markanın 250'den fazla yıldır ayakta.

nesil

Peter kızı Rusya'da kültür yaşamının bir dalgalanma damgasını Elizabeth Büyük saltanatı. o gözlük endüstrisinin hızlı büyüme gösterdiğinde Özellikle, özel tiyatroların çok yarattık, yabancı aktörlerin tur topluluğu oluyor, oyun yazarlarının Rusça ilk oyun yazdı. Bir ihtiyacını ve diğer Avrupa başkentlerinde örnek alarak Devlet Tiyatrosu oluşturulmasını alır. Ve 30 Ağustos 1756 İmparatoriçe Elizabeth Petrovna Rusya'da ilk emperyal tiyatro kuran bir karar çıkardı. Yani gelecek Alexandrinka resmi statü bulur.

denir İlk Rus tiyatro, komedi ve trajediyi temsil etmek için kullanılır. topluluğunun temeli Yaroslavl gelmektedir: Fyodor Volkov, topluluğunun yönetmeni ve aktörlerin Demetrius, Volkov ve Popov oldu. Oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Rus dram atası olarak kabul edilir Aleksandr Petrovich Sumarokov, olur. Fonvizin, Sumarokov, Lukin Knyazhnin: repertuar temeli Rus yazarlar tarafından Fransız Racine, Beaumarchais, Voltaire, Molière oyunlarının yanı sıra eserlerinden oluşuyor. Ana vurgu komedi evreleme üzerine yerleştirildi.

Binaların inşaatı

Tiyatro St. Petersburg inanılmaz bir popülerlik kazandı, ama o vardı odasına, o farklı sitelere dolaştım, özel bir bina olmuş hayati önem taşımaktadır. Ama kuruluşundan sonra ancak sonra 76 yıl Aleksandra Tiyatrosunu, artık herhangi bir sinema müdavimleri bilinmektedir adresini çıktı. yerde aslen İtalyan topluluğu Kazassi hizmet ahşap binayı oldu. Ama daha sonra tiyatro odası Napolyon'a savaş dalıp onun problemleri üzerinde, hazinenin satın aldı ve daha sonra kötü 1811 yılında yangında hasar gördü, çöktü.

Ama fonu olmamasına rağmen, 1810 yılında Carl Rossi yeniden bir proje alanını oluşturur. Bu ciddi tiyatronun inşaat sorusunu gündeme Nicholas I altında, sadece 30s oldu. Carl Rossi sürecinin baş olur, o mimar ve Galberga Tkachev oluşan ekibine aldı. inşaat çok para yatırım yapılmış ve çalışma kaynamaya başladı: Binanın taban zemin 5000 yığınları içine dövülmüş edilmiştir için değil, dekorasyonlar kaydetmeye karar yoktur. Bunun yerine, bakır ve bronz boyama ve ahşap oyma kullandı.

yapı sadece 4 yıl içinde inşa ve 31 Ağustos edildi Adresinde 1832 Alexandrinsky Tiyatrosu, - Ostrovsky Kare, 6, bir binanın zamanımızın en büyük mimarı inşa bulundu. Carl Rossi sadece inşaat, kendisinin başkanlığında proje alanının yaşam ve odanın iç dekorasyon somutlaştı açtı. Bir albüm Petersburg ziyaret her turist bir fotoğrafı vardır bugün Alexandrinsky Tiyatrosu, büyük mimarın bir anıtıdır.

Mimari ve iç mimari

Alexandrinsky Tiyatrosu Rusya'da büyük çaplı bir kentsel gelişim projelerinin bir parçası haline geldi. Neva prospektüs bakan ön cephe, çatı ünlü Quadriganın Apollo yer almaktadır 10 sütununa, derin bir balkon olarak dizayn edilmiştir. bina, bulunduğu defne çelenk ve tiyatro maskeleri kaplı friz göre. Yan cepheleri 8 sütun revaklıdır dekore edilmiştir. Empire tarzında bina St. Petersburg gerçek bir mücevher olduğunu. Tiyatroya giden Yan sokak şimdi Rossi ismi, bu sıkı antik yasaların mimar tarafından tasarlanmıştır taşımaktadır. Bu genişlik binaların yüksekliği ve tam olarak 10 kez artan uzunluğuna eşittir. Sokak görüntünün mimari yapının debdebe ve ihtişamı vurgulamak şekilde tasarlanmıştır.

İmparatorun iç sadece kırmızı renkte görebiliyordu ama kumaş yeterli miktarda değildi ve onun emri ölçüde açılmasını geciktirecektir. tiyatro onun şimdi ünlü mavi döşeme alınan - mimar cetvel ikna etmeyi başardı. salon yaklaşık 1770 kişinin kalabileceği, 107 kutu, tezgahları, galeri ve balkon vardı, parlak tasarım o inanılmaz akustik verir.

İmparatorluk dönemi

Nicholas I eşi onuruna, tiyatro Alexandrinsky seçildi. O, Rusya'nın sahne hayatının merkezi haline gelir. İşte sonradan ülkenin zafer olacaktır Rus tiyatro geleneğini, kökenlidir. keşfinden sonra Alexandrinsky Tiyatrosu zamanki repertuarı politikasını destekler: çoğunlukla komedi ve müzikal oyun sahneler. Ama daha sonra repertuarı burada, daha ciddi hale vardır "Wit gelen Yazıklar" Griboyedov komedi galası "Müfettiş" N. V. Gogolya, "Fırtına" Ostrovsky. Bu dönemde tiyatro çalışmasında : En büyük aktörler Davydov, Savina, Komissarzhevskaya, Svobodin, Strepetova ve diğerleri.

19. yüzyılın sonuna gelindiğinde Alexandrinsky Tiyatrosu enerji şirketi ve Avrupa'nın en iyi dram tiyatro ile nominal üzerindeki performansları için de geçerli.

Erken 20. yüzyıl Aleksandra Tiyatrosunu kaçınamadığı kriz, damgasını vurdu. 1908 yılında ekibine liderlik yeni repertuarı oluşturmak istiyor V. Meyerhold, alır, ama aynı zamanda dikkatli varolan geleneği korur. O eşsiz performansları pozlar: "Don Giovanni", yeni tiyatro okuluna başyapıtları olan, "Fırtına" "Masquerade".

Sovyet dönemi

1917 Ekim Devrimi'nden sonra, tiyatro imparatorluk gücünü yücelten suçlandı, kat zor. 1920 yılında Petrograd Akademik Dram Tiyatrosu değiştirildi ve o da aktif yeni dram koymak başlar, "Aşağı Derinlikleri" ve "Philistines'ın" Gorki Merezhkovsky, Oscar Wilde, oynamak George Bernard Shaw, Alekseya Tolstogo ve hatta Lunacharsky'e (Eğitim Komiser).

şirkette, baş yönetmen çabalarıyla yeni okul aktörler tarafından katıldı Yuriya Yureva, eski ustaların korunmuş galaksi yoluyla: Yakov Malyutin, Leonid Vivien Elena Karjakin. Dünya Savaşı sırasında, tiyatro aktörleri gösterileri oynamaya devam Novosibirsk için boşaltıldı. 1944 yılında şirket Leningrad döndü.

Savaş sonrası ve takip yıl genel olarak ve Alexandrinka dahil olmak üzere kültüre kolay değildi. Ama yine de böyle Dovzhenko dayanan "renkli Yaşam" olarak bilinen performansları orada görünüyor, BN Chirskovu ait "Kazananlar".

V. Merkur'ev, A. Freundlich: Sovyet dönem çalışma olağanüstü aktörler olarak V. Smirnov, N. Marton, N. Cherkasov VI Gorbaçov ve parlak yöneticileri L. Vivian G. Kozintsev, N. Akimov G. Tovstonogov. tiyatro ideolojik zorluklara rağmen, alaka kaybetmemiştir.

Geri temelleri

1990 yılında özgün adını döndü ve dünya yeniden Aleksandra Tiyatrosunu görünür. kendisine verilen perestroyka yıl kolay değil, ama tiyatro hayatta kalmak için değil, aynı zamanda topluluğu ve süslemeleri ve sahne eşsiz bir koleksiyon tutmak sadece mümkün değil. akademisyen D. S. Lihacheva çabaları sayesinde tanınan bir ulusal hazine Alexandrinsky Tiyatrosu olur. Petersburg bu kültürel kurum olmadan hayal etmek imkansızdır. O büyük ve Mariinsky Tiyatrosu gibi, Rus tiyatro sembolüdür.

bugün

değerlendirmeleri Alexandrinsky Tiyatrosu, hemen hemen her zaman bugün markasını tutmaya çalışıyorum, parlayan açısından yazılır. 2003 yılından bu yana yönetmen Valery Fokin başında duruyor. Alexandrinsky Tiyatrosu Festivali'ne Çabaları aynı adı tutulur. Fokine öncülüğünde tiyatro büyük bir yeniden düzenledi. O tiyatro deneysel performansları koymak ikinci sahne oldu sağlamıştır. Bu en iyi aktörler ve yönetmenlerin kullanır. Tiyatro yeni trendler desteklemek, Rus tiyatro okulun geleneklerini koruyarak daki görevini görür ve yeteneklerini yardımcı olur.

Ünlü tiyatro yapımları

repertuarı Alexandrinka hep, oyunun en iyisine sahip Burada tüm klasikleri koydu: Çehov, Gorki, Ostrovsky, Griboyedov. Bugün, Alexandrinsky Tiyatrosu performansları oyun yazarlarının en eserleri şunlardır: Fyodor Dostoyevski'nin "Nora" Ibsen'i, "Yaşayan Corpse" L. Tolstoy'un, "Evlilik" Gogol, "Double". Her ifade küresel öneme sahip bir olaydır. Fokin repertuarı politikasına çok nazik, hiç kazayla yapımları olamayacağını söylüyor. Görev Tiyatrosu - propagandası klasikleri ve ikincisi Billboard Alexandrinka lider konuma sahiptir.

Alexandrinsky Tiyatrosu topluluğu

Alexandrinsky Tiyatrosu (St. Petersburg) dünya çapında bilinmektedir. : Şirkette Bugün N. Urgant, N. Marton, V. Smirnov, E. Ziganshin yanı sıra yetenekli genç insanlar olarak sahnenin böyle gazileri işe S. Balakshin, E. Belov, Alexander Bolshakov, Alexander Frolov.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.