Sanat ve EğlenceSanat

Aleksandr Mihaylovich Gerasimov, sanatçı resimleri, biyografisi

sanatçının hayatı rağmen dışa tamam, pembe katlanamaz. Gerçek bir usta arayışı içinde her zaman ve sanatsal ifade anlamına gelir ve insan etkileyecek hikayeleri, onun resme çevirdi.

Ergenlik ve gençlik

Alexander Gerasimov 1881 yılında Tambov eyaletindeki Kozlov küçük kasaba doğdu. Ona o mütevazi evde, o başkentte yoğun hayattan bir mola ve deneyim yeni güç kazanıyor, tekrar tekrar geri gelecektir. Ve iken Moskova'da resim eğitimi yetenekli gençleri büyüyor. Onun öğretmenleri K. Korovin, A. idi E. Arhipov, kimin vatanımız gurur işleri V. A. Serov, gerçek ustaları. Etyudnaya geniş brushwork, zengin renk acemi usta doğasında vardır. Yani klasik ve modern teknik mastering Gerasimov sanatçı büyüyor.

Birinci Dünya Savaşı, Gerasimova harekete ve iki yıl sonra o ön geçirdi. Bir erkek, Sholokhov deyimiyle, bit kemiği yiyor zaman o, siper savaşı darbesini biliyordu.

sermayeye dönüş ve gidiş

1918 yılında Gerasimov yerli Kozlov döner ve birkaç yıldır o dekoratör çalışır. 1925 yılında bir kez daha sermayenin geliyor. ressam olarak AHRR Derneği yılında kendisini Gerasimov'a bulur. Şimdi sanatçı güzel harflerin geleneksel tarzı ile Sovyet siyasi temaları birleştirir. Tasarlanan ve çok çalışma yazılı "podyumda Lenin." O keder hala hayatta olduğu gibi son zamanlarda dört yıl önce Liderlerini kaybetmiş insanların kalbine, bir yankı bulamıyor. Ama şimdi onlar şiddetle öncesinde çağrı, iç savaşta kanlarını döken kendisi için kırmızı bayraklar, bir arka plan üzerinde Vladimira Ilicha bkz ... film devrim ateşinin ve enerji yazılı resminin anlaşılabilir, basit dil doludur.

portre ressamı

Aynı zamanda, o Bellek 1905 Okulu'nda profesörü. Gerasimov dikey benzerlik kavrama yeteneği oldu. Yani kendisi algılanan ve bir portreci olarak öncelikle konumlandırılmış. Bu sanatçının portre resim haline gelir esas 30s oldu. Bireysel ve grup portrelerini vardır. Ünlü favori aktörleri, kaşiflerin portreler üzerinde çalışıyor. Grup portre "Süvari Ordusu" Paris'te sergi Büyük Ödülü aldı.

Kamu hayat

Sanatçı stüdyosunda "kapıyı açtı" ve onun geniş akışında insanın günlük yaşamını aktı. ülkeyi etkileyen hiçbir sosyal etkinlik, ressam geçmez - hepsi yankılanır. idari çalışma eklenen aynı zamanda: Gerasimov Sovyetler Sanatçılar Birliği'nin sekreterya liderlerden biri oldu. Onun portreler için zaman olmamasına rağmen daha sık devletin ilk kişi görünmeye başlıyor. Kasten ya da değil, ama onun eserleri yazma modeli olarak kabul edilir. Gerasimov sanatçı Stalin'in favori portraitist haline gelir. Bu 1934 yılında SBKP (b) 17. Kongresinde Stalin'in bir portresi. Yine vigour I.V. Stalin'in tam tüm salon için destek çağrısında raporu okur. kahverenginin farklı tonlarında, oynarken altın yansımalar, birleştirme, ama şu şiddetini ve ciddiyetini vermeyin. Bu resmi "geçit" resmidir. Daha samimi, Gorky içinde "ev" bir portre I.V. Stalina ve A. M. Gorkogo, o 1939 yılında yazdı. çevredeki ağaçların yapraklar arasında sabah ışık filtreleme ile verandada rahat bir atmosfer. Onun inci gibi yansımalar - oyma trabzanlara, masa örtüsü üzerinde, iki kişinin giyim sessizce sohbet üzerinde. Her şey sadelik ve huzur doludur. Barış ve Barış sessizce köpeğin katta uyuyan vurgular. Ustalıkla bu karşılama ortamı Gerasimov yendi. sanatçı harika ahenkli alan oluşturmak parlak renkler, pişman etmedi.

ilham bir bora

Basit, kolay ve şiirsel "Yağmur Sonrası" Gerasimov tarafından yazılmıştır boyama,,. Bir bedrail ile bir bank, oyma bacakları masa şeklindeki formda: Bunun arkasında bir bahçe ile veranda sadece bir köşe var. her şey parıldıyor ve neşeli renkler, yansımalar sonrası güneş duş ile parıldıyor - bir cam kavanozda Cilt buket, cam bozdu. Sulu ve çeşitli yeşillikler yağmur bahçede boğulmuş. yeşilin her tonunu kullanılır. Her yaprak, bir yol ile aydınlatılmış ve arka taraftan aydınlatılmış yanıp söner. Ağır bükülmüş dallar, sundurma çok yakın, bu bakışta olacak hakkındadır. katta birikintileri mavi gökyüzü yansıttı. Her yerde, her konuda, ışıltı inci yağmur damlaları. Özel bir tazelik devlet ve saflık tablonun karanlık ıslak yüzeyde geride bırakmak yansımaları ve yeşil yapraklar ve pembe ve beyaz buket kullanarak, sanatçı elde etti. de göz hoşnut, parlar ve gözünün önüne Işık ve iç içe shadow, ancak gölge birçok tonlarında yapılır, böylece. Işık kaynağı izleyici görür. Güneşin dağınık ışık - bir yerde ağaçlar ve çalılar ötesinde. O yumuşak, ama ayar yaz güneşi sıcaklığını her yerde hissetti. Görgü tanıklarına göre, bir yaz duş Gerasimov sonra ( "Yağmur Sonrası" - onun en ünlü tablolarından biri), gördüklerinden memnun, bir kerede boya ve palet aldı ve aynı nefeste, bakmıyor, muhteşem manzara yakalar. Ama bu kadar hızlı ve verimli çalışabilmek olması için, resimde uzun ve zor bir yol olması gerekir. sanatçı enerji tazeliği, kimse kayıtsız bırakır duygularını samimiyetinden ifade kitleye iletmek başardı tek nedeni. O sahne üzerinde çalıştı Sonraları, usta, onun sabırsızlık onun heyecanını hatırlattı. Bu nedenle iş her detayında doğru ve şiirsel oldu. Paris'te sergilendi ve ressam Grand Prix (Büyük Ödül) aldı. Bu rastgele şans değildir ve sonuç nedeniyle yaşamın her için büyük bir uzun vadeli bir işlemdir. Bu, aile portresi bitişik bir yıl önce oluşturulur. Kozlov sıcak yaz gününde aynı babasının evinde bütün aile Gerasimov'a toplandı. O değil yakın sanatçıya yaşamak kalıcı, başkente hareket buradaydı. Ressam sakince ailede sıkı çalışma sonrasında dinlenme. O yaklaşan zorlu ve büyük işler için hazırlanıyor. Web ışık, barış ve uyum dolu.

sergi - sanatçının yaşamında büyük bir olay

Aynı dönemde, daha doğrusu 1936 yılında, sanatçı yaklaşık yüz eser katıldı Moskova'da bir gösteri vardı bir yüzyıl çeyrek süren onun faaliyetlerini, özetlenebilir. Bu resimler ve grafik eserler vardı.

Başka portre

Bir süre sonra, 1939 yılında "Bir balerin O. V. Lepeshinskaya Portresi" yazılacaktır. sanatçı o Bench'te artık, ısınma sonrası kurşun dansçı bulur. pointe geleneksel tutu ayakta, kadar sinek ve dans devam etmeye hazırdır. O olay yerine taşıyordu dansçı, onun canlılık ve dinamizm, her sözü efervesan iştahlı karakteri - omuzları hafif bir gülümseme dönüm Proud duruşu. Bu portrede sanatçı tarafından gösterildiği gibi, prima balerin yaşanıyor çalışmaları için İlham ve aşk. Olga en popüler dansçılar I.V. Stalina biriydi o "yusufçuk." Koymuş

savaş

Savaşın zor yıllarda, usta Savunma Fonu'na kendi kişisel tasarrufları işletmek ve iletmeye devam eder. Tarihsel tarz artık giderek sanatçı kaplar. O Anavatan Savaşı kahramanlarından portrelerini yaratır. Aynı dönemde o 1946 yılında Stalin Ödülü'nü kazandığı "En eski Sovyet sanatçılar Pavlova N., Baksheeva VN, Byalyanitskogo Birulya-VK, Meshkova V. N., Grup Portre" yazdı. güzel sanatlar gelişimi üzerinde büyük etkisi AM neler düşünüldüğünde Gerasimov, o SSCB Halk Sanatçısı unvanı verildi. Hem de Tahran'da üç büyük güçlerin başlarının konferansa adamış epik resimler üzerinde çalışma olarak. Yani bir kez daha sanatçının tarihsel tarz ortaya. Tuval kazınmış ve şekli ve içinde yer aldı kişilerin karakter.

akademi üyesi

Savaştan sonra 1947 yılında, o Sanat SSCB Akademisi'nin ilk başkanı seçildi. Bu seçimde bir hayli rol onun yakın arkadaşı Voroshilov oynadı. On yıl içinde, bu pozisyonu yerine getirerek, Gerasimov şiddetle yenilik görülen, hatta sadece Empresyonizm içinde bulundu sanatçıların karşı savaştı. Batı'nın Dejenere sanat, o Sovyet adama yabancı hissetti. Bu yıllarda başlıklı tam bir ciddiyet ve pompa tuval oluşturur "yeraltı var!" I.V. Stalin - kürsüde ortasında. Ama nedense, dikkat değil bir lider değil, salonda delegeler ve beş dev avizeler çekilir. Her şey küçük ve önemsiz bir gibi görünüyor.

doğum yeri üzerinde

Büyük yaratıcı potansiyeli ve o memleketine gelince sanatçı, yöneten iş için yüksek kapasiteli. İşte o içinde bulunduğu ruh halini yansıtan natürmortlar, manzaralar yazdı. çalışmalarını ve çalışmanın yıl bellek Konstantin Korovin bu tuvaller etkisi. "Starling Şarkısı" - herhangi pathos olmadan temiz iş, lirik bir doğa uyanış güzelliğini tasvir. Natürmort "Öğlen. Sıcak yağmur "özlem Bu kağıdı ustası gösterir. Bu kitapta, cam akıyor yağmur damlalarını göstermek, ince morumsu mavi üzerine sıkılmış kahverengi-kırmızı renk yerine tüm denenmiş ve test edilmiş teknikler kullanarak nem yüklü temiz hava, nefes alabilir. bireysel tezahürleri yaşam - budur. Bu - Gerasimov, bir olan resimlerinde çok resmilikten olan sanatçı, fakat hayallerin ve şiir, hayranlık ve zevk dolu.

kişilik özellikleri

İşte onun kişiliğinin başka yanını gizlenir. Sonuçta, günlük yaşamda Gerasimov nazik, dost bir adamdı. Genç sanatçılar başlık, para ve şöhret için takip etmemeyi tavsiye ederiz. Bir erkek için, onlar bunu hak, onların tasarımı ve rengi üzerinde uzun çalışmalar sonrasında kendinizi gelecek. O sanatçı güvenini kaybetmek değil inanıyordu.

rezalet

I.V. Stalina ölümünden sonra etkisi Gerasimov azalmaya başladı. Ve kendisinin görünüşte değişti. İnce küçük bir büyüme gibi oldu. Akıllı gözler üzgün. Ama onun yetmişli zaten. sırasında rezil sanatçı Kruşçev "çözülme" eskimiş bir şey olarak algılanmıştır.

hayat devam ediyor

Ancak, gerici Gerasimov kendini düşünmüyordu. Kendisinin Tanrı tarafından büyük yetenek bahşedilmiş bir sanatçı olduğunu biliyorlardı. Gerçekten de böyle oldu. Sadece o ne yetenek israf? O, uzlaşma ve güç olanları hizmet etmek, hayatta kalmak için gerekiyordu. İşte - hizmet yetenekleri ve yöneticiler arasında ince bir çizgi. Nasıl değil buna kapalı slayt? Nasıl değil görünmez çizgiyi gitmek için? Bunlar işe yaramadı ne olursa olsun saha içinde her sanatçı için sonsuz sorulardır. Parlak, berrak, ahenkli Phoebe ve karanlık, fırtınalı, kendinden geçmiş Dionysos - müzisyen Önce Orpheus sen görev yapacak kime sorusu oldu. Yani eski çağlardan beri bu soruyu her erkeğin kendileri için karar verir. Gerasimov Aleksandr Mihaylovich (sanatçı), en az sonuna kadar, kendini cevabını verdi ve tereddüt.

sanatçının belirsizlik

Devlet Tretyakov Galerisi'nde olan iki resim Gerasimov, karşılaştırma Gelecek sanat tarihçileri, bu zamansız yetenek görülebilir ve Sovyet liderlerinin resmi portreler için sanatçı suçlamak olmaz. Bugün en bakarken dikkatle Franz Ksavera Vinterhaltera veya D. G. Levitskogo ve V.L. Borovikovskogo tören işin her detayında dışarı yazılı ve güvenli bir şekilde tedavi - sadece sanat eserleri olarak.

Ne sanatçı Homeland yaptı

Vatan için Merit, 1941 yılından bu yana, AM Gerasimov yetkililer tarafından nazikçe tedavi edildi. Ödüller ve ödül sadece onun üzerine yağdı. O - SSCB Halk Sanatçısı, o dört Stalin Ödüllerine sahip Lenin Order, Nişanı Çalışma Kızıl Bayrak.

Ve böylece, yaratıcısı hayatın yorulmaz çalışmalarında basit adıyla gitti Gerasimov. O 82 yaşında iken yetenek damgasını olan biyografi kararsız ve belirsiz ve tabii ki sanatçı, öldü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.