Haber ve ToplumEkonomi

(2014) rublenin düşer. rublenin düşüşün nedeni

dolar karşısında ulusal para zayıflaması - Rus ekonomisi zorluklar yeni bir dizi, biri üstesinden gelmiştir. rublenin düşüşünün nedeni nedir? Ne var - sistemik fenomen veya spekülatif etkisi? Sıradan vatandaşlar ve işletmeler için sonuçları nelerdir?

kötümser tahmin

Bazı analistlere göre, 2014 yılı sonuna kadar ABD doların değeri 37-40 ruble kadar çıkabilir (ya da ortalama dolar kuru olacaktır). Rus banknot zayıflaması temel nedeni ulusal ekonominin bozulmasını denir. ülke dışına akmasına - Böyle bir kötümser prognoz destekçileri olan uzmanlar, ayrıca zaten düşük GSYİH dinamikleri daha da düşecek ve sermaye inanıyoruz.

rublenin pozisyonu, kötümserler inanıyoruz analistler dolar karşısında, aynı zamanda diğer büyük dünya para değil sadece zayıflatacak. şimdi, ödemeler dengesinin bozulmasının için, Rus ekonomisinde rublesi devalüasyon istikrarın bir süresi vardır bir görünüm de bulunmaktadır. Rus para birimi durumunu kötüleştiren, analistler 2014 yılında ekonomiye parasal tedbirlerin etkisini azaltmak için devam edebilir ve 2015 yılında yeniden finansman oranını yükseltmek başlamak için ABD Federal Rezerv Sistemi, politikası katkıda bulunabilir, derler.

tüccarlar göre

döviz işlemlerinin alanında Uzmanları dolar karşısında rublenin pozisyonu diğer para daha kötü olmadığı düşünülmektedir. lira - piyasa baskıları, tüccarlar göre, aynı zamanda Avustralya doları, Arjantin pezosu ve Türk milli para birimi test edilmiş ve. Sözde "emtia" para - ruble olarak Hepsini,. Rus para yaklaşık 45-46 ünite - 2014 sonunda dolar, ticari uzmanlara göre, 34-35 ruble, euro mal olabilir. Bir yıl içinde, ancak, dalgalanmalar olabilir.

Küresel uyarlanmasını yatırım akışlarında - - Rusya aittir ve gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde yatırım yükselen piyasalardan sermaye çıkışına, ruble düşmesinin temel nedeni, tüccarlar inanıyoruz. Bu eğilim önümüzdeki yıllarda geçerli olabilir. Ancak, Rusya Federasyonu'nun ulusal para biriminin zayıflaması, finansal uzmanlar inandığı gibi, kuvvetli vatandaşlar hissedebiliyorum: Tüketici fiyatlarının büyüme yüksek bir olasılık.

bilimsel ortamın görüşü

iktisatçılar sayısından Bazı uzmanlar rublenin değer kaybetmesi 2014 yılında karakteri uzun süren hale inanıyoruz. döviz piyasası düzenleme en aza indirmek için Merkez Bankası bu kararın sonucu olarak incelenebilir. kur stabilize Ancak, bir kez merkez bankası tekrar teklifler üzerindeki kontrolünüzü zayıflatabilir. ulusal para politikasında Hem de çok, uzmanlar inandığı gibi, ekonomik büyüme, yorumlanabilir ve anlaşılabilir bağlıdır. Çok pahalı emek var, çünkü Örneğin, bilim adamlarına göre, bir neden olmadığını, gelişmiş ülkelerin örnek gerçek ekonominin büyümesi hakkında konuşmak.

özkaynak yatırımlarının birikimi yoluyla Yapay büyüme - bazı uzmanlara göre, "balon" eninde sonunda patlar olduğunu. Bilim adamları inanıyoruz Ancak Rusya için, ekonomik büyüme oldukça somut olabilir ve bu paranın zayıflaması - onun uyaranın gerçek faktörü. yatırımcılar kâr yükselir (aynı zamanda piyasada güvenilirliğini düşürebilir) ise rublenin sonbaharında, ihracatını artırdı.

iyimser senaryo

dolar karşısında ruble ve Rus ekonomisi üzerindeki etkileri hakkında da olumsuz senaryoların bolluğuna rağmen, iktisatçılar arasında olduğu durumun oldukça iyimser bir görünümüdür. 2014 krizinin bazılarında önceki yıllarda karakteristik, Rusya'nın ana ticaret ortağı olan Euro bölgesi, kurtulmak bir sürümü var. Euro, 2014 yılında% 1'den fazla büyüme olabilir - resmi para ülkelerin ekonomi.

Bu hammadde Rus ihracat büyümesi, hem de bunun için fiyat artışına yol açabilir. Eğer bu gerçekleşirse, bu büyür ve Rusya Federasyonu'nun ticaret fazlası ve yabancı sermaye çıkışı yavaşlatacaktır sonra olacak. Sonuç dolar karşısında rublenin olarak desteklenecektir. dolar kuru 33 ruble geçmeyecek süre böyle iyimser senaryoya göre, 2014 yılı sonunda Rusya'nın GSYİH büyümesi,% 2.5 aşabilir. Böylece, tahmini göz önüne alındığında, ne zaman 2014 içinde rublenin düşüş olacak.

geçmişe yönelik

ekonomistler arasında bir görüş nokta olduğunu lider dünya para ile ilgili olarak rublenin değer kaybetmesi - oldukça yeni ve Rus ekonomisine tamamen doğal bir olaydır. Dikkate almamız bile 1998 krizi Rus ulusal banknot dolar 2008-2009'da ekonominin durgunluk hatırlamak yeterli birkaç kez düştü. Ardından Rus para birimi en az 2014 yılında daha güçlü bir devalüasyona uğramıştır. sonraki olaylar gösterdi Ancak, önümüzdeki birkaç yıl içinde rublesi, güvenle dolar ve Euro'nun konumunu oynadı.

Ayrıca 2012 yılının sonbaharında döviz açık artırma hatırlayabildiğim - Elbette çok yüksek oynaklık ile karakterize edildiği, pek çok uzman rublenin çöküşünün tahmin, ancak bu gerçekleşmedi. Bugün, Rus para birimi fiyatına düştü, ancak önceki yılların deneyimine dayanan ve ulusal ekonominin daha da geliştirilmesi üzerinde geniş kapsamlı sonuçlar çıkarmaya fırsat veremez. 2008-2009'da, ekonomi rublenin düşmesinden belirli sebepleri vardı. 2014 inci Rus para birimi etkileyen diğer faktörleri ortaya çıkarabilir.

Gelişmekte olan ülkelerde Eğilimler

rublesi (bazen, Brezilya, Hindistan, Rusya, Çin ve Güney Afrika gibi rütbe) banknot ve diğer gelişmekte olan ülkeler, özellikle ülkeler BRICS aynı etrafında döviz ticareti davrandığını ekonomistler arasında görüş vardır. Şimdi bu ekonomilerin yabancı yatırımcıların küresel yatırım çıkış var aslında. önemli değil rublesi gerçek, yuan ya rand - - grubun ülkelere ortak bir faktör sonbaharda iyi bir neden bulunmadığından, ulusal para birimini zayıflatır. Rusya, bu nedenle de yabancı sermaye için çekiciliğini kaybediyor.

yatırımın çıkış da ABD Federal Rezerv kademeli olarak teminatsız dolar verilmesi azaltılması ve kredilerin yurtiçi faiz oranlarını artırarak, para politikasını sıkılaştırdı gerçeği ile bağlantılıdır. Dünyada "kemerleri sıkma" ve diğer gelişmiş ülkelerin önde gelen ekonomilerinde örneğini izleyerek. Yatırımcılar bu pazarlardaki büyük bir güvenle aşılanmış bu trendi, görme ve oldukça gelişmekte olan ülkelerde daha var onların sermayesini göndermeyi tercih edilir. Ekonomistler ayrıca dolar geliştirilmiş ABD pazarı koşulları nedeniyle güçlendirdi olarak BRICS para o kadar zayıflamış olmadığını işaret etmektedir.

rublenin zayıflamasına İç nedenleri

Bazı uzmanlar inandığı gibi, ruble Düşen değil iç ve dış faktörler nedeniyle. Birincisi, Rusya aktif İnceleme Merkez Bankasına nedeniyle özel bankalardan lisansları - 2013 yılında prosedür 20 banka finans kuruluşları üzerinde yürütülmüştür. En rezonans emsal - "Usta-Bank", ülkenin en büyük birinin kapatılması. İkincisi, Rusya Banka giderek "serbest yüzen" içinde rublenin gitmesine izin verdi.

Bunun nedeni - ihracat kârlılığını korumak kolay değildir ülkede, endüstriyel gelişmesini teşvik etmek arzusu. "Zayıf" ruble önemli ölçüde Rus mallarının fiyatı azaltmak ve yerli üretim daha rekabetçi yapabiliriz. ruble olarak devlet tahvili aldığı krediler ve petrol geliri ABD doları cinsinden hesaplanır: Bazı ekonomistler karlı Rusya Federasyonu yetkililerinin ulusal para biriminin düşüş olduğuna inanıyoruz. doların büyümesiyle devlet tahvili faiz ödemek ulusal para en fazla alacaksınız.

rublenin zayıflaması sonuçları

Ne rublenin değer kaybını tehdit? Bu ise, her şeyden önce, makroekonomik göstergeler, bu fenomenin etkileri hissedilebilir ve sıradan vatandaşlar - para zayıflaması rağmen. Bazı uzmanlara göre, Rusya'nın ulusal para çöküşü (özellikle üretim için elektronik, otomobil, ilaç, giyim, hem de üretilen mallar, hammadde olan yurtdışında satın alınır için) ithal mallar için daha yüksek fiyatlara yol açabilir.

Tahmini analistler gibi bu segmentlerde Fiyat zam% 15 ulaşabilir. Buna ek olarak, (özellikle gelişmiş ülkelerde) yurtdışında Ruslar için daha pahalı bir tatil. Uçuş biletleri ve otel fiyatları ABD doları cinsinden çoğunlukla ifade edilir ve döviz dalgalanmalarına rağmen bunların nominal değer, yani değişmeden kalmasını Rus para birimi artar çevirisinden seyahat masraflarının gerçek değeri. Vatandaşlar böylece Rublesi'ni düşen olgusuna kayıtsız olamaz. Ne Rusya Federasyonu'nun ulusal banknotların daha da zayıflaması, ekonomistler oldukça lucidly açıklayacağız.

Fed faktörü

Yukarıda belirtildiği gibi, dolar karşısında ruble doğrudan Federal Rezerv Sistemi politikasına bağlı olduğunu bir teori vardır. Şimdi bu finans kurumu "hafifletilmesi" sözde programı azaltır matbaa yayınlanan teminatsız dolar. Fed tahvil ve ipotek sözleşmelerinin alım azaltır. Federal Rezerv Sistemi yeni yönetiminin bu program ile çalışmak için esnek bir yaklaşım vaat ediyor. Bu finansal kurum yetkilileri ile ilişkide bazı değişiklikler var. Amerikan Parlamentosu her an tavan değiştirme hakkına sahiptir - yıl önce Fed kamu borcunun tavanını yükseltmeye ihtiyaç Kongresi ikna etmek, ama şimdi anlamda yapmaz olsaydı. Bu, ekonomistler inanıyorum Federal Rezerv Sistemi ABD ekonomisinin risklerini azaltmaya yardımcı olur. Böylece, ABD pazarı stabilize ve bunun sonucu olarak, uluslararası döviz ticareti dolar güçlendirilmesi iyi bir şansı var.

rublenin zayıflaması Artıları ve eksileri

rublenin sonbahar - hep olumsuz ekonomi üzerinde çalışmayan bir fenomen. avantaj ve dezavantajları bu fenomen yoktur. tartışılmaz avantajları arasında - Rusya'nın bütçesine, sonuç olarak vergi ödemeleri büyümesini ihracatçı firmaların gelirlerini artarak. Uyarılmış ithal ikamesi - yabancı mal fiyatının artması ve yerli üretimin ürünleri satın almak daha karlı hale gelir. Bu ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Buna karşılık, ruble damla tehdit anlamak için, bir ülkenin dış borcunun olduğunu hatırlamakta fayda var. Genellikle dolar - Bu sakinleri denizaşırı aldı paradır. Bu nedenle, Rus para birimi zayıflaması ana dezavantajı - Böyle borçlular üzerinde yük artışı. dış borç Rusya milyarlarca dolar yüzlerce artık (bazı uzmanların hesaplamalara göre, zaten ülkenin uluslararası rezervleri aştı). ruble Uzun ve önemli zayıflaması yabancı alacaklılara ihtiyacı olan şirketler (ve özellikle ticari bankalar için) için kârsız hale gelir.

Bankaların tahminleri

Rusya'nın en büyük ve yabancı bankalar da rublenin düşüşünü değerlendirmeye çalışırken ve Rusya Federasyonu'nun ulusal para gelecekteki dinamiklerini tahmin edilmektedir. Kredi kurumları genellikle iyimser ayarlandığını belirtmek gerekir. Böyle "VTB Capital", Morgan Stanley, hem de "Alfa-Bank" olarak Bankalar, 2014 yılı sonuna kadar dolar 35 rubleye mal olacak beklenmektedir. Citi, "Keşif", "UralSib" ruble önemli ölçüde güçlendirecek bkz: Bu kurumların yayınlarında 32,3 ve yıl sonuna kadar ABD banka notu başına Rus para birimi 34.5 arasındaki rakamları ortaya çıktı. Çeşitli HSBC tarafından ruble kötümser tahminlerini (dolar başına 35,4) bakar, "Rönesans" (35.5). Rus para birimi en büyük zayıflaması UBS (36,5) görür. Euro - - Euro banknotlarının başına 48.4 RF birimlerine (Citi) için 43,4 (Morgan Stanley) - aynı zamanda önemli bir fark gözlenmektedir diğer büyük dünya para birimleri karşısında rublenin bankalara göre projeksiyonlar arasında unutulmamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.