SağlıkHastalıklar ve Koşullar

10 yaşındaki bir çocuğun apandisitin ilk belirtileri

Çocukların hastalıkları her zaman duyguların bir nedeni olur. Özellikle çocuğun ameliyat olması gereken cerrahi patolojileri ilgilendiriyorsa. Ne yazık ki, bu tür hastalıklar aynı frekanstaki çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. En yaygın cerrahi patoloji apandisittir. Her yaşta görülebilir. Bir çocuğun 10 yıldır karın ağrısı varsa, bunu çok dikkatli yapmaya değer. Ne de olsa, hoş olmayan duyumların nedeni apandisitin iltihabı olabilir. Aslında, apandisit ciddi bir hastalık olarak görülmemektedir. Bununla birlikte, zamansız yardım, komplikasyonlara yol açabilir.

Bu hastalık nedir?

Her ebeveyn , 10 yıllık bir çocuğun apandisit semptomlarını bilmelidir. Sonuçta, hiç kimse bu patolojiden etkilenmez. Dahası, belirtilen yaşta, oldukça sık görülür. Apandisit inflamatuvar bir hastalıktır. Ekmeğin bölümünde patolojik bir reaksiyonun gelişmesinden kaynaklanır - ek. Normalde, bu organ sindirim işlevine katılmaz, bu nedenle uzaklaştırma çocuğun ebeveyni korkutmamalıdır. Yine de, apandisimin enflamasyon şüphesiyle en az bir şüphe ile bir uyarı yapılmalı ve bir ambulans çağırılmalıdır. On yaşındaki bir çocuğun apandisitin ana semptomları karın ağrısı ve ateştir. Hoş olmayan duyumların ifadesi ve lokalizasyonu, organizmanın özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle, atipik klinik tablo çocuğun apendikste iltihaplanma olduğu anlamına gelmez.

10 yaşındaki çocuklarda apandisit nedenleri

Apandisit mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır. Apendiksin bileşiminde bir lenfoid doku olduğu bilinmektedir, bu nedenle bakteri veya virüslerin bu organa girmesi belirgin bir inflamatuvar reaksiyona neden olur.

Akut apandisit çocuklarda çoğu vakada 10 yıldır malnütrisyon ile ilişkilidir. Bazı ürünlerin kullanımının bağırsağın, özellikle de apandisitin "kontaminasyonu" na neden olduğuna inanılmaktadır. Bu, tohumların ve fıstıkların soyulması, cips, tuzlanmış ruskları alması anlamına gelir. Çocukların bu ürünleri oldukça sık kullandıklarını dikkate alarak, 10 yıllık bir çocuğun apandisit semptomları şaşırtıcı değildir.

Bir başka sebep zararlı maddelerin kan dolaşımına nüfuz etmesidir. Genellikle enfeksiyonun kronik odağı varsa gözlenir. Bunlara, çürükler, bademcik iltihabı, sinüzit gibi hastalıklar dahildir. Bağışıklık kuvvetlerinde bir azalma ile, mikrobiyal parçacıklar kana girebilir. Doğal olarak, bu durumda, ek cevap verir. Sonuçta, bu vücuda birçok lenfosit ve makrofaj vardır.

Enflamasyonun nedeni ne olursa olsun (mikroplar veya zararlı gıda kalıntılarının birikmesi) apandisit gelişimi aynıdır. Lenfoid doku hipertrofisinin bir sonucu olarak, apendiksin boyutu büyür, sıvı durgunluğu, ödem ve iltihaplanma meydana gelir.

10-11 yaşlarındaki çocuklarda apandisit semptomlarını nasıl tespit edebilirim?

Apendiksin iltihap bulguları farklı olabilir. Bununla birlikte, sıklıkla ortaya çıkan bir takım tipik belirtiler vardır. 10 yaşında çocuklarda aşağıdaki apandisit belirtilerini tahsis edin:

  1. Karında ağrı var. Lokalizasyon, ek maddenin bulunduğu yere bağlıdır. Çoğu durumda sağ ileal bölgede bulunur. Ancak bu her zaman böyle değildir. Birkaç atipik apandisit lokalizasyonu vardır. Bunların arasında - küçük pelvisin boşluğu, böbreklerin bölgesi, alt karın. Bu nedenle, ağrının konumu farklı olabilir.
  2. Vücut ısısını yükseltin. Komplikasyonsuz apandisitte 37-38 derecedir.
  3. Bulantı. Bu semptom, ağrının başlangıcından önce bile ortaya çıkabilir ve apandisimin tüm aşamalarında eşlik eder.
  4. Kusma. Bazıları gözlenmemiştir. Çoğu zaman, kusma 1-2 kezden daha fazla sürmez.

10 yıllık bir çocuğun apandisitin ilk belirtileri - midede iştah kaybı ve ağrı. Bu işaretler diğerlerinden önce görülür. İlerleyen saatlerde tipik bir klinik tablo ile değiştirilirler. Ağrı sağ iliyak bölgede hareket eder, vücut sıcaklığı yükselir.

Apandisit şiddeti

Apendiksin iltihap derecesi 3 derece vardır. Etkilenen apandisimin morfolojik resmine bağlıdırlar. Bunların her biri belirli klinik bulgulara karşılık gelir. Catarrhal inflamasyonu ile kolay bir apandisit derecesi gözlenir. Çok belirgin olmayan bir ağrı, vücut sıcaklığının altıncı basamakta artması ile karakterizedir. Çocuğun genel durumu tatminkar, mide bulantısı ve iştah kaybı var.

Ortalama şiddet pürülan flegmonöz apandisittir. Bu durumda, aşağıdaki semptomlar kaydedilir: sıcaklık 38 dereceye yükselir, ağrı duyumlarında (paroksismal) bir artış, durumun bozulması.

Kangren inflamasyonu ile şiddetli bir evre olur. Bu tip apandisit, apendiksin nekrozu ile karakterizedir. Bu durumda sıklıkla karın boşluğundaki etkilenen dokuların delinmesi ve vurulması söz konusudur. Bu aşamada 10 yıllık bir çocuğun apandisit belirtileri, vücut sıcaklığının 39-40 dereceye yükselmesi karın boyunca kabul edilemez bir ağrı ile ifade edilir. Bu durum komplikasyonların gelişmesine neden olur.

Apendiksin iltihaplanması ile spesifik semptomlar

Klinik bulgulara ek olarak, akut apandisit tanısı koymayı mümkün kılan birçok spesifik semptom vardır. Sadece doktorlar tarafından değil, aynı zamanda ebeveyn tarafından da bilinmelidirler. Sonuçta, en az 1-2 belirtiyi kontrol ederek, apendiksin iltihaplanmasından şüphelenebilirsiniz. Aslında, apandisit belirtileri 100'den fazladır. Cerrahi uygulamada birkaçı kullanılır (yaklaşık 5-7). Aşağıdaki özel apandisit bulguları vardır:

  1. Voskresensky'nin semptomu. Epigastrik bölgeden karnın altına parmaklarınızı tuttuğunuzda ağrılı duyumların oluşumundan oluşur. Bu hareket gömleği çekerek kıyaslanır.
  2. Bartome-Michelson'un işareti. Hasta sol tarafa koyuyor. Çocuğun dizleri bükülmelidir. Çekumun palpe edilmesi durumunda ağrısız ağrı görülür.
  3. Belirti Sitkovsky. Apandisitin önceden spesifik işaretini anımsatır. Aradaki fark, ağrının karın palpasyonu olmadan ortaya çıkmasıdır (sol tarafa döndüğünde).
  4. Belirti Obraztsova. Çocuğunuz sırt üstü yatarken, diz eklemlerinde bacaklar bükülmelidir. Sağ alt ekstremite yükseltilirken ve aynı zamanda çekum palpasyonu yaparken ağrıda artış olur.
  5. Futbol Belirti. Sol ileal bölgenin palpasyonunda artmış ağrı (sigmoid kolon) ile karakterize edilir. Buna ek olarak, doktor parmaklarını, sanki biriken gazları yukarı itiyor gibi hareket ettiriyor.
  6. Ana belirti Shchetkin-Blumberg'dir. Sağ iliak bölge başparmakla palpe edildiğinde anterior karın duvarının kaslarını sindirir. Keskin bir şekilde serbest bırakılması ağrıda artışa neden olur. Bu belirti apandisitin hafif ve orta şiddette nadiren görülür. Daha sık komplikasyon gelişmesi durumunda (gangrenöz inflamasyon, peritonit) ortaya çıkar.

Apandisit: 10 yaşındaki çocuklarda görülen belirtiler, hasta bir çocuk fotoğrafı

Birçok ebeveyn, çocuğun durumu kötüleştiğinde Internet kaynaklarının yardımına başvurmaktadır. Tıbbi sitelerde yayınlanan bilgiler çoğu zaman güvenilir ancak her halükarda mümkün olan en kısa zamanda nitelikli tıbbi yardım almak çok önemlidir. Belirtilerdeki sadece doktor patolojiyi% 100 onaylayacaktır, varsa birisi vardır. Makalede yayınlanan hasta çocukların fotoğrafları, sorunun yalnızca yaklaşık bir fikrini verebilir.

tanılama

Ebeveynler, çocuklarda apandisitin nasıl belirleneceğini bilmelidirler. Hastalığın klinik bulguları ve spesifik semptomların kontrolüne ek olarak, laboratuvar teşhis önemlidir. Apandisit bulgularının diğer çeşitli patolojilere (gastrit, adneksit, piyelonefrit) benzeyebileceğini düşünürsek şikâyetlere ve muayeneye dayanmak imkansızdır.

Apandikste inflamasyon şüphesi varsa, UAC ve genel bir idrar tetkiki yapmak gereklidir. En önemli gösterge lökositozdur. Hastanın kanında mevcutsa "apandisit" tanısı güvenilir kabul edilir. OAM'de lökositürü, bakterileri gözlemlenebilir. Doktor teşhis konusunda şüpheniz varsa, abdominal boşluğun ultrasonu yapılır.

Operatif tedavi

Apandisit tedavisinin tek yolu ameliyattır. Bazı durumlarda laparoskopik yöntemle yapılır. Çoğu zaman, sağ iliyak bölgede oblik bir kesi kullanarak açık ameliyat yapılır. Ek aparat dışarıya atılır ve tabandan kesilir. Gemiler pıhtılaşıyor. Apandisitin kalan kütüğü düzgünce bağırsakta dikilir.

Apendiksin iltihaplanmasının önlenmesi

Eklerin iltihaplanmasını önlemek için, doğru yemelisiniz, bağışıklığı muhafaza etmeniz gerekiyor. Çocuklar, ayçiçeği tohumları ve fındık, fast food yemeyecektir. Ayrıca bulaşıcı inflamasyon odağı zamanında sterilize etmek gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.