SağlıkHastalıklar ve Koşullar

DOA diz: nedenleri, tedavi farklı aşamalarında belirtiler

Diz (DOA olarak kısaltılmıştır) osteoartrit deforme - dejeneratif-distrofik hastalığı. Hemen hemen her zaman bizim diz eklemleri hepsi ağırlığını tutun, çünkü baskı altında ve dolayısıyla da bir ayak hareketliliği sağlamak. Zamanla yastıklama eklemlerde sorumludur ince olur ve nihayet kaldırıldığında, kemik maruz ve büyümeye başlar Hiyalin kıkırdak, çiviler (egzostoz) oluşturan. Çünkü diz bu değişikliklerin deforme olur. Genel olarak, hastalık yaşı olarak kabul edilir, bunlar yaklaşık iki kat daha sık kadınlarda erkeklere göre daha oluşur ile, kırk yaşından sonra çoğu insan muzdarip.

DOA diz: olası nedenler

Hastalık birincil ya da ikincil olabilir. İlk durumda patolojik sürecin nedeni tam olarak ne söylemek mümkün değildir. Uzmanlar öneririz diz DOA - kilolu onlara aşırı stres veya aksine, düşük motor aktivite, yaşa bağlı değişikliklerin sonucu. hastalığın ikincil şeklinde nedenleri doktorlara gibi ortak yaralanmaları, adı verilen parçalanmış ligament ve menisküs ve bazı hastalıklarda (şeker hastalığı, gut, romatizmal artrit ve diğerleri.).

DOA diz: evre ve belirtiler

Genel anlamda, bu hastalık ekleminde dizlerde ağrı ve sertliği ile kendini gösterir. Bununla birlikte, semptomların şiddeti deforme osteoartrit şiddetine bağlıdır.

klinik tablonun diz eklemi DOA 1 derece çok zayıf ifade edildiğinde. Diz sıkışma hissi vardır. uyku veya statik pozisyonda uzun bir moladan sonra, bir kişinin yürümekte güçlük yaşayabilirsiniz, ancak ağrı kısa hareketinden sonra azalır. Bu aşamada, henüz değişiklikleri deforme Normal eklem hareketliliği kalır gelmedi.

osteoartrit deforme ikinci dereceden içine geçtiğinde, semptomları önemli ölçüde uzun süreli güçlü bir görünümü elde geliştirilmiş diz ağrısı. eklem başlar deforme ve çok yakında farkedilir hale gelir. Fleksiyon ve diz uzatma içinde yürüyen krizi hissetti zaman, şişer, zorlaşır. Hatta şiddetli belirtileri olan, insanların çoğunluğu doktora için acele değildir. Ve boşuna! Bu aşamada hastalığın tedavi sonrası en etkili olabilir.

DOA diz üçüncü derece - zaten hareket ve geri kalan saklanır ağrı kalıcılığında ile karakterize edilen bir hastalığın çalışıyor. Çıplak gözle görülebilen Progresif eklem deformasyonu, ek olarak, topallık vardır. eklem hareketliliği o diz çökmek neredeyse imkansız olacak şekilde sınırlıdır.

diz eklemi DOA Tedavisi

hastalığı (hastalık ve hastanın bireysel endikasyonlar derecesine bağlı olarak), konservatif veya cerrahi yöntemler ile işlenir. Sorumlu hekim bir traumatologist olduğunu. İlk acıyı dindirmek ve eklem iltihabı azaltmak için tasarlanmış anti-inflamatuar ilaçlar almak için atanan. Akut safhada eklem içi kortikosteroid uygulanabilir. tedavi sırasında hondroprotektory kullandı. Ama hastalığı olan tek ilaç baş etmek mümkün olmayacaktır. eklem hareketliliğini geri yüklemek için, kapsamlı fizik tedavi meşgul gereklidir. DOA diz ileri aşamada ise, yapay bir implant ile değiştirilmesi, yani eklem replasmanı tavsiye edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.