MaliBankalar

Zlatobank: incelemeler. Zlatobank kapanıyor mu?

"Zlatobank", iflası nedeniyle şimdi bulmak zor olan iyi bir renkle incelendi ve 2008 yılında varlığını tarihe başladı. Bireylere ve tüzel kişilere finansal hizmetler konusunda uzman. En başta finansal kurum, Ukrayna Bankalar Birliği üyesiydi ve SWIFT sisteminin tam üyesi olarak görev yapıyordu. Düzenleyici sermaye ve varlıkların büyüklüğüne uygun olarak kurum, ikinci banka grubuna aitti.

Hissedarlar ve son hesaplar

Avangard Expo (% 97,94 hissesi) ve Agrobudconsulting LLC (hisselerin% 2,6'sı), mali yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle incelemeleri öfkeyle dolu finansal kuruluş Zlatobank'ın hissedarlarıdır.

2015 yılının ilk çeyreğine ilişkin bankanın mali göstergeleri, finansal kuruluşun sadece likidite sorunlarının olmadığını, tamamen ertelendiğini gösteriyor. Son raporlama dönemi için bankanın net kar -2 484 474 Grivnası oldu. Aktif büyüklüğü UAH 5.877.985'e eşitken, bankanın kendi sermayesi 1.973.642 UAH'ye denk geldi. Burada 7 851 628 UAH olan bugün borç tutarını belirtebilirsiniz.

İlk şikayet

Zlatobank'ın ilk incelemeleri olumsuz bir şekilde 2014 sonbaharının ortalarına yaklaşmaya başladı. Büyük ölçüde, bankanın mevduat anlaşmalarının şartlarını ihlal ettiği yönünde haberler yer aldı. Başlangıçta, ödemelerin ertelenmesi ve dolar mevduatlarının iadesinin reddedilmesi hakkında bilgi alındı.

Bir süre sonra, mevduat sahiplerinden gelen bilgiler, bankanın fon toplamasını durdurduğunu belirtti. Memnuniyetsiz insanlar para alamadı, banka çalışanları ve yaklaşıkları ise finansal kurumda olan biteni anlatamadı. Müşterilerin öfke ile "Zlatobank" değerlendirmeleri de çığ duş. İnsanlar, hesapların bakımı, fon transferindeki başarısızlıklar hakkında ve ücretlerin ve emekli aylıklarının hesaplanmasında uzun süren gecikmeler hakkında konuştu.

Geçici yönetim ve durumun iyileştirilmesi girişimleri

Nüfusun çok fazla sayıda hoşnutsuz yanıtının ardından, NBU 14 Şubat'ta geçici yönetimi geçici olarak atadı. FGVFL bankalarının iflas konusundaki lider uzman Slavinsky Valery başkanlığa atandı. Geçici yönetim, 14 Şubat - 13 Mayıs 2015 arasında dahil edilmiştir.

Likidite probleminin bulunmadığı dönemlerdeki gözden geçirme çalışmaları sadece iyi olan finans kuruluşu "Zlatobank" ın iptal edildiği resmi karar, NBU'nun 13 Şubat 105 tarihli kararıyla yayınlandı. Geçici yönetim piyasaya sunulduğunda, kurumun varlıkları ülkenin bankaları arasında 28. sırada yer alan 7.8 milyar UAH'ye ulaştı.

Geçici yönetimin başlatılmasının ön şartı neydi?

Çalışanların ve müşterilerin "Zlatobank" kurulması üzerine yapılan değerlendirmeler her zaman olumlu olmuştur. Resmi olarak, geçici yönetimin başlatılmasının nedeni, düzenleyici tarafın katı bir yasağı olmasına rağmen, aldatılmış müşterilerin kızgınlığından değil aynı zamanda 12 Şubat'ta gerçekleştirilen yatırımcılara yönelik riskli operasyonlardan ibaretti. Zorlukların başlangıcı ve eserdeki ilk başarısızlıklar Ağustos başında kaydedildi. O zaman müşteri şikayetlerinin çok nadir olmasına rağmen, likidite sorunları zaten var oldu. Bu, NBU'nun 19 Ağustos'da aldığı kararla, küratörü finansal enstitünün yapısına sokmaya karar verdi.

Sorunlu olarak bankanın tanınması

Zlatobank'ın kapatıldığına dair ilk varsayım Aralık ayı başında ortaya çıkmaya başladı. Bunun nedeni, küratörün tanıtımına rağmen kurumdaki finansal durumun bozulmaya devam etmesidir. 4 Aralık 2014'te finansal kurum, bir sorun olarak resmi statüye kavuştu ve bu süreçte tüm müşterilerin kendi zorlukları yaşadı.

Düzenleyici, pay sahibinin varlığı geri kazanma talebinde bulunmasına karşın, alınan tedbirlerde durumun iyileştirilmesi için eylemler yer almamaktadır. Üstelik, finansal kuruluş tarafından rehabilitasyonu için sunulan plan bile uygulanmadı. Durumuna rağmen, Ukrayna emeklilik fonu 30 Ocak'ta finansal girişimle olan sözleşmeyi 1 Nisan'a kadar uzattığını resmen açıkladı.

İflas yüzünden kapandı

13 Şubat 2015'te Garantili Mevduat Fonu, Zlatobank'ın kapandığı yönünde resmi bir açıklama aldı. Office tarafından sağlanan verilere göre, kapanış sırasında finansal enstitü toplam tutarı yaklaşık 4.2 milyar Grivnası olan 115 bin mevduat çıkarıldı. Mudilerin yaklaşık% 97,4'ü devletin garantileri altında kaldı .

Banka sahiplerinin şahsında, Elena ve Olga Yakimenko (ana-kızı) konuştu. Bazı resmi olmayan kaynaklar, Zlatobank'ın açılış evinde gerçekleşen olaylar tarafından kanıtlandığı üzere, Leonid Yurushev'e bankayla bağlantılıydı. O zamanlar, Yurushev Forum Bank'ı Elena Yakimenko'nun üst yönetici olarak görev yaptığı Almanlara satıyor. Zlatobank, likidite problemini çözemediği için, 2015 yılında Ukrayna'da iflas için kapatılmış altıncı banka oldu.

Kurumu ayakta tutmak için ne gibi girişimler yapıldı?

Garantili Mevduat Fonu 2 Mart öncesinde bile, niteliklerini doğrulayabilecek potansiyel yatırımcılardan belgelerin alınmasını gerçekleştirdi. Fon, finansal kuruluşu piyasadan 3 yönünden biriyle alabilecek insanlar arıyordu:

  • Ana finansal kuruluşa yönelik olarak banka yükümlülükleri ile varlıkların kısmen veya karmaşık olarak yabancılaştırılması.
  • Geçiş bankasının üçüncü bir tarafa tüm varlık ve yükümlülüklerle birlikte oluşturulması ve satılması.
  • Bankanın kompleks satışı.

Sürecin 2 Mart'a kadar başarısız olması nedeniyle, prosedür resmi olarak 13'e kadar uzatıldı. FGVFL tahminlerine uygun olarak, zarar için muhtemel tazminat miktarı 925.47 milyon Grivnaya eşittir. Aynı zamanda, sadece 14 Şubat için para hacmi, mevduat hesapları değil, aynı zamanda basit hesaplar 3.622 milyar Grivnası oldu.

Banka, hangi yükümlülükleri istifa etti?

Müşteriler arasında kitlesel panik memnuniyetsiz müşterilerin yorumları Zlatobank'a yağdığında başladı. Mevduat vazgeçmiyor, soruları cevaplamıyor, daha fazla eylem planına atıf yapmıyorlar, hesaplar hizmet etmiyor - yorumlarda bulunabilecek tek şey bu değil. Öfkenin çığ gerçeği ile açıklandı 1 Ocak 2015, tarafından Grivnası ikinci devalüasyon önce, mevduat hacmi 3,2 milyar Grivnası eşittir. O dönemdeki mevduatların% 81'inden fazlası döviz cinsinden verildi. Yukarıda belirtildiği gibi, mudiler 115 bine ulaştı, ancak hepsi ödemeleri kabul etmiyordu. Mevduatı 200.000 UAH'yi aşmayan 112.000 müşterinin tazminat beklemesi mümkündür.

Karşılanmamış mevduat yapısı, toplamı 600 milyon Grivnası olan banka metal yatakları içermektedir. NBU oranına göre, yaklaşık 591 kilogram değerli metalden az değildir. Mali enstitü, yasaya göre devlet sigorta sistemine tabi olmayan 50 gramlık metalik mevduatın% 3'ünde kabul edildi. İncelemelerin Zlatobank'ın kuruluşu ile ilgili olduğuna inanıyorsanız , bu kategorideki mevduatlar mali Ukrayna pazarında en cazip olanlardan.

Banka lisansı iptal ve tasfiye

Zlatobank'ın mali sorunlarının ortaya çıkması çok ciddi. Bu, 12 Mayıs 2010 tarih ve 310 sayılı NBU kararı ile finansal kuruluştan lisans kaldırma kararı ile değerlendirilebilir. Ayrıca tasfiye prosedürünün başlatılmasına karar verildi.

Kararın yazarı teminatlı mevduat fonunun müdürlüğüydü ve tasfiye memuru, 1 Mayıs 2016'ya kadar bir yıl göreve gelecek Valery Slavinsky'ye emanet edildi. Mali kurum üzerindeki dolaylı kontrol halen Elena Yakimenko'ya aittir.

Etkilenen mevduat sahiplerine tazminat ödemelerinin başlaması

Zlatobank'ın mevduat çıkarmadığı çok sayıda ifadeden sonra, mevduat sahipleri nihayet rahatlayabilir. 20 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Oschadbank'ın ofisleri aracılığıyla müşterilere yapılan ödemeler başladı. Garantili Mevduat Fonu'nun resmi web sitesinde, ödemelerin 1 Temmuz 2015 tarihinden önce yapılması gerektiği bilgisi mevcut. Bankanın herhangi bir nedenle tasarruf sahipleri 1 Temmuz'dan önce fonun aracı bankalarından birine başvurmazlarsa, finansal kuruluşun tasfiye kaydı resmi olarak yapılmışa kadar FGVFL'ye bireysel yazılı itirazlar düşünüldükten sonra ödenirler Devlet Düzeyindeki Tüzel Kişilerin Birleşik Kayıt Defterinde.

20 Mayıs'tan başlayarak, mudilere "Standard" finansal kuruluşu aracılığıyla, ancak geçerlilik süresi 29 Nisan 2015 tarihinden önce sona eren sözleşmeler kapsamında telafi edici ödemeler yapılır . Plastik kartların ve hesap sahiplerinin bankadaki ödemeleri devam eder. Ukreximbank şubeleri aracılığıyla nakit de alabilirsiniz. Fon ortaklarının şubelerinden birine başvururken, pasaport ve mükellefin kayıt kartının kayıt numarasının tayin belgesine sahip olunması faydalı olur. Ödemeler şimdi, NBU'nun finansal kuruluşu iflas ettiklerini kabul etmeye karar vermesine kadar, tüm çıkarları dikkate alarak başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tazminat sadece mudiler (yaklaşık 3 bin müşteri), mevduat boyutu 200 bin Grivnası aşan değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.